Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βοήθεια με το όνομα


karamelaki

Recommended Posts

savropinguinos έγραψε:

ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΟΥΜΕ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ(ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΕΛΕΝΗ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ) ,ΜΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΙΟΚΑΣΤΗ ,(ΜΗ ΓΕΛΑΤΕ) ΤΟ ΙΩΣΗΦΙΝΑ Κ ΝΑ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΩ ΖΟΖΕ'Φ ,ΤΟ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ,ΤΟ ΜΕΛΙΝΑ (ΑΚΟΥΣ ΥΒΟΝΝΗ?),ΤΟ ΥΒΟΝΝΗ,ΤΟ ΑΝΝΗ , ΤΟ ΙΣΑΒΕΛΛΑ,ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ,ΑΧ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΑΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΑΣΧΕΤΟ....

Έεεεεεεεεετσιιιιιιιιι... αυτό έλειπε να ξεχάσεις να αναφέρεις το πόσο σου αρέσει το όνομά μου! :P

Εγώ την έβγαλα στην Παναγία και στη μαμά μου.. Μαρία! Και 1000 κόρες να έκανα Μαρία θα τις έβγαζα!

Στην περίπτωσή σου ψηφίζω άσχετο αφού δε σου αρέσει το Αθηνά που εμένα μου υπεραρέσει! Αυτό θα έβγαζα γιατί και μου αρέσει σαν όνομα αλλά και μου αρέσει στις ονοματοδοσίες να τηρώ την παράδοση.

Από ονόματα μου αρέσει πολύ το Βασιλική (ευυχώς η πεθερά μου..), Αθανασία, Ελπίδα, Δέσποινα, Αγγελική και από πιο σπάνια και φευγάτα μου αρέσει το Εριφύλλη, Υβόννη, Βικτώρια, Βιργινία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την κορούλα μου την βαφτησα με ασχετο ονομα παρολο που οι παππουδες δεν ζουνε κ οι γιαγιαδες δεν ακουσαν τα ονοματα τους ειμουνα μεταξει

ΦΑΙΔΡΑ

ΛΥΔΙΑ

ΚΥΒΕΛΗ

τελικα την ειπαμε Κυβελη. δεν μετανιωνω καθολου. τωρα περιμενω το δευτερο! αυριο θα ξερω τι ειναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και από εμένα καραμελάκι.

Εγώ λοιπόν τυγχάνει να είμαι λίγο παραδοσιακή. Πιστεύω ότι οι γονείς μας ανήκουν ακόμη στις γενιές που θεωρεί τη βάφτιση του εγγονιού με το όνομά τους μεγάλη τιμή και ένδειξη αγάπης και σεβασμού από τα παιδιά τους, γεγονός που τους προσφέρει μεγάλη χαρά.

Να σου πώ την αλήθεια δεν μου αρέσουν τα γυναικεία ονόματα που προέρχονται από αντρικό όνομα κάποιου παππού και το αντίστροφο.

Στην περίπτωσή σου το Ελένη είναι πολύ ωραίο και εύηχο όνομα (εμένα προσωπικά μου αρέσει ιδιαιτέρως το Έλενα) αλλά και το Αθηνά είναι πολύ ωραίο όνομα, με βαρύτητα και προσδίδει γοητεία.

Προσωπικά εγώ το γιό μου που τον περιμένω όπου να΄ναι να γεννηθεί θα τον βγάλω Δημήτρη-το όνομα του πεθερού μου-, αλλά αν είχα κάνει κορίτσι πολύ πιθανόν να έβγαζα τη μαμά μου Χρυσάνθη, γιατί ούτως ή άλλως έχουμε σκοπό να κάνουμε και 2ο παιδί, το οποίο αν ήταν αγόρι θα του έδινα ασυζητητεί το όνομα του πεθερού μου πάλι.

Τώρα αν και το δεύτερο είναι αγόρι, θα το βγάλω στο όνομα του μπαμπά μου -Λάμπρος-, το οποίο μεν η αλήθεια είναι ότι δεν μου πολυαρέσει και είναι και βαρύ, ιδιαίτερα για ένα μικρό παιδάκι τώρα να το αποκαλούν έτσι, αλλά δεν παύει να είναι το όνομα του πατέρα μου που τόσο πολύ αγαπώ και ξέρω ότι θα του δώσει τόση μεγάλη χαρά και θα το καμαρώνει, όπως καμαρώνει αντίστοιχα αυτή τη στιγμή ο πεθερός μου όταν περνάει έξω από το παιδικό δωμάτιο του μπέμπη μας που έχουμε κολλήσει με γραμματάκια στην πόρτα του το -Δημήτρης-.

Είναι μερικά πράγματα τα οποία μπορεί σε πολλούς να φαίνονται τελείως τυπικά και "κλισέ", αλλά γιατί να μην δώσουμε χαρά στους γονείς ή στα πεθερικά μας με μια απλόχερα βρε κορίτσια;;

Σίγουρα βέβαια πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και τί είδους σχέση έχεις τόσο με τα πεθερικά, όσο και με τους γονείς σου. Γιατί υπάρχουν περιπτώσεις ζευγαριών που δεν μιλιούνται ούτε με τους μεν ούτε με τους δε. Τότε φυσικά ακολουθείς άλλη λύση και δίνεις του παιδιού ό,τι όνομα θέλεις και υπαρχουν ένα σωρό όμορφα ονόματα τόσο από την Ελληνική μυθολογία, όσο και από το Χριστιανικό Εορτολόγιο που μπορεί να βρεί κανείς. ¨Ετσι για την ιστορία, εμένα μου αρέσουν πολύ τα αρχαία ονόματα τύπου Ιοκάστη, Νεφέλη, Ιφιγένεια, Μυρτώ, Ερατώ, Μυρσίνη για τα κοριτσάκια, ενώ για τα αγόρια, μου αρέσει πολύ το Δημήτρης (που θα λένε τον πρίγκηπά μου), το Αλέξανδρος, το Κωνσταντίνος, το Ορέστης, το Πέτρος, το Φίλιππας, το Φαίδωνας.

είμαι σίγουρη πως ότι όνομα και να διαλέξεις, το σίγουρο είναι ότι θα το καμαρώνεις το μικρό σου καραμελάκι και θα είναι για σένα μοναδικό.

Να σου ζήσει λοιπόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

εγω θα βγαλω την κορη μου Βικτωρια το ονομα της γιαγιας μου που δεν εχει ακουσει το ονομα της κι ειναι και πολυ ωραιο.ενα ονομα που μου αρεσει πολυ ειναι και το Νεφελη.επισης και τα ονοματα που εδωσε η Μενεγακη στις κορες τις Βαλερια και Λαουρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και από μένα.Αφού ακούστηκαν τα πεθερικά και οι γονείς,και γω ψηφίζω άσχετο.

Τι θα έλεγες για Εμμέλεια;Έτσι λέγαν κάποια που κάποτε μου έφαγε ένα γκόμενο,αλλά είχε ωραίο όνομα η ρουφιάνα -και ωραίο κ...λο επίσης,οπότε,δεν είναι και για ν'απορώ.

Εγώ αν κάνω κόρη θα τη βγάλω Στίλβη.ΠΕΘΑΙΝΩ γι'αυτό το όνομα -σημαίνει "λάμψη" και αφού θα φέρει και τη λάμψη στη ζωή μου...

Η πεθερά μου χτυπιέται,δε θέλει ν'ακούσει το δικό της όνομα,παρ'όλο που θα είναι το πρώτο εγγόνι -όταν έρθει.Τη λένε Άννα.Πολύ όμορφο όνομα επίσης.Αλλά αφού λένε και σένα έτσι...

Τη μαμά μου τη λένε Κωνσταντίνα.Πολύ όμορφο όνομα,αλλά δε θέλει να το ακούσει γιατί Κωνσταντίνο λένε και τον αδερφό μου και θα πήξουμε λέει -στο μεταξύ,το καλυτερο είναι ότι πέρα από το ότι η μαμά μου και ο αδερφός μου έχουν το ίδιο όνομα,το ίδιο όνομα έχουν και η αδερφή μου με τον πατέρα μου.Γιώργος-Γιωργία.Έτυχε!

Έτσι,είπαμε με τον άντρα μου,αν κάνουμε κορίτσι να το πούμε Στίλβη -ο άντρας μου μου είπε χαρακτηριστικά "χέστηκα,πες την όπως θες" ,ναι καλέ μου θα την πω Πρεσβεία,όπως την αδερφή της γιαγιάς μου.

Από την άλλη,ήθελα κι ένα mixed up των γιαγιάδων και πρότεινα το Ντιάνα (Ντίνα-Άννα) ,αλλά πετάχτηκε η πορδή ο άντρας μου και μου λέει "Και τι είναι το παιδί μου μάτια μου;Καραμπίνα;" (υπάρχει μάρκα Diana) .

Αν είναι αγόρι θα ζοριστώ εδώ που τα λέμε και ΠΡΕΠΕΙ να βγάλω τον πεθερό,αφού από τη μία ο άντρας μου είναι μοναχογιός,και από την άλλη είμαι και γω κομματάκι παραδοσιακή μ'αυτά...και το όνομα αυτού;

Ζαχαρίας...

Γι'αυτό σου λέω,μια χαρά ονόματα έχετε στην οικογένεια.Κι αφού είναι και κοριτσάκι...ένα σωρό ονόματα υπάρχουν!

Και το Μιλένα που ακούστηκε εδώ μου άρεσε.

Παρ'όλα αυτά,είναι στην κρίση σου!

Υ.Γ:ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ "ΠΡΕΣΒΕΙΑ" .ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΝ ΟΝΟΜΑ,ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΜΟΥ.ΑΛΛΑ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΘΑ ΣΕ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ,ΟΠΩΣ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗΣ ΜΟΥ Η ΚΟΡΗ ΤΗΣ.ΤΗΝ ΕΙΠΕ "ΠΡΕΣΒΕΙΑ" (!!!!!!!!!!!!!!!!) ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΛΑ -ΤΩΡΑ ΔΕ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΝ- ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΕΓΚΥΟΣ "ΚΑΙ ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ,ΑΠ'ΤΟ ΝΑ ΤΗ ΒΓΑΛΩ ΜΑΡΙΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΕΙ Η ΣΚΥΛΑ " (Η ΠΕΘΕΡΑ ΕΝΝΟΟΥΣΕ) ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΩ -ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ,ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ! - ΠΕΣ ΤΗΝ "ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΧΕ,ΧΕ" ...ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΣΟΚ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ!!!!!!

Ευτυχώς το είπε μόνο "Πρεσβεία" και όχι "Πρεσβεία χε,χε" .Όχι πως τώρα που μεγάλωσε το παιδί,δεν τη σιχαίνεται,αλλά λέμε...

Σταματήστε με καλέ!Πήρα φόρα και φλυαρώ πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

karamelaki έγραψε:

Καλημέρα κορίτσια.

Μπαίνω αμέσως στο ''ψητό''.

Έχω μια καραμελίτσα 4 μηνών που δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα όμως το όνοματακι της.

Είμαι και εγώ και ο μπαμπάς της σε δίλημμα.

Αρχικά να πω οτι γονείς-πεθερικά δεν μας το έχουν αναφέρει καν,δηλαδή δεν έχουν κόλλημα να ακουστούν.

Βγάζοντας τα ονόματα των παππουδογιαγιάδων νιώθω πως τους τιμάμε αλλά δεν μου αρέσουν καθόλου σαν ονόματα :ohmy: Απο την άλλη αν τελικά βγάλουμε,θα ήταν δικαιότερο να βγάλουμε το όνομα της μαμάς μου καθώς εκείνη κρατάει την καραμελίτσα.Βέβαια τα πεθερικά δουλευουν και βοηθάνε πολύ συχνά αλλά η μαμά μου την έχει καθημερινά :unsure:

Να σημειώσω οτι έχουν ακουστεί και οι τέσσερις απο μεγαλύτερα εγγόνια

Απο την άλλη γιατί να δώσω στο κοριτσάκι μου ένα όνομα που δεν μου αρέσει;:( Γιατί να μην βγάλουμε κάτι άσχετο;

Δεν ξέρω βρε κορίτσια...Κλίνω προς το άσχετο κυρίως γιατί δεν μου αρέσουν τα ονόματα.

Πείτε μου την άποψη σας :lol:

Θα σου πω κάτι που μου είπε μια γυναίκα μεγάλη σε ηλικία κ αν και δε με συμφέρει...έχει δίκιο...<<και Μοσχάρω να λέγανε τη μάνα μου , πάλι έτσι θα έβγαζα το παιδί μου..γιατί παίρνει το ονομα της μητέρας μου!!!Δεν υπάρχει πιο όμορφο όνομα από το όνομα της μητέρας μας!! Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που έχει πιάσει τις νέες μαμάδες..>> Οχι βέβαια πως η μαμά μου έχει άσχημο όνομα(Ιουλία)αλλά πάντα ήθελα να βγάλω ένα άλλο όνομα , που να μου αρέσε εμένα..πχ. Αλικη! Αλλά ακούγοτνας αυτά τα λόγια..έχει ένα δικιο η γυναίκα..τιμάς τη μάνα σου ή την πεθερά σου(γιατί κι αυτή έχει ψυχη...) και νομίζω πως μάλλον θα υποκύψω σε αυτή την μικρή αληθεια..όσο κ αν λαχταρώ να φωνάξω την κόρη μου Αλίκη!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα κυρίως απο την πλευρά του αντρούλη σου γνώμη μου είναι να διαλέξετε ένα όμορφο ονοματάκι άσχετο..

Το όνομα είναι κάτι που μας ακολουθεί σε όλη μας τη ζωή κ αν μη τι άλλο μας χαραντηρίζει!Φιλάκια,περιμένουμε την απόφαση σου!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον, κατ'αρχην ψηφιζω και εγω ασχετο.....ακου τι θα κανεις......θα γραψεται εσυ και ο αντρας σου καποια ονοματα σε ενα χαρτι (ξεχωριστα ο καθενας) και οποιο εχετε κοινο και σας αρεσει το ιδιο μπορειτε να την βγαλετε ετσι την καραμελιτσα σας.....το ιδιο καναμε και εμεις....βεβαια εμεις θα της δωσουμε δυο ονοματα....ενα ασχετο το οποιο θα ειναι και το κυριο και το ονομα της μητερας του που θα ειναι δευτερο....και ξεμπερδεψαμε!!

line_flow_rose_beg_minie_time_1247803200_text_6820626f75626f756b61206d6f752065696e6169.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΨΗΦΙΖΩ ΑΣΧΕΤΟ !!! ΑΦΟΥ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ , ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΑ ΣΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 100 ΕΛΕΝΕΣ Κ 500 ΓΙΩΡΓΗΔΕΣ (ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΛΕΩ) . ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ... ΘΑΝΑΣΗ :P

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΝΕΦΕΛΗ Η ΜΕΛΙΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΑΝ ΕΙΧΑ ΚΟΡΗ ( ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΚΥΡΙΑΚΗ Κ ΤΗΣ ΤΟ ΧΑ ΔΗΛΩΣΕΙ , ΑΛΛΑ ...)

ΓΕΡΟ ΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ !!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν θα βγαλουμε μελλοντικα ασχετα ονοματα- γιατι μαλλον κατα τον παραδοσιακο στυλ ονοματων οδευουμε- ...

για κοριτσακια, ΙΟΛΗ, Νεφελη, Μικαελα, Ελεανα, Ραφαελα

για αγορακια, Κωνσταντινος, Στεφανος, Αλεξανδρος και το Μανωλης ή Εμανουήλ που ειναι το ονομα του πεθερου μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα δε μ' αρέσουν καθόλου τα περίεργα ονόματα, γιατί συνήθως είναι υπερβολικά και τραβηγμένα απ' τα μαλλιά. Εμείς όταν θα κάνουμε παιδί δυστυχώς θ' ακολουθήσουμε τον παραδοσιακό δρόμο, και λέω δυστυχώς, γιατί τον πεθερό μου τον λένε Παναγιώτη, όνομα που απεχθάνομαι, όπως και το Παναγιώτα. Η πεθερά μου έχει ακούσει το όνομά της, που δεν είναι κι άσχημο-Αγγελική-, ενώ των γονιών μου τα ονόματα είναι επίσης καλά-Ανδρέας και Θεοδώρα.

Συνήθως όταν βγάζουμε άσχετα ονόματα, εκτός οικογένειας, το παρακάνουμε, γιατί θέλουμε να πρωτοτυπήσουμε, και καταλήγουμε το παιδί μας όταν μεγαλώσει να καταριέται την ώρα και τη στιγμή που το βαφτίσαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw imoun sigouri pws tha kanw koritsaki kai etsi eixa ftiaxei mia lista me onomata p m aresan...alla telika einai agoraki...mporeis na tn vgaleis ΝΑΤΑΛΙΑ,ΜΕΛΙΝΑ,ΜΕΛΙΤΑ,ΡΩΞΑΝΗ,ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ,ΑΛΙΚΗ,ΑΡΙΕΛ,ΔΟΥΚΙΣΣΑ,ΚΟΜΙΣΣΑ,ΒΕΡΟΝΙΚΑ sorry alla den ta thumamai ola tn petaxa tn lista..;) molis thumithw k alla tha s steilw:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gilie έγραψε:

εμενα μ'αρεσουν τα καθαυτου γυναικεια και τα καθαυτου αντρικα ονοματα, δε μ'αρεσουν τα γυναικια που βγαινουν απο αντρικο πχ Δημητρα οποτε σαφως θα προτειμουσα ενα δυναμικο Αθηνα ή ενα γοητευτικο Έλενα...τα βρησκω ποιο σικ... αυτα βεβαια ειναι γουστα

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΜΑΣ GILIE!

KAI ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΝΙΚΟΛΑΣ????????? :angry: :woohoo: :angry:

ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ! :P :P :P

ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΝΤΙΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΟΚΑ ΜΟΥ!!!!

ΕΝΤΑΞΕΙ?????

ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ! ΕΓΩ ΨΗΦΙΖΩ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθέσω ότι ό,τι όνομα κι αν βγάλεις, και το πιο γελοίο, θα το λατρεύεις επειδή θα είναι του παιδιού σου. Μια φίλη μου, π.χ., αναγκάστηκε να βγάλει το γιό της Ζαχαρία, επειδή έτσι έλεγαν τον πεθερό της. Απεχθανόταν αυτό το όνομα, αλλά τώρα το λατρεύει. Λέει "είναι η ζάχαρή μου".

Όσο για τα τραβηγμένα, έχουμε πολλά στην οικογένεια. Το χειρότερο είναι ο θείος μου, που έβγαλε ένα από τα παιδιά του "Γιώργο-Γκάρεθ". Μη ρωτάτε περισσότερα... :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

NATALI πολυ ωραια τα ονοματα των παιδιων σου!

η αληθεια ειναι πως αν διαλεξεις ασχετο ονομα εχεις τοοοοοσες πολλες επιλογες που τελικα ...μπλεκεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι αγγλικό, και ο παπάς συμφώνησε επειδή υπήρχε το Γιώργος που είναι χριστιανικό κι επειδή (μάλλον) έπεσε κι ένα φακελάκι...

Φυσικά όλοι Γιώργο τον φωνάζουν. Και το πιο κορυφαίο είναι που ήθελε να τον βγάλει Γιώργο-Λάνσελοτ και το απέρριψε επειδή θα τον κορόιδευαν τα παιδιά στο σχολείο, χε χε..:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ καλησπερα και απομενα .Λοιπον καταρχιν τα ονοματα των γονιων και πεθερικων ειναι ονοματα που ακουγονατι πολυ ομορφα δεν εχουν κατι παραξενο απο κει και περα βεβαια καιεμενα δεν μου αρεσει μεσα σε ενα σοι να μαζευονατι 4 με το καθενα ονομα .Απο την άλλη μεραια εγω αυτο το να βγαλω το ονομα τους δνε το θεωρω κινηση σεβασμου η εκτιμησης ξετρω πολλους που το εχουν κανει και βριζουν τα πεθερικα η καομα και τους γονεις , απλα μια συνηθεια ελληνικη ειναι που καποιοι το κανουν για να μην μπαινουν στη διαιδκασια να υπαρχει φασαρια με το σοι .

Εμενα αυτο μου φαινετε καθαρα προσωπικο ζητημα τι εννοβω δεν θα κρινω καποιο ζευγαρι που θα το κανει αλλα ουτε καποιο που δνε θα το κανει αλλωστε οι παππουδες και οι γιαγιαδες παραμενουν συγγενεις ανεξαρτητα απο το αν βγαλεις το ονομα τους η οχι . Οταν ειδικα τα ονοματα ειναι ασχημα ε οχι δεν θα το βγαλω ακομα και ας ειναι μανα μου !Εγω εκανα αγορι το πεθερο μου τον λενε Σταυρο ο αντρας μου δεν ηθελε να τον βγαλουμε ετσι οχι μου λεει ας το βγαλουμε θαναση επειδη ετσι λεγανε το παππου του της μανας του τον πατερα και επειδη δεν το εβγαλαν ετσι του ειχε κατσει -σορρυ του λεω αλλα αναμεσα στο θαναση και το Σταυρο επικρατει το δευτερο μου αρεσει πιο πολυ καισ το κατω -κατω εγω δεν τον ηξερα αυτον !Να σου ομωςπου εγω ειχα κανει ταμα να βγει το παιδι Νικος ετσι τον βγαλαμε ΣΤΑΥΡΟΝΙΚΟΛΑ και ο πεθερος χαρηκε και εγωειμαι ευχαριστημενη .Απ την άλλη τη πεθερα μου δεν θα τη βγαλω ποτε μια και το ονομα της ειναι το ιδιο με το διο μου και δεν μου αρεσει καθόλου (βαρβαρα ) και απο την άλλη εχιε κορη και την εβγαλε αλλα επιση και τους δικους δεν τους βγαλω σιχαινομαι το παντελη(ετσι λενεν τον πατερα μου)εχει βγει άλλωστε απο τον ανιψιο μου και Σταματια ειναι της μαμας μου αλαλ το εβγαλε η αδερφη μου στον γιο της (σταματη)ετσι αν κανω δευτερο και ειναικοριτσαι θα βγει Ελπιδα -σοφια )θα τη φωναζουμε ΕΛΣΑ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟς ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑς ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ ΕΛΠΙΔΑ ΕΛΕΓΑΝ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ(ΔΕΝ ΤΗ ΧΩΝΕΥΑ ) ΚΑΙ ΣΟΦΙΑ(την γιαγια του αντρα μου-δεν την ηξερα) τωρα αν κανω γιο δνε ξερω μαλλον Αλεξανδρο -Χριστοδουλος -μπορει Δημητρη Αγγελο-Θεοδωρο μπορει Γιωργο κοινα ονοματα ενα σωρο

Τωρα απο κοριτσιτσικα μου αρεσουν το ελεανα , επεισης το Αθλενα ειναι συνδυασμος του Αθηνα και του ελενα το ισμηνη το Δαναη -η ιφιγενεια -ιοκαστη , ναταλια , .Οποιο ονομα και να διαλεψεις να κοιταξεις να ακουγετε ομορφα καμια φορα αυτη η μανια αν βγαλουμε το ονομα της γιαγιας η του παπαπου μας οδηγει σε ασχημα αποτεεσματα μια φιλη μου το πεθερο της τον λενε Μοδεστο και εβγαλαν ετσι το γιο τη τον φωναζε ακη και καποια στιγμη εκανε λαθος η δασκαλα και τον ειπε κανονικα ξερεις τι εγεινε ; κακως χαμως τον φωναζανε μοδιστρουλα και το παιδιακι δνε ηθελε να παει σχολειο.Η αλλα λεγανε τη πεθερα της Πυργο ακι ηθελε ο αντρας της να βγαλουν ετσι το κοριτσακι δεηλαδη τη θα κανω ρομπα το παιδ μου επιδη λενε τη μαν α μου πυργο ; Ηαρτον η στι Χιο ακουτε ονοματα :ΚΟΤΡΩΝΑ -ΜΑΤΡΩΝΑ , ΠΕΤΡΑ ε οχι ρε κοριτσια ειπαμε χιλιες φορες το κοινο ελενη η μαρια παρα αυτα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειμαι εκπαιδευτικος, και παλια ειχα μια μαθητρια με το ονομα Ματρώνα! τελικα ο πατερας της ηταν ιερεας, και εβγαλε και τα 8 παιδια του ολα τα ασυνηθηστα ονοματα των αγιων. μια φορα μια συναδελφισσα συγχυστηκε και της ειπε ΠΑΤΡΩΝΑ!!! μεσα στην ταξη, μπροστα σε ολους! απο τοτε δεν την φωναξα ξανα με το ονομα της!!! το καημενο το μικρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πύργο; Ο Χριστός και η Παναγία καλέ, άκου Πύργο!!!!!!! Υπάρχει τέτοιο όνομα;

Να μην πω για μια γνωστή, πολύ μεγάλης ηλικίας, που την έλεγαν Δεσμούλα, και τη ρωτήσαμε ποιο είναι το βαφτιστικό της και μας είπε Ανθοδέσμη!!! Ή για μια άλλη που τη λέγανε Ατούλλα (άκου Ατούλλα) και το βαφτιστικό της ήταν Καρυάτις!!!!! Ή ο πρώην δήμαρχος Λευκωσίας ονομαζόταν Λέλος και το βαφτιστικό του ήταν Ελένος από τη μητέρα του που πέθανε στη γέννα!

Ξεφύγαμε βέβαια! Συμφωνώ κι εγώ με άλλα κορίτσια, προτιμώ τα απλά συνηθισμένα ονόματα, χωρίς να σημαίνει ότι αυτά περιορίζονται στο Γιώργος και στο Μαρία, ενώ δε μου αρέσουν τα ονόματα που βγαίνουν από ανδρικό ή γυναικείο, π.χ. Δήμητρα ή Μαριος.

Αυτά βέβαια, είναι επιλογή του κάθε γονιού, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι, από τα σκοτωθείς με τα σόγια, ή ακόμα και με το σύντροφό σου για το όνομα, δεν αξίζει τον κόπο, εκτός κι αν το όνομα είναι φρικτό!

Η πεθερά μου, μού έλεγε ότι παλιά είχε μια γειτόνισσα που είχε ένα αγοράκι κι έβγαλε τον πεθερό της. Μετά έμεινε έγκυος σε κορίτσι, και ήθελε να βγάλει τη μάνα της, που είχε πεθάνει κιόλας η γυναίκα. Αλλά ο άντρας πάτησε πόδι, επέμενε να βγει η μάνα του, μέχρι που σηκώθηκε κι έφυγε απ' το σπίτι. Η πεθερά μου τη συμβούλευσε να δεχτεί, γιατί δε θα χαλούσε και το σπίτι της για το όνομα, ανεξάρτητα που ο άντρας της ήταν γαϊδούρι, και αναγκάστηκε η γυναίκα και έβγαλε την πεθερά, και τελικά έκανε και τρίτο παιδί, πάλι κορίτσι, κι αξιώθηκε να βγάλει τη μάνα της.

Καραμελάκι, αφού εσένα παππούδες-γιαγιάδες δεν έχουν πρόβλημα, σκεφτείτε κάποιο ωραίο όνομα, αλλά σκεφτείτε κιόλας το παιδί, μην το κοροϊδεύουν κιόλας αύριο. Π.χ., μην το βγάλετε Πρεσβεία, που λέει κι η Δημητρούλα, ούτε Θεονύμφη που θα βγάλει τώρα μια φίλη μου την κόρη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχω διαβασει τις προηγουμενες 5 σελιδες απαντησεων, αλλα επειδη ειμαι καμμενη ψηφιζω δαγκωτο ΑΣΧΕΤΟ ΟΝΟΜΑ!!!!!! :;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...