Μετάβαση σε περιεχόμενο

Prowra Didyma-Thermokoitida-Thilasmos


Recommended Posts

Elena333f έγραψε:

O gynaikologos mou pantws mou eipe pws twra pou ta mwra einai thermokoitida de xreiazetai na exw poly,mhn ekselixtei k se kammia mastitida.

Leei pws apth stigmh pou tha ta parw tha mou aukshsoun to gala ta mwrakia.

Alla kserw gw...gynaikologos einai oxi paidiatros.

Ase kalytera mh parw magia...fovamai

Γεια σου Ελενα!Να σου ζήσουν τα μωράκια σου!Γερά και ευτυχισμένα να είναι!

Η γυναικολόγος σου έχει δίκιο!Μόλις πάρεις τα μωράκια σου σπίτι θα τα βάλεις στο στήθος και θα τα αφήσεις εκεί να πιπιλάνε όοοοσο θέλουν όση ώρα θέλουν και θα δεις ότι μια χαρά θα μεγαλώσουν τα μωράκια σου! Αυτοπεποίθηση να έχεις γιατι αν γεμίζεις με αμφιβολίες από τώρα το έχεις χάσει το παιχνίδι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax tyrogaridaki to kserw de thelei agxos.K gmt exw arketo :(

Prin gennhsw skeftomoun etsi k gw...siga mwre tha ta kataferw.K apla elega ston eauto mou oti tha kanw ta panta gia na ta thilasw.Twra pou egina manoula exw psilotrelathei...me to paramikro agxonomai.Anarwtiemai gt einai krya ta xeria tou mwrou,gt gourlwwnei etsi ta matia,gt gt gt gt ksereis twra XD Telika oles ginomaste sa tis mamades mas :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΑΑχχχχ ετσι ειναι Ελενα...κ που είσαι ακόμη!!!Να ΄ξέρεις ότι ο θηλασμός έιναι μεν κάτι πολύπλοκο αλλά ταυτόχρονα και τόσο απλό! Αν εσύ είσαι σίγουρη μέσα σου τότε δεν υπάρχει πρόβλημα! Αν από την αρχή ξέρεις ότι δε θα δώσεις τίποτε άλλο στα μωράκια σου παρά το στήθος σου έχεις κερδίσει το παιχνίδι. Το θέμα είναι βέβαια πως καμιά φορά έχουμε απορίες και τα άτομα που έχουμε δίπλα μας μας παραπλανουν. Εδώ το μάμμυ νομίζω ότι είναι ο καλύτερος σύμβουλος όχι μόνο στο θηλασμό, σε όλα!προσπάθησε να μην σε επηρεάζουν άτομα όπως οι μαμάδες (δική σου και του άντρα σου ΄) με θεωρίες που ξέρεις από πριν ότι δεν στέκουν αλλά σκέφτεσαι <<βρε μπας;;;;>> ΝΟμίζω θέματα όπως ο θηλασμός έχει αναλυθεί τόσο πολύ που και εσυ η ίδια τη θεωρία την ΄ξέρεις, οπότε μην κολλάς πουθενά!!:) Βυζί στο χέρι και όρμα!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι ουροσυλεκτες ειναι ακαταλληλοι για συλλογη γαλατος! να παρεις μιας χρησεως σακουλακια!

η ποσοτητα που βγαζεις εινια λιγη γι αυτο και δινουν ξενο αλλα και αρκετη να ηταν παλι ξενο θα εδιναν... δυστηχως το κανουν! το ειδα με τα ματια μου ,θα νοικιασεις ενα νοσοκομειακο θηλαστρο διλης αντλησης κια θα κανεις το λιγοτερο 100 λεπτα αντληση απο τον καθε μαστο, θα αντλεις και το βραδυ,κατα εμε η μαγια μπυρας θα σου χρειαστει αλλα..., το θηλαστρο κανει δουλεια αλλα πολλες φορες λαθος θηλστρο η λαθος χειρισμος μπορει να φερουν μειωση,τα νσοκομειακα θηλστρα μονο ενοικιαζονται!αυτα που πωλουνται δεν ειναι για την δικη σου περιπτωση! απο οταν βγουν απο την θερμοκοιτιδα και μπουν σε απλη παρακολουθηση , δηλ σε πυρεξακι ζητα να κανεις θηλασμο ωστε τα μωρακια σου να σε νοιωσουν κοντα τους , να σε νοιωσουν κια να ακουσουν την καρδουλα σου, μην ξεχναν την ακουγαν τοσους μηνες! ακομα και η φωνη ή η μυρωδια σου τους κανει καλο! εζησα την μοναδα 4 ημερες στο συνολο, με το που την επερνα αγκαλια και πριν την θηλασω σταματουσε το κλαμα... ηξερε οτι ειμαι εκει! ειμαι σιγουρη οτι το ενιωθε, την θηλαζα και εκλαιγα και τα δακρυα μου ετρεχαν ως το στηθος και εκεινη με χαιδευε με τα μικροσκοπικα ξεφλουδισμενα χερακια της!

καλη επιτυχια! γρηγορα να τα αγκαλιασεις!

το γαλα σου ειναι προσαρμοσμενο για τις αναγκες των μωρων σου! διαφορετικη συσταση εχει το γαλα το δικό σου που εχεις πρωωρακια με το γαλα το δικο μου που θηλαζω 15 μηνες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα να σου ζήσουν τα μωράκια σου κ ότι καλύτερο!! Γρήγορα να πάτε όλοι μαζί σπίτι σας!

Αυτό για τους ουροσυλλέκτες μου το έχει πει κ μένα ο γυναικολόγος μου, πως είναι ακατάλληλοι και πως τα πλαστικά μπουκάλια είναι ότι καλύτερο για τη φύλαξη του μητρικού γάλακτος, ακόμα κ από τα γυάλινα, γιατί στο γυαλί κολλάνε κάποιες ουσίες που περιέχει το γάλα, πράγμα που δε γίνεται στα πλαστικά.

Αυτό με τη μαγιά μπύρας δε θα στο συνιστούσα, χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός. Εμένα ο γυναικολόγος μου μου το είχε ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ, ακόμα κ όταν δεν είχα αρκετό γάλα γιατί είχα κάποια προβληματάκια στην αρχή. Το ίδιο και ο παιδίατρος και ο φαρμακοποιός μου.

Να ξέρεις ότι οι γυναικολόγοι πολλές φορές ξέρουν πολύ περισσότερα από τους παιδίατρους και μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο με το θηλασμό. Εμένα προσωπικά ο γυναικολόγος μου με βοήθησε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολύ και αν δεν ήταν αυτός, ειλικρινά, θα είχα σταματήσει να θηλάζω εδώ και πολύ καιρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενάκι μου... είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις μια χαρά! Πείσμα να έχεις... κι όλα θα πάνε καλά! Με το καλό να τα πάρεις σπιτάκι σου τα μικράκια... ζουζουνάκια!! Πολύ χαίρομαι με τα νέα του μπεμπάκου σου!! Σύντομα και την μπουμπούκα σε κρεβατάκι!! :)

Να ξέρεις ότι είμαι κι εγώ πολύ δεμένη μαζί σου!! Και θα χαρώ όταν με το καλό ξεπεταχούν λιγάκι και τα νινάκια μας... Αφού τον γεννήσω κι εγώ τον μπόμπιράκο μου.. να τα πούμε κι από κοντά!!

Πολλά φιλάκια.. Θα τα πούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα να σου ζήσουν τα μωράκια. Μπράβο που θέλεις να τα θηλάσεις. Έχω κι εγώ δίδυμα κοριτσάκια που τώρα είναι 6 ετών. Γεννήθηκαν κι εμένα πρόωρα στον 8 μήνα. Μας τα έδωσαν όταν έγιναν 2 κιλά. Εγώ δεν κατάφερα να τα θηλάσω από το στήθος, αλλά με το θήλαστρο τα θήλασα 10 μήνες. Στην αρχή τους δίναμε και συμπλήρωμα αλλά σιγά σίγα όσο έβγαζα γάλα ήρθε πολύ και δεν έδινα συμπλήρωμα.

Δεν είναι εύκολος ο θηλασμός με μικρά μωρά γιατι κουράζονται εύκολα και δεν παίρνουν εύκολα βάρος βάρος. Μπορείς και να προσπαθήσεις να θηλάζεις και να κάνεις και αντλήσεις για να δίνεις συμπλήρωμα από δικό σου γάλα. Το ξέρεις ότι το γ΄λα σου είναι πιο πλούσιο κατά 25% σε αντισωματα... επειδή γέννησες πρόωρα; Το πιο σημαντικό λοιπόν ειναι να πιουν τα μωρα το γάλα σου. Πρέπει να έχεις βοήθεια πάντως για να τα καταφέρεις.

Το πρώτο μου παιδάκι ήταν 4 κιλά και πάλι δύσκολα ήταν τους πρώτους 3 μήνες. Να ξέρεις τα δίδυμα είναι δύσκολα στην αρχή αλλάμετά είναι τέλεια. Καλό είναι να πάρεις θήλαστρο διπλής αντλησης αν αυτό είναι μονο.

Φιλάκια:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησουν και να ηρεμησεις για να τα χαρεις περισσοτερο.

Οταν πηγα στο νοσοκομειο με τη μαστιτιδα με εβαλαν στην πτερυγα με τα προωρα. Και τι δεν ειδαν τα ματια μου! Παιδακι που γεννηθηκε 1010γρ!!!! Τόσο ευαισθητό! Βεβαια οταν το ειδα εγω ήταν ήδη 1 μηνος και δεν ηταν σε θερμοκοιτιδα αλλά ηταν σαν ποντικάκι.

Υπηρχαν καμια δεκαρια θηλαστρα της AMEDA, ειδικό δωμάτιο για ηρεμια με μουσικη και αποστειρωμενα μπιμπερο μιας χρησης. Μολις αντλουσαν το εβαζαν στο ψυγειο και εγραφαν ημερομηνια, ωρα και ονομα παιδιου. Υπηρχε μια λιστα με το ποσο πρεπει να τρωει το καθε μωρο. Ενα ετρωγε 45μλ!!!

Συνηθως οι μαμαδες τα τάιζαν.

Το γάλα σου ειναι ιδανικο για τα μωρακια σου. Τα βοηθάς πολύ τώρα που δεν μπορείς να τα εχεις διπλα σου!

Μπορεις να αντλεις και να το βαζεις σε ειδικα σακουλακια για θηλασμο. Υπαρχουν στο φαρμακειο. Βάζε όλη την ποσότητα εκεί και στο νοσοκομειο θα αδειασουν στα μπουκαλια οση ποσοτητα χρειαζονται. Με το καλο να τα παρεις σπιτι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα να σου ζήσουν τα μωράκια. Μπράβο που θέλεις να τα θηλάσεις. Έχω κι εγώ δίδυμα κοριτσάκια που τώρα είναι 6 ετών. Γεννήθηκαν κι εμένα πρόωρα στον 8 μήνα. Μας τα έδωσαν όταν έγιναν 2 κιλά. Εγώ δεν κατάφερα να τα θηλάσω από το στήθος, αλλά με το θήλαστρο τα θήλασα 10 μήνες. Στην αρχή τους δίναμε και συμπλήρωμα αλλά σιγά σίγα όσο έβγαζα γάλα ήρθε πολύ και δεν έδινα συμπλήρωμα.

Δεν είναι εύκολος ο θηλασμός με μικρά μωρά γιατι κουράζονται εύκολα και δεν παίρνουν εύκολα βάρος βάρος. Μπορείς και να προσπαθήσεις να θηλάζεις και να κάνεις και αντλήσεις για να δίνεις συμπλήρωμα από δικό σου γάλα. Το ξέρεις ότι το γ΄λα σου είναι πιο πλούσιο κατά 25% σε αντισωματα... επειδή γέννησες πρόωρα; Το πιο σημαντικό λοιπόν ειναι να πιουν τα μωρα το γάλα σου. Πρέπει να έχεις βοήθεια πάντως για να τα καταφέρεις.

Το πρώτο μου παιδάκι ήταν 4 κιλά και πάλι δύσκολα ήταν τους πρώτους 3 μήνες. Να ξέρεις τα δίδυμα είναι δύσκολα στην αρχή αλλάμετά είναι τέλεια. Καλό είναι να πάρεις θήλαστρο διπλής αντλησης αν αυτό είναι μονο.

Φιλάκια:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Euxaristw koritsia gia tis symvoules sas.

Eimai poly xaroumenh!!!Edw k treis meres ta mwrakia exoun mpei sth parakolouthish.Einai hdh 1960 gr kai ta pernoume k agkalitsa!!!!

Xtes gia prwth fora ta taisame kiollas.To agoraki eipie 50 gr k to koritsi 30 gr k aporhse k h maia.

Emeis epeimhname na ta taisoume gt mas elegan oti prwta prepei na fane 30 gr me tis maies k meta me emas.Ta mwrakia etrwgan me tis maies 15-20 gr xaxaxxa

Apisteuto e?

Auth th vdomada eimai 100% sygourh oti tha ta paroume spiti.

Twra gia to diko mou gala...vgazw olo k perissotero.Na fantastite shmera pou ksypnhsa to prwi etrexe to ena k lerwsa to soutien k eixa valei k epithemata :)

Alla k pali de ftanei k gia ta dyo mwra...To diko mou tous to deinoun apth myth k 3 fores thn hmera pinoun kseno.

Auto to Almiron...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas k pali!

Shmera to prwi evala to agoraki mou prwth fora sto sthithos mias k phge 2 kila k trwei stathera mono apto mpimpero.Vgalame teleiws to rinogastriko!!!!

To thema einai pws den hmoun proetoimasmenh k de foraga to soutien thilasmou pou anoigei eukola.

Opote evgala teleiws to soutien.Koritsia den epiane kala to sthithos.Mono th thilh epiane k auth tou glistrage k den eixa k to soutien gmt gia poio kalo sthrigma tou sthithous.Prospathousame me th maia tpt.

Ekei pou arxize na pipilaei k na arxizei kapws na vazei th thilh olh mesa sto sthithos ton epane o ypnos!Ton ksypnaga trivontas tou entona to metwto k ta magoulakia,ksypnage ksanaroufouse k ksana ta idia.

Ekana ta panta...tou etriva ta xeilakia me th thilh gia na anoiksei tpt...tou anoiga to stomataki alla de ta kataferame gia prwth fora.

Ti agxos einai auto re koritsia...Ti na kanw!?

En to metaksy mou fanhke pws poio dynata roufaei to thilastro para to mwro.Giati auto?

Mou eipe h maia pws einai h prwth fora k na mhn apogohteuomai.Tha ksanaprospathisoume pali to apogeuma pou tha paw.

Telika tou edwsa mpimpero me diko mou gala.Alla k pali apokoimiotan k estriva gyrw gyrw to mpimpero ksypnouse k eipie.

Eixa thn entypwsh pws einai eukolo k tha kataferoume apth prwth kiollas stigmh na piasei kala th thilh.

Bohthiste me!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mhn anxonese kalh mou kai o dikos mou otan htan sthn paidiatrikh (eixai nosileutei gia mia mera meta thn gennish) otan tou akoumpisa to stithos sto stoma den anikse na thilasei apla to eixa ekei kai ton xaideua me ayto .

thn epomenh fora meta apo polu kopo thn epiase kala kai roufouse .

alla argise arketa na mathei me thn prwth .

mporei na mhn exei dynamh akoma na thilasei gia wra ...to mpoukali einai polu pio eukolo .

upomonh thelei kai epimonh ola kala tha pane .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενακι μου καλως τα δεχτηκες κουκλα μου!!!!Ολα θα πανε καλα,μην ανησυχεις,ειναι αρχη ακομα γι αυτο δυσκολευονται,θα μαθουν σιγα σιγα!!!Πολυ χρησιμο θα σου φανει το βιβλιο για τον θηλασμο της Αννας Πατσουρου!Ειναι παιδιατρος και εχει διδυμα τα οποια τα θηλασε για πολυ καιρο!Απανταει μεσα σε οτι ερωτηση μπορεις να φανταστεις,το βιβλιο λεγεται -θηλασμος μια υπεροχη σχεση-,ειναι καταπληκτικο!Φιλακια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia mou de ta phra spiti!Sto maieuthrio ta thilazw.Aurio h methaurio tha ta feroume spitaki mas.

K lete dld na tous dinw me mpoukali sthn arxh to diko mou gala?

To apogeuma pou ksanaprospathisa na ton thilasw koimotan toso varia roxalize k gelage mesa ston ypno tou.Ti na to xaideuw na tou milaw gia na ksypnhsei...tpt.Kapou kapou thymotan k roufouse.

Ax exoun erthei k ola mazeumena...o andras mou de peire adeia.O pateras mou einai sto KAT me provlimma k h mana mou exei ginei apokleistikh dipla tou!

Ti tha kanw me dyo mwra monh mou pou einai k arxh.

Paw na trelathw..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενα μου και εμενα ο μικρος μου εμεινε σε θερμοκοιτιδα για 15 μερες.......εβγαζα με θηλαστρο και το πηγαινα......αυτο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να κανεις πιο πολλες αντλησεις την ημερα...και μην ανυσηχεις για το θεμα θηλασμου....εμενα δεν ειχε κανενα προβλημα....αλλωστε δεν βολευει να το βγαζεις και να τους το δινεις.......χανεις πολυ χρονο και η ποσοτητα δεν ειναι η ιδια!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...