Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΡΕΦΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ...


Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΩ ΦΡΙΖΟΛΑΚ ΕΔΙΝΑ ΦΡΙΖΟΜΕΛ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΗΡΑ ΤΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΦΡΕΖΥΛΑΚ...ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΟΥΤΕ ΓΩ?ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΙΣ ΝΑΙ ΠΙΝΑΜΕ ΑΛΜΙΡΟΝ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΠΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΟ ΤΟΤΕ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ Η ΜΙΛΟΥΠΑ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΗ,,,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΑ ΗΞΕΡΑΝ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΠΑΘΑΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΑΤΣΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥ...ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΕΙΠΑ..ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΩΣΑΝ ΣΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΤΙΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΛΑΜΙΝΗ ΕΣΤΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ...ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΤΙ ΠΑΘΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΤΡΑΓΙΚΑ...ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΤΟ ΦΡΕΖΥΛΑΚ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ HUMMANA ΑΛΛΑ ΟΙ ΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥΣ ΒΓΗΚΑΝ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣ...ΤΟ ΓΑΛΑ ΛΕΤΕ ΟΧΙ?ΜΕΧΡΙ ΣΤΟ ΧΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΗΡΑ ΣΤΟΝ ΕΟΦ ΣΤΟΝ ΕΦΕΤ Ο ΕΝΑΣ ΜΕ ΕΛΚΑΝΕ ΜΠΑΛΑΚΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΛΕΓΑΝ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ...ΑΛΛΛΑ ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΟΥ ΠΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΗΜΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ...ΑΥΤΟ ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΛΕΕΙ?ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ?ΚΑΙ ΔΕ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΝΑΙ ΤΑ ΠΕΡΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΑΛΑΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ?ΒΑΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΚΟ-TEST EINAI ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΡΗ ΚΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειλικρινα κοριτσια δεν ξερω αν μπορουμε να πουμε οτι κατι ειναι απολυτα και 100% καταληλο και καθαρο.

ελπιζω μονο το γαλα που πινει ο δικος μου να ειναι ενταξη γιατι αλλιως θα εχουμε μεγαλο προβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ γω κοριτσια μπερδευτηκα...ακομη θηλαζει κ απο αυριο ξεκιναει κρεμα..πηρα το ρυζαλευρο holle γιατι με ενα ψαξιμο που εκανα ειδα οτι ειναι το καλυτερο γιατι δεν εχει γλυκαντικες ουσιες κ ειναι βιολογικο....δεν ειναι ετσι?κ απο γαλα δευτερης βρεφικης ηλικιας τι θα δινουμε?ποιο ειναι καλο?η γιατρος μου ειπε ενα γευμα φρουτα κ ενα ρυζαλευρο κ θηλασμο προς το παρον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΟΟΟΛΛΛΛΕΕΕΣΣ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΟ....ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΗΜΙΚΟ 3-MCDP DHMIOYRGEI PROBLHMA SE MEGALH POSOSTHTA KAI SYNEXEIS ..YPARXEI HMERHSIA DOSH ....ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΔΟΥΜΕ?ΕΠΙΣΗΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΑΛΑΤΑ ΕΒΑΠΟΡΕ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΩΝ ΑΥΤΑ ΑΡΑΓΕ ΕΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΩΡΟ?ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ UMMANA....TO GALA LEEI EINAI ΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΟΙ ΚΡΕΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΙΣΧΥΕΙ?ΔΛΔ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΟΚ ΣΚΟΝΗ ΚΑΙ ΚΡΕΜΕΣ ΟΧΙ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΤΠΤ ..ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟΣΣΤΟ ΔΕ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΠΑΜΠΟΥΛΗ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΓΩ ΑΥΤΟ ΕΔΙΝΑ...ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΜΗ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ...Ο ΣΠΥΡΑΚΟΣ ΣΟΥ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ΚΑΛΕ ΣΤΡΑΒΩΜΑΡΑ ΜΕ ΔΕΡΝΕΙ ΕΙΔΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ,....ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΕΣΥ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΦΡΕΣΚΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΝΑ ΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ?Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΙ ΣΟΥ ΠΕ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω τελικα ενα πραγμα εχω καταλαβει. ΟΚ ολα αυτα...καλα και ωραια επιστιμονικα. Καθε φορα που δινουμε κατι στο μωρο μας...κανουμε το σταυρο μας. Γιαολακατι βρισκουν. Για τα σημβατικα λαχανικα...για τα βιολογικα λαχανικα...για τα γαλατα...αμαν πια βαρεθηκα...σταματηστε τη γη να κατευω!!!

Σε λιγο θα αναλυουμεκαι τον αερα που αναπνεουμε. Βασικα ο δικος μου εκτος απο ενα υποαλεργηκο ρυζαλευρο που ετρωγε για ενα μηνα στη χαση και στη φεξη καια υτο με το ζορι δεν εφαγε κρεμες...ουτε γαλατα...τρια υποαλλεργηκα δοκιμασαμε...τρια κουτια πεταξαμε...δενειναι του γουστου του....τρομαρα του. Αντι για κρεμες το απογευμα τρωμε βρασμενη κολοκυθα λη γλυκοπατατα. Ελπιζω μεχρι να τελιωσει η εποχη τους να αρχησει να τρωει κανονικα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kατερινα μου ευχαριστουμε για τη πληροφορια! ;)

Με αγχωσε το αρθρο και το ψαξα λιγακι στο νετ...

Απ'οτι καταλαβα υπαρχει και σε παρα πολλες τροφες που καταναλωνουμε κι εμεις και μαλιστα σε ενα αγγλικο site διαβασα οτι εχει βρεθει και σε πολλα δειγματα μητρικου γαλακτος! :S

Το προβλημα (αν εχω αντιληφθει ορθως..)με το 3-MCPD ειναι οταν λαμβανεται σε μεγαλες ποσοτητες και για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα..με τις παιδικες τροφες εδω στην Ελλαδα ευτυχως ειναι μειωμενος ο κινδυνος,υποθετω,διοτι οι περισσοτερες μητερες τις αποσυρουν νωρις απο το διαιοτολογιο των παιδιων κι ετσι δε λαμβανουν τη συγκεκριμενη ουσια για μεγαλο χρονικο διαστημα...

Αντιθετα στο εξωτερικο(οχι παντου....) τα παιδια κατα κορον τρωνε "ετοιματζιδικες" τροφες(κρεμες,βαζακια,προψημενα κτλ...) και για πολυ μεγαλυτερο χρονικο διαστημα...

Το γενικο συμπερασμα παντως ειναι...οτι δε ξερεις απο που θα σου ρθει τελικα!!! :S:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonia28 έγραψε:

Απ'οτι καταλαβα υπαρχει και σε παρα πολλες τροφες που καταναλωνουμε κι εμεις και μαλιστα σε ενα αγγλικο site διαβασα οτι εχει βρεθει και σε πολλα δειγματα μητρικου γαλακτος! :S

Αν η μητέρα τρεφεται κατα βάση με επεξεργασμένες , βιομηχανοποιημένες και συσκευασμενες τροφες σιγουρα αυτα τα συστατικά περνουν και στο γαλα .

Το μητρικό γαλα δεν εχει "κακες" ή αχρηστες ουσιες στη συσταση του ! Ειναι η ΤΕΛΕΙΑ ΤΡΟΦΗ για το βρεφος . Σιγουρα ομως επηρεάζεται απο τη διατροφή της μητέρας οπως επηρεάζεται αν εκεινη πινει , παιρνει ναρκωτικα κλπ κλπ .

Δωστε στα παιδιά σας και τραφειτε και σεις με φρεσκες μη επεξεργασμένες -βιομηχανοποιημένες τροφες! Φρεσκα φρουτα και λαχανικά για σωστή διατροφή , κατα της γριπης , των ιωσεων και των προβλημάτων υγειας !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TO MONO GALA POY PERNEI ARISTA SE OLES TIS EREYNES KAI ENNOEITE AYTO EINAI TO MHTRIKO....ΤΑΞΥ ΚΡΕΜΕΣ ΔΕ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΓΑΛΑ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΧΡΟΝΙΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ......?ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

NA ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΜΠΛΟΥΤΙΖΕΤΕ ΤΑ "ΧΗΜΙΚΟΥ" ΤΥΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ... :lol:

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ... ΣΤΟΧΟΙ ΩΣ ΤΩΡΑ: PARABENS, PVC, BPA, PATHALATE KAI ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ 3-MCPD. :huh::blink::dry:

KAHMENE ΠΑΙΔΙΑΤΡΕ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΠΑΛΙ... :P

ΣΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ "ΚΑΥΓΑΔΑΚΙ" ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΙΑΤΙ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΜΙΑ ΜΕΖΟΥΡΑ "ΑΝΘΟΣ ΟΡΥΖΗΣ" ΣΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥΝΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΟΥ ΙΑΣΟΝΑ, ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΚΡΕΜΑ" :dry:

ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΠΑΛΙ... ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ HUMANA ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ, ΚΡΙΘΗΚΑΝ "ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ" ΑΛΛΑ ΤΟ AR ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΛΕΓΧΘΕΙ... :unsure:

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ΓΑΛΑ? ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΟΥ SITE... AMA EINAI, NA ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΤΣΙΚΟΥΛΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ, ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ... ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ... ΕΙΣΑΙ???

ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΩ ΤΑ ΤΡΕΛΑ ΝΕΥΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ... :S ΘΑ ΠΝΙΞΩ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΣΤΑ E-MAIL KAI ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ... ;) ΑΡΧΙΖΩ ΜΕ ΙΝΚΑ, ΕΦΕΤ, ΕΟΦ... ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΧΗΜΕΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣ!!! :angry:

ΠΑΡΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΕΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ...

http://ec.europa.eu/food/food/chemicals ... cpd_en.htm

ΚΑΙ ΡΙΞΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ FORUM TOY PARENTS... ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ!!!

http://www.parents.gr/forum/archive/ind ... 29240.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα εκτσος απο αυτο το γαλα δεν πινει τιποτε αλλο!!!!!!!!!! εχω δοκιμασει και δεν τα θελει με τιποτα κλαιει και χτυπιεται.

ευτυχως τουλαχιστον που δεν μου τρωει κρεμες και θελει μονο φαγακι και φρουτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προϊόν: Top Aptamil γάλα 1

Κατασκευαστής: Milupa

Τιμή ανά 100 γραμμάρια: € 1,50

Ανεκτή ημερήσια πρόσληψη της 3-MCPD-εστέρες: 6-διέσχισαν τρόπο

Αποτελέσματα δοκιμών: Ικανοποιητική

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΓΧΩΣΕ... :( ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ APTAMIL ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΗΣ ΑΝΤΡΟΥΛΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ Η ΧΑΖΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΔΙΝΩ????ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΚΡΕΜΕΣ ΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ???ΕΛΕΟΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΠΟΥ ΣΚΟΝΤΑΦΤΕΙΣ....ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ (5ΜΗΝΩΝ)ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΡΕΜΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΛΥΚΟΠΑΤΑ??? :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντρουλα και υπολοιπα κοριτσια , δεν εγραψα για να τονισω γι μια ακομη φορα τ οφελη του μητρικου. Απλα μου φανηκε οτι αυτο που εγραψε η Τονια αφηνε υπονοιες οτι εχει και το μητρικό 3-MCPD και ηθελα απλα να το διευκρινήσω .

yuki λυσε μου μια απορια . Γιατι πρεπει να φαει το απογευμα ?

Μπορεις να συνεχίσεις μεχρι τον 6ο μηνα με γάλα και μετα να εισαγεις φρεσκα φρουτα και λαχανικά . Οι οδηγιες πλεον εινια και για τα μωρα που πινουν μπουκάλι , μονο γάλα μεχρι τους 6 μηνες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tι να σου πω Lala μου εγώ πρωτάρα μαμά είμαι και η παιδίατρος μου είπε πως απο 23 του μήνα θα ξεκινήσουμε...Της είπα και για τις κρέμες της Holle γιατί είχα διαβάσει εδώ απο τα κορίτσια πως είναι καλές και μόνο που δεν με έδειρε...(δεν τις ήξερε καν)αλλά και αυτες είναι στην λίστα της Αντρούλας :( . Έχω πελαγώσει τώρα έψαχνα για κατάλληλα σκεύη (BPA PHTHALATE PVC FREE)αλλά άκρη δεν βγάζω. :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με την lala κανονικα οι οδηγιες που λενε στις κρεμες οτι ειναι απο τον 6ο μηνα και μετα αφορουν περισσοτερο και κατα κυριο λογο μωρα που πινουν ξενο γαλα και οχι μωρακια που θηλαζουν.

τα μωρακια που θηλαζουν μπορουν ανετοτατα να το αποφυγουν αυτο!!!!!

εμενα ο δικος μου τις κρεμες εμποριου τις κανει εμετο δεν τις θελει με τιποτα ο οργανισμος του(ευτυχως).

και οταν ρωτησα την παιδιατρο 'μα τι να του δωσω το απογευμα???'

μου ειπε 'πολυ απλα..φαγακι'

τωρα για το γαλα που πινει ελπιζω και ευχομαι να ειναι καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια να σε ρωτισψ κατι,του εδινες κανονικο φαγακι απογευματινο!! Γιατι σε λιγο τερμα οι κολοκυθες και οι γλυκοπατατες απο εποχης...και οσα εχω στην καταψυξη θα φτασουν για κανα διμηνο. Μετα;;;;

Ουτε ο δικος μου θελει τις κρεμες. Κλεινει το στομα και τελος.

Τρωει φρουτοκρεμα και κρεατοσουπα- μερικες κουταλιεσ και μετα τι;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια

εχω τρελλαθει μ αυτα που διαβαζω!!!!

Δε μας φτανουν τα καθημερινα αγχη μας για τα

παιδια μας ,τωρα εχουμε κι αλλα...

Εγω του δινω το APTAMIL AR που ειναι αντιαναγωγικο.

Αυτο εχει ή δεν εχει επικίνδυνες ουσιες?

Και εμεις δηλαδη που δε θηλασαμε πολυ

γιατι δεν ειχαμε πολυ γαλα,τι θα

δωσουμε στα μωρακια μας???????????

Τον αλλο μηνα ξεκιναμε ξενες τροφες

αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι απλα

θα του δινω το APTAMIL 2.Ειναι γαλα της millupa.

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ!Ειχα μερες να μπω στο site

και τωρα που μπηκα μου κανατε την

καρδια μου......περιβολι!!!!!! :dry::dry::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και τώρα κορίτσια τι κάνουμε; Εγώ έχω μπερδευτεί :unsure: Εμένα ούτως ή άλλως το απόγευμα δεν έτρωγε κρέμα, δεν του έδωσα αφού είναι φουλ στη ζάχαρη, του έδινα γάλα. Εξάλλου είμαστε και πολύ καλά στα κιλά μας οπότε η κρέμα δεν θα μας ωφελούσε σε κάτι... Από γάλα τόσο καιρό του έδινα το φρέζυλακ βιολογικό αλλά το άλλαξα με το aptamil plus n2.

Ευτυχώς σήμερα έχουμε ραντεβού στον παιδίατρο οπότε θα τον πλακώσω στις ερωτήσεις... Αλλά και οι παιδίατροι τι να μας πουν; Δίνουν ένα γάλα που τους λέει και η κάθε εταιρία και έξω από την πόρτα. :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειπαμε...θα κανουμε το σταυρο μας!!! Τι αλλο μπορουμε να κανουμε βρε παιδια. Τιποτα. Σε λιγο θα σκεφτομαστε αν θα αναπεουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cesilia το απογευμα του δινω συνηθως φαγητακι.

κραταω ζωμο απο το μεσημεριανο και αυτοσχεδιαζω(κανω πουρε καροτο-πατατα,του εχω δωσει τραχανα,φασολακια και διαφορα αλλα)

μερικες φορες ομως βαριεται και ειναι απολυτα φυσιολογικο οποτε επειδη το στομαχι του δεν αντεχει το γιαουρτι του δινω η κασερακι,η μπισκοτο η την κρεμα ανθος αραβοσυτου της γιωτης(την ετοιμη που ειναι τετραδα)του δινω ενα γιατι δευτερο δεν μπορει να φαει.

και αν εξακολουθει να πειναει τρωει απο το φαγητο μας πιο μετα η λιγο ψωμακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραια...σε ποια ηλικια πςεριπου;;;;.

Την αλλ τεταρτη παμε στην παιδιατρο για το εμβολιο και τα γενικα και θα την πρηξω με ερωτησεις. Γιαουρτι ακομα δεν μπορει να φαει δυστιχως...εχει αλλεργια στο γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα εμεις λογω στομαχιου και προωροτητας ξεκινησαμε στερεες στον 8 μηνα.

εφαγε κανα 3μηνο τις ετοιμες και μετα μου αρχισε να μου τις κανει εμετο οποτε μου ειπε η παιδιατρος αφου τρωει καλα το φαγητο του δωσε και το απογευμα λιγο λιγοτερη ποσοτητα ομως.(να μην του ερθει βαρυ)

τωρα πια νομιζω οτι αυτο ειναι πολυ καλυτερο απο τις κρεμες σκονη αν και τρωει και την ετοιμη(το κυπελακι της γιωτης,μονο αυτην θελει,ξετρελεται)

ρωτησε την παιδιατρο σας νομιζω οτι για αρχη θα σου πει να μπειτε σε κρεμα μεχρι να συνηθησει τις τροφες αλλα για προτεινε της το μπορει να μην εχει αντιρηση.

εγω εχω σημερα παιδιατρο θες να την ρωτησω??? τι τρωει τωρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχησαμε στερες εδω και 2,5 ευδομαδες. Τωρα τρωει πρωη θηλασμος,μετα φρουτα ( αχλαδι μηλο μπανανα- προχτες εφαγε πορτοκαλι αλλα δεν του πηγε και του εβαλα πολυ λιγο μανταρινι) μετα το μεσημερη χωρτοσουπα- απο το Σαββατο κρεατοσουπα, κοτοπουλακι και χτες μοσχαρακι...δεν ξερω ακομα αν εμφανησει αλλεργια θα δουμε. και τερμα. Μετα γαλατακι. Ετρωγε ενα διαστημα υποαλεργηκο ρυζαλευρο αλλα δεν του πολυαρεσει. Ρωτα την αν μπορει φυσικα να απαντησει αν κανει να αρχησω να του δινω σουπητσα φιδε σε ζωμο κρεατος ή γιουβετσακι, και τι αλλο μπορω να του δοσω για απογευμα εκτος απο γιαουρτακι αφου ακομα δεν κανει. Ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...