Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΡΕΦΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ...


Recommended Posts

λουκουμακο mhn anyshxeis giath ηολλε.τα χολλ ρυζαλευρα και τησ HIPP ΚΡΙΘΗΚΕΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΧΩ ΤΑ ΤΕΣΤ ΟΛΑ.....ΕΙΝΑΟ ΟΚ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΚΟΤΕΣΤ KAI GREENPEACE.ΛΟΙΠΟΝ Η ΖΑΧΑΡΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ Η ΖΑΧΑΡΗ ΠΟΥΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΤΟ ΡΥΖΙ ΤΟ ΑΜΥΛΟ ΔΛΔ ΓΙΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΕΤΣΙ...Η ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΒΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΡΥΖΙ..ΟΠΩΣ ΠΧ ΑΝ ΕΤΡΩΓΕΣ ΕΣΥ ΕΝΑ ΚΟΥΠΑΚΙ ΡΥΖΙ ΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΕΠΕΡΝΕΣ ΚΑΙ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ.ΚΑΛΕ ΦΥΤΙΚΑ ΕΛΑΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ?ΜΗΠΩΣ ΛΕΣ ΦΥΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ?Η ΛΙΠΑΡΑ ΟΞΕΑ?ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΡΥΖΙ ΕΙΝΑΙ....ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΤΗΣ ΗΙΡΡ ΒΓΗΚΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΑΖΕΙΣ ΒΡΩΜΗ ΝΑ ΤΗΝ ΠΟΛΤΟΠΟΙΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΜΠΑΝΑΝΑ ΑΛΕΣΜΕΝΗ ΚΟΛΟΚΥΘΑ Η ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ....ΠΑΝΤΩΣ ΜΗ ΤΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ...ΤΟ ΓΑΛΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΦΥΤΙΚΑ ΕΛΑΙΑ ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΑΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟΥΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΣΤΗΚΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ, ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΠΕΤΙΜΕΖΙΑ "ΓΙΩΤΗΣ" ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ ΤΟ ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟ-ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ... ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΠΕΙΝΑ!!!

ΤΟ ΗΙΡΡ 100% ΟΡΓΑΝΙΚΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ, ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ... ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ, ΕΧΕΙ ΓΕΥΣΗ ΑΝΑΛΑΤΟΥ ΡΥΖΙΟΥ!!!

Η ΧΑΡΤΙΝΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΛΥΝΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΓΥΑΛΙΝΟ ΒΑΖΟ... ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΥΓΡΑΣΙΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΙΔΙΑ Η ΜΟΝΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΟΛΑ...ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟΥΣ ΕΛΕΝΧΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΓΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΛΕΓΕΤΑΙ

SANILAC EXEI 1 2 KAI 3 NOYMERO...KAMIA ALLH DEN ME ENHMERVSE.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΟΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΛΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ...

antroula, ΕΞΕΙΡΕΤΙΚΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΕΣΕΝΑ!!!

Ο ΙΑΣΩΝ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΟ, ΜΗ ΑΛΕΣΜΕΝΟ, ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΗ ΓΛΟΥΤΕΝΗ... ΚΑΛΑΜΠΟΚΙ ΤΟΥ!!!

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

ΛΕΣ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ??? ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΟ... :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

little-angel & antroula,

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΑΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ?

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ...

ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΤΑΣΘΑΛΙΕΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΝΑΝΕ ΕΤΣΙ... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Γεια σας και από αυτό το θέμα. Όπως είπα και κατά την σύστασή μου είμαι ο Αποστόλης από Κοζάνη, έχω μια κόρη 9 χρονών και ένα γιο 4 μηνών σε λίγες μέρες. :cheer:

Διαβάζοντας αυτό το θέμα προβληματίστηκα πολύ σχετικά με την ουσία (3-MCPD) που ανακάλυψαν οι Γερμανοί σε ΟΛΑ τα βρεφικά γάλατα. Το διάβασα πάνω στην στιγμή που είχαμε ξεκινήσει το HOLLE πριν 2-3 εβδομάδες και πονοκεφάλιασα. Μέχρι τότε δίναμε το HUMANA, το οποίο ήταν από αυτά που είχε το μικρότερο ποσοστό αυτής της ουσίας, βάση της έρευνας, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι το ποσοστό αυτό είναι μικρό. Μετά και μέχρι να ξεκαθαρίσω(λέμε τώρα…) το τι γίνεται, το γύρισα στο νέο βιολογικό της FREZYLAC, για το οποίο δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικά με το 3-MCPD .

Το ερώτημα είναι αν μάθατε τίποτε επιπλέον σχετικά με το FREZYLAC και τελικά τι είναι καλύτερο να κάνουμε κατά την άποψή σας; Να δώσουμε στα παιδιά μας ένα γάλα όπως το HUMANA με χαμηλό ποσοστό σε 3-MCPD, το οποίο όμως δεν είναι βιολογικό, με αποτέλεσμα να έχει-από αυτά που ακούμε τουλάχιστον-άλλα βλαβερά στοιχεία που προέρχονται από τα αντιβιοτικά και τις ορμόνες που δίνουν στις αγελάδες ή να δώσουμε ένα βιολογικό όπως το HOLLE; Με λίγα λόγια μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα! Τι να προτιμήσουμε δηλαδή; Τις βλαβερές ουσίες από τα αντιβιοτικά και τις ορμόνες ή την ουσία 3-MCPD;; :( Ο Θεός να μας φυλά δηλαδή!! Εγώ κατέληξα να προτιμήσω το 3-MCPD, μια που είδα διαφορά προς το καλύτερο με το HOLLE στις κενώσεις του παιδιού. Συγκεκριμένα το διάστημα που δώσαμε το HOLLE, οι κενώσεις ήταν όπως ακριβώς όταν θήλαζε. Αυτό από μόνο του είναι κατά την ταπεινή μου άποψη ένα πολύ θετικό στοιχείο του HOLLE σε αντίθεση με το FREZYLAC. Από τον 6ο μήνα θα το γυρίσω στο κατσικίσιο της HOLLE.

Αυτά προς το παρόν και ελπίζω να μην σας κούρασα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αποστολη, ειχα παθει κι εγω ενα νεο σοκ (ημουνα στη φαση που χωνευα τα parabens που ειναι συντηριτικα καλυντικων, pvc - bpa - pathlalate που περιχονται στα πλαστικα μπιμπερο και σκευη), οταν ακουσα για αυτη την ουσια που φυσικα ηταν γνωστο απο καιρο (οχι σε εμενα), οτι υπαρχει σε μεγαλες ποσοτητες, σε αλλα τυποποιημενα τροφιμα, οπως μουσταρδες, μαγιονεζες κ.τ.λ...

Μετα απο τηλεφωνικη συνομιλια με καποιον Γερμανο, χημικο τρφιμων, που εργαζεται για τη Humana (εδινα στο μικρο μου το Ηumana AR), καταλαβα οτι η 3-MPCD ειναι υπο διερευνηση γενικα...

Οτι θεωρητικα ειναι επικυνδυνη σε μια μονο μορφη της (την ελευθερη) και σε μεγαλες ποσοτητες...

Προκειται για μια ουσια που προκυπτει απο τη θερμικη επεξεργασια φυτικου λιπους, δηλαδη ακομα και οταν ψηνεις ενα τοστ με μαργαρινη και τυρι...

Γι αυτο ειναι δυσκολο εως αδυνατο να βρεθει ενας αλλος τροπος χωρις θερμοτητα να αφυδατωθουν τα προιοντα σε σκονη απος τα βρεφικα γαλατα και οι κρεμες.

Επειδη εχει γινει θεμα παντως, ολες οι γνωστες εταιριες βρεφικων τροφων προσπαθουν να βρουν εναλλακτικους τροπους παραγωγης των προιοντων τους ωστε να μειωσουν την ουσια αυτη στο ελαχιστο δυνατο.

Ακομα, δεν ειναι βεβαιο οτι οι μετρησεις που εχουν γινει απο το eco-test, εχουν γινει με το σωστο τροπο.

Οπως θα ξερεις αυτη η ερευνα περιλαμβανε μονο γαλατα και κρεμες πρωτης βρεφικης ηλικιας 0-6 μηνων, και δεν συμπεριλαμβανε προιντα που δεν κυκλοφορουν στη Γερμανια...

Και εγω που ειμαι αναγκασμενη τωρα λογω ηλικιας πια να του αλαξω γαλα, εσπασα το κεφαλι μου και κατεληξα σε καποιο Ελβετικο που εισαγεται απο γνωστη ελληνικη εταιρια... Ευτυχως την ιδια προταση μου ειχε ετοιμη και ο παιδιατρος που εχουμε, τον οποιο εμπιστευομαι σε μεγαλο βαθμο.

Γενικα πλεον προσανατολιζομαι σε ευρωπαικα προιοντα διατροφης και αποφευγω οσο γινεται τα αμερικανικα και τα νεα, μη δοκιμασμενα προιοντα και εταιριες... Και δεν του δινω τιποτε αλλο τυποποιημενο εκτος απο το γαλα...

Αποφευγω οσο γινεται και στη δικη μας διατροφη προιντα που περιεχουν φοινικελαιο και σογιελαιο καθως αυτα απελευθερωνουν τις μςγαλυτερες ποσοτητες των 3-MPCD.

Κατα τα αλλα, δεν εμπιστευομαι και τοσο τα "βιολογικα" ιδιαιτερα στην Ελλαδα, το πολυ, τα θεωρω καπως πιο καθαρα απο τα αλλα...

Για το γαλά που του δινεις... Αν το πινει αρκετο καιρο δηλαδη περισσοτερο απο 10 μερες και ειναι ολα καλα... (δηλαδη οχι πιο εντονες αναγωγες-γουλιες και κανονικα κακα) τοτε ειναι μια χαρα πιθανως, αν ομως παρατηρεις καποιο προβλημα, εκτος απο τον παιδιατρο, στειλε και ενα π.μ. στην antroula, που εδινε το ιδιο στο δικο της μωρο και ειχε καποια θεματα και τελικα το αλλαξε με καποιο πιο γνωστο και μακροχρονια δοκιμασμενο.

Τελος, αν εχεις αλλες αποριες για την 3-MPCD καλυτερα στειλε το τυποποιημενο e-mail στη Ηumana... www.humana.gr και μεσα σε λιγες μερες θα επικοινωνησει μαζι σου ο ιδιος ανθρωπος απο την εταιρια...

Δυστυχως θα δυσκολευτεις να βρεις ακρη με τον ιδιο τροπο με την εταιρια που βγαζει το γαλα που του δινεις τωρα (προσπαθησε και ο συνεργαζομενος με το mammyland παιδιατρος και δεν πηρε ποτε απαντηση...) καθως και με τις περισσοτερες εταιριες που εισαγουν η παραγουν βρεφικες τροφες στην Ελλαδα για αυτο το θεμα. Μαλλον οι περισσοτεροι δεν καταλαβαινουν καν για τι πραγμα ρωτας!

Αν θελεις σου στελνω με π.μ. το ονομα του Γερμανου που σου λεω ή οποιαδηποτε αλλη πληροφορια θελεις και για το γαλα που επελεξα τωρα... (που δεν ειναι το Humana 2, γιατι ο Ιασονας ειναι πολυ λαιμαργος και χρειαζεται καποιο λιγοτερο παχυντικο).

Στη διαθεση σου για οτιδηποτε μπορει να ξερω... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική σε ευχαριστώ πολύ για την διαφωτιστική σου απάντηση!

Αν επιτρέπεται, πιο είναι το Ελβετικό γάλα που δίνεις στον Ιάσονά σου; Το HOLLE το είχα για Γερμανικό, αλλά κάπου διάβασα ότι είναι Ελβετικό. Τι προέλευσης είναι τελικά;

Με το γάλα (βιoλογικό FREZYLAC) που του δίνουμε προς το παρόν, δεν αντιμετωπίζουμε κανένα πρόβλημα. Απλά όπως είπα μόνο με το HOLLE οι κενώσεις ήταν όπως με αυτές του θηλασμού, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι με τα άλλα είχαμε πρόβλημα.

Τα HUMANA είναι παχυντικό από ότι είπες; Γιατί το παιδί όντως έβαζε αρκετό βάρος, το οποίον ήταν στο πάνω όριο*, ενώ πλέον λιγότερο από όσο είδα. Πίνει βέβαια και λιγότερο.

Τέλος μια που ανέφερες για σαμπουάν κτλ. έχω βρει μια εταιρεία στην Αμερική**, από όπου και πήρα αρκετά πράγματα για όλους στην οικογένεια, χωρίς Sodium Lauryl Sulfate, χωρίς paraben και χωρίς πολλά άλλα. Αν ενδιαφέρετε κάποια να σας πω.

* Είναι όμως και ψηλός, κάτι που για ένα ηλίθιο λόγο οι καμπύλες που έχει μέσα το βιβλιάριο υγείας δεν το λαμβάνουν υπόψιν. Αν είναι δυνατόν;;;

** Την βρήκα και στην Ευρώπη εχθές που έψαχνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Αννιώ έγραψε:

Εγω τις δινω κρεμουλα καθημερινα...Τρωει κυριως Nutricia αλλα εχει φαει και ΝΟΥΝΟΥ και Nestle και Milupa.

Θα γινω λιγο συνηγορος του διαβολου αλλα ρε κοριτσια με Milupa μεγαλωσαμε...Ημαρτον! Μηπως τα παραψειριζουμε??

Δεν παθαμε τιποτα εμεις και μεγαλωσαμε και μια χαρα ζουμε.

Η αλήθεια είναι ότι όχι δεν μεγαλώσαμε με τέτοιου είδους κρέμες και τροφές, πρώτον δεν χρησιμοποιούσαν οι περισσότερες μητέρες και δεύτερο η τεχνολογία και η κλίμακα παραγωγής ήταν εντελώς διαφορετική. Επιπλέον όλα τα τρόφιμα που προέρχονται από χημεία είναι επιβλαβή για τον οργανισμό και το σωστό είναι να επιλέγουμε τροφές όσο το λιγότερο επεξεργασμένες!

Εμείς επιλέγουμε θηλασμό και από στερεές να 'ναι καλά το μούλτι!

χρήσιμες πληροφορίες : http://www.thilasmos.gr/protes%20trofes.htm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...