Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποτε ΔΕΝ πρεπει να θηλαζουμε?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΟΛΟ ΛΕΜΕ ΠΩΣ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ Κ.Α.ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ?ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ?ΝΑ ΜΑΣ ΛΥΘΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν κάνεις χρηση ναρκωτικων ουσιών, όταν είσαι εθισμένη στο αλκοόλ και όταν παίρνεις φαρμακευτική αγωγή που δεν είναι συμβατη με τον θηλασμό.

Αλλιώς εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να θηλασεις! Αντε! Πηγαινε γρηγορα και βαλε το παιδι στο στηθος! :P

(Μολις τελειωσε μια ομορφη μερα και εχω κεφια να πειραξω ολο τον κοσμο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

antroula mou den katalabenw thn erwthsh .....se apasxolei kati .

egw apoti kserw mporoume na thilazoume oti kai na ginei .....

ektos kai an den theloum na thilasoume ...

akoma kai an pernei kapoia farmakeutikh agogh uparxoun farmaka sxedon olwn twn katigoriwn pou einai shmbata .....analogos to problhma

tora peri anemwn kai udatwn na mhlame xoris kapoio thma na lisoume pisteuw oti tha ksanaferei kapoiou idous kontra sto sait ....an kai to apeuxome .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΝΑΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΝΤΑ.ΚΑΡΦΙΤΣΩΜΕΝΟ ΤΟΝ ΕΨΩ ΤΩΡΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΓΕΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟΣΤΗΜΑ ΜΕ ΠΕΙΟΝ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΔΟΝΤΙ ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από όσα ξέρω, όταν παίρνει φάρμακα που σύμφωνα με το γιατρό δεν επιτρέπονται στο θηλασμό και όταν για λογους ανατομίας η μητέρα έχει εισέχουσες θηλές, όταν δηλαδή διεγερθούν οι θηλές εκείνες μεγαλώνουν προς τα μέσα και όχι προς τα έξω. Δε γνωρίζω άλλες περιπτώσεις που απαγορεύεται ή δυσχεραίνεται ο θηλασμός. Αυτά γνωρίζω και αυτά πιστεύω. Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει κάτι επιπλέον ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΚΟΝΤΡΑ?Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ.ΕΠΙΣΗΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΤΙ ΘΑ ΝΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΧΟΡΑΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ.ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΔΕΚΤΕΣ.ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΡΩΤΑΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ.ΚΑΙ ΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΚΑΙΡΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ.ΔΕΝ ΡΩΤΑΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι καθόλου. Δεν επηρεάζεται το γάλα από δόντια και άλλα τέτοια. Είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που δεν επιτρέπεται ο θηλασμός, ευτυχώς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

h narkosh ston odontiatro out sthn egimosinh den pirazei kai me shmfonia me ton giatro briskeis kai antibiosh .

oso gia tis pliges an enoeis stis thiles uparxoun kopeles pou ixan kai exoun empiria na sou poune pos to kseperasan

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

antroula έγραψε:

ΚΑΛΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΚΟΝΤΡΑ?Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ.ΕΠΙΣΗΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΤΙ ΘΑ ΝΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΧΟΡΑΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ.ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΔΕΚΤΕΣ.ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΡΩΤΑΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ.ΚΑΙ ΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΚΑΙΡΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ.ΔΕΝ ΡΩΤΑΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ

shgnomh bre antoula mou alla den iksera sthn arxh oti exeis kapoio problhma kai na sou pw thn alhthia fobame polu tis kontres pou anaptisonte shnexia me aformh ton thilasmo ....phstepse me eimai panw apo xrono edw kai exw dei pola ...arxizoun polu athoriba apo kaloproeretes erwtiseis .

lipame den hthela na pwkati gia sena kai thn erwthsh sou ...o fobos mou bgike authormita .:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΤΕ ΚΑΛΕ!ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ!ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΩ ΚΑΙ ΠΛΑΚΑ ΔΙΟΤΙ ΜΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΘΥΜΩΝΟΥΜΕ ΔΙΟΤΙ ΟΤΑΝ ΔΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΔΩ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΣΚΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΑΣ ΟΧΙ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ!!!ΟΙ ΚΑΒΓΑΔΕΣ ΜΑΣ ΛΕΙΠΑΝΕ!Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΖΟΡΙΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ.ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν εχεις χαλασμενο δοντι συνηθως δινουν Amoxil ή Augmentin ή Ceclor που είναι συμβατα με το θηλασμο.

Όταν επαθα μαστίτιδα και έκανα καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα, εκεί μου έγραφαν όλα τα φαρμακα που θεραπευουν το προβλημα μου. Δεν ήταν μόνο ένα, οπότε βρηκαμε εκεινο που θα μου επετρεπε να συνεχισω τον θηλασμο. Κοιταξαν οι γιατροι τη βιβλο της τοξικολογιας και με μαστουρωσαν!

Πληγες έχεις στο στηθος σου ή αλλού; Γενικά πριν κανεις οποιαδηποτε χρηση φαρμακου να διαβαζεις τις οδηγιες.

Αν εχεις πληγες στο στηθος πες μου να σου πω τι εκανα εγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΧΙ ΟΧΙ ΔΕ ΕΧΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ .ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΠΕΙΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ.ΕΓΩ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΗ ΜΗ ΓΕΛΑΤΕ.ΥΠΟΦΕΡΩ.ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΝΑ ΞΕΡΩ ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΠΡΟΚΕΙΨΕΙ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΒΑΡΝΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ.ΤΕΛΕΙΩΣ ΨΥΧΑΣΘΕΝΗΣ Ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρηκα κατι που θα βοηθησει

ΠΟΤΕ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ

● Όταν η μητέρα έχει κάποια σοβαρή ασθένεια, που καθιστά απαγορευμένη την επαφή με το μωρό, ή όταν έχει υποβληθεί σε εκτεταμένη εγχείρηση μαστών (αν και αυτό δεν είναι απόλυτο, αφού και οι πόροι που παραμένουν εκκρίνουν ικανοποιητικά).

● Όταν η μητέρα έχει προσβληθεί από τον ιό της ανοσοανεπάρκειας (HIV) ή είναι ανοσοκατεσταλμένη. (Γενικά, η χορήγηση φαρμάκων πρέπει να αποφεύγεται κατά τη διάρκεια του θηλασμού και να ενημερώνεται ο παιδίατρος πριν τη λήψη τους.)

● Παθήσεις όπως ο διαβήτης ή η σκλήρυνση κατά πλάκας δεν αποτελούν αντένδειξη, αρκεί η μητέρα να νιώθει ξεκούραστη και χαλαρή, γιατί τότε μόνο αυτό θα αποτελέσει θετική εμπειρία για την ίδια και το μωρό της.

μπες σε αυτην τη σελιδα...

http://www.vita.gr/html/ent/215/ent.6215.asp

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι όταν καπνίζεις κάνει αρκεί να τηρείς κάποιος κανόνες υγιηνής Να αλλάζεις ρούχα ΄ωστε να μη μυρίζει το ΄παιδί την καπνίλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό όμως είναι όταν θηλάζουμε ν'αποφεύγουμε το κάπνισμα όπως το αποφεύγουμε και στην εγκυμοσύνη! Όπως και να'χει είναι δηλητήριο! Αν δεν μπορείς καθόλου, κατανοητό.. τότε ας απέχει το τσιγάρο από το θηλασμό κάνα 3ωρο! Και μιλάω σαν παλιά θα έλεγα καπνίστρια γιατί εδώ και πόσο καιρό δεν έχω ανάψει τσιγάρο και δεν έχω σκοπό στον θηλασμό να το κάνω! Κι επειδή σκέφτομαι να θηλάσω αρκετό καιρό.. δεν νομίζω ν'αξίζει πλέον τον κόπο να ξανακαπνίσω μετά! Πρώτα απ'όλα το μωράκι μου.. Κρίμα είναι να με μυρίζει σαν τασάκι κι όχι σαν μανούλα!!!!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΤΕ... ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ!!!

Αν υπάρχουν πληγιασμένες θηλές, απ'ότι διάβασα κι από κοπέλες εδώ και μας ενημέρωσε κι η μαία του γιατρού μου.. να πιέζεις ελάχιστα την άλω να βγάζει λίγο γάλα, να το απλώνεις στην θηλή και να το αφήνεις να παίρνει αέρα για να σκληρύνει! Όχι επιθέματα όλη την ώρα και το κρατάς νωπό! Κι επίσης έχω ήδη αγοράσει την purelan, βάζω κάθε βράδυ για να σκλυρήνει λίγο η θηλή! Μου είπε η μαία ότι δεν είναι απαραίτητο, αλλά αν θέλω σαν πρόληψη να το κάνω! Κάνω καλά;;; Εσείς που θηλάζετε και ξέρετε;; Η ΠΗΤ μου είναι έως 6 Αυγούστου! Μήπως δεν κάνει και προκαλέσω κακό στη διαδικασία του να θηλάσω;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εγω που εβαζα λανολινη δεν ειδα κανενα αποτελεσμα. Πληγες και παλι. Το κακο με μενα ήταν ότι οι μαιες αμεσως μου έβαλαν ψευδοθηλη και ετσι οι πληγες αργησαν να φτιαξουν. Μεγαλη βλακεια.

Εγω εχω πολυ ευαισθητο δερμα γι αυτο και πληγωθηκαν αμεσως. Η μαία σου έδωσε σωστές συμβουλες. Αλλά μην πηγαινει το μυαλο σου ότι θα παθεις το παραμικρο. Να έχεις μόνο κατά νου πως ό,τι και να γίνει είναι αντιμετωπισιμο.

Καλό υπόλοιπο της εγκυμοσυνης να έχεις και όλα θα έρθουν στην ώρα τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαυροπιγκουΐνε.. σ'ευχαριστώ!!

Αθηνά μου.. να σαι καλά για τις ευχές σου!! Έχω ακούσει κι εγώ ότι οι ψευτοθηλές δεν βοηθάνε πολύ στο θηλασμό! Ευτυχώς μπορώ να πω ότι η θηλή μου είναι καλύτερη κι από πιπίλα μπιμπερού!! Φοβάμαι ότι θα τον καλομάθω και δεν θα ξεκολλάει από το βυζί!! :laugh: Αλλά χαλάλι του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Elli13 κοριτσιιιιιι μμμ τι καλααα!!!! Ήμουν σίγουρη ότι θ ήταν όλα καλά! Το σώμα σου θυμάται και ξέρει ακριβώς τι πρέπει ν κάνει!!!! Αχχχχ ακούσαμε την πρώτη καρδούλα !!!❤️❤️❤️ ποσό είσαι τώρα;;;  Εγώ η θ πάω τη Παρασκευή η από βδομάδα! Μ είπε ο γιατρός καλυτερα από βδομάδα γ ν ακούσουμε σίγουρα καρδούλα αλλά εμένα ο άντρας θ λείπει σε ταξίδι! Όποτε λέω ν πάω τη Παρασκευή κ αν δν ακούσουμε δν θ αγχωθώ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ και θ ξαναπάω από βδομάδα που θ γυρίσει ο συζυγος! Πιστεύω πως όλα είναι καλά , έδωσε το σήμα του το μικρακι μ με τις ναυτίες π έχω!  @Naty @Θέτις Κ. @Girly είμαστε οι επόμενες ❤️❤️
    • Έλα ντε ; Και εγω αυτό αναρωτιέμαι ήπια 600ml ζαχαρονερό είναι δυνατόν να είναι τα ίδια όρια ;
    • Κορίτσια δεν θα παρω τηλ θα περιμένω και την άλλη φορα τα ίδια έγινε με τον θυρεοειδή και ειχα πανικοβληθεί δεν μου απάντησε ποτε στο μήνυμα μου άσε που ντράπηκα κιολας που του εστειλα μνμ στο κινητό του χωρις μου το δώσει ο ιδιος.. έτρεχα από μόνη μου σε ενδοκρινολόγο μεγάλη βδομαδα τελευταία στιγμή να βρω γιατρό να με δεχτεί  και αποτελέσματα ήταν να μην δώσει καν σημασία στην τιμή του θυρεοειδή  Δεν μου είπε ποτε να του στέλνω αποτελέσματα από εξετάσεις και απο την μια το καταλαβαίνω δεν είναι ιδιώτης να το εχω όποτε θέλω στο τηλέφωνο.. το ήξερα ότι θα γίνει αυτό από την στιγμή που πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο 🤷‍♀️
    • Όμως αυτά είναι τα όρια της καμπύλης των 75! Πώς γίνεται να είναι ίδια και για τα 100? Νομίζω κι εγώ να πάρεις να ρωτήσεις, εγώ τουλάχιστον θα ρώταγα και μη σε νοιάζει τι σου είπανε για επείγοντα! 
    • Έλα μπράβο κορίτσι μου όλα καλά πηγαίνουν με το μωρακι σου ήθελε λίγο το χρόνο του η καρδούλα ήταν νωρίς για αυτό 🥰 εγω είμαι με τον αντρα σου 100% τώρα να σου την αλήθεια έχει δίκιο επειδή πάνω κάτω ήμουν στην ίδια κατάσταση με εσενα θέλεις βοηθεια έστω να περάσεις ο πρώτο τρίμηνο σίγουρα θα πάρεις το παιδάκι σου αγκαλιά και εγω την επαιρνα και την παίρνω ακόμα που έχει πάει 12 κιλά αλλά στην αρχή τουλάχιστον προσπαθούσα να μην την παίρνω με το παραμικρό αγκαλιά συνήθως καθόμουν στον καναπε και μου την έδινε η μαμα μου όποτε με χρειαζόταν  Με το καλοοοοο 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...