Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φυτικες βαφες μαλλιων


Recommended Posts

Γεια σας!!!ειμαι κανουργια στο forum κ μολις εκλεισα τον 3ο μηνα της εγκυμοσυνης κ μπαινω στον 4ο..και θελω βοηθεια...δεν ξερω τι να κανω...εχω μια μαυρη ριζα και το υπολοιπο μαλλι μου ειναι καταξανθο..θα ηθελα να το κανω καστανο με ανταυγιες κ δεν ξερω τι να κανω..απο την μια σκεφτομαι να τα αφησω ετσι αλλα απο την αλλη πως θα κυκλοφορω μεχρι τα χριστουγεννα?σκεφτομαι τις φυτικες βαφες αλλα ποσο ασφαλες ειναι?επισης,υπαρχουν κομμωτηρια που δουλευουν με φυτικα προιοντα?μενω στην θεσσαλονικη

καμια συμβουλη?????

ευχαριστω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pasxalitsa καλως ηρθες στην παρεα του mammy..

Eγω μολις μπηκα στον τριτο και περιμενω πως και πως να μπω στον τεταρτο για να κανω ανταυγιες γιατι η ριζα μου φαινεται πολυ χαλια .Ο γιατρος μου μου ειπε να κλεισω τον τριτο και μετα να κανω βαφη ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα πασχαλίτσα!

είμαι κομμώτρια και είπα να σου πω την γνώμη καθώς το κατέχω το θέμα!χαχαχα...

κανονικά οι γιατροί λένε μετά τον τρίτο ότι επιτρεπονται οι βαφές.

αυτό όμως παίζει απο γιατρό σε γιατρό. Οι φυτικές οι βαφές έχουν υποκατάστατα της βαφής τα οποία είναι εξίσου βλαβερά.

Απευθύνσου σε κάποιο κομμωτήριο που να έχει βιολογικές βαφές αλλά να ξέρεις πως κοστίζουν ποιο πολύ.

Η γνώμη μου είναι αφού είσαι ξανθιά να κάνεις ανταύγιες ξανθές και καστανές, αφενώς για να μην σκουραίνεις αμέσως το μαλλί σου και σοκαριστείς και αφεταιρου όσο θα βγαίνει η καστανή ρίζα να φαίνοντε ομοιόμορφα επείδη θα έχεις και τις καστανές τις ανταύγιες.

οι ανταύγιες στην εγκυμοσύνη δεν επιρεάζουν καθόλου γιατι οι βαφές δεν ακουμπάνε καθόλου στο κεφάλι και κρατάμε πάντα αποστάσεις απο το δέρμα.

οτι θελήσεις ρώταμε!

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παρεπιπτόντως έχω και μια συνάδελφο στη θεσσαλονίκη στις Συκιές που είναι πολύ ψαγμενη με τη δουλειά τις και έχει και βιολογικά προιόντα στο μαγαζί της.αμα θες πες μου να την πάρεις να ζητήσεις την συμβουλή της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ειτε φυτικες ειτε κανονικες - ολες βλαβερες ειναι καλο θα ηταν οσο μπορειτε να το αφησετε και να μην κανετε τιποτα μονο οταν θα νιωθετε ασχημα πολυ τοτε να κανετε κατι που δεν θα επηρεασει την ριζα , δηλαδη δεν θα περασει στην κυκλοφορια του αιματος σας αρα και του μπεμπε σας. οποτε η μονη περισσοτερο ασφαλης λυση ειναι ανταυγειες και οχι απο την ριζα. ε δεν πειραζει να φαινεται και λιγο μαυρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπαρχουν φυτικες βαφες οπου τις πουλανε στα βιολογικα καταστηματα και ειναι προσιτα, δουλευω σε εταιρεια με βιολογικα προϊοντα! δεν ξερω απο κομωτικη ομως και ανταυγιες οταν εκανα το χρωμα και το οξυζενε ερχονταν σε επαφη με το δερμα ειδικα μεχρι να σε ξεκπλυνει εντελως ο κομμωτης!

οι πολυ αυστηροι γιατροι οπως ο δικος μου απαγορευουν καθ'ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης οποιαδηποτε βαφη ή τεχνικη! αλλοι το παιρνουν πιο χαλαρα!

προσωπικα εμπιστευομαι τους πιο αυστηρους γιατρους γιατι δεν μπορω να ξερω ποσο θα επηρεασει η βαφη το αγενητο παιδι μου και μελλοντικα τι θα του προκαλεσει(ουτε κανεις ξερει αποδεδειγμενα με πειραματα). θα προτιμουσα μαυρη ριζα παρα το παιδι μου να παθει οτιδηποτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΑΥΓΙΕΣ.

ΟΙ ΦΥΤΙΚΕΣ ΒΑΦΕΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ,ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΛΑΕΡΓΙΟΓΟΝΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΕ ΖΩΑΚΙΑ..

ΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΑΛΛΕΡΓΕΙΑΣ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΒΑΦΗΣ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΡΠΟΥ ΣΟΥ ΟΠΟΥ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΠΤΟ.ΑΝ ΣΕ 24ΩΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΡΕΘΙΣΜΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw ta ebapsa ton tetarto mina antabies.yparxei idiki bafi xorois amonia gia egoies den kserw poia eteria an 8es 8a rotoisw ton komoti moy.rota sto kommotirio.ston 7 mina mporeis na ta bapseis ola,egw prin mia ebdomada ta ebapsa.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitra23 έγραψε:

Καλησπέρα πασχαλίτσα!

είμαι κομμώτρια και είπα να σου πω την γνώμη καθώς το κατέχω το θέμα!χαχαχα...

κανονικά οι γιατροί λένε μετά τον τρίτο ότι επιτρεπονται οι βαφές.

αυτό όμως παίζει απο γιατρό σε γιατρό. Οι φυτικές οι βαφές έχουν υποκατάστατα της βαφής τα οποία είναι εξίσου βλαβερά.

Απευθύνσου σε κάποιο κομμωτήριο που να έχει βιολογικές βαφές αλλά να ξέρεις πως κοστίζουν ποιο πολύ.

Η γνώμη μου είναι αφού είσαι ξανθιά να κάνεις ανταύγιες ξανθές και καστανές, αφενώς για να μην σκουραίνεις αμέσως το μαλλί σου και σοκαριστείς και αφεταιρου όσο θα βγαίνει η καστανή ρίζα να φαίνοντε ομοιόμορφα επείδη θα έχεις και τις καστανές τις ανταύγιες.

οι ανταύγιες στην εγκυμοσύνη δεν επιρεάζουν καθόλου γιατι οι βαφές δεν ακουμπάνε καθόλου στο κεφάλι και κρατάμε πάντα αποστάσεις απο το δέρμα.

οτι θελήσεις ρώταμε!

φιλια

θα συμφωνησω με την επαγγελματια:laugh:

και μενα η κομμωτρια μου το ιδιο μου εκανε.Ανταυγειες για να μην φαινεται ασχημα η ριζα,και αυτη μου ειπε οχι στην βαφη,παρολο που καποιοι γιατροι λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα παρα μονο στην περμαναντ και την ισιωτικη.Ο δικος μου μου ειπε να μην το βαψω καν.Η ανταυγεια δεν ακουμπαει στη ριζα,και δεν ειναι τοση πολλη μπογια ωστε να εισπνευσεις ποσοτητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΝΗ ΣΑΜΛΗ!!!ΠΡΟΤΙΜΑΩ ΝΑ ΝΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΚΑΛΑ ΠΑΡΑ ΕΓΩ ΝΑ ΔΕΙΧΝΩ ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ !!!ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΣΕς ΛΙΓΟ ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΑ ΒΑΦΩ!!ΔΕ ΒΛΑΠΤΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ!!!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΝΑ ΤΑ ΒΑΨΩ ΠΛΕΟΝ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΟΓΔΟΟ ΚΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕ ΘΕΛΩ !!ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΟΣΟ ΓΛΥΚΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΟΤΕ.... ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΡΕΣΟΥΜΕ ΟΠΩς ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΣΤΟΥς ΑΝΤΡΟΥΛΗΔΕΣ ΜΑΣ!!!!!Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜα!!!ΜΑΚΙΑ!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΣΗΜΕΣ Ε ΑΥΤΕΣ ΔΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΕΜΒΟΜΑΔΕΣ!!!ΔΕ ΛΕΕΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σιγουρα πανω απο ολα το μωρακι μου...γι'αυτο αποφασισα να κανω ελαχιστες ανταυγιες με φυτικη βαφη κ να μην τα ξαναπειραξω καθολου...ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κολητος μου κομμωτης μου ειπε οτι δεν υπαρχουν φυτικες βαφες, εκτος αν καποιος που εμπιστεύεσε σου φερει χενα απο τα βαθη της περσιας! οποτε

κανε τις ανταυγιες σου 1 φορα σ'ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου - οπως εκανα και γω αλλωστε και αφου γεννησεις με το καλο ριξε ενα καλο βαψιματακι (εμενα ο δικος μου γιατρος ειπε οτι ειναι οκ) ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

Κολητος μου κομμωτης μου ειπε οτι δεν υπαρχουν φυτικες βαφες, εκτος αν καποιος που εμπιστεύεσε σου φερει χενα απο τα βαθη της περσιας! οποτε

κανε τις ανταυγιες σου 1 φορα σ'ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου - οπως εκανα και γω αλλωστε και αφου γεννησεις με το καλο ριξε ενα καλο βαψιματακι (εμενα ο δικος μου γιατρος ειπε οτι ειναι οκ) ;)

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...