Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανεπιθιμιτη εγκυμοσινη SOS


Recommended Posts

Κατερίνα 22,

Είμαι στα 28 μου δύο χρόνια παντρεμένη και σε λιγες μέρες περιμένω το γιό μας. Αν και είμαι "εκολαπτόμενη" μητέρα, δεν θα σου "επιτεθώ" ούτε θα σου πώ εγώ τί να κάνεις.

Το μόνο που θα σου πώ είναι ότι όταν έμεινα έγκυος κι εγώ που εννοείται ότι ήταν κάτι που το θέλαμε, εννοείται ότι πεταξαμε από τη χαρά μας που το μάθαμε και δεν κρατιόμασταν με τον άντρα μου να το ανακοινώσουμε μέχρι και με πανώ, δεν σου κρύβω ότι αρκετές φορές καρακυριέυτηκα από άγχος για το "αν τελικά θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στο ρόλο της μητρότητας;" , ή "θα είμαι έτοιμη να κάνω κάποιες θυσίες για να μεγαλώσει αυτό το παιδί". Αυτό που θέλω να πώ με το παράδειγμά μου αυτό είναι ότι τελικά κανένας δεν αισθάνεται έτοιμος και δυνατός να ανταπεξέλθει 100% στο άγνωστο της μητρότητας, όσο τέλειες συνθήκες και να έχει γύρω του στο πρώτο παιδί, καθότι αυτά που θα κληθείς να αντιμετωπίσεις είναι άγνωστα κατά κύριο λόγο.

Δεν το κουβεντιάζω (και καλά κάνανε και σου τα "χωσανε" οι άλλες για το γεγονός ότι δεν είχες πάει μέχρι αυτή την ηλικία στο γυναικολόγο), αλλά πιστεύω ότι κατά βάση δεν φταίς εσύ, αλλά η ίδια σου η μητέρα η οποία θα έπρεπε η ίδια να σε έχει βουτήξει και να σε έχει πάει ήδη από τα 18 σου.

Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι καθήσεις να σκεφτείς ψύχραιμα και ώριμα (αν μπορείς) και να το μοιραστείς με τη μητέρα σου. Ίσως έτσι τη φέρεις αντιμέτωπη και με τα δικό της λάθος που δεν σου μετέδωσε τη σωστή παιδεία σε αυτό το θέμα, με σκοπό να βοηθηθείς πραγματικά από έναν άνθρωπο που εγγυημένα νοιάζεται για σένα.

Ό,τι και να κάνεις να σκεφτείς όλες τις παραμέτρους και τα συν και τα πλην τα οποία δεν χρειάζεσαι καμία από εμάς να σου τα αναλύσουμε γιατί είμαι σίγουρη ότι τα ξέρεις ήδη. Δεν μπορεί δηλαδή να αγνοείς π.χ. ότι μια έκτρωση κρύβει μεγάλη πιθανότητα υπογονιμότητας ή/και στείρωσης ή να αγνοείς τη μεγάλη χαρά που αισθάνεται μια μητέρα όταν φέρνει στον κόσμο ένα παιδί.

Πάντως εγώ σου εύχομαι να κάνεις το καλύτερο για σένα από σήμερα και μετά γιατί από ότι φαίνεται αυτό δεν αποτελεί γνώμονα για τις επιλογές σου.

Φιλικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΚΑΤΕΡΙΝΑ,ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ.ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ;ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ;

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΦΟΒΑΣΑΙ,ΦΟΒΑΣΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ.ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιλάμε γαι ένα κοριτσι 23 χρονών!και εγώ αν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο στην ηλικία της στο ίδιο αδιέξοδο θα βρισκόμουν.

Κατερίνα σε καταλαβαίνω απολυτα και αισθάνομαι τους φόβους σου.

Θέλω μόνο να σου πω, έχοντας ένα αγοράκι που και για μένα ήρθε ξαφνικά αλλά σε ευνοικές συνθήκες της ζωής μου , ότι όλα λύνονται όταν υπάρχει θέληση και αγάπη για αυτό που κάνουμε.

Αυτό που συμβαίνει μέσα σου είναι ευλογία και δεν είσαι μικρή για να γίνεις μανούλα.Η απόφαση όμως είναι δική σου και είναι σεβαστή.Δεν σε ξέρω περισσότερο ώστε να επιμείνω προς το να το κρατήσεις.Νομίζω κατάλαβες .....

Σου ευχομαι να σκεφτείς πριν αποφασίσεις και να ξέρεις οτι είμαστε μαζί σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Giolanda έγραψε:

Ελένη μου λυπάμαι που θα το πω αλλά αυτή είναι η άποψη μου. Αν όλες μας μιλάμε για αγάπη τότε σίγουρα αυτή δεν βρίσκεται σε τέτοιου είδους απαντήσεις και σχόλια. Και εγώ προσπαθώ για το 2ο μωρό μου και σε πληροφορώ ότι ήδη έχω χάσει δύο. Το πρώτο 11 Απριλίου και το 2ο 5 Ιουλίου με παλλίνδρομη. Ο πόνος μου είναι μεγάλος και επειδή η ηλικία μου είναι περασμένη αγωνιώ για τις εξελίξεις. Όμως δεν μπορώ να πετάξω ένα παιδί που ζητάει την βοήθεια μου. Θα ήθελα να δω αυτό το κοριτσάκι και να σταθώ δίπλα του. Όχι να το κανακέψω αλλά να του εξηγήσω με όμορφα λόγια την δική μου θέση, την θέση όλων μας. Πως θα μάθουμε σε ένα παιδί ότι κάνει λάθος ? Με αυτό τον τρόπο ? Ίσως αύριο μεθαύριο το μωρό μου να έχει ένα τέτοιο πρόβλημα τι θα πρέπει να γίνει ? Να το σταυρώσουν όλοι ? Που θα βρει παρηγοριά ? Στο mammy υπάρχουν πολλές περιπτώσεις πονεμένων γυναικών που τις συμπονώ πολύ πάρα πολύ άλλωστε και εγώ δεν απέχω πολύ από αυτά τα κακά που διαβάζουμε όμως υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. Έχω την αίσθηση ότι οι απαντήσεις που δόθηκαν στην συντριπτική πλειοψηφία ήταν γιατί έγραψες εδώ ? και τι δουλειά έχεις εσύ εδώ ? κ.λ.π. Έτσι φέρεται η κοινωνία και στα παιδιά που ίσως έχουν aids ή παίρνουν ναρκωτικά και τα ρίχνει ακόμα παρακάτω. Που είμαστε όλοι εμείς να σταθούμε πλάι τους και τους δείξουμε το σωστο ? Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα. Ας λάβουμε υπ όψη μας την ψυχή και των άλλων ανθρώπων που λόγω των περιστάσεων (που δεν γνωρίζουμε απόλυτα) αναγκάζονται να παίρνουν κάποιες άλλες αποφάσεις...

Giolanda μου συμφωνώ και πάλι μαζί σου! Το θέτεις πολύ σωστά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ήθελα να απαντήσω αλλά θα απαντησω..και θα γίνω πιο σκληρή απο οποιαδήποτε αλλη φορά..κι ας με παρεξηγήσετε...

Πολλές κοπέλες που διάβασαν το μήνυμα της Κατερίνας και τωρα έχουν παιδιά και πολλές άλλες που δεν έχουν παιδιά έχουν κάνει έκτρωση..!(καποιες το λενε καποιες οχι)προφανώς όσες απαντησατε σκληρά δεν έχετε κάνει έκτρωση..ή αν εχετε κάνει μετανιώσατε και λέτε τη γνωμη σας ως εμπειρότερες..ή απλά δεν έτυχε ποτέ σε σας κατι αναλογο γιατι προσεχατε γιατι ήσασταν ωριμες ..δεν ξερω εγω τι...

Αυτο που πρόσεξα ειναι οτι οι απαντησεις οι σκληρες ήρθαν απο κοπέλες που προσπαθησαν πολύ για να αποκτησουν παιδί και απο κοπέλες που ακομη προσπαθούν...και δεν τα καταφερνουν,...

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τι σχέση μπορεί να έχει η ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη μιας κοπελας με όσες κοπελες δε μπορουν να κανουν παιδακι ??????? Το που στελνει ο θεος παιδάκια και αν θα επρεπε και για ποιο λογο γινεται οτι γινεται ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΣ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ...

Ειναι αντιχριστιανικο, αντιανθρωπιστικό και πολύ εγωιστικό να κρινουμε καταστασεις έτσι απλά...

Εγω που εχω γινει μανα και δεν εχω κανει εκτρωση και ναι δεν θα εκανα...ποτέ!ερχομαι να πω οτι η Κατερινα και η καθε Κατερινα θα κανει αυτο που θεωρει σωστό....Κι αν σωστο ειναι να μη φερει στη ζωη τελικα αυτο το παιδί καλυτερα να το κανει ...και μαλιστα οσο πιο γρηγορα γινεται!!!!!!!!!!!!!!και θα σας πω γιατί...(ειναι πολυ πονεμενη προσωπικη ιστορια)

Έχω υπαρξει στο πλευρο δικου μου προσωπου που αν και παντρεμενη οταν εμεινε εγκυος δεν ηθελε το παιδί ( ναι ειναι ανωριμοτητα ναι και ανευθυνοτητα ναι και εγκλημα....αλλά αυτη η διαπιστωση δεν βοηθαει πουθενα...και ποσο μαλλον αν ξερεις οτι μπορει να συμβει και σε σενα!!!!!!!!!!!θα ξαναπω το γνωστο ποτε μη λες ποτε!!!!)

Ημουν αυτη που καθε μερα της ελεγα θα σε βοηθησω...δεν πειραζει που δεν εχετε λεφτα....δεν πειραζει το ενα το αλλο ...οτι θες εγω...και οικονομικα και ηθικα...μαλιστα πριν ακομη το δει το μωρό ειπα οτι θα ειμαι η ΝΟΝΑ του ...

Εκεινη αδιαλλακτη......δεν θελω ...εχω προβληματα με τον ανδρα μου...δε δουλευει ...τι θα κανω...δεν θελω το παιδί του...!Της ελεγα ειναι και δικο σου παιδάκι θα δεις που θα το αγαπησεις και θα τα σκεφτεσαι αυτα και θα γελάς...η αληθεια ειναι οτι περνουσε ασχημα στο γαμος της...

Στον πρωτο υπερηχο που ημουν μαζί της εκλαιγα...ΕΓΩ και όχι ΑΥΤΗ...ακουσαμε και καρδουλα..(εγω ακομη δεν ειχα δικο μου παιδί)..

Εκείνη ψυχρα ρωτησε μεχρι ποτε μπορει να κανει εκτρωση εκλεισα το ματι στο γιατρό για να καταλαβει και μαζι προσπαθουσαμε να τη συνεφερουμε..να της μαλακωσουμε το θυμο...για αυτο που ειχε συμβει που συμφωνα με εκεινη ηταν οτι χειροτερο...Γιατι ναι πολλές κοπελες το βιωνουν αυτο ...οταν μαθαινουν την εγκυμοσυνη τους...

Με τα πολλά....λεγε λεγε δεν πηγε ποτε να κανει εκτρωση...εφτασε 3,5 μηνων και σταματησε να το αναφερει...αλλα ΠΟΤΕ δε μιλουσε ομορφα για το μωρό...Μου ελεγε οτι σε σενα θα οφειλει την υπαρξη του αυτο το μωρό....!!και γελουσα ναι καλα της ελεγα σε σενα την οφειλει που εισαι μαμα του και το μεγαλωνεις.... και οταν το γεννησεις θα δεις τι ωραια που θα ειναι......

Περνουσαν οι μηνες και εκεινη παρεμενε ψυχρη...πληρωνα πολλες απο τις εξετασεις...και τη βοηθουσα οσο περισσότερο γινοταν...ενιωθα οτι επρεπε να το κανω..η ψυχολογια της ομως γινοταν ολο και χειροτερη......!!! ειχε μετανιωσει...

Αρχισα να νιωθω τυψεις...!γιατι την ειχα πιεσει να μην το ριξει συναισθηματικα ..!

Γεννηθηκε το μωρακι μου ημουν εκει ! Εγω το πηρα πρωτη φορα αγκαλιά !!!!!ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΝΑΣ ΓΟΛΓΟΘΑΣ...

Η πληρη αρνηση για το μωρό της...ο αντρας της εφυγε απο το σπιτι ...και εμεινε μονη της με 1 μωρό ..που δεν ηθελε και με κατηγορουσε οτι εγω φταιω που το κρατησε ...και να που αυτο φταιει που εφυγε και ο ανδρας μου!!!!!!!!

Ενιωθα οτι φταιω για ολα...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το μωρό περνουσε πολυ ασχημα ....αναγκάστηκα να το προσεχω εγω....επαθε η μαμα επιλοχειο καταθλιψη...και εχασε καθε ελεγχο...ηθελε να κανει κακο στο παιδί ..!!!!!!

κοιτουσε το ταβανι και ξεχνουσε οτι υπαρχει το μωρό...δεν θυμοταν ποτε το ταισε...το κακοποιουσε πάνω στις κρισεις της!!!!ΕΝΙΩΘΕ ΟΤΙ ΦΤΑΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ....

Ηταν πραγματικα αρρωστη και προσπαθουσα να τη βοηθησω ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ...για την επιλογη της!που την ειχα επηρεασει!

Παρατησα τη δουλεια μου ΕΝΙΩΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...και πραγματικα το μωρό εμενα θεωρουσε μαμα του ..γιατι μονο εγω το φροντιζα...εκεινη απλά το κοιτουσε...δεν δεθηκε ποτε συναισθηματικα μαζι του...!

Αρχισε να θελει να το δωσει για υιοθεσια και τοτε της ειπα οτι θα το πάρω εγώ...!αλλά πως εγω 1 παιδί 21 ετων τοτε..αγαμη ..θα μπορουσα να παρω το παιδί..επαιρνα τηλ παντού...οπου μπορουσαν να με βοηθησουν...προνοιες ..συλλογους...τι επρεπε να κανω..

οι δικοι της ανθρωποι αφαντοι...!μονη μου με 1 παιδί και μια τρελή!!

πηρα το παιδι σπιτι μου!!!!!ουτε καν το αναζητησε...Οι γονεις μου ειχαν φρικαρει τι κανω...??κι ομως δεν κατλαβινα τιποτα επρεπε να βοηθησω αυτο το παιδί...μετα απο 1 εβομαδα!της το πηγα..και της ειπα αν ηρεμησε λιγο...ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΓΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΘΕΛΩ...ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ...Δεν ειμαι σε θεση να το μεγαλωσω...πες με ανυεθυνη..Πες με ανωριμη ΔΕ ΜΠΟΡΩ!ΔΕΝ ΘΕΛΩ!Δε μου λειψε καθολου!!!!!!!!!!!!!!!

Εκεινη την ωρα εχασα τη μιση μου ζωη ! και ναι ειπα ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ...........!ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΖΕΙ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ...!!!!!!ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ...ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΩ...!

Ολα αυτα που πιστευα ..οτι θα νιωσει καλυτερα η μανα ...οτι θα φτιαξουν τα πραγματα ..ΤΙΠΟΤΑ δεν πηγε καλά ..και βρεθηκα με 1 παιδί που επρεπε να το δωσω στα αζητητα μαζί με αλλα 40 παιδιά παρατημενα ...και καποια στιγμη οταν θα μπορουσα να το παρω...!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΟΙΟΣ ΡΩΤΗΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝ ΤΗΝ ΗΘΕΛΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ????????ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΠΟΤΕ!????????????????????????????

ΣΚΛΗΡΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΠΟΛΛΕς ΦΟΡΕς ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ!ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΑΝΑ...!ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΨΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????

Επειδη σας κουρασα...το μωρό μεχρι τα 2,5 του ηταν κατω απο την αγκαλια μου..και την προστασια μου...περασαμε πολλά το αγαπαω σαν να το εχω γεννησει...!

ευτυχως η μαμα του συνηλθε λιγο με ψυχολογους και πολλη προσπαθεια..αλλα παραμενει αναξια μανα...και σκληρη...το παιδι φυσικα ειναι μαζι της! το πηρε μαλιστα και ξαναπαντρευτηκε και μενει μακρια μου (αννοειται οτι το βλεπω!!!!) και με νιωθει μαμα του ...

Δεν θα ξεχασω ποτε οταν ηταν 3 που μου ειπε Νονα...τη μαμα μου δεν την ενδιαφερω......το μονο που την ενδιαφερει ειναι ο καφες και το τσαιγαρο....μονο αυτα...Οχι του λεω εγω η μαμα σε αγαπαει...ναι καλα μου λεει εσυ που με αγαπας με χαιδευεις..με αγκαλιαζεις...εκεινη αφου με αγαπει ..γιατι δεν το κανει αυτο..αρα δε με αγαπαει..!!!!!!!!

Του απαντησα απλα η μαμα εχει αλλο τροπο ...ε τοτε νονα δε μου αρεσει η μαμα μου!!!!!!!ετσι ειναι κοριτσια!

Ακομη και τωρα που μεγαλωσε σεκφετεια πως θ αφτασει 14 να ερθει σε μενα..Νονα θα με παρεις>>>?????ναι μωρό μου!

Δεν ειναι αναξιος ανθρωπος ...απλα δεν κανει για μανα...και το πιστευω αυτο δεν ειμαστε ολοι φτιαγμενοι να γινουμε γονεις...καποιοι διακοπτες ειναι κατεβασμενοι...!τοσο απλά...!

Πρεπει να κανουμε παιδιά ..οταν ειμαστε σε θεση να τα μεγαλωσουμε με αγαπη, υπομονη και οντας ευτυχισμενα, ολοκληρωμενα άτομα! ετοιμα να δωσουμε τα παντα...οταν δεν ισχυουν αυτα ....καλυτερα οχι ...

σε καποιες φασεις της ζωης μας μπορει να μην ειμαστε ετοιμοι ...!!!!ή να μην ειμαστε και ποτε.....

Οπως και να εχει Κατερινα κανε αυτο που θεωρεις σωστο ...ειναι εγκληματικο να σκοτωσεις μια ψυχουλα...αλλά αν δε μπορεις να ανταπεξελθεις ...κανε έκτρωση...και θα ξεχασεις ......ο χρονος ειναι γιατρός...παντα θα λυπασαι αλλά θα το ξεπερασεις οσο γινεται...και οταν με το καλο νιωσεις ετοιμη ...θα γινεις μανουλα...

Ας γινει αυτο το παθημα μαθημα να μη σου ξανασυμβει ποτε!!!!!! αυτο !

αλλα τα παντα συγχωρούνται!!!!!!!! ακομη και απο τον θεό!

συγνωμη για το μεγαλο ποστ!

Μετα απο αυτη την ιστορια τα συμπερασματα δικα σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατά την γνώμη μου αυτή είναι η σωστή διάσταση του θέματος. Η έλειψη μόρφωσης και αυτό θα έπρεπε να μας προβληματίζει. Σε τι κοινωνία θα μεγαλώσουν τα παιδιά μας ?

Καταρχήν συμφωνώ!Κατα δευτερον εχω να πω οτι τελικα απανταμε ομως μας συμφέρει καθε φορα!Αν δεν ειχε παρει το χαπι θα της λεγαμε γιατι δεν το πηρε , το πηρε δεν επιασε οποτε το παμε παρακατω! Ετσι για να ασχολούμαστε! Επισης παρατηρησα οτι το mammy απεκτησε "αστυνομια". Ολες εχουμε τα προβληματα μας, οκ καταλαβαινω! Γιατι μπαίνετε και απαντάτε σε τετοια θεματα αφου σας χαλαει? Ποιος σας ορισε να λετε σε ενα μελος γιατι μπηκε στο mammy να γραψει? Ποιος σας ειπε οτι μπορειτε να βαζετε το μικροβιο της καχυποψιας στα υπολοιπα μελη επειδη εσας σας περασε απο το μυαλο. Επειδη δεν μου αρεσει να λεω μεγαλες κουβεντες και εχω ενα αγορακι και δεν ξερω αυριο μεθαυριο πως θα τα φερει η ρημαδα η ζωη. Θα επρεπε να σταθειτε στο γεγονος οτι δεν υπαρχει παιδεία απο πουθενα και μιλαμε για το 2009. Η κατερινα και ισως και αλλες κατερινες δεν εχει παει σε γυναικολογο. Οι γονεις απόντες. Παιρνει το χαπι και δεν γνωριζει τιποτα γι αυτο. Ενημερωση μηδεν. Ας κοιταξουμε λοιπον να μορφώσουμε τα δικα μας τα παιδια. Μπορει να λεω οτι αν τύχει στο παιδι μου στα παιδια μου θα τα στηριξω. Αν δεν μπορω ομως να το κανω?Υπαρχουν πολλα αν που μπορει να με οδηγησουν και μενα σ αυτο το σημειο οταν το παιδι μου θα εξαρτάται ακομα απο μενα. Η Κατερινα μπηκε στο mammy και ρωτησε για το χαπι αυτο σημαινει οτι η απορια της ειναι αυτη. Εχει αποφασισει οτι το μωρο δεν ειναι σε θεση να το φερει στη ζωη. Έχοντας ομως την απειρία του forum διηγήθηκε την ιστορία της. Θέλετε δε θέλετε η έκτρωση ειναι στη ζωη μας και μαλιστα με τις ευλογίες του κράτους. Οποτε λοιπον χαλαρώστε και πειτε την γνωμη σας ωστε αυτη να ειναι βοηθεια για αυτον που τη ζηταει και διδακτική. Το να βυθίζετε τον καθένα στις τύψεις, στις ενοχές,στην κατάθλιψη κτλ επειδη εσεις θεωρείτε οτι μπορείτε να απαντήσετε στο θεμα του ειναι και αυτο ανευθυνότητα. Αλλα το θεϊκό ειναι οτι αφου την εχετε κανει σκουπίδι της βάζετε και χερι γιατι δεν απαντάει!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitroula29 έγραψε:

Οποτε λοιπον χαλαρώστε και πειτε την γνωμη σας ωστε αυτη να ειναι βοηθεια για αυτον που τη ζηταει και διδακτική. Το να βυθίζετε τον καθένα στις τύψεις, στις ενοχές,στην κατάθλιψη κτλ επειδη εσεις θεωρείτε οτι μπορείτε να απαντήσετε στο θεμα του ειναι και αυτο ανευθυνότητα. Αλλα το θεϊκό ειναι οτι αφου την εχετε κανει σκουπίδι της βάζετε και χερι γιατι δεν απαντάει!:P

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

Ηρθε η ωρα να βαλει καποια τα πραγματα στην πραγματικη τους διασταση...

ΜΠΡΑΒΟ dimitroula29! Οσα λες με βρισκουν απολυτα συμφωνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλήσπέρα κορίτσια..μια κουβέντα θα πω απλώς..είστε πολύ σκληρες....το ότι δεν γνωρίζετε την κοπέλα και ουτε θα την γνωρίσετε ποτέ δε σας δίνει το δικαίωμα να της μιλάτε έτσι..βάλτε στη θέση της κάποια φίλη σας ή ξαδέρφη σας..δε νομίζω να μιλούσατε με αυτά τα λόγια..ο καθένας κάνει την επιλογή του..ελάχιστες πραγματικές συμβουλές διάβασα..΄λες λέτε ότιθα το μετανιώσει, ότι είναι ανώριμη για την ηλικία της κτλ κτλ..ποια θεωρεί τον εαυτό της το πρότυπο αν είναι να το ακολουθήσουμε!! Καμία δεν είναι τέλεια και καμία δεν έχει κάνει πάντα το καλύτερο στη ζωή της..ας μην εμφανιζόμαστε σας οσίες Μαρίες κατακρίνοντας μια απερισκεψία..τα λάθη είναι για τους ανθρώπους..όποιο δρόμο κ αν διαλέξει θα υποστεί τις συνέπειες..είτε αποφασισει να το κρατήσει είτε όχι..κάτι θα χάσει και κάτι θα κερδίσει..Καλό θα ήταν να ήμασταν λιγότερο επικρίτικες και περισσότερο ανθρώπινες..έχοντας μια αγκαλιά έτοιμη ακόμη και για εκείνην που αποφασίζει να κάνει το μεγαλύτερο λάθος στη ζωή της(συμφωνα με τα δικά μας δεδομένα!!!!!)

Κατερίνα..ας γίνει αυτό το περιστατικό ένα μεγάλο μάθημα για τη ζωή σου..κάνε αυτό που θεωρείς σωστό και επαναπροσδιόρησε τις πράξεις σου και τη ζωή σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Giolanda έγραψε:

Κατά την γνώμη μου αυτή είναι η σωστή διάσταση του θέματος. Η έλειψη μόρφωσης και αυτό θα έπρεπε να μας προβληματίζει. Σε τι κοινωνία θα μεγαλώσουν τα παιδιά μας ?

Καταρχήν συμφωνώ!Κατα δευτερον εχω να πω οτι τελικα απανταμε ομως μας συμφέρει καθε φορα!Αν δεν ειχε παρει το χαπι θα της λεγαμε γιατι δεν το πηρε , το πηρε δεν επιασε οποτε το παμε παρακατω! Ετσι για να ασχολούμαστε! Επισης παρατηρησα οτι το mammy απεκτησε "αστυνομια". Ολες εχουμε τα προβληματα μας, οκ καταλαβαινω! Γιατι μπαίνετε και απαντάτε σε τετοια θεματα αφου σας χαλαει? Ποιος σας ορισε να λετε σε ενα μελος γιατι μπηκε στο mammy να γραψει? Ποιος σας ειπε οτι μπορειτε να βαζετε το μικροβιο της καχυποψιας στα υπολοιπα μελη επειδη εσας σας περασε απο το μυαλο. Επειδη δεν μου αρεσει να λεω μεγαλες κουβεντες και εχω ενα αγορακι και δεν ξερω αυριο μεθαυριο πως θα τα φερει η ρημαδα η ζωη. Θα επρεπε να σταθειτε στο γεγονος οτι δεν υπαρχει παιδεία απο πουθενα και μιλαμε για το 2009. Η κατερινα και ισως και αλλες κατερινες δεν εχει παει σε γυναικολογο. Οι γονεις απόντες. Παιρνει το χαπι και δεν γνωριζει τιποτα γι αυτο. Ενημερωση μηδεν. Ας κοιταξουμε λοιπον να μορφώσουμε τα δικα μας τα παιδια. Μπορει να λεω οτι αν τύχει στο παιδι μου στα παιδια μου θα τα στηριξω. Αν δεν μπορω ομως να το κανω?Υπαρχουν πολλα αν που μπορει να με οδηγησουν και μενα σ αυτο το σημειο οταν το παιδι μου θα εξαρτάται ακομα απο μενα. Η Κατερινα μπηκε στο mammy και ρωτησε για το χαπι αυτο σημαινει οτι η απορια της ειναι αυτη. Εχει αποφασισει οτι το μωρο δεν ειναι σε θεση να το φερει στη ζωη. Έχοντας ομως την απειρία του forum διηγήθηκε την ιστορία της. Θέλετε δε θέλετε η έκτρωση ειναι στη ζωη μας και μαλιστα με τις ευλογίες του κράτους. Οποτε λοιπον χαλαρώστε και πειτε την γνωμη σας ωστε αυτη να ειναι βοηθεια για αυτον που τη ζηταει και διδακτική. Το να βυθίζετε τον καθένα στις τύψεις, στις ενοχές,στην κατάθλιψη κτλ επειδη εσεις θεωρείτε οτι μπορείτε να απαντήσετε στο θεμα του ειναι και αυτο ανευθυνότητα. Αλλα το θεϊκό ειναι οτι αφου την εχετε κανει σκουπίδι της βάζετε και χερι γιατι δεν απαντάει!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerina eimai kai ego mikri mama ,eimai 22 kai exo enan yperoxo gio!!!

o kalos mou einai 23,den pername profilakseis giati eixa provlima me tin periodo mou o giatros mou eixe pei oti otan 8a 8elo na kano moraki 8a prepei na paro kapoia farmaka....Omos to moraki ir8e ekei pou den to perimename se mia fasi dyskoli kai emeis den eixame douleia alla skoto8ike kai vrike douleia.Otan to ema8a eklega toso poli omos apo eytixia kai mono pou eixa mesa stin koilitsa mou mia zooula ftiagmeni apo emas tous duo.....

An rotouses kapoia fili sou pi8anon 8a sou elege na min to kratiseis alla rotas se ena sait me mamades :) ti perimeneis ???exei ksanatyxei kati tetoio kai nomizo oles oi kopeles pou apef8inonte se sait mamadon gia tetoio 8ema kapou esto va8ia mesa tous to 8eloun to moraki....:)

tipota den einai poli dyskolo otan yparxei agapi kai an nioseis ayto to plasmataki 8a to agapiseis sto lepto.

Den yparei megalitero doro stin zoi mias gynekas apo tin idia tin zoi pou fernei ston kosmo...

min pareksigis pou merikes kopeles ta lene ligo apotoma ,ksero pos oles oi kopeles edo mesa 8a ekanan ta panta na apotrepsoun kati tetoio...

3KRDp3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

An kai perimenw to prwto mou paidaki kai petaw sta sunnefa mallon kai gw an mou sunevaine to idio me thn kopela prin 8xronia sta 22 mou sigoura tha eixa frikarei !!Den katakrinw kanena,o anamarthtos prwtos to litho ......opoios katalave katalave...xairomai pou den vrethika se tetoio adiexodo sto perelthon alla gia mena auto pou thewrw aparadextw einai oti den eixe episkeftei gunaikologo apo th stigmh pou eixe sexoualikh zwh!thumamai oti eixame paei me thn kollhth mou se dhmotika iatreia gia na kanoume test pap giati drepomastan na zhthsoume lefta apo mamades(tis enhmerwsame thn allh mera)alla eixame pei oti tha prosexoume ton eauto mas kai apo tote kaname test.Euxomai na kanei auto pou h kardia kai to mualo ths exei apofasisei.Kalh tuxh se oti apofasisei...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατι βρε κοριτσακια τα παιρνουμε ετσι;;;;;;ασ χαλαρωσουμε λιγο...... :huh:

κασση μου η ιστορια σου με ταραξε τελικα υπαρχουν γυναικεσ που γεννιουνται μανεσ και γυναικεσ που δεν κανουν για μανεσ......

κατερινακι κοιτα να χαλαρωσεισ λιγο και να τα βαλεισ κατω ψυχραιμα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κασση μου πραγματικα προβληματιστηκα πολυ με την ιστορια σου...χαρας τη δυναμη σου ΜΠΡΑΒΟ σου...

Ειμαι και εγω κατα των εκτρωσεων και καταλαβαινω απολυτα τις κοπελες που προσπαθουν αφου και εγω περασα πολλα για να αποκτησω το μωρακι μου, χαπια, χειρουργια,θεραπειες κτλ...το μωρο ηρθε φυσιολογικα μετα απο 15 μηνες...

Πρωτα απο ολα πρεπει να πας σε ενα γιατρο και να συζητησεις μαζι του τα οσα εγιναν...

Μολις τωρα διαβασα ενα αρθρο σχετικα με το χαπι της επομενης μερας και λεει οτι 'γυναικες οι οποιες πηραν το χαπι της επομενης μερας αλλα δεν πετυχε και παρεμειναν εγκυες, τα παιδια που κανουν δεν εχουν ανωμαλιες'

Το μονο που ζητω απο εσενα ειναι να σκεφτεις καλα το τι πας να κανεις... η αποφαση ειναι παντα δικη σου... καλη συνεχεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγραψα την ιστορια μου απλά για να καταλαβετε οτι το να λέμε μην κανεις έκτρωση όλα καλά θα πάνε...όλα θα γίνουν έτσι απλά σε μια κοπέλα που δεν ξερουμε τίποτα για αυτή ..είναι πολύ εύκολο...όσο ευκολο ήταν για μένα τότε..που απλά ήταν γειτόνισσα..και τιποτα άλλο...!να όμως που η γεννηση του παιδιού της εφερε πολλά προβλήματα χωρσιμό , ανέχεια, κατάθλιψη και εκείνη ήταν ανήμπορη να τα αντιμετωπίσει ...αλλωστε την ανωριμοτητα της την ειχε δηλωσει απο την αρχή ....!!!!!Ποιος μπορεί να την κατηγορήσει γαι το οτι αυτή είναι ...και δε μπορεί να κάνει κάτι παραπανω!δεν φταίει!

Θα παρακαλέσω όσες κοπέλες μιλάμε και στο Fb να μην αναφερουν την ιστορία...γιατί την εκθέτω...αν και ειλικρινα δεν έχω πρόβλημα..ξερει τη γνωμη μου για εκείνη ...απλά θέλω να ειμαστε καλά για να τα έχω καλά και με το παιδί...

φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera,

diavazo ola ayta pou grafoun orismenes kopeles kai exo katastenaxorithei....ma pos einai dynaton re koritsia mou na eiste toso sklires..kai to lew egw pou eimai ston 3 mina tis egkimosinis mou...katalavainw apoluta ton pono kai tin agonia pou exoun orismenes kopeles na kanoun moraki...kai xero polu kala pos einai,alla auto den dinei ton dikaioma na milame sklira kai apotoma...den exo kanei pote ektrosi.kai na sas po kati?imoun apo tis tixeres...oi goneis mou apo mikri..frontisan kai enimerothika..ti ginetai omws me alla paidia pou den exoun autoi tin poluteleia?ego ayto pou exo na po stin katerina einai oti tha kanei oti kalitero gia ekeini prota!!!!kai paidaki tha kanei sigoura!!!!min trelathoume tora!!!pou lene oti den tha xanakanei!eleos!pou zoume??????

eimai kata tis ektrosis kai tha to lew panta...alla episis exo mathei stin zoi mou na min eimai apoliti...edo mesa alles megalonoume paidia kai alles etoimazomaste na ginoume manoules..opote kalo tha einai...na koitame ta paidia mas..giati ayrio den xeroume ti tha ginei...

katerinaki kali tixi kai ola tha pane kala...i zoi einai oli diki sou kai einai mprosta sou!!!

maria

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη ρε κοριτσια,εχω δει μερικες απο τις απαντησεις και επαθα πλακα....

καταλαβαινω την αδικια που νιωθουν οσες προσπαθουν να κανουν παιδι και δυσκολευονται,μιας και ειμαι μια απο αυτες,αλλα τι φταιει αυτη η κοπελα σε αυτο???????????????????????????????????????

ξερουμε οτι συμβαινουν και ατυχηματα πανω στην πραξη..πηρε και το χαπι αλλωστε,αλλα δεν απεδωσε,τι αλλο να εκανε δηλαδη????εγω περυσι ειχα μεινει εγκυος,με χρηση προφυλακτικου,σε δυδιμα παρακαλω.αποφασισα να τα κρατησω αλλα απεβαλα.και τωρα που προσπαθω δεν μπορω να μεινω...συμβαινουν αυτα..καποια πραγματα δεν ειμαστε θεοι να τα ελεγχουμε,αν ηταν ετσι,κι εγω τωρα αν ηταν στο χερι μου θα ημουν πολυτεκνη,αλλα δεν αποφασιζω εγω......

και ποια ειναι αυτη που θα απαγορεψει στην οποιαδηποτε να γινει μελος και να θεσει το οποιο θεμα την προβληματιζει...δεν το καταλαβα αυτο..κουβεντες του στυλ"μπηκες σε ενα σαιτ με μαμαδες,και με γυναικες που προσπαθουν να γινουν μαμαδες,τι περιμενεις να σου πουμε δηλαδη?????"

δηλαδη,σε ποιο σαιτ επρεπε να απευθυνθει και ποιος θα το κρινει αυτο???δηλ οσες κοπελες ειχαν μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη και εκαναν εκτρωση δεν χωρανε εδω μεσα?????η θα πρεπει να αντιμετωπιζονται ετσι????που το γραφει αυτο?????εγω δεν το ειδα πουθενα.

κοριτσι μου σιγουρα πρεπει να σκεφτεις καλα τι θα κανεις,δεν μπορω να σε συμβουλευσω εγω μιας και δεν νομιζω οτι μπορω να κρινω αντικειμενικα,μιλα με τον συντροφο σου και αποφασιστε μαζι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα τα πω τώρα που τσαντίστηκα...

είμαι μέλος στο φορουμ περιπου 6 μηνες αλλα κυριως παρακολουθω τις συζητήσεις

μια-δυο φορές είχα απορίες και χρειαστηκε να ανοίξω ένα θέμα και πηρα 10 το πολύ απαντήσεις (να είναι καλά η κοπέλες που απάντησαν και με βοηθησαν)!!!

και η κοπέλα έλαβε 150 απαντήσεις!!!!!!!

και όλα αυτά για ένα θέμα το οποίο όλες τις στεναχωρεί και όλες τις τσαντίζει

αντί να καθόμαστε να ασχολούμαστε με όλα τα κορίτσια, όποτε εμφανίζεται ένα τέτοιο θέμα λαμβάνει ρεκορ απαντήσεων!

ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ας βοηθήσουμε και κανέναν άλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά ρε κορίτσια έλεος!!!

Τι κατάσταση είναι αυτή;

Αυτό τώρα θεωρείται θέμα σε φόρουμ μαμάδων;:huh:

Την στήσαμε την κοπέλα στον τοίχο!!!

Μια αγκαλιά ζήτησε.

Μπήκε έχωντας συνειδητοποιήσει το λάθος της και με ένα σωστό πλάνο ανατροφής.

Είμαι κατά της έκτρωσης αλλά σκέφτομαι πως σε πολλές περιπτώσεις είναι η καλύτερη λύση.

Χειρότερο δεν θα είναι να γεννηθεί ένας δυστυχισμένος άνθρωπος;

Τα τι και τα πως δεν έχουν σημασία.Το αποτέλεσμα είναι αυτό.

Γιατί όμως τέτοια αντιμετώπιση;Γιατί να ξεσπάμε πάνω σε άγνωστους;

Δεν καταλαβαίνω...

Γιατί ενώ είμαστε γυναικες μιλάμε τόσο σκληρά σε μια άλλη γυναίκα;

Αχ βρε κορίτσια έχω στεναχωρηθεί πραγματικά πολύ :(:(:(

Συγχωρέστε με για το ξέσπασμα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sofia1976 έγραψε:

θα τα πω τώρα που τσαντίστηκα...

είμαι μέλος στο φορουμ περιπου 6 μηνες αλλα κυριως παρακολουθω τις συζητήσεις

μια-δυο φορές είχα απορίες και χρειαστηκε να ανοίξω ένα θέμα και πηρα 10 το πολύ απαντήσεις (να είναι καλά η κοπέλες που απάντησαν και με βοηθησαν)!!!

και η κοπέλα έλαβε 150 απαντήσεις!!!!!!!

και όλα αυτά για ένα θέμα το οποίο όλες τις στεναχωρεί και όλες τις τσαντίζει

αντί να καθόμαστε να ασχολούμαστε με όλα τα κορίτσια, όποτε εμφανίζεται ένα τέτοιο θέμα λαμβάνει ρεκορ απαντήσεων!

ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ας βοηθήσουμε και κανέναν άλλο...

Σοφία σε αυτό το θέμα μπορούν να απαντήσουν όλες οι κοπέλες απλά λέγοντας την άποψη τους και τις εμπειρίες τους.

Στα πιο εξειδικευμένα θέματα δεν είναι εφικτό να λαμβάνεις 100 και 150 απαντήσεις ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sofia1976 έγραψε:

θα τα πω τώρα που τσαντίστηκα...

είμαι μέλος στο φορουμ περιπου 6 μηνες αλλα κυριως παρακολουθω τις συζητήσεις

μια-δυο φορές είχα απορίες και χρειαστηκε να ανοίξω ένα θέμα και πηρα 10 το πολύ απαντήσεις (να είναι καλά η κοπέλες που απάντησαν και με βοηθησαν)!!!

και η κοπέλα έλαβε 150 απαντήσεις!!!!!!!

και όλα αυτά για ένα θέμα το οποίο όλες τις στεναχωρεί και όλες τις τσαντίζει

αντί να καθόμαστε να ασχολούμαστε με όλα τα κορίτσια, όποτε εμφανίζεται ένα τέτοιο θέμα λαμβάνει ρεκορ απαντήσεων!

ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ας βοηθήσουμε και κανέναν άλλο...

Ισως επειδη ειναι λιγο πιο ευαισθητο θεμα για αυτο εχει ρεκορ απαντησεων και ολες εχουν τη δικη τους γνωμη. Ειναι θεμα που το γνωριζουν και το εχουν ακουσει ολες οι γυναικες. Καποια αλλα θεματα ισως θελουν γυναικες με πιο πολλες εμπειριες που δεν τις εχουν αλλες οποτε σαν αποτελεσμα να μην μπορουν να απαντησουν ολες. Ελα μη θυμωνεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όπως καταλάβατε η Κατερίνα δεν απαντά, έτσι που την πήραμε από τα μούτρα.Ζήτησε και ξαναζήτησε συγγνώμη που μπήκε σε λάθος σάιτ.Δε γνωρίζω έτσι κι αλλιώς κανένα φόρουμ προσφιλές στις εκτρώσεις. Προσωπικά ελπίζω η απουσία της να σημαίνει ότι πήγε σε γυναικολόγο ή ότι ξαναέκανε δεύτερο τεστ, μιας και δεν είδα να αναφέρει πουθενά στα λεγόμενα της επανάληψη του τεστ, όπως δεν είδα και καμία μας να της λέει να πάει να κάνει β-χοριακή την οποία έτσι κι αλλιώς θα ζητήσει ο γυναικολόγος όταν πάει. Δηλ. με ένα και μόνο τεστ έγινε όλος αυτός ο χαμός; εκτός αν εγώ δεν κατάλαβα καλά. Οχι τίποτα άλλο, δεν ξέρω και πολλά για το χάπι της επόμενης μέρας, αλλά υπάρχει περίπτωση το τεστ να έδειξε θετικό λόγω αυξημένων ορμονών από το χάπι;ρωτάω εγώ τώρα.Κατερίνα αν μας διαβάζεις ακόμα κι έχεις μείνει κόκκαλο με όλα αυτά που σου λέμε, πήγαινε να πάρεις άλλο ένα τεστ εγκυμοσύνης να το επαναλάβεις και πήγαινε και σε οποιοδήποτε αιματολογικό κέντρο να κάνεις μια απλή εξέταση αίματος που λέγεται β-χοριακή, την κάνεις το πρωί και τα αποτελέσματα βγαίνουν το απόγευμα. Είναι η μόνη έγκυρη 100% εξέταση. Και γράψε μας βρε κορίτσι μου απλώς για να δούμε ότι είσαι καλά, οκ;:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΜΠΗΚΑ ΠΑΛΙ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!!!ΔΙΑΚΙΩΜΑ ΤΗΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ?!ΠΑΙΔΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ 23 ΧΡΟΝΩΝ?ΔΗΛ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 20 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 20 ΚΑΙ 22 ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ?ΒΡΕΦΗ ΜΕ ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ????ΟΤΑΝ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΠΑΥΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΧΙ ΒΡΕ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΕΚΤΡΩΣΗ........ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.....(ΛΟΓΟ ΟΡΜΟΝΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ)....

ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ.....ΚΡΙΜΑΑΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...