Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΛΠΙΚΟΣ ΥΠΕΡΗΧΟΣ...ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΕ ΜΕ!


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!ηθελα σας παρακαλω πολυ να σας κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τον κολπικο υπερηχο διοτι δεν εχω κανει ποτε.οποτε πηγαινω στον γυναικολογο μου μου κανει μονο τεστ παπ και φευγω.ομως τωρα πιστευω πως πρεπει να κανω γιατι εχω εναν μονιμο πονο δεξια χαμηλα και οταν τον πηρα τηλ.(καθως μενω επαρχια κι αυτος ειναι στο μητερα)μου ειπε οτι ισως εχω καποια φλεγμονουλα στην ωοθηκη αλλα και παλι δεν με παρεπεμψε για υπερηχο αλλα μου εδωσε μονο μια αντιβιωση(αυτα πριν 2 μηνες)τοτε περασε για λιγο ο πονος ομως τωρα επεστρεψε δριμυτερος.για πειτε μου ειναι επωδυνος ο κολπικος;μπορει να δει κανονικα τα παντα και με τον απλο;ο κολπικος υπαρχει πιθανοτητα να προκαλεσει καποιο προβλημα;πιστευετε οτι πρεπει να παω αθηνα για να τον κανω η να παω σε εναν γυναικολογο εδω που βρισκομαι(σε νησι).ποναω,φοβαμαι(γιατι κανω και προσπαθειες για μπεμπε)γενικα ειμαι σε αναβρασμο.ευχαριστω πολυ που με ακουσατε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Κέλυ μου!!!

Αρχικά ήθελα να πω οτι ίσως χρειαστεί να αλλάξεις γυναικολόγο.

Δεν νομίζω οτι δείχνει σοβαρότητα το να σου δώσει αντιβίωση χωρις να σε εξετάσει.

Ο κολπικός υπέρηχος δεν πονάει καθόλου. Είναι σαν "δονητής" (χιχι τι λέω πρωι πρωι η πρόστυχη :blush: ) αλλά λεπτό και χωρίς ... δόνηση ;) .

Βάζει πάνω του τζελ και ένα προφυλακτικό και το τοποθετεί στον κόλπο σου. Δεν πονάει ΚΑΘΟΛΟΥ. Να μην φοβάσαι.

Ο κολπικός υπέρηχος δείχνει πιο ξεκάθαρα και πιο αναλυτικά από τον κοιλιακό υπέρηχο.

Εμένα ο γυναικολόγος μου κάθε χρόνο που πήγαινα για τεστ ΠΑΠ μου έκανε πάντα ψιλάφηση μαστών και κολπικό υπέρηχο και βλέπαμε τις ωοθήκες και γενικότερα το τί συμβαίνει εκεί μέσα.

Δεν επιρεάζει αρνητικά. Φαντάσου τώρα που είμαι έγκυος κάνουμε κολπικό υπέρηχο αλλά αυτό επιτρέπεται μόνο μέχρι τον τρίτο μήνα.

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και σύντομα να αποκτήσεις ένα όμορφο και υγιές νινάκι!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε δεν ειναι τιποτε! Μη φοβασαι!

Να σου περιγραψω πως γινεται...

Προκειται για ενα μακρυ αλλα λεπτο εργαλειο,

στο οποιο ο γιατρος για λογους υγειηνης βαζει παντοτε

ενα κοινο προφυλακτικο. Επειτα στο βαζει απαλα στον κολπο,

και βλεπει στην οθονη του αυτο που πρεπει να δει!

Ειναι κατα πολυ λιγοτερο ενοχλητικο απο τη διαδικασια του τεστ Παπ.

ΔΕν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι! ... Ειλικρινα!:)

ααα! καλα πως και δεν εχεις καανει ποτε σου υπερηχο?

περιεργο μου ακουγεται! Τελοςπαντων... θα ελεγα να βρεις ενα γιατρο

πιο αξιοπιστο και εμπειρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχην δεν ειναι σωστο και ειναι αντιεπαγγελματικο να δινοντε αντιβιωσεις απο το τηλεφωνο χωρις εξεταση. Δευτερον ειναι πολυ περιεργο που δεν σου εχει κανει ποτε υπερηχο...

Οσο για το πως ειναι ο κολπικος υπερηχος οτι ειπαν και τα κοριτσια, προσωπικα δε με ενοχλει καθολου.

Συμβουλη μου ζητα και μια δευτερη γνωμη δεν ειναι κακο. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια σας ευχαριστω παρα μα παρα πολυ!!!!με ξεαγχωσατε αρκετα και τωρα ειμαι ετοιμη να παρω να κλεισω ραντεβου για τον υπερηχο μου.να ειστε καλα σας ευχομαι οτι το καλυτερο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kely μου μια χαρά σου εξηγήσανε τα υπόλοιπα κοριτσια , ετσι ειναι δεν πονάει καθόλου, οπότε μην ανησυχεις.

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα στον υπέρηχο.

Πολλά φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΕΛΥ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗ ΦΒΑΣΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΛΠΙΚΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ 37 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ!!!ΔΕΝΥ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΝΑ ΣΑΙ ΧΑΛΑΡΗ!!!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΝΑ ΝΙΝΑΚΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...