Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πάνινες πάνες αντί για πάμπερς! Προτιμήστε τις!


Recommended Posts

tirogaridaki ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

θα το σκεφτό, έχω ακόμα χρόνο, τωρα που θηλαζω, δεν υδρώνεις με αυτό το αδιαβροχο καλυμμα;

Να βαλω και τις υφασματινες πανες μας - βρακακια εδω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΓΙα ποιο αδιαβροχο κάλυμμα μιλάς; Γιατι οι σερβιέτες είναι πάνινες,υφασμάτινες απλώς μέσα είναι αδιαβροχοποιημένες.Αισθάνεσαι λες και φοράς εσώρουχο, τίποτε άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Μία ερώτηση προς τις κοπέλες που χρησιμοποιούν ήδη επαναχρησιμοποιούμενες πάνες.

Με τι απορρυπαντικό τις πλένετε στο πλυντήριο? Εγώ φανταζόμουν ότι θα τις έπλενα όπως όλα τα μωρουδιακά ,ε προδερμ η αρκάδι. Αλλά νομίζω ότι αυτά περιέχουν σαπούνι, το οποίο μακροχρόνια χαλάει την ποιότητα/απορροφητικότηττα της πάνας?< :huh:

Ποιά είναι η εμπειρία σας?

Έχω προμηθευτεί τις all-in-one bambinex

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bambinex πηρα να δοκιμασω και γω,με την πανα οκ αλλα το εξωτερικο βρακακι (one size πηραμε,μεχρι 20 κιλα) δεν του κανει.Προς το παρον γινεται μουσκεμα :P ενα χρονο βαζω πανες,τοσο λαθος την βαζω???!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frosaki έγραψε:

Μία ερώτηση προς τις κοπέλες που χρησιμοποιούν ήδη επαναχρησιμοποιούμενες πάνες.

Με τι απορρυπαντικό τις πλένετε στο πλυντήριο? Εγώ φανταζόμουν ότι θα τις έπλενα όπως όλα τα μωρουδιακά ,ε προδερμ η αρκάδι. Αλλά νομίζω ότι αυτά περιέχουν σαπούνι, το οποίο μακροχρόνια χαλάει την ποιότητα/απορροφητικότηττα της πάνας?< :huh:

Ποιά είναι η εμπειρία σας?

Έχω προμηθευτεί τις all-in-one bambinex

Ευχαριστώ

ρωτησα απο εκει που πηρα και γω για το πλυσιμο,με ηπιο απορρυπαντικο (προδερμ,αρκαδι) τις πλενεις ΧΩΡΙΣ μαλλακτικο.ετσι μου ειπαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ALEXY έγραψε:

tirogaridaki ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

θα το σκεφτό, έχω ακόμα χρόνο, τωρα που θηλαζω, δεν υδρώνεις με αυτό το αδιαβροχο καλυμμα;

Να βαλω και τις υφασματινες πανες μας - βρακακια εδω IMGP3116_medium-30f4b591dc99c6293ef16fbd0d4fbc0e.jpg

ειναι μορφη μεγαλη η κορη σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ για την κόρη της Alexy, φαίνεται πολύ μουτράκι, και μ'αρέσει και πως την έχει ντυμένη, πολύ χαρούμενα .. :)

Να εκφράσω τον πόνο μου ( :dry: κλαψ) που δεν πήρα υφασμάτινες (παίρνω τις moltex oco, καλές είναι αλλά οι υφασμάτινες είναι η απόλυτη λύση) λόγω οξείας τεμπελίτιδας, αλλά τελικά διαπιστώνω ότι δεν είναι κάτι τόσο τρομερό (η μαμά μου με είχε λίγο τρομάξει, περιγράφοντάς μου έναν....γολγοθά!, αλλά άλλο πράγμα οι σημερινές σε κάθε περίπτωση). Τώρα είναι αργά γιατί προσπαθούμε να τη βγάλουμε... Μακάρι να κάνω δεύτερο και θα πάρω και γω υφασμάτινες σίγουρα.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ μου αρεσει αυτο το θεμα

δε το ηξερα οτι υπαρχει και αυτη η επιλογη :(

πειτε λιγο ομως γιατι εχω απορια.

καθε ποτε θελει αλλαγμα το μωρο με αυτες τις πανες???

επισης ποσες πανες και ποσα βρακακια πρεπει να εχω για να βγαζω τη μερα ανετα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia vlepw oles sas anafereste se kapoia site gia paraggelia.. epeidh eimai ligo epifilaktiki me tis paraggelies mesw internet, aytes tis epanaxrhsimopoioumenes panes de mporoume na tis agorasoume apo kapoio magazi??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

efi21 έγραψε:

πολυ μου αρεσει αυτο το θεμα

δε το ηξερα οτι υπαρχει και αυτη η επιλογη :(

πειτε λιγο ομως γιατι εχω απορια.

καθε ποτε θελει αλλαγμα το μωρο με αυτες τις πανες???

επισης ποσες πανες και ποσα βρακακια πρεπει να εχω για να βγαζω τη μερα ανετα??

Έφη μου θα υπολογίσεις πόσες πάνες χρησιμοποιείτε σε μια μέρα :) Ο αντίστοιχος αριθμός θα είναι και για τις πάνινες.Συν λίγες παραπάνω γιατι μπορεί πχ να μην προλάβεις να πλύνεις ή το μωρό να χρησιμοποιήσει περισσότερες :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Bebedomama ευχαριστώ, θα δοκιμάσω και γω με προδέρμ. Όσο για την απορροφητικότητα του εξωτερικού, θα σου πω πώς τα πήγαμε σε ένα-δύο μήνες περίπου... (το μωράκι μου θα γεννηθεί σε μία εβδομάδα ;):)

Εφη μου το μωρό το αλλάζεις κανονικά όποτε λερώνεται (6-8 φορές την ημέρα) και στο τέλος της ημέρας τις μαζεύεις και τις πλένεις στο πλυντήριο. Χρειάζεσαι δηλαδή γύρω στις 15 με 20 στο σύνολο νομίζω για να προλαβαίνουν να στεγνώνουν. Ας πουν όμως και άλλες μαμάδες που έχουν περισσότερη εμπειρία στο θέμα. Αν πάρεις ξεχωριστά πάνες και βρακάκια από τα δεύτερα χρειάζεσαι λιγότερα γιατί δεν τα αλλάζεις σε κάθε άλλαγμα.

Αγγελίνα εγώ πήγα και τις προμηθεύτηκα από το γραφείο τους στον Πειραιά. Η κοπέλα μάλιστα μου έκανε ολόκληρη παρουσίαση/ενημέρωση. Νομίζω επίσης ότι από το συγκεκριμένο σάιτ μπορείς να κάνεις την παραγγελία τηλεφωνικά και σου τα στέλνουν με αντικαταβολή. Αν θες στείλε μου πμ να σου πω λεπτομέρειες για να μην κάνουμε διαφήμιση. :)

Αργώ και μένα με έχουν κατατρομοκρατήσει για το πόσο δύσκολο θα είναι (άνθρωποι που δεν έχουν χρησιμοποιήσει παρά μόνο πάμπερς :huh: ), αλλά το παίζω λίγο κουφή :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frosaki έγραψε:

Εφη μου το μωρό το αλλάζεις κανονικά όποτε λερώνεται (6-8 φορές την ημέρα) και στο τέλος της ημέρας τις μαζεύεις και τις πλένεις στο πλυντήριο. Χρειάζεσαι δηλαδή γύρω στις 15 με 20 στο σύνολο νομίζω για να προλαβαίνουν να στεγνώνουν. Ας πουν όμως και άλλες μαμάδες που έχουν περισσότερη εμπειρία στο θέμα. Αν πάρεις ξεχωριστά πάνες και βρακάκια από τα δεύτερα χρειάζεσαι λιγότερα γιατί δεν τα αλλάζεις σε κάθε άλλαγμα.

Φροσάκι ακριβώς! :) Εγώ έχω 22 πάνες.Όσες είναι λερωμένες με ούρα τις πλένω στο χέρι,όσες είναι με κόπρανα στο πλυντηριο όλες μαζί :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή ιδέα ο διαχωρισμός αυτός Νέλλη! Δεν το είχα σκεφτεί... :)

Μόνο που στο χέρι στίβονατι καλά, ή χρειάζεται περισσότερη ώρα να στεγνώσουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φροσάκι απ'ό,τι έχω παρατηρήσει κάνουν λίιιγο περισσότερο. :) Αλλά η Ελλάδα έχει ήλιο,οπότε αν τα βγάζετε κατά το μεσημεράκι να στεγνώνουν δεν θα έχετε πρόβλημα :) Εκτός κι αν τα στεγνώνετε μέσα στο σπίτι... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

frosaki έγραψε:

Φροσάκι ακριβώς! :) Εγώ έχω 22 πάνες.Όσες είναι λερωμένες με ούρα τις πλένω στο χέρι,όσες είναι με κόπρανα στο πλυντηριο όλες μαζί :)[/quote:12yrrtqn]

Να σου κανω μια ερωτηση; τις βαζεις στο πλυντηριο αφου πρωτα τις καθαρισεις η μαζι με τα κοπρανα; και κατι αλλο; καθαριζουν καλα; γιατι για να τις ξαναφορεσει το μωρο πρπει να ειναι σχεδον αποστειρωμενες...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frosaki αφου πηγες μεχρι εκει (γιατι εγω απο Μαρουσι λιγο δυσκολο να παω) ειδες και τις αλλες πανες?υπαρχει καποια πιο λεπτοκαμωμενη απο τις μπαμπου?Ειναι οντως πολυ εξυπηρετικοι, πηρα μια για δοκιμη με αντικαταβολη.Την επομενη μερα την ειχα.

Αλλα κ αυτο το site που λεει η αλλη κοπελα στη σελιδα 5 (νομιζω,δεν θυμαμαι το ονομα της γμτ) to ecobaby ειναι πιο οικονομικες!

υγ ALEXY,ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΕΝΝΟΩ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Να κανω μια ερωτηση σε εσας που χρησιμοποιειται τις οικολογικες πανες και ξερετε?

Σημερα παρηγγειλα και μου εφερα αυτες τις πανες http://www.ecofamily.gr/index.php?targe ... t_id=30192 απο βιολογικο βαμβακι αλλα δεν εχου χρατς καθολου.Πηρα βεβαια και τα εξωτερικα βρακακια αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι σταθερη η πανα για να μην εχουμε διαρροες.Τι λετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρειαζεσαι και κατι ακομη για να τις χρησιμοποιεις....

Τα Snappis.

Δες εδω για να παρεςι μια ιδεα!

http://clothdiaperservice.blogspot.com/ ... E%B1%CF%82

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δες εδώ αλλά καλύτερα να ρωτήσεις πρώτα αν στέλνουν Ελλάδα και μετα να παραγγειλεις!

http://www.snappibaby.com/products/snap ... tener.html

Με το καλο το ζουζουνι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

maraki85 έγραψε:

Να κανω μια ερωτηση σε εσας που χρησιμοποιειται τις οικολογικες πανες και ξερετε?

Σημερα παρηγγειλα και μου εφερα αυτες τις πανες http://www.ecofamily.gr/index.php?targe ... t_id=30192 απο βιολογικο βαμβακι αλλα δεν εχου χρατς καθολου.Πηρα βεβαια και τα εξωτερικα βρακακια αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι σταθερη η πανα για να μην εχουμε διαρροες.Τι λετε?

μπορείς

- να ράψεις κορδόνια (αν σου αρέσει η ιδέα, δοκήμασε μία πάνα)

- να πάρεις τηλ 2105698727 Ecobaby για snappis - φέρνουν πολλά πράγματα που ψάχνετε, αν το ζητήσετε - απο οικολογικά/βιολογικά

Γιατί δεν σου είπαν όταν πήρες τις πάνες ότι δεν εχουν χρατς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...