Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καισαρική τομή


AIMI

Recommended Posts

ΖΗΤΗΣΑ ΗΔΗ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΕΠΕΙΔΗ,ΣΙΓΟΥΡΑ, ΗΤΑΝ ΒΑΡΥ

ΤΟ "ΜΠΟΥΡΔΑ", ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΣΕΒΑΣΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΓΕΝΝΑ ΕΚΑΝΑ.

Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΙΣΕΛ ΟΝΤΑΝ, ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΖΗΤΗΣΑ ΗΔΗ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΕΠΕΙΔΗ,ΣΙΓΟΥΡΑ, ΗΤΑΝ ΒΑΡΥ

ΤΟ "ΜΠΟΥΡΔΑ", ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΣΕΒΑΣΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΓΕΝΝΑ ΕΚΑΝΑ.

Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΙΣΕΛ ΟΝΤΑΝ, ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΩΡΑ;;;;

ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΕΡΟ.

Τ Ι Π Ο Τ Α Α Λ Λ Ο!!!!!

ΞΕΡΩ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΖΟΥΣΑΝ ΚΑΝ ΓΙΑΤΙ ΟΙ

ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΙΟΝΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΝΤΕΨΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ

ΧΤΥΠΑΓΑΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ..

ΕΛΕΟΣ!!!

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΩΣ ΓΕΝΝΑΣ..

ΤΟΣΕΣ ΓΕΝΝΑΝΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΝΕ ΜΕΤΑ..

ΕΓΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

ΑΛΛΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ

ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ..

ΑΣ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΩΝ ΓΙΑΓΙΑΔΩΝ ΜΑΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΩΡΑ;;;;

ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΕΡΟ.

Τ Ι Π Ο Τ Α Α Λ Λ Ο!!!!!

ΞΕΡΩ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΖΟΥΣΑΝ ΚΑΝ ΓΙΑΤΙ ΟΙ

ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΙΟΝΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΝΤΕΨΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ

ΧΤΥΠΑΓΑΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ..

ΕΛΕΟΣ!!!

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΩΣ ΓΕΝΝΑΣ..

ΤΟΣΕΣ ΓΕΝΝΑΝΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΝΕ ΜΕΤΑ..

ΕΓΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

ΑΛΛΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ

ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ..

ΑΣ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΩΝ ΓΙΑΓΙΑΔΩΝ ΜΑΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξαναδιάβασα όλο το post και έχω να πω ότι δεν βρήκα ούτε ένα χαρακτηρισμό για μάνα (που έχει γεννήσει με καισαρική τομή) και για την σχέση της με το παιδί της ....Μαζί μιλάμε....χώρια καταλαβαίνουμε...

Όσο για τον Μισελ Ονταν, όχι δεν έχει γεννήσει ο ίδιος:P αλλά είναι γιατρός που έχει λάβει ενεργό μέρος εδώ και μισό αιώνα στην ιστορία της καισαρικής και οι μοναδικές του γνώσεις προσφέρουν μια ξεχωριστή προοπτικη πάνω στο θέμα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξαναδιάβασα όλο το post και έχω να πω ότι δεν βρήκα ούτε ένα χαρακτηρισμό για μάνα (που έχει γεννήσει με καισαρική τομή) και για την σχέση της με το παιδί της ....Μαζί μιλάμε....χώρια καταλαβαίνουμε...

Όσο για τον Μισελ Ονταν, όχι δεν έχει γεννήσει ο ίδιος:P αλλά είναι γιατρός που έχει λάβει ενεργό μέρος εδώ και μισό αιώνα στην ιστορία της καισαρικής και οι μοναδικές του γνώσεις προσφέρουν μια ξεχωριστή προοπτικη πάνω στο θέμα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαιρετώ σας πάλι....

Είμαι στη 37 εβδομάδα και με έχουν τρελλάνει οι γύρω γύρω όλοι(συμπε-θερικά) να γεννήσω φυσιολογικά ....πολύ θα το ήθελα αλλα ο γιατρός μου το χει αποκλήσει λόγο προβλημάτων και δε θέλει να ζοριστώ ...

Δεν έχω κανένα πρόβλημα αν και το συζήτησα μαζί του ότι θα προτιμούσα φυσιολογικά, και έδειχνε να ανησυχεί περισσότερο απο μένα επειδή με βλέπει άνετη...

Το όλο πρόβλημα μου λοιπόν είναι οι γύρω μου με έχουν τρελλάνει ενώ έχω εξηγήσει ότι πιθανόν όχι...ακούω όλες τις ιστορίες περί διαφόρων

και έχω κορίτσια φρικάρει :angry: με ανχόνει περισσότερο πως να τους αντιμετωπίσω παρά το πως θα γεννήσω, ξέρω ότι ειναι χαζό γιατι χαλιέμαι για αυτούς αλλά δε μπορώ να σας περιγράψω την πίεση που νιώθω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαιρετώ σας πάλι....

Είμαι στη 37 εβδομάδα και με έχουν τρελλάνει οι γύρω γύρω όλοι(συμπε-θερικά) να γεννήσω φυσιολογικά ....πολύ θα το ήθελα αλλα ο γιατρός μου το χει αποκλήσει λόγο προβλημάτων και δε θέλει να ζοριστώ ...

Δεν έχω κανένα πρόβλημα αν και το συζήτησα μαζί του ότι θα προτιμούσα φυσιολογικά, και έδειχνε να ανησυχεί περισσότερο απο μένα επειδή με βλέπει άνετη...

Το όλο πρόβλημα μου λοιπόν είναι οι γύρω μου με έχουν τρελλάνει ενώ έχω εξηγήσει ότι πιθανόν όχι...ακούω όλες τις ιστορίες περί διαφόρων

και έχω κορίτσια φρικάρει :angry: με ανχόνει περισσότερο πως να τους αντιμετωπίσω παρά το πως θα γεννήσω, ξέρω ότι ειναι χαζό γιατι χαλιέμαι για αυτούς αλλά δε μπορώ να σας περιγράψω την πίεση που νιώθω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasdeli έγραψε:

Ξαναδιάβασα όλο το post και έχω να πω ότι δεν βρήκα ούτε ένα χαρακτηρισμό για μάνα (που έχει γεννήσει με καισαρική τομή) και για την σχέση της με το παιδί της ....Μαζί μιλάμε....χώρια καταλαβαίνουμε...

Όσο για τον Μισελ Ονταν, όχι δεν έχει γεννήσει ο ίδιος:P αλλά είναι γιατρός που έχει λάβει ενεργό μέρος εδώ και μισό αιώνα στην ιστορία της καισαρικής και οι μοναδικές του γνώσεις προσφέρουν μια ξεχωριστή προοπτικη πάνω στο θέμα!!!!

Εγώ συμφωνώ μαζί σου γιατί αν δεν υπήρχαν και οι έρευνες από τους επιστήμονες η ιατρική δεν θα εξελισσόταν και θα μέναμε στο σκοτάδι, όπως επίσης χρήσιμες είναι και οι στατιστικές. Προσωπικά δεν έχω διαβάσει το βιβλίο (άλλωστε δεν σκοπεύουμε να κάνουμε και 3ο παιδί!). Και μέχρι στιγμής, απ΄όσο διαβάζω στο φόρουμ τουλάχιστον, τελικά οι περισσότερες γυναίκες έχουν γεννήσει με καισαρική. Και αναρρωτιέμαι όλες μα όλες είχαν κάποιο πρόβλημα??:dry:

Βέβαια η κάθε μια επιλέγει τον τρόπο που θα ήθελε η ίδια να γεννήσει. Απλά αναρρωτιέμαι.....:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasdeli έγραψε:

Ξαναδιάβασα όλο το post και έχω να πω ότι δεν βρήκα ούτε ένα χαρακτηρισμό για μάνα (που έχει γεννήσει με καισαρική τομή) και για την σχέση της με το παιδί της ....Μαζί μιλάμε....χώρια καταλαβαίνουμε...

Όσο για τον Μισελ Ονταν, όχι δεν έχει γεννήσει ο ίδιος:P αλλά είναι γιατρός που έχει λάβει ενεργό μέρος εδώ και μισό αιώνα στην ιστορία της καισαρικής και οι μοναδικές του γνώσεις προσφέρουν μια ξεχωριστή προοπτικη πάνω στο θέμα!!!!

Εγώ συμφωνώ μαζί σου γιατί αν δεν υπήρχαν και οι έρευνες από τους επιστήμονες η ιατρική δεν θα εξελισσόταν και θα μέναμε στο σκοτάδι, όπως επίσης χρήσιμες είναι και οι στατιστικές. Προσωπικά δεν έχω διαβάσει το βιβλίο (άλλωστε δεν σκοπεύουμε να κάνουμε και 3ο παιδί!). Και μέχρι στιγμής, απ΄όσο διαβάζω στο φόρουμ τουλάχιστον, τελικά οι περισσότερες γυναίκες έχουν γεννήσει με καισαρική. Και αναρρωτιέμαι όλες μα όλες είχαν κάποιο πρόβλημα??:dry:

Βέβαια η κάθε μια επιλέγει τον τρόπο που θα ήθελε η ίδια να γεννήσει. Απλά αναρρωτιέμαι.....:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω ήμουν φανατικη του φυσιολογικου τοκετου. Τελικα κι εγω γεννησα με καισσαρικη λογω προβληματος. Αυτο που εχω καταλάβει είναι ότι εκτος από τα συμφέρντα που αρκετες φορες φορες παιζονται και οι γιατροί δε ρισκάρουν για κανενα λογο να διακυνδυνεψουν τη ζωη του μωρου (και τη φημη τους κατ' επεκταση). Και καλά κάνουν νομίζω. Ούτε εγώ θα ρίσκαρα για το παραμικρό να πάθει κάτι το παιδί μου.

Όσο για τους άλλους κι εγω ειχα τετοια αντιμετοπιση από την ιδια μου την οικογενεια. Αλλά αυτο που με νοιαζει ειναι οτι ειναι καλα το παιδι μου και γερο και τιποτα αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω ήμουν φανατικη του φυσιολογικου τοκετου. Τελικα κι εγω γεννησα με καισσαρικη λογω προβληματος. Αυτο που εχω καταλάβει είναι ότι εκτος από τα συμφέρντα που αρκετες φορες φορες παιζονται και οι γιατροί δε ρισκάρουν για κανενα λογο να διακυνδυνεψουν τη ζωη του μωρου (και τη φημη τους κατ' επεκταση). Και καλά κάνουν νομίζω. Ούτε εγώ θα ρίσκαρα για το παραμικρό να πάθει κάτι το παιδί μου.

Όσο για τους άλλους κι εγω ειχα τετοια αντιμετοπιση από την ιδια μου την οικογενεια. Αλλά αυτο που με νοιαζει ειναι οτι ειναι καλα το παιδι μου και γερο και τιποτα αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η γνώμη μου είναι πως , όπως και να γεννήσει μια γυναίκα αυτό δεν επηρεάζει το δέσιμό τους.

Η αγάπη μου προς το παιδί μου είναι απέραντη και χωρίς περιορισμούς και εκείνος προς εμένα από την πρώτη στιγμή που ήρθε στη ζωή. Η συμπεριφορά της μάνας και ο τρόπος που μεγαλώνει το παιδί της είναι αυτά που θα καθορίσουν το δέσιμό τους.

Υπάρχουν τόσες γυναίκες, ΑΞΙΕΣ να λέγονται ΜΑΝΕΣ που έχουν υιοθέτηση παιδιά και είναι τόσο δεμένοι μεταξύ τους που θα τους ζηλεύαμε πολλές ………….. δεν μπήκαν στην διαδικασία να σκεφτούν ότι αυτά τα παιδιά δεν τα γέννησαν εκείνες ( ούτε με καισαρική ούτε φυσιολογικά ) και καθόμαστε εμείς που μας αξίωσε ο θεός να φέρουμε στον κόσμο παιδάκια να λέμε πια είναι καλή μάνα και πια όχι από τον τρόπο που επιλέξαμε ή αναγκαστήκαμε να το κάνουμε…….. ας σκεφτόμαστε λίγο περισσότερο τι προβλήματα υπάρχουν στον κόσμο και τί περνούν πολλές γυναίκες που θα ήθελαν να φέρουν στον κόσμο ένα παιδάκι και όλα τα άλλα είναι λόγια ………….

Το να αποτρέπονται οι καισαρικές είναι δεκτό ……το να κρίνετε μια γυναίκα για το αν είναι καλύτερη μάνα από μία άλλη για τον τρόπο που έφερε το παιδάκι της στον κόσμο αυτό δεν το δέχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η γνώμη μου είναι πως , όπως και να γεννήσει μια γυναίκα αυτό δεν επηρεάζει το δέσιμό τους.

Η αγάπη μου προς το παιδί μου είναι απέραντη και χωρίς περιορισμούς και εκείνος προς εμένα από την πρώτη στιγμή που ήρθε στη ζωή. Η συμπεριφορά της μάνας και ο τρόπος που μεγαλώνει το παιδί της είναι αυτά που θα καθορίσουν το δέσιμό τους.

Υπάρχουν τόσες γυναίκες, ΑΞΙΕΣ να λέγονται ΜΑΝΕΣ που έχουν υιοθέτηση παιδιά και είναι τόσο δεμένοι μεταξύ τους που θα τους ζηλεύαμε πολλές ………….. δεν μπήκαν στην διαδικασία να σκεφτούν ότι αυτά τα παιδιά δεν τα γέννησαν εκείνες ( ούτε με καισαρική ούτε φυσιολογικά ) και καθόμαστε εμείς που μας αξίωσε ο θεός να φέρουμε στον κόσμο παιδάκια να λέμε πια είναι καλή μάνα και πια όχι από τον τρόπο που επιλέξαμε ή αναγκαστήκαμε να το κάνουμε…….. ας σκεφτόμαστε λίγο περισσότερο τι προβλήματα υπάρχουν στον κόσμο και τί περνούν πολλές γυναίκες που θα ήθελαν να φέρουν στον κόσμο ένα παιδάκι και όλα τα άλλα είναι λόγια ………….

Το να αποτρέπονται οι καισαρικές είναι δεκτό ……το να κρίνετε μια γυναίκα για το αν είναι καλύτερη μάνα από μία άλλη για τον τρόπο που έφερε το παιδάκι της στον κόσμο αυτό δεν το δέχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι έχεις δίκιο συμφωνώ πανω απο όλα η υγεία του μωρού αλλά και της μητέρας, απλά θα το περάσατε όπως λέτε και σεις η ευαισθησία είναι περισσότερο αναπτυγμένη αυτές τις στιγμές και πλησιάζει ο καιρός και παθένεις κάτι

Να σου ζήσει Happyland γεροί και ευτυχισμένοι να είστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι έχεις δίκιο συμφωνώ πανω απο όλα η υγεία του μωρού αλλά και της μητέρας, απλά θα το περάσατε όπως λέτε και σεις η ευαισθησία είναι περισσότερο αναπτυγμένη αυτές τις στιγμές και πλησιάζει ο καιρός και παθένεις κάτι

Να σου ζήσει Happyland γεροί και ευτυχισμένοι να είστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ χαίρομαι πραγματικά που ακούγονται διάφορες απόψεις γύρω από το θέμα, κάθε λόγος έχει και τον αντίλογό του.

Κατά τη γνώμη μου στις μέρες μας υπάρχει δυνατότητα η κάθε επίτοκος να διαβάσει και να ενημερωθεί για τα πάντα γύρω από την εγκυμοσύνη και τον τοκετό. Και λίγο ή πολύ να καταλάβει αν το πρόβλημα που τυχόν έχει επιβάλει την καισαρική τομή. Έτσι ώστε αν καταλάβει ότι ο γιατρός της πάει να της πλασάρει καισαρική τομή χωρίς λόγο, να αντιδράσει. Δεν μπορεί όμως μια γυναίκα που ξαφνικά τον τελευταίο μήνα παρουσιάσει π.χ. υψηλή πίεση, λεύκωμα και της πει ο γιατρός της ότι πρέπει να κάνει καισαρική, να αντιδράσει. Δεν μπορεί λίγες μέρες πριν φτάσει στον τοκετό να αισθάνεται το παιδί κυριολεκτικά στο λαιμό, να πηγαίνει να κάνει τον υπέρηχο και να βλέπει και η ίδια ότι το παιδί είναι τυλιγμένο και δεν μπορεί να εμπεδωθεί ή ότι έχει ισχιακή προβολή και να επιμένει να γεννήσει φυσιολογικά.

Η γειτόνισσά μου, superυπερμαχη του φυσιολογικού τοκετού, με μία εγκυμοσύνη κι έναν 9ο μήνα που έδειχνε ότι όλα οδηγούν σε φυσιολογικό τοκετό, γέννησε 1,5 μήνα μετά από μένα και έκανε καισαρική με 9 διαστολή. Οι παλμοί του μωρού της είχανε πέσει στους 60. Και τώρα ευγνωμονεί εκείνον τον γιατρό αιώνες πριν που έκανε την τομή για να γεννηθεί ο Καίσαρας!

Με την ευκαιρία θέλω να ευχαριστήσω τον Κώστα, τον γλυκό μου γυναικολόγο που εκείνη τη μέρα του Αυγούστου στάθηκε στο πλάι μου βράχος. Που όταν μετά από 10 ώρες γλυκιάς ταλαιπωρίας και μισής ώρας χειρουργείου, έσκυψε με φίλησε κι ένιωσα ότι με φίλησε ο πατέρας μου. Τη μαία μου τη Μαρία που είχε τόση μα τόση υπομονή μαζί μου, που για ώρες μου κρατούσε το χέρι, που δεν έλειψε στιγμή από το πλευρό μου. Να είναι πάντα καλά και να προσφέρουν μόνο χαρές!

:):) :) :) :) :)

Υ.Γ. Άσχετο, αλλά είμαι πολύ χαρούμενη γιατί σήμερα επιστρέφει οριστικά από το εξωτερικό ο άντρας μου, που τους τελευταίους 6 μήνες έλειπε το μεγαλύτερο διάστημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ χαίρομαι πραγματικά που ακούγονται διάφορες απόψεις γύρω από το θέμα, κάθε λόγος έχει και τον αντίλογό του.

Κατά τη γνώμη μου στις μέρες μας υπάρχει δυνατότητα η κάθε επίτοκος να διαβάσει και να ενημερωθεί για τα πάντα γύρω από την εγκυμοσύνη και τον τοκετό. Και λίγο ή πολύ να καταλάβει αν το πρόβλημα που τυχόν έχει επιβάλει την καισαρική τομή. Έτσι ώστε αν καταλάβει ότι ο γιατρός της πάει να της πλασάρει καισαρική τομή χωρίς λόγο, να αντιδράσει. Δεν μπορεί όμως μια γυναίκα που ξαφνικά τον τελευταίο μήνα παρουσιάσει π.χ. υψηλή πίεση, λεύκωμα και της πει ο γιατρός της ότι πρέπει να κάνει καισαρική, να αντιδράσει. Δεν μπορεί λίγες μέρες πριν φτάσει στον τοκετό να αισθάνεται το παιδί κυριολεκτικά στο λαιμό, να πηγαίνει να κάνει τον υπέρηχο και να βλέπει και η ίδια ότι το παιδί είναι τυλιγμένο και δεν μπορεί να εμπεδωθεί ή ότι έχει ισχιακή προβολή και να επιμένει να γεννήσει φυσιολογικά.

Η γειτόνισσά μου, superυπερμαχη του φυσιολογικού τοκετού, με μία εγκυμοσύνη κι έναν 9ο μήνα που έδειχνε ότι όλα οδηγούν σε φυσιολογικό τοκετό, γέννησε 1,5 μήνα μετά από μένα και έκανε καισαρική με 9 διαστολή. Οι παλμοί του μωρού της είχανε πέσει στους 60. Και τώρα ευγνωμονεί εκείνον τον γιατρό αιώνες πριν που έκανε την τομή για να γεννηθεί ο Καίσαρας!

Με την ευκαιρία θέλω να ευχαριστήσω τον Κώστα, τον γλυκό μου γυναικολόγο που εκείνη τη μέρα του Αυγούστου στάθηκε στο πλάι μου βράχος. Που όταν μετά από 10 ώρες γλυκιάς ταλαιπωρίας και μισής ώρας χειρουργείου, έσκυψε με φίλησε κι ένιωσα ότι με φίλησε ο πατέρας μου. Τη μαία μου τη Μαρία που είχε τόση μα τόση υπομονή μαζί μου, που για ώρες μου κρατούσε το χέρι, που δεν έλειψε στιγμή από το πλευρό μου. Να είναι πάντα καλά και να προσφέρουν μόνο χαρές!

:):) :) :) :) :)

Υ.Γ. Άσχετο, αλλά είμαι πολύ χαρούμενη γιατί σήμερα επιστρέφει οριστικά από το εξωτερικό ο άντρας μου, που τους τελευταίους 6 μήνες έλειπε το μεγαλύτερο διάστημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια με το καλό να υποδεχτείς τον άντρα σου!!!:)

Φυσικά μάνα είναι αυτή που δίνει αγάπη, ευτυχία, σιγουριά, φαγητό, μόρφωση, τρυφερότητα και ό,τι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή την στιγμή. Υπάρχουν και γυναίκες που φέρνουν στον κόσμο παιδιά, με οποιοδήποτε τρόπο-καισαρική ή φυσιολογικό- και παρατάνε τα μωράκια. Αυτές δεν είναι μάνες....:angry: θα ήθελα να συνεχίσω αλλά η μικρή κλαίει κορίτσια.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια με το καλό να υποδεχτείς τον άντρα σου!!!:)

Φυσικά μάνα είναι αυτή που δίνει αγάπη, ευτυχία, σιγουριά, φαγητό, μόρφωση, τρυφερότητα και ό,τι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή την στιγμή. Υπάρχουν και γυναίκες που φέρνουν στον κόσμο παιδιά, με οποιοδήποτε τρόπο-καισαρική ή φυσιολογικό- και παρατάνε τα μωράκια. Αυτές δεν είναι μάνες....:angry: θα ήθελα να συνεχίσω αλλά η μικρή κλαίει κορίτσια.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ELDO έγραψε:

Η γνώμη μου είναι πως , όπως και να γεννήσει μια γυναίκα αυτό δεν επηρεάζει το δέσιμό τους.

Επιμένω! Δεν τίθεται συζήτηση επί του θέματος!Το δέσιμο είναι το ίδιο!Επιτέλουσ!

………….

Το να αποτρέπονται οι καισαρικές είναι δεκτό ……το να κρίνετε μια γυναίκα για το αν είναι καλύτερη μάνα από μία άλλη για τον τρόπο που έφερε το παιδάκι της στον κόσμο αυτό δεν το δέχομαι

Μα πότε έγινε αυτό στο συγκεκριμένο post; Επιμένω....Μαζί μιλάμε χώρια καταλαβαίνουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ELDO έγραψε:

Η γνώμη μου είναι πως , όπως και να γεννήσει μια γυναίκα αυτό δεν επηρεάζει το δέσιμό τους.

Επιμένω! Δεν τίθεται συζήτηση επί του θέματος!Το δέσιμο είναι το ίδιο!Επιτέλουσ!

………….

Το να αποτρέπονται οι καισαρικές είναι δεκτό ……το να κρίνετε μια γυναίκα για το αν είναι καλύτερη μάνα από μία άλλη για τον τρόπο που έφερε το παιδάκι της στον κόσμο αυτό δεν το δέχομαι

Μα πότε έγινε αυτό στο συγκεκριμένο post; Επιμένω....Μαζί μιλάμε χώρια καταλαβαίνουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

My husband's mother had 6 children naturaly after a c section for a breech baby!

I would say that having a c section is major abdominal surgery putting your future reproductive health at risk. Many women develop surgical adhesions, scarring and if your placenta implants at the site of the scar, then you are in for great trouble!

Each subsequent c section adds to the risk.

As I mentioned in another thread if your lower uterine segment is 4-4.5 mm at week 38-39, when it reaches it's lowest then there is a 0% chance of rupture. Research has shown that during labour, the lower uterine segment does not reduce any further! even with twins.

You can check the work of Buhimschi in Yale university, it is really very enlightening!

If your OB seems uncooperative, then it is best you move to another practice and check! before hand what his experience is in VBAC. Dont take their word for granted and protect yourselves!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dear BabyBoom, there are very very few incidents of babies dying during a natural birth and no-one said to put one at risk.

But with the way inductions take place in private hospitals in Athens, leading to an 80% c section rate, I dont see why you dont think how these women are putting their health at risk and also the risk of their future pregnancies and babies!

You do not mention at all!! the complications during c sections!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια τι γίνεται; όπου και να ρωτήσεις όλες με καισαρική γεννάνε.

Εγώ θα τη γλύτωνα;

Ευτυχώς δηλαδή γιατί θα την κάναμε και εγώ και ο μπέμπης μου. Ήταν από τις περιπτώσεις τις πολύ επικύνδινες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
    • Μόλις γύρισα από ένα γάμο εγώ που πήγα για να ξεχαστώ περισσότερο. Ήταν μία κοπέλα έγκυος με την κοιλίτσα αρκετά φουσκωμένη και ήταν ένα γλυκόπικρο συναίσθημα που ένιωσα. Το πρωί πήγαμε μια βόλτα στη φύση με τον σύντροφο και έβαλα λίγα λουλούδια σε ένα σημείο στο έδαφος και ευχαρίστησα το μωρό μου για όσο ήταν μαζί μου ώστε να κλείσω κάπως τον κύκλο αυτό.. το σώμα μου είναι ακόμα στην προηγούμενη κατάσταση, το στήθος πρησμένο, το στομάχι περίεργα κι ύστερα θυμάμαι πως δεν είμαι πια έγκυος. Αχ.. πόση δύναμη να βρούμε πια μέσα μας. Κι όμως τη βρίσκουμε..  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...