Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒAΦΤΙΣΗ ΚΑΙ ΣΤΡΈΣ !!!!


ekoliou

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες της κοπελούδες , θα ήθελα να σας καλέσω όσες μπορείτε και θέλετε να έρθετε στης βάφτιση του Αλεξάνδρου στης 15-8-09 και ώρα 18:00 το απόγευμα στηv Aρτα στο χωριο παχυκαλαμος I.N. Γεννήσεως της θεοτόκου. (βασικά 1 εκκλησια έχουμε)...

Τώρα στο 2 θέμα μου ...Η βάφτιση ήταν να γίνει στης 30 αλλα ο παππάς δεν μπορούσε και μου είπε στης 15 και εγώ σκέφτομαι τελικά μήπως είναι πολύ μικρός και πάθει τίποτε ???

(Βασικά όχι και τόσο μικρός είναι 59 πόντους τώρα και 4800 kg). Μήπως πιει λάδι φοβάμαι k.t.l. Τον βαφτίζουμε τώρα γιατί δεν ξέρουμε μετά ποτε θα ξανακατεβούμε !!!

Επίσης σκέφτομαι αν εχουμε αρκετος χρόνο για να τα προλάβουμε όλα ??? Βασικά φωτογραφία -βίντεο έκλεισα για γλυκα θα πάει η μάνα μου και τώρα μένει να ψάξω κέντρο αλλα αυτό θα γίνει όταν κατεβω στης 26 Ιουλίου !!!

Sorry αν σας κούρασα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστούμε για την πρόσκληση κατ αρχην και με το καλο!

Τι εννοείς αν είναι μικρός, από άποψη ηλικίας? και γω που είχα το ίδιο ερώτημα για τη μικρή μου που θα είναι 3,5 μηνών στις 09/08 που θα τη βαφτίσω ο παπάς όταν τον ρώτησα μου είπε : οσο πιο μικρό τόσο πιο καλά - για να μπει στο δρόμο του θεου - εγω την εγγονή μου την βάφτισα 40 ημερών.

Τώρα οσο για το λάδι κλπ... καθώς πρόκειται για φυσικό προιόν απλα λιγάκι θα τον κάψει η γεύση αλλά δεν κινδυνεύει η υγεία του.

Ε και δεν ειναι οπως λες και τόσο μικρός εμείς έχουμε αυτή τη μέτρηση τώρα και σας περνάμε και 1 μήνα σχεδόν!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Οσο για το κέντρο μια και που θα πας σε μικρή πόλη που την ξέρεις καλά δε νομίζω να μην προλάβεις... αλλωστε πόσες πια βαφτίσεις να γίνονται την ίδια μέρα :silly: :silly:

αντε μην αχγωνεσαι, όλα θα πάνε καλά και κοίτα να το διασκεδάσεις ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ...σε ευχάριστο πολύ που απάντησε να είσαι καλά κάπως ησύχασα τώρα..!!! το είχα πολύ άγχος μην πάθει κάτι !!!

Aντε ελάτε να κάνουμε και ένα παρτάκι να περάσουμε ωραία !!!

:laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό Ελένη ο Αλέξανδρό σου...δεν είναι μικρός ο μπαμπάς μου μας είχε βαφτίσει και εμάς πολύ νωρίς, δεν θα πιει τίποτα μην φοβάσαι ...ξέρουν οι ιερείς πώς να κρατούν τα μωράκια όταν τα βαφτίζουν, άλλωστε τα προστατεύει ο Θεός την ώρα της βάφτισης ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...και κάτι ακόμη εγώ οργάνωσα -τελείως μόνη μου- τον γάμο μου μέσα σε ένα μήνα, που θεωρείται και πιο πολύπλοκος και δύσκολος από την βάφτιση!!! επομένως μην αγχώνεσαι έχεις χρόνο! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να γίνει η βάπτιση του μικρού Αλέξανδρου. Κι εγώ πιστεύω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα που είναι μικρούλης. Ένα γνωστός μου βάφτισε την κόρη του 40 ημερών!

Μην αγχώνεσαι και για την οργάνωση. Όλα θα τα προλάβεις! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου,δίκαιο έχουν αυτοί που λένε ότι όσο μικρότερα είναι όταν τα βαπτίζεις τόσο καλύτερα.

Από τον παππού μου που είναι παπάς ξέρω πως μπορεί να γίνει βάπτιση όσο μικρό και αν είναι το βρέφος απλά να περάσουνε 40 ημέρες και να έχει πάρει την ευχή.Τον ξαδερφό μου τον είχαμε βαπτίσει 2 μηνών σχεδόν και η βάπτιση ήταν απολαυστικότατη από όλες τις απόψεις.Ήταν τόσο γλυκός,δεν καταλάβαινε και δεν έκλαιγε,ο παπάς δεν κουράστηκε καθόλου,ήταν πραγματικό μυστήριο.

Επειδή έχω βαπτίσει 2 παιδάκια και το ένα όταν το βάπτισα ήταν 14 μηνών ξέρω πως είναι καλύτερα σε μικρή ηλικία να γίνεται το μυστήριο.

Η Δήμητρα που σου λέω που ήταν 14 μηνών καταλάβαινε τα πάντα,φοβότανε πολύ,έκλαιγε με λυγμούς σε όλη την διάρκεια του μυστηρίου τόσο που φοβηθήκαμε να μην πάθει τίποτα,δεν μπορούσαμε να την ντύσουμε και είχε γαντζωθεί τόσο πολύ από το λαιμό μου που δεν κατέβαινε με τίποτα,ούτε ο παπάς δεν μπορούσε να μου την πάρει,δεν πήγαινε πουθενά!

Κόντεψε να μου βγάλει το φουστάνι όταν μου την έδωσε ο παπάς αφού την έγβαλε από την κολυμπήθρα και μου την έδωσε.Επεισοδιακή βάπτιση δεν σου λέω τίποτα.

Μην αγχώνεσαι και μην ανησυχείς καθόλου,και λαδάκι να πιεί λίγο ο μικρός δεν παθαίνει απολύτος τίποτα είναι διαβασμένο μην το σκέφτεσαι καν.

Τι όμορφα που θα είναι όλα,είμαι βέβαιη.

Με το καλό ψυχή μου να χαρείς τον μικρό Αλέξανδρο και την οικογένεια σου και μην σκέφτεσαι,όλα θα τα προλάβεις.

Έχουμε τον τρόπο μας εμείς να τα προλαβαίνουμε όλα.

Φιλιά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό!Υπέροχο όνομα το Αλέξανδρος.

Και εγώ βρίσκομαι σε δίλημμα για το ποια είναι η κατάλληλη περίοδος που πρέπει να βαφτίσω την καραμελίτσα μου.:unsure:

Είναι ήδη 4 μηνών.Χρονίζει τον Μάρτιο.Σκεφτόμασταν κάπου εκεί να κάνουμε και την βάφτιση αλλά ακούω απο πολλές μαμάδες/νονές διάφορα για τα μεγαλύτερα μωράκια και έχω ψιλοαγχωθεί :huh:

Μετά σκεφόμαστε για Οκτώβριο.Θα είναι 7 μηνών,μια καλή ηλικία δηλαδή.Όμως μας προβληματίζει ο καιρός :S Βέβαια σε όσα μυστήρια έχω πάει τέτοια εποχή ο καιρός ήταν μια χαρά αλλά εμείς είμαστε και τυχεροί...:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό η βάφτιση του Αλέξανδρου!:) Συμφωνώ σε όλα με την Αrgi!

Έχω να προσθέσω ότι ίσα-ίσα είναι πιο ώριμο η βάφτιση να πραγματοποιείται νωρίς για το παιδί. Δεν αναλύω τώρα περί θέματος...

Μην αγχώνεσαι, θα είναι η πιο ευτυχισμένη ημέρα της ζωής σου, ύστερα από τον γάμο σου!:) :) :)

Όλα με το καλό!!!

ΥΣ.επίσης Αλεξάνδρα θα ονομαστούμε στις 22 Αυγούστου.:)

Οπότε συνονόματοι!;) ;) ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax koritsakia mou sas euxaristo polu pou mou apanthsate arxizei kai mou feugei to megalo anxos ...ax xalarono siga siga...

Ax..oso gia thn sinonomati na po oti distixos den exoume kanei akomh triskeftiko gamo para mono politiko.....Makari na mporousa na kano kai ta 2 fetos....Elpizo toiu xronou na ta katafero...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giati se provlimatizei o kairos?emeis tin vaftizoume 4 oktomvri tora einai 4 1/2 minon,akoma zestes tha exei.....

elenimin agxonesai ola tha ginoun,makari na tin eixa vaftisei mikri mikri na teleioname k mafto....filia!

karamelaki έγραψε:

Με το καλό!Υπέροχο όνομα το Αλέξανδρος.

Και εγώ βρίσκομαι σε δίλημμα για το ποια είναι η κατάλληλη περίοδος που πρέπει να βαφτίσω την καραμελίτσα μου.:unsure:

Είναι ήδη 4 μηνών.Χρονίζει τον Μάρτιο.Σκεφτόμασταν κάπου εκεί να κάνουμε και την βάφτιση αλλά ακούω απο πολλές μαμάδες/νονές διάφορα για τα μεγαλύτερα μωράκια και έχω ψιλοαγχωθεί :huh:

Μετά σκεφόμαστε για Οκτώβριο.Θα είναι 7 μηνών,μια καλή ηλικία δηλαδή.Όμως μας προβληματίζει ο καιρός :S Βέβαια σε όσα μυστήρια έχω πάει τέτοια εποχή ο καιρός ήταν μια χαρά αλλά εμείς είμαστε και τυχεροί...:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχώνεσαι βρε συ, δε παθαίνουν τίποτα

εμένα η μαμά μου, μου χει πει πως μέχρι 3ων μηνών

μας είχε βαφτισει και τα τρία μας.

με το καλό η βάφτιση και όλα καλά θα πάνε.

από Άρτα είναι και ο άντρας μου.

πιθανόν να είμαι εκεί 15 Αυγούστου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μέσα από Άρτα, δεν έχει χωριό, και ο παππούς του στην πόλη

της Άρτας γεννήθηκε και μεγάλωσε.

η πεθερά μου είναι από Πρέβεζα.

με μεγάλη μου χαρά να έρθω, αν είμαι εκεί.

σ ευχαριστώ πολύ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα γίνει και αυτό και τότε θα είσαι τριπλά ευτυχισμένη, γιατί θα έχετε και τον Αλέξανδρο!

Επίσης θα έχεις περισσότερο χρόνο για την ετοιμασία του γάμου σου και έτσι δεν θ'αγχώνεσαι!

ΥΣ.ΕΜΕΙΣ 29 ΜΑΗ ΘΑ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΑΛΕΞΑΔΡΕΙΑΣ

30 ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΓΡΙΑΡΧΗΣ ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ.

ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ...

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Η ΒΑΦΤΙΣΗ!!!ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλο ονομα!!!!!!!

την κατερινουλα μου τη βαφτισα ακριβως 3μηνων και 3μερες.

δεν επαθε απολυτως τιποτα!!!!!!

αντιθετως ουτε εκλαψε ουτε τιποτα μονο κοιτουσε με απορια

γυρω γυρω.

εριξε και εναν υπνο μολις τελιωσε το μυστηριο!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...