Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κατάλληλη ηλικία για βάφτιση.


csig

Recommended Posts

Κορίτσια θέλω την βοήθειά σας !!!!

Ποια είναι η καλύτερη ηλικία για να βαφτίσουμε την μικρή μας.

Εγώ λέω 7ο με 8ο μήνα (δηλαδή τον Νοέμβριο) αλλά ο άντρας μου θέλει καλοκαίρι που η μικρή θα είναι 1 έτους και κάτι.

Εσείς τι λέτε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου csig... εγω νομιζω πως οσο μεγαλυτερο ειναι το παιδι, τοσο περισσοτερα καταλαβαινει και τοσο δυσκολοτερη θα ειναι για σας αυτη η μερα...! Εμεις τον βαπτισαμε 1 ετους και ηταν καλα... εκλαψε στην κολυμπιθρα (ολα τα μωρα κλαινε αλλωστε) και μετα ψιλογκρινιαζε μεχρι το τελος... στο τραπεζι επαιξε λιγο και κοιμηθηκε...! Τωρα τι να σου πω...; ας σου πουν τις εμπειριες τους κι'αλλες μανουλες...!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera csig kai apo emena ego tha sou po oti eipan kai se emena dhl..oti oso pio mikro einai toso kalytera ....Ego tha ton baftiso tora ton Augousto (telos) leme ekei tha pigenei sto 4 mhna..alla emeis an mename ellada tha ton baftizame to pasxa ekei tha htan sxedon 1os...ego ekei nomizo einai h kalyterh hlikia....tora eseis kseretai kalytera...

:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ! ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΑ 18 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ! ΕΚΛΑΨΕ ΣΤΗΝ ΚΟΛΥΜΠΙΘΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ! ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ! ΣΑΝ ΠΡΙΓΓΙΠΙΣΣΑ ΗΤΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΕΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝΟΤΑΝΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΦΩΤΟ. ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΑΦΟΥ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΩ! ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

csig, γεια κ απο μενα...Απ οτι καταλαβα τα μωρακια μας πρεπει να χουν περιπου την ιδια ηλικια (εγω γεννησα 7 Μαιου).Κ μενα με προβληματιζε το ποτε ειναι καλυτερα να βαπτισουμε τον μπεμπη μας κ αποφασισαμε τελικα πριν τιν χειμωνα,Σεπτεμβρη με Οκτωβρη.Νομιζω οτι ειναι καλυτερα το μωρο να μην ειναι πολυ μεγαλο γιατι συνηθως καταλαβαινουν κ κλαινε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ βάφτισα τον γιό μου 12 μηνών. Έκλαιγε γοερά σε όλη την βάφτιση. Κουραστήκαμε αφάνταστα. Τώρα αν κάνω δεύτερο μωρό σίγουρα θα το βαφτίσω πολύ πιο μικρούλι... Τουλάχιστον έτσι έχω αποφασίσει εγώ ...

Φιλάκια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ειμαι της αποψης οτι οσο μικροτερο τοσο το καλυτερο για ΟΛΟΥΣ...κ για μας κ γι'αυτο. Τα μεγαλουτσικα παιδακια καταλαβαινουν κ λογικο ειναι να διαμαρτυρονται (λιγοτερο ή περισσοτερο).

Τη μικρη μας την βαφτισαμε 6 μηνων (γεννηθηκε 19 Απριλιου κ βαφτιση ειχαμε 26 Οκτωβριου).Ουτε γκρινιαξε, ουτε καταλαβε τιποτα. Εριξε κ εναν υπνο μετα κ ολα μια χαρα. Και το επομενο παιδι μου τοσο μικρο θα ηθελα να βαπτισθει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ 17 ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΛΗΜΜΑ.ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΟΥΜΕ. ΘΑ ΤΟ ΒΑΦΤΙΖΑ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΑΛΛΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ. ΜΕΤΑ ΠΑΕΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ.ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΝΟΙΞΗ ΤΟΥ 2010 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΙΚΡΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ.ΕΛΕΓΑ ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΒΑΦΤΙΖΑΜΕ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΟΡΙΝΗ Η ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΧΕΙΜΩΝΟ? ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς τα δικά μας τα βαφτίσαμε εννέα μηνών.

Γενικά πιστεύω πώς τα μωράκια είναι καλύτερα να βαφτίζονται όσο είναι ακόμη μικρούλια.

Τώρα βέβαια αυτό είναι και στη κρίση του καθενός ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΕ ΚΟΤΙΤΣΙΑ, ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΠΟ ΟΛΛΕΣ ΣΑΣ ΟΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΒΑΠΤΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ! ΓΙΑΤΙ? ΑΝ ΘΗΜΟΥΝΤΑΙ ΔΗΛ. ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ? ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΟΚ ΘΑ ΠΑΘΟΥΝ ΑΝ ΘΗΜΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΙ? ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ! ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ? ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΥΤΟ? ΑΠΟ ΟΛΛΕΣ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

βαφτισα τον ανηψιο μου 9 μηνων και το κλαμα του δεν περιγραφεται! Βασικα απο οτι καταλαβα το παιδακι δεν καταλαβαινε γιατι αφου θελει να παει στην αγκαλια της μαμας ή του μπαμπα του για πρωτη φορα δεν το αφηναμε...εκλαιγε μεχρι που αρχησε να βυχει, κοκκινησε...χαλια! Μου ερχοταν να το παρω και να φυγουμε απο κει μεσα...εχω και μια συμπαθεια στους παπαδες...τι να σου πω! τεσπα...αυτο που θελω να πω ειναι οτι παρολο που περασε οοοολα αυτα μια εβδομαδα μετα ξαναμπηκε στην ιδια εκκλησια και κοινωνισε απο τον ιδιο παππα χωρις κανενα προβλημα. Σε γενικες γραμμες ειναι πολυ ανεξαρτητος και αγαπησιαρης, ειναι αρκετα μπροστα για την ηλικια του και πολυ κοινωνικο παιδακι...εκεινη τη μερα ομως ειδα ενα αλλο παιδι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΡΕ ΚΟΤΙΤΣΙΑ, ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΠΟ ΟΛΛΕΣ ΣΑΣ ΟΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΒΑΠΤΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ! ΓΙΑΤΙ? ΑΝ ΘΗΜΟΥΝΤΑΙ ΔΗΛ. ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ? ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΟΚ ΘΑ ΠΑΘΟΥΝ ΑΝ ΘΗΜΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΙ? ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ! ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ? ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΥΤΟ? ΑΠΟ ΟΛΛΕΣ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ?

θα ηθελα να προσθεσω μια ερωτηση ακομη

Ποτε ειναι πολυ νωρις για να βαφτηστει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου, εμείς είχαμε πάει σε μία βάφτιση 3 χρόνια πριν κι είχε ως εξής: ο μπέμπης ήταν 2 ετών (και 2 μηνών για την ακρίβεια) και η μπουμπού 4 μηνών ακριβώς. Ο μικρός τρελάθηκε στο κλάμα (δεν έχω ξαναδεί μωράκι να κλαίει τόσο πολύ!!!) η δε αφρατούλα ήτανε μέσα στο χαμόγελο και την τσαχπινιά.... τώρα... οι γνώμες διίστανται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ! ΕΓΩ ΒΑΦΤΙΣΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ 10 ΜΗΝΩΝ. ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΗΤΑΝ ΛΑΛΙΣΤΑΤΟΣ Κ ΕΛΕΓΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΟΣΗ ΩΡΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΑΓΚΑΛΙΑ Κ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΟΛΥΜΠΗΘΡΑ ΕΚΛΑΨΕ! ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΗΤΑΝ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΕΠΑΙΞΕ Κ ΑΦΟΥ ΕΦΑΓΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ! ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΑΝΙΚΟΣ ΜΗΝΑΣ ΓΙΑ ΒΑΦΤΙΣΗ...ΛΟΓΩ ΚΑΙΡΟΥ ΠΙΟ ΠΟΛΥ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ Κ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΒΑΦΤΙΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΟΙ ΒΑΦΤΙΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ (ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ) ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΕΙΣ Η ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΟ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ 8-12 ΜΗΝΩΝ. ΕΧΩ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΒΑΦΤΙΣΕΙΣ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ (5-6 ΜΗΝΩΝ) Κ ΗΤΑΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Η ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ Κ ΓΙ ΑΥΤΑ Κ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ. Κ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΚΛΑΜΑ ΚΑΘ'ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ... ΟΠΩΣ Κ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΔΕΝ ΤΗ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥΣ. ΤΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΙΟ "ΜΑΛΑΚΑ".... ΕΙΝΑΙ Κ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΙΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς βαφτίσαμε τον μικρό μας 1 έτους.Δεν μπορώ να πω οτι έκλαψε ιδιαίτερα ;) Γενικά ήταν ευδιάθετος,χαμογελαστός και μετά στο τραπέζι πήγαινε σε όλες τις αγκαλιές χωρίς γκρίνια.

Τα μωρά θα τα βαφτίσουμε μικρότερα.Θα γεννηθουν Νοέμβριο και σκεφτόμαστε Μαιο-Ιουνιου 2010 να κάνουμε και την βάφτιση,όταν θα είναι περίπου 6-7 μηνών :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΚΛΑΜΑΤΟΣ ΛΟΙΠΟΝ! ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΛΑΙΕΙ? ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ! ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ! ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΟ? ΤΩΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΩ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ! ΔΕΝ ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ! ΕΠΑΙΞΕ ΠΟΛΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας.

Εμείς την βαπτίσαμε τη γλυκιά μου 10μηνών.

Μόνο στην κολυμπίθρα έκλαψε αρκετά & είχε πλάκα που στήλωνε τα ποδαράκια της για να μην μπεί μέσα χεχε...

Δεν είμαι υπερ της άποψης να τα βαπτίζεις πολύ μικρά,εξάλλου χάνοντε τα ρουχαλάκια στο κορμάκι τους....

Ερώτηση αμα κοινωνίσει αργότερα τι θα πάθει?? Ο Χριστούλης όλα τα μωράκια προστατεύει!

Επειδή μακρυγόρησα δε νομίζω να πάθει τίποτα αν γίνει κατα Νοέμβρη ή Χριστούγεννα μεριά όπως λένε απο τη βάπτιση κανένα μωρό δεν αρρώστησε.

Η απόφαση δική σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς τα βαφτίσαμε 1,5 ετών.Γεννήθαν Ιούνιου του 2006 και η βάφτιση έγινε Οκτωβριο του 2007.

Πήγαν όλα μια χαρά και μόνο ο μικρός μας έκλαψε λίγο.

Το νινί,με το καλό,θέλουμε να το βαφτίσουμε μικρότερο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω οτι αν είναι το παιδί να κλάψει θα κλάψει. Τη μικρή μας τη βαφτίσαμε σχεδόν 11 μηνών. Έκλαψε μόνο στην κολυμπήθρα. Μετά στο τραπέζι, έφαγε κοιμήθηκε και όταν ξύπνησε έκανε χαρούλες, χόρευε με το μπαμπά της και χαμογελούσε σε όλο τον κόσμο.

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό με τα μικρότερα και τα μεγαλύτερα παιδιά. Καθε ηλικία έχει τα δικά της υπέρ και κατά.

Το θέμα είναι να μην ξεχνάμε οτι αυτή η μέρα ανήκει στο παιδί και θα πρέπει πρώτα αυτό να σκεφτόμαστε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...