Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βοήθεια με το όνομα


karamelaki

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.

Μπαίνω αμέσως στο ''ψητό''.

Έχω μια καραμελίτσα 4 μηνών που δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα όμως το όνοματακι της.

Είμαι και εγώ και ο μπαμπάς της σε δίλημμα.

Αρχικά να πω οτι γονείς-πεθερικά δεν μας το έχουν αναφέρει καν,δηλαδή δεν έχουν κόλλημα να ακουστούν.

Βγάζοντας τα ονόματα των παππουδογιαγιάδων νιώθω πως τους τιμάμε αλλά δεν μου αρέσουν καθόλου σαν ονόματα :ohmy: Απο την άλλη αν τελικά βγάλουμε,θα ήταν δικαιότερο να βγάλουμε το όνομα της μαμάς μου καθώς εκείνη κρατάει την καραμελίτσα.Βέβαια τα πεθερικά δουλευουν και βοηθάνε πολύ συχνά αλλά η μαμά μου την έχει καθημερινά :unsure:

Να σημειώσω οτι έχουν ακουστεί και οι τέσσερις απο μεγαλύτερα εγγόνια

Απο την άλλη γιατί να δώσω στο κοριτσάκι μου ένα όνομα που δεν μου αρέσει;:( Γιατί να μην βγάλουμε κάτι άσχετο;

Δεν ξέρω βρε κορίτσια...Κλίνω προς το άσχετο κυρίως γιατί δεν μου αρέσουν τα ονόματα.

Πείτε μου την άποψη σας :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα Καραμελίτσα μου!

Δεν μας γράφεις ποια είναι τα ονόματα που σκέφτεσαι μήπως και όλες σε βοηθήσουνε παραπάνω;

Ίσως οι παππουδογιαγιάδες δεν έχουν πρόβλημα επειδή έχουν ακούσει τα ονόματα του..

Την μαμά σου πως την λένε;Δεν σου αρέσει καθόλου το όνομα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

neni μου δεν μου αρέσουν :(

Η μαμά μου λέγεται Ελένη(αν το βγάλω θα επιλέξω κάποιον συνδιασμό,πχ Μαριλένα που το προτιμώ)

Η πεθερά λέγεται Αθηνά (δεν μου αρέσει για παιδάκι :huh: )

Ο μπαμπάς Δημήτρης που δεν γίνεται να το βγάλουμε γιατί λένε και τον άντρα μου,αλλά μου αρέσει πολύ το Δήμητρα ;)

Τον πεθερό τον λένε Νικόλα

Αλλά και τα 4 δεν με ενθουσιάζουν :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα μ'αρεσουν τα καθαυτου γυναικεια και τα καθαυτου αντρικα ονοματα, δε μ'αρεσουν τα γυναικια που βγαινουν απο αντρικο πχ Δημητρα οποτε σαφως θα προτειμουσα ενα δυναμικο Αθηνα ή ενα γοητευτικο Έλενα...τα βρησκω ποιο σικ... αυτα βεβαια ειναι γουστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ψηφιζω δαγκωτο ....ΑΣΧΕΤΟ!!!!!

ΑΛΚΙΣΤΙΣ

ΔΑΝΑΗ

ΛΥΔΙΑ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ

μερικα που μου ερχονται κατευθειαν στο νου και θα προτιμουσα και για τη δικια μου κορη, αν ο αντρας μου δεν ηταν τοσο.... παραδοσιακος :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένας ωραίος συνδιαμός που άκουσα πρόσφατα σε βάπτιση ήταν το Μαλένα!

Εμένα προσωπικά μου άρεσε σαν ιδέα,ο παππάς το είπε έτσι και το κοριτσάκι θα γιορτάζει της Αγίας Ελένης και της Παναγίας(συνδιασμός Ελένης-Μαρίας)Μου φάνηκε πολύ πρωτόπυπο!Δεν το είχα ξανακούσει.

Ο σύζυγος τι λέει ως αναφορά τα ονόματα;

Πως θέλει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gilie έγραψε:

εμενα μ'αρεσουν τα καθαυτου γυναικεια και τα καθαυτου αντρικα ονοματα, δε μ'αρεσουν τα γυναικια που βγαινουν απο αντρικο πχ Δημητρα οποτε σαφως θα προτειμουσα ενα δυναμικο Αθηνα ή ενα γοητευτικο Έλενα...τα βρησκω ποιο σικ... αυτα βεβαια ειναι γουστα

gilie εγώ δεν έχω προτίμηση στο να θα είναι αυτούσιο ή όχι...Δεν με πειράζει ;) Ευχαριστώ για την απάντηση!:kiss: Με το καλό το νινί σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

ψηφιζω δαγκωτο ....ΑΣΧΕΤΟ!!!!!

ΑΛΚΙΣΤΙΣ

ΔΑΝΑΗ

ΛΥΔΙΑ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ

μερικα που μου ερχονται κατευθειαν στο νου και θα προτιμουσα και για τη δικια μου κορη, αν ο αντρας μου δεν ηταν τοσο.... παραδοσιακος :(

frapedia πολύ όμορφα το ονοματάκια!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

neni86 έγραψε:

Ένας ωραίος συνδιαμός που άκουσα πρόσφατα σε βάπτιση ήταν το Μαλένα!

Εμένα προσωπικά μου άρεσε σαν ιδέα,ο παππάς το είπε έτσι και το κοριτσάκι θα γιορτάζει της Αγίας Ελένης και της Παναγίας(συνδιασμός Ελένης-Μαρίας)Μου φάνηκε πολύ πρωτόπυπο!Δεν το είχα ξανακούσει.

Ο σύζυγος τι λέει ως αναφορά τα ονόματα;

Πως θέλει;

Νένη την ίδια άποψη έχουμε ;) Αλλά εκείνος θέλει λίιιγο περισσότερο να βγάλει την μαμά του(κλασσικά):silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Zouzouna kalhmera ego tha sou protina telios asxeto onoma efososn akoustikan kai ta 4...kai mias kai thn les karamelitsa kai einai to glykotero pragma sthn zohsou ego tha sou proteina to

MELINA :Glyko oso tipote allo kai oxi synhthismeno

Elisabet

Zoh

Agaph

Anna

?????????????????????

:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

ψηφιζω δαγκωτο ....ΑΣΧΕΤΟ!!!!!

ΑΛΚΙΣΤΙΣ

ΔΑΝΑΗ

ΛΥΔΙΑ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ

μερικα που μου ερχονται κατευθειαν στο νου και θα προτιμουσα και για τη δικια μου κορη, αν ο αντρας μου δεν ηταν τοσο.... παραδοσιακος :(

μ'αρεσουν και μενα αυτα τα ονοματα, το Λυδια λιγο παραπανω γιατι ετσι λενε την θεια μου και παντα μ'αρεσε, το Δαναη ειναι επεισης πολυ καλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΟ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Η FRAPEDIA MOY AΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΛΥΔΙΑ!!!!

Κ ΕΜΕΙΣ ΛΕΓΑΜΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΜΑΓΟΥΛΙΤΣΑ ΜΑΣ ΑΣΧΕΤΟ ΟΝΟΜΑ,ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΓΙΑΓΙΑΔΩΝ....ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΟΥΜΕ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ(ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΕΛΕΝΗ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ) ,ΜΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΙΟΚΑΣΤΗ ,(ΜΗ ΓΕΛΑΤΕ) ΤΟ ΙΩΣΗΦΙΝΑ Κ ΝΑ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΩ ΖΟΖΕ'Φ ,ΤΟ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ,ΤΟ ΜΕΛΙΝΑ (ΑΚΟΥΣ ΥΒΟΝΝΗ?),ΤΟ ΥΒΟΝΝΗ,ΤΟ ΑΝΝΗ , ΤΟ ΙΣΑΒΕΛΛΑ,ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ,ΑΧ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΑΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΑΣΧΕΤΟ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μενα αποψη μου ειναι να ξεικινησετε και εσεις μια καινουρια παραδοση με νεο ασχετο ονοματακι για το κοριτσακι σας...υπάρχουν τοσα ομορφα κοριτσιστικα ονοματα που αν καθισεις και τα ψαξεις δεν θα μπορείς να διαλέξεις. μπορεις επίσης να το συνδυασεις ωστε να ειναι ευηχο με το επώνυμο σας , να κανει δηλαδη μια καλη παρηχηση , ή να ψαξεις την ετυμολογια του ονοματος, τη βαθυτερη ουσια τους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

karamelaki έγραψε:

Τέλειο και το Ιοκάστη!:laugh:

Ευχαριστώωωω :kiss::kiss::kiss:

xmm το ιοκαστη παραπεμπει λιγο σε αρχαια τραγωδια μωρε.... αν και οντως ωραιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...