Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πάνινες πάνες αντί για πάμπερς! Προτιμήστε τις!


Recommended Posts

Νομίζω το είχα ξαναβάλει το θέμα , επειδή όμως οι μαμάδες που θα αποκτήσουν μωράκι ανανεώνονται και ίσως να μην το γνωρίζουν είπα να το επαναφέρω το θέμα..πρόκειται για τις πάνες που χρησιμοποιούσαν οι γιαγιάδες μας, μόνο που ΄πλέον έχουν αλλάξει προς το καλυτερο με όμορφα και απλά σχέδια..το σχήμα τους είναι όπως ένα πάμπερς, μπαίνει με τον ίδιο τρόπο και κλείνει με κοπιτσες ή σχράτς..εγώ τις χρησιμοποιώ έδώ και...9 μήνες και μου αρέσουν πολύ..δεν τις αλλάζω με τίποτα! Σας παρα θέτω και ένα άρθρο να ενημερωθείτε όσες ενδιαφέρεστε και επιπλεον ένα σάιτ από όπου τις προμηθεύτηκα εγώ..αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να με ρωτήσετε...

http://www.letsgocloth.gr/why_cloth.html Γιατί πάνινες πάνες;;

http://www.ecofamily.gr/index.php?targe ... ory_id=234 Προμηθευτέιτε τις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει και ένα άλλο σάιτ με πιο οικονομικές πάνες χωρίς αυτό να σημαίνει κατώτερης ποιότητας..http://www.ecobaby.gr/index.php?cat=33

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΑΝΗ, ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΤΙΑ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 9 ΜΗΝΕΣ! ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΕΣ? ΤΙΣ ΠΛΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ? ΟΝΤΩΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fanh mou thimame to prigoumeno thema htan polu prin gennisw kai tha eperna kai egw malista to eixa psaksei para polu kai eixa brei kai poies hthela kai eixa ftiaksei kai thn paragelia ....apo to amazon tha eperna exei katapliktika paketa .

omos stamatisa ena bhma prin thn paragelia ....o logos einai giati apotharinthika me ta plintiria pou prepei na bazw ....den tha pw tora an ekana kala pou den pira apo thn arxh giati o kathenas to blepei diaforetika .....eixa para pola plintiria kai as mhn eixa panes na plenw logo pou o mpemphs ta ebgaze kathe 5 lepta :)

toa tha to ksanaskeutw pou ftasame sta 8 kila pou allazei to megethos ths panas kai o mikros den bgazei pia toso ......hlikrina phstuw ti tote den tha mporousa na antepekselthw eimai kai monh mou kai palu olo plintiria niothw oti bazw .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

Τις ειχα δει στο εκοφαμιλυ,αλλα....ρε κοριτσια να πλενω το σκ...το στο χερι??:( βλακεια σκεψη ,το ξερω αλλα και παλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια..Αφροδιτάκι να σου πω εγώ πόσα πλυντήρια έχω; Ασε..πλένω κάθε μέρα και ο κάδος μου είναι γεμάτος αλλά δε με αγχώνει. Τις πάνες τις βάζω μαζί με άλλα ρούχα που πλένω, δεν περιμένω να μαζευτουν για να τις πλύνω.Δηλαδή θα βάλω ρούχα δικά μας λευκά; Θα βάλω μερικές πάνες μαζί..και καθαρίζονται τέλεια στους 40. Οσο για σίδερο και τέτοια; Στο 5λεπτό ανάβω το ατμοσίδερο και τις πατάω. Θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς. Σου το λέω επειδή πλέον έχει γίνει τρόπος ζωής και δε βλέπω πουθενά ταλαιπωρία! :) Ειλικρινα! Αν σου πω ότι σκέφτομαι να αγοράσω και τις σερβιέτες;;

Ελένη μια χαρά κρατάνε! Ναι νομίζω θα κρατήσουν και για το 2ο! Αφού όταν ξανάμεινα έγκυος είχα σκοπό απλώς να αγοράσω μερικές για νεογέννητο καθώς αυτές που έχω είναι μέχρι να μάθουμε το γιο γιο..πάντως ΄χωρίς να θέλω να υποτιμήσω καμία μανουλα, απορώ πως συνεχίζετε με τα πάμπερς..που ειναι τίγκα στα χημικά..ενώ εδώ μιλάμε για απλές πετσετούλες..και που κάνουν δουλειά όχι αστεία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

καλημερα!

Τις ειχα δει στο εκοφαμιλυ,αλλα....ρε κοριτσια να πλενω το σκ...το στο χερι??:( βλακεια σκεψη ,το ξερω αλλα και παλι...

Όντως αυτή ήταν η πιο δύσκολη στιγμή για μένα:laugh: όμως τις έβαζα στη λεκάνη και τις περνουσα λιγο με το ντους και μετά τις έβαζα σε έναν κάδο μόνες τους που κλείνει με καπάκι.Όλη η υποθεση να είναι ..1 λεπτό; Αλλα θα σας πω το άλλο..όταν θα τα μαθαίνετε να κάθονται στο γιο γιο δε θα μπλεχτείτε στα σκ...α;; :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε τυρογαριδακι...Οκ οταν θα τα μαθαινουμε με το καλο να κανουν κακα στο γιογιο θα ασχοληθουμε με το "θεμα"!Αλλα.... Μεχρι να φτασει ςκεινη η στιγμη....Ειμαι πολυ χαζη που θα ηθελα να αποφυγω την τοσο "στενη σχεση" με τα υπεροχα κακακια της μπεμπας μου????? Ειμαι τοοοοοοοσο περιεργη....

Σε θαυμαζω παντως!!!!Αν και...Ειναι μεγαλη κουβεντα το αν αξιζει να το κανουμε εμεις αυτο ενω τοσες εκατονταδες εργοστασια πετανε στον πλανητακο μας ΤΑ αποβλητα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ TYROGARIDAKI!!!:cheer: ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΜΕ ΑΞΙΩΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΜΩΡΑΚΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ.;):P ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ!!;):P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

bebadomama έγραψε:

Όντως αυτή ήταν η πιο δύσκολη στιγμή για μένα:laugh: όμως τις έβαζα στη λεκάνη και τις περνουσα λιγο με το ντους και μετά τις έβαζα σε έναν κάδο μόνες τους που κλείνει με καπάκι.Όλη η υποθεση να είναι ..1 λεπτό; Αλλα θα σας πω το άλλο..όταν θα τα μαθαίνετε να κάθονται στο γιο γιο δε θα μπλεχτείτε στα σκ...α;; :laugh:[/quote:2ejz5keb]

:blink: :blink: :blink: ιιιχχχχχχχχχχχχχχχχχ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου δεν το κάνω τόσο για το περιβάλλον..η υποθεση περιβάλλον για μένα είναι χαμένη υποθεση από τη στιγμή που περιμένουν μόνο από τον απλό πολίτη να κάνουν δουλειά ενώ όπως λες κι εσύ η ζημιά γίνεται από άλλα..πιο μεγάλα και που δεν μπορέι κανείς να τα αγγίξει! Το κάνω για το δερματάκι του μωρού μου.Σκέψου..πως αισθάνεσαι εσύ με τη σερβιέτα; Πόσο μάλλον όταν τη φοράς όλη μέρα και όλη νύχτα και μάλιστα να είναι γεμάτη από κακά και τσίσα! Θεωρώ ότι η πετσετούλα είναι ότι πιο καλύτερο για το δερματάκι του μωρού κάτι που δεν το λέω μόνο εγώ αλλά μου το έίχε τονίσει και η μαία όταν γέννησα. Αυτές οι πάνες είναι ότι καλύτερο για το δερματάκι του μωρού και το πιστεύω..βέβαια ένα άτομο μόνο του δεν μπορέι να πεισει κάτι το οποίο έχει γίνει καθημερινότητα σε όλους..το ξέρω φαίνεται περίεργο..όμως θεωρώ πως όπως και να το κάνουμε είναι η καλύτερη επιλογή..αν διαβάσεις το άρθρο που αναλύει γιατί να χρησιμοποιήσεις τις πάνινες πάνες θα καταλάβεις. Αν πάλι δε σε πειθει δεν έγινε και τίποτε...:) Μια πρόταση σας κάνω για κάτι που δεν πολυδιαφημίζεται και όμως αξίζει τον κόπο..

¨Οσο για τα κακά..όχι δεν είσαι περίεργη..ουτε χαζή..δεν κατηγορώ καμια κοπέλα, έχετε δίκιο, όμως το αν θα πω τι άσχημη εμπειρία να μπλεχτώ με τα κακά του μωρού μου , τότε πως καταφέρνω και φροντίζω ένα κατοικίδιο; Που μιλάμε για πραγματική βρωμια εκεί..Πάλι θα μου πεις δεν έχουν όλοι κατοικίδιο για αυτόν ακριβώς το λόγο..Εντάξει..είναι μετά πόσο μπορείς να πεις βάζω κάποια θετικά πανω από την ταλαιπωρία τη δική μου..ταλαιπωρία που δεν κρατάει πολύ..γιατί ποσες φορές θα κάνει κακά μεσα στη μέρα; Μια; Αντε δύο;;; Γιατί Τα χοντρά κακά γίνονται σε ΄μεγαλύτερα μωρά. Στα νεογέννητα είναι σαν νεράκι οπότε δεν χρειάζονται και ξέπλυμα. Και πάλι δεν αναφέρω το όλο θέμα για να μειώσω καμια μαμα΄..απλώς σας παρουσιάζω κάτι που σε άλλες χώρες είναι πιο διαδεδομένο και καλό όχι μόνο για το μωρό αλλά και για το περιβάλλον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw pantos prepei na eimai periergh pou den me enoxloune ta kakakia tou mwrou mou ...dn mou bromane den me aidiazoun ....malon giati einai tou mwrou mou kai ta agapaw kiauta .....

a kai exwshnithisei ta kakakia kai apo ta zwa pou eixa kai exw kata kairous .

eimai xazomama to kserw !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δείτε τις Bumgenius πάνες στο www.mybabycenter.gr. Πηρα και είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ!! Κρατάνε τα πάντα και είναι πολύ λεπτές και όμορφες. Είναι λίγο ακριβές αλλά είναι ένα μεγεθος και ξεμπερδεύεις!! Πηρα 20 και έχω καταχαρει. Έπίσης δείχνουν και όμορφα στο μωρό τώρα που δεν του φοράω τίποτα παρα ενα μπλουζακι και τη πάνα!!!Δοκίμασα και τις Little Comfort από το ίδιο site αλλά είναι χοντροκομμένες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σκρατσ δεν χαλαει με τα πλυσιματα;;

Φανη ειπες ξεπλενεις να φυγουν τα πολλα πολλα και μετα πλυντηριο

Τα βαζουμε μαζι και με αλλα ρουχα του μωρου; Σε τι θερμοκρασια;; Μετα τις σιδερωνεις;;

Αν οταν κανω μωρακι θα τις χρησιμοποιησω!!!!

Εσυ ποιες μας προτινεις να χρησιμοποιησουμε(σαν εμπειρη πανω στο θεμα);

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mina77 έγραψε:

Κορίτσια δείτε τις Bumgenius πάνες στο www.mybabycenter.gr. Πηρα και είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ!! Κρατάνε τα πάντα και είναι πολύ λεπτές και όμορφες. Είναι λίγο ακριβές αλλά είναι ένα μεγεθος και ξεμπερδεύεις!! Πηρα 20 και έχω καταχαρει. Έπίσης δείχνουν και όμορφα στο μωρό τώρα που δεν του φοράω τίποτα παρα ενα μπλουζακι και τη πάνα!!!Δοκίμασα και τις Little Comfort από το ίδιο site αλλά είναι χοντροκομμένες...

Οταν λες ενα μεγεθος και πιο ακριβες να ειναι μπορει να συμφερουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μα ναι συμφερουν γιατι τις εχεις απο νεογεννητο μέχρι νομίζω 16 κιλα!! Ασε που στη τελική κερδίζεις λεφτα γιατι δεν αγοραζεις συνεχεια pampers

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΡΟΔΙΤΟΥΛΑ!!!ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΚΑΙ ΙΣΩς ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΞΕΣΚΑΤΙΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΙΨΑΚΙΑ ΜΟΥ!!!ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΕΓΩ ΔΕ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΜΩς!!ΟΠΟΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΜΠΕΡΑΚΙΑ!!!ΦΙΛΙΑ!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΤΥΡΟΓΑΡΙΔΑΚΙ, ΠΑΡΕΜΠΙΠΤΟΝΤΩς ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΜΟΥ, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΕ ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΤΣΙΑ!!ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ!!ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΑΚΤΙΚΑ ΟΤΑΝ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΛΕΡΩΘΕΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τιρογαριδακι μου τα λες πολυ ωραια,και δεν κανεις καμια να νιωθει ασχημα.Ουτε επικριτικη εισαι,ουτε ξερολας,γι αυτο και τα ποστ σου διαβαζονται ευχαριστα.:) Σκεφτηκα τη γιαγια μου,την ρωτησα πριν γενησω ακομη για τις πανες αυτες και μου λεγε οτι αυτες μου εβαζε παρολο που ειχαν βγει τα babylino τοτε,και της ειπα οτι σιχαινομαι και φωναζε "εμεις πως σας μεγαλωσαμεεεε???ετσι ανοιγετε σπιτια?/":laugh:

Ειναι καλυτερες για το δερμα του μωρου.Αλλα να σας πω την αμαρτια μου εγω εχω κανει εμμετους 2-3 φορες απο τα κακα.Τι να κανω?Αναγουλιαζω!με τα κακα και την οδοντοκρεμα:laugh: :laugh: αυτα τα 2 με ενοχλουν.Τον αλλαζω καθε 2 ωρες,και το βραδυ σηκωνομαι και τον αλλαζω κανα 2 φορες μεσα στη νυχτα και ας κοιμαται.Δεν μπορω στη σκεψη να νιωθει αβολα το καλο μου.Αλλα δεν ξερω αν θα μπορουσα να τις ξεπλενω:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Το σκρατσ δεν χαλαει με τα πλυσιματα;;

Φανη ειπες ξεπλενεις να φυγουν τα πολλα πολλα και μετα πλυντηριο

Τα βαζουμε μαζι και με αλλα ρουχα του μωρου; Σε τι θερμοκρασια;; Μετα τις σιδερωνεις;;

Αν οταν κανω μωρακι θα τις χρησιμοποιησω!!!!

Εσυ ποιες μας προτινεις να χρησιμοποιησουμε(σαν εμπειρη πανω στο θεμα);

Εγώ πλένω τις πάνες μαζί με τα ρούχα του σε flash 30 προγραμμα και καθαριζουν μια χαρα. Μια στο τοσο τις βαζω και στους 60. Το χρατσ εχει παραμεινει καινουργιο. Βασικά επειδη το εχω ψαξει με τις πάνες, οι Bumgenius ειναι Αμερικανικες και το βαμβακι φτιαχνεταιστην Αιγυπτο που εχουν πολυ καλο. Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Α, και επισης δεν τις σιδερωνω ποτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Apis Οχι δεν χαλάνε τα σκρατς γιατί έτσι όπως είναι φτιαγμένες κατα τη διάρκεια του πλυσίματος κλείνες τα σκρατς και ούτε κολλάνε μεταξύ τους οι πάνες, ουτε χαλάνε τα υπόλοιπα ρούχα. Εγώ δεν βάζω εξτρά πλυντήριο , αν τις έχω ξεπλύνει καλά τις βάζω με τα υπολοιπα ρούχα στους 40 και μετά τις πατάω λίγο στο σίδερο. Το σίδερο να μου κρατάει ..το πολύ 10λεπτά για όλες τις πάνες δηλαδή 15 πάνες. Και πολύ χρόνο είπα..Μίνα θα συμφωνήσω μαζί σου..υπάρχουν πάνες που κρατάνε από τη γέννηση μέχρι να μάθουν στ ογιο γιο.

Ζουζουνίτσα εννοείται πως δεν το αφήνουμε όλη μέρα με το σκ@@ό στον κ@@λο΄:laugh: απλώς θέλω να ΄πω ότι όλη μέρα τα κάνουν και η αίσθηση του πλαστικού μαζί με τα κακά και τα τσίσα είναι δυσάρεστη..Μπεμπαδομαμά σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Αλλωστε δεν άνοιξα το θέμα για να με παινέψω αλλά για να σας προτείνω κάτι που ίσως σας αρέσει..εμένα μου αρεσε και εξακολουθεί να μου αρέσει..είναι και καλό για τα μωράκια μας ..οπότε..γιατί όχι; :) Πάντως όποια θέλει περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να μου πείτε να σας προτείνω απλως..γιατί είναι και θέμα τιμής ..σε ένα σάιτ που σας έδωσα η μια κάνει 3.50 ευρώ και μια άλλη 13 ευρώ χωρίς να σημαίνει ότι είναι καλύτερη η μια από την άλλη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mina77 έγραψε:

apis έγραψε:

Εγώ πλένω τις πάνες μαζί με τα ρούχα του σε flash 30 προγραμμα και καθαριζουν μια χαρα. Μια στο τοσο τις βαζω και στους 60. Το χρατσ εχει παραμεινει καινουργιο. Βασικά επειδη το εχω ψαξει με τις πάνες, οι Bumgenius ειναι Αμερικανικες και το βαμβακι φτιαχνεταιστην Αιγυπτο που εχουν πολυ καλο. Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Α, και επισης δεν τις σιδερωνω ποτε.[/quote:1eet5hd9] Κοιτα αν τις βάζεις στους 60 δεν χρειάζεται σιδέρωμα..όμως στους 40 θέλει ένα πάτημα..για να αποστειρωθούν κάπως...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και μωρο δεν εχω ..εχω "μπριζωθει" με τις πανες αυτες

Πες μου λοιπον Φανουλα μας αυτες με τα 3,5 ευρω σε τι υστερουν σε σχεση με τις ακριβοτερες των 13 ευρω;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...