Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προετοιμασία για τοκετό με Καισαρική Τομή στο Ιασώ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες.

Κατά τα μέσα Ιουλίου θα μπώ στο Ιασώ για τοκετό με Καισαρική Τομή και θα ήθελα τη γνώμη σας στα εξής:

α) Η παρουσία Μαίας: Ρώτησα το γιατρό μου αν πρέπει να έχω κάποια μαία κατά τη διάρκεια του χειρουργείου και μου είπε ότι κατά τη διάρκεια της Καισαρικής δεν είναι απαραίτητη όσο στο φυσιολογικό τοκετό. Αλλά μετά για το θηλασμό και για την διαδικασία ανάρρωσης από την Καισαρική δεν είναι απαραίτητη η παρουσία μαίας;;

β) Η επιλογή του δωματίου: Σίγουρα είναι θέμα οικονομικό για το πόσο αντέχει η τσέπη του καθενός η επιλογή του δωματίου και εμείς σκεφτόμαστε για 4κλινο. Θα ήθελα όμως να μου πείτε ειδικά αν κάποιες από εσάς έχετε κάνει Καισαρική μηπως η παρουσία πολύ κόσμου (επισκεπτήρια κτλ) λειτουργούσε επιβαρυντικά στην κατάστασή σας μετά το χειρουργείο, που όσο να ναι είναι δυσκολότερο να συνέλθεις συγκριτικά με έναν φυσιολογικό τοκετό.

Και κάτι άλλο: Πήρα τηλέφωνο στο Ιασώ και διασταύρωσα ότι όντως ισχύει, ότι μετά το Πάσχα στον 4ο και στον 6ο όροφο λειτουργεί πυλωτικά ένα σύστημα που αφήνουν το παιδί στη μάνα 9.00-13.00 και το απόγευμα 5.00 - 9.00, δηλαδή τις ώρες επισκεπτηρίου!

Δεν έχει να κάνει με τα δωμάτια, αλλά με τον όροφο μου απαντήσανε στο τηλεφωνο. Από τη μία είναι καλό να εξοικειώνεσαι με το παιδί σου και να μη σου φανεί βουνό η όλη διαδικασία όταν επιστρέψεις στο σπίτι, αλλά από την άλλη δεν είναι δύσκολο με τις τομές της καισαρικής ειδικά τις πρώτες μέρες να έχεις και το μωρό δίπλα σου και να πρέπει να το φροντίσεις;;; Άσε που αφού το μωρό είναι δίπλα στη μάνα τις ώρες επισκεπτηρίου έρχεται σε επαφή με ένα σωρό άτομα στον ίδιο χώρο και συνεπως εκτείθεται σε ένα σωρό μικρόβια...

Θα ήθελα πολύ να με διαφωτίσετε γιατί όσο περνάει ο καιρός, τόσο περισσότερο άγχος με πιάνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Λιλιαν...

Στα ερωτηματα που κανεις η αποψη μου ειναι η εξης: νομιζω πως μαια ουσιαστικα χρειαζεσαι την ωρα του τοκετου... υπαρχουν μαιες και στον οροφο που θα βρισκεσαι και θα μπορουν να λυνουν τις αποριες σου αλλα η δικη σου η μαια θα ειναι σιγουρα πιο κοντα σου, οι αλλες μπορει να εχουν πολυ δουλεια... οσο για το δωματιο μια γνωστη γεννησε με καισαρικη και πηγε σε 6κλινο... σιγουρα οσο πιο λιγοι τοσο καλυτερα, οχι μονο αν εχεις κανει καισαρικη... αυτο ειναι εντελως δικο σου θεμα... και τελος το μωρακι καλο ειναι, ανα δεν εισαι σε θεση να το περοποιηθεις λογω καισαρικης, να το δινεις στο πρωσοπικο του μαιευτηριου να το αλλαζει και να το περιποιειται... εγω το ειχα μαζι μου σχεδον ολη μερα... μου ηταν δυσκολο να τον αποχωριστο, αλλα οταν ηθελε αλλαγμα φωναζα τις κοπελες και τον επαιρναν... ελπιζω ολα να σου πανε καλα... φιλακια πολλα και με το καλο...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λίλια καλησπέρα! Με το καλό σου εύχομαι!

Εγώ έκανα καισαρική με ολική νάρκωση. Μαία δεν είχα. Γέννησα στο Έλενα και εκεί λειτουργεί Κέντρο μητρικού θηλασμού, πηγαίνεις και σου δίνουν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες και σε βοηθούν να θηλάσεις.

Η αλήθεια βέβαια είναι οτι σε όλη τη διάρκεια της παραμονής μου στο μαιευτήριο, είχα μαζί μου το βράδυ τη μαμά μου και τη μέρα την πεθερά μου, έτσι δε με κούρασε που είχα τη μικρή συνέχεια μαζί μου. Είχα αρκετή βοήθεια.

Όσο για το δωμάτιο, είχα δηλώσει για μονοκλινο, αλλά τελικά έμεινα σε δίκλινο. Η κοπέλα που ήταν μαζί μου είχε γεννήσει για δεύτερη φορά και πραγματικά τη λυπήθηκα που της έτυχε να είναι μαζί μου στο δωμάτιο, γιατί οι επισκέπτες μου συνέρρεαν μαζικά και με μεγάλη όρεξη για φασαρία, μπλα μπλα και γελια. Οπότε είναι και που θα πέσεις. Όσο θυμάμαι τη δεύτερη μέρα της ανάρρωσής μου θέλω να βάλω τα κλάμματα.

Σου έυχομαι όλα να πάνε καλά!

Πολλά φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΛΙΛΑΚΙ!!!!!!!

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ.ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.....

ΜΑΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ Κ ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ.ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΦΩΝΑΖΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΙΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ Κ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ.

ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ,ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΕ 1ΚΛΙΝΟ.

ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ Κ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ.Κ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΕΜΕΝΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΜΟΥ,ΑΥΤΟΣ ΑΛΛΑΖΕ Κ ΤΑΙΖΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ........

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lilaki καλημέρα!

Γέννησα το Μάιο με καισαρική και επισκληρίδιο στο ΙΑΣΩ.

Λοιπον......

Καταρχήν μαία κατα τη διάρκεια της γέννας δεν χρειάζεται. Η διαδικασία

είναι τόσο γρήγορη. Σε πέντε λεπτά βγάζουνε το παιδί και μετά κανα 20λεπτο

να σε κλείσουνε και αυτό είναι όλο.

Οι κοπέλες του ΙΑΣΩ, οι περισσότερες είναι πολύ καλές, θα σε βοηθήσουν.

Άσε που στον 1ο όροφο κάνουν μαθήματα κάθε πρωί για τη φροντίδα και το θηλασμό του παιδιού.

Εκεί που εγώ χρειάστηκα τη μαία ήταν μετά όταν πήγα σπίτι. Είχα τόσες απορίες, εύκολα να στα λένε αλλά στην πράξη.

Το καλύτερο λοιπόν θα ήταν όταν γυρίσεις με το μωράκι σου σπίτι να πληρώσεις μία μαία να έρθει στο σπίτι για λίγες ώρες να σου τα εξηγήσει όλα. Θα σου πάρει 50-70ευρώ, ενώ εγώ πλήρωσα 300 και δεν έκανε τίποτα -στη γέννα.

Εγώ πήγα σε 6κλινο, μεγάλη η διαφορά στα λεφτά.

5 μέρες είναι και περνάνε!!! Το μόνο ενοχλητικό είναι οι επισκέπτες αλλά μη

νομίζεις το ίδιο ενοχλητικοί θα είναι και στο 4κλινο και στο 3κλινο....

Την επόμενη του χειρουργείου θα πρέπει να περπατάς πολύ!!!!!

Θα πονάς λίγο αλλά πραγματικά ύστερα από μία εβδομάδα θα περάσει ο πόνος όσο απίθανο κι αν σου φαίνεται.

Καλό θα ήταν να εκμεταελυτείς το προσωπικό του μαιευτηρίου για να ξεκουραστείς λίγο, γιατί μετά ...........ξέχνα το!!!!!

Μην κρατήσεις το μωρό όλη μέρα στο δωμάτιο. Θα ταλαιπωρηθεί κι αυτό κι εσύ.

Και φυσικά .......τα μικρόβια!!! Έρχοντε οι επισκέπτες, και πέφτουνε πάνω του στην κυριολεξία!!!!! Κι αυτό είναι τόσο μικρούλη και χωρίς αντισώματα!!!

Ανακεφαλαίωση ...

Μαία στο σπίτι.

Ξεκουράσου όσο μπορείς στο μαιευτήριο.

Όχι το μωρό την ώρα του επισκεπτηρίου.

Και μία συμβουλή δική μου....

ΑΝ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙς ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΟΥΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙ.

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑ! ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΙΑ ΑΠΛΑ ΕΤΥΧΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΕΤΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΙΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ΜΟΥ ΣΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΟΠΟΤΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΕΚΕΙΝΗ (ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΡΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ!)

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΤΟΥ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΙΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑ ΣΤΟΝ 2ο ΚΙΟΛΑΣ ΜΗΝΑ!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ? ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΝΕΟΓΝΩΝ! ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΕΛΕΞΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ! ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΦΕΡΝΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΤΑΪΣΩ. ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ! ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΥΣΗΧΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΑΝΑΡΡΩΣΑ ΠΛΗΡΩΣ ΤΗΣ 4 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ! ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ ΕΙΧΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΗΣΤΙΘΗΚΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alexandra36 έγραψε:

Lilaki καλημέρα!

Γέννησα το Μάιο με καισαρική και επισκληρίδιο στο ΙΑΣΩ.

Λοιπον......

Καταρχήν μαία κατα τη διάρκεια της γέννας δεν χρειάζεται. Η διαδικασία

είναι τόσο γρήγορη. Σε πέντε λεπτά βγάζουνε το παιδί και μετά κανα 20λεπτο

να σε κλείσουνε και αυτό είναι όλο.

Οι κοπέλες του ΙΑΣΩ, οι περισσότερες είναι πολύ καλές, θα σε βοηθήσουν.

Άσε που στον 1ο όροφο κάνουν μαθήματα κάθε πρωί για τη φροντίδα και το θηλασμό του παιδιού.

Εκεί που εγώ χρειάστηκα τη μαία ήταν μετά όταν πήγα σπίτι. Είχα τόσες απορίες, εύκολα να στα λένε αλλά στην πράξη.

Το καλύτερο λοιπόν θα ήταν όταν γυρίσεις με το μωράκι σου σπίτι να πληρώσεις μία μαία να έρθει στο σπίτι για λίγες ώρες να σου τα εξηγήσει όλα. Θα σου πάρει 50-70ευρώ, ενώ εγώ πλήρωσα 300 και δεν έκανε τίποτα -στη γέννα.

Εγώ πήγα σε 6κλινο, μεγάλη η διαφορά στα λεφτά.

5 μέρες είναι και περνάνε!!! Το μόνο ενοχλητικό είναι οι επισκέπτες αλλά μη

νομίζεις το ίδιο ενοχλητικοί θα είναι και στο 4κλινο και στο 3κλινο....

Την επόμενη του χειρουργείου θα πρέπει να περπατάς πολύ!!!!!

Θα πονάς λίγο αλλά πραγματικά ύστερα από μία εβδομάδα θα περάσει ο πόνος όσο απίθανο κι αν σου φαίνεται.

Καλό θα ήταν να εκμεταελυτείς το προσωπικό του μαιευτηρίου για να ξεκουραστείς λίγο, γιατί μετά ...........ξέχνα το!!!!!

Μην κρατήσεις το μωρό όλη μέρα στο δωμάτιο. Θα ταλαιπωρηθεί κι αυτό κι εσύ.

Και φυσικά .......τα μικρόβια!!! Έρχοντε οι επισκέπτες, και πέφτουνε πάνω του στην κυριολεξία!!!!! Κι αυτό είναι τόσο μικρούλη και χωρίς αντισώματα!!!

Ανακεφαλαίωση ...

Μαία στο σπίτι.

Ξεκουράσου όσο μπορείς στο μαιευτήριο.

Όχι το μωρό την ώρα του επισκεπτηρίου.

Και μία συμβουλή δική μου....

ΑΝ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙς ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΟΥΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙ.

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ!

Αλεξάνδρα μου, χίλια ευχαριστώ. ΜΟυ φαίνεται ότι έχεις απόλυτο δίκιο και θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου.Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lilaki,

καλησπερα.εγω γεννησα στο ιασω με προγραμματισμενη καισαρικη στις 30 μαρτιου.καταρχην εγω δεν ειχα μαια,ουτε κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα ουτε στο χειρουργειο ουτε μετα.για το θηλασμο θα σε βοηθησουν οι μαιες του ιασω και οι νοσοκομες.ερχονται και σου δειχνουν και μενουν να σε βοηθησουν οσο θες,αρκει φυσικα να τους το ζητησεις.οσο για την αναρρωση, υποθετω οτι θα ειναι μαζι σου δικοι σου ανθρωποι...εμενα με βοηθησε ο αντρας,η μαμα και η πεθερα μου αλλα και οταν ημουν μονη παταγα το κουμπι και αμεσως ερχοταν νοσοκομα.

εγω ηθελα 4κλινο δωματιο αλλα οταν πηγα για εισαγωγη δεν ειχε κ εμεινα σε 2κλινο στο οποιο τελικα ημουν μονη ολες τις μερες.το 4κλινο μαζευει αρκετο κοσμο και σιγουρα ηταν ενας λογος που απολαυσα και την ηρεμια μου.πληρωσα για το δωματιο και το χειρουργειο και τα φαρμακα 4500 ευρω.αν κ μπηκα απο το πρηγουμενο βραδυ δε μου το χρεωσαν.να πεις στο γιατρο σου να σε κανει εισαγωγη απο την προηγουμενη νυχτα.ετσι θα κανεις τις εξετασεις με την ησυχια σου και θα εισαι πολυ πιο ηρεμη το πρωι του χειρουργειου.οσο για το αν μπορεις να κρατας το παιδι,αν εισαι σε 4κλινο δε θα στο αφηνουν γιατι μπαινοβγαινει πολυς κοσμος και δε θα θες ουτε εσυ,λογω μικροβιων, αλλα και λογω κουρασης.καλυτερα να το βλεπεις οταν στο φερνουν τα κοριτσια δηλαδη καθε 3,5 με 4 ωρες.ειναι υπεραρκετα,πιστεψε με...

κ δεν ειναι βουνο η επιστροφη.θα σου δειξουν κ εκει τα βασικα και θα ανυπομονεις να γυρισεις.

ολα θα πανε τελεια.

αν χρειαστεις κατι αλλο στειλε πμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SIFOS έγραψε:

lilaki,

καλησπερα.εγω γεννησα στο ιασω με προγραμματισμενη καισαρικη στις 30 μαρτιου.καταρχην εγω δεν ειχα μαια,ουτε κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα ουτε στο χειρουργειο ουτε μετα.για το θηλασμο θα σε βοηθησουν οι μαιες του ιασω και οι νοσοκομες.ερχονται και σου δειχνουν και μενουν να σε βοηθησουν οσο θες,αρκει φυσικα να τους το ζητησεις.οσο για την αναρρωση, υποθετω οτι θα ειναι μαζι σου δικοι σου ανθρωποι...εμενα με βοηθησε ο αντρας,η μαμα και η πεθερα μου αλλα και οταν ημουν μονη παταγα το κουμπι και αμεσως ερχοταν νοσοκομα.

εγω ηθελα 4κλινο δωματιο αλλα οταν πηγα για εισαγωγη δεν ειχε κ εμεινα σε 2κλινο στο οποιο τελικα ημουν μονη ολες τις μερες.το 4κλινο μαζευει αρκετο κοσμο και σιγουρα ηταν ενας λογος που απολαυσα και την ηρεμια μου.πληρωσα για το δωματιο και το χειρουργειο και τα φαρμακα 4500 ευρω.αν κ μπηκα απο το πρηγουμενο βραδυ δε μου το χρεωσαν.να πεις στο γιατρο σου να σε κανει εισαγωγη απο την προηγουμενη νυχτα.ετσι θα κανεις τις εξετασεις με την ησυχια σου και θα εισαι πολυ πιο ηρεμη το πρωι του χειρουργειου.οσο για το αν μπορεις να κρατας το παιδι,αν εισαι σε 4κλινο δε θα στο αφηνουν γιατι μπαινοβγαινει πολυς κοσμος και δε θα θες ουτε εσυ,λογω μικροβιων, αλλα και λογω κουρασης.καλυτερα να το βλεπεις οταν στο φερνουν τα κοριτσια δηλαδη καθε 3,5 με 4 ωρες.ειναι υπεραρκετα,πιστεψε με...

κ δεν ειναι βουνο η επιστροφη.θα σου δειξουν κ εκει τα βασικα και θα ανυπομονεις να γυρισεις.

ολα θα πανε τελεια.

αν χρειαστεις κατι αλλο στειλε πμ

Σε ευχαριστώ πραγματικά για τις συμβουλές για το κουράγιο...

θα είμαστε σε επικοινωνία.

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lilaki καλησπερα.με το καλο να γενησεις!Θα σου πω πως το ειδα εγω το θεμα:) γενησα με καισαρικη στο Ελενα.

α)Η μαια οπως ειπε και ο γιατρος σου στο χειρουργειο τι να προσφερει??δεν υπαρχει λογος.Στο δωματιο μετα καλη ιδεα ειναι να εχεις βοηθεια επαγγελματια.Στο Ιασω δεν εχει μαιες αν τις χρειαστεις?

β)ανεξαρτητα απο τι κανουν πιλωτικα το να εχεις το παιδι μαζι σου full time ειναι δικη σου αποφαση.Δεν μπορει κανεις να στο στερησει.

Εγω ημουν με το μωρο μου 24 ωρες το 24ωρο.Αλλα στο Ελενα υπαρχει το λεγομενο rooming in,τα μωρα ειναι με τις μαμαδες και τελος. Να εχεις το μωρο σου μαζι,αυτο 9 μηνες ειναι μεσα σου γιατι να το αφησεις μονο του με ξενους ανθρωπους? Αφου σκοπευεις να θηλασεις τοτε ειναι μονοδρομος.Αλλιως θα πρεπει να στο φερνουν καθε 1 ωρα με 1μιση. Δωσε στο παιδι σου αυτο που πρεπει σαν μανα,και ασε την κουραση στην ακρη.Μια χαρα θα τα καταφερεις κ με την καισαρικη.Και οσο για τον κοσμο θα ζητησεις να μπαινουν 2 καθε φορα,ειναι υποχρεωση ολων η ασφαλεια των μωρων,τα μαιευτηρια δεν ειναι καφε.

Καλη γενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

lilaki καλησπερα.με το καλο να γενησεις!Θα σου πω πως το ειδα εγω το θεμα:) γενησα με καισαρικη στο Ελενα.

α)Η μαια οπως ειπε και ο γιατρος σου στο χειρουργειο τι να προσφερει??δεν υπαρχει λογος.Στο δωματιο μετα καλη ιδεα ειναι να εχεις βοηθεια επαγγελματια.Στο Ιασω δεν εχει μαιες αν τις χρειαστεις?

β)ανεξαρτητα απο τι κανουν πιλωτικα το να εχεις το παιδι μαζι σου full time ειναι δικη σου αποφαση.Δεν μπορει κανεις να στο στερησει.

Εγω ημουν με το μωρο μου 24 ωρες το 24ωρο.Αλλα στο Ελενα υπαρχει το λεγομενο rooming in,τα μωρα ειναι με τις μαμαδες και τελος. Να εχεις το μωρο σου μαζι,αυτο 9 μηνες ειναι μεσα σου γιατι να το αφησεις μονο του με ξενους ανθρωπους? Αφου σκοπευεις να θηλασεις τοτε ειναι μονοδρομος.Αλλιως θα πρεπει να στο φερνουν καθε 1 ωρα με 1μιση. Δωσε στο παιδι σου αυτο που πρεπει σαν μανα,και ασε την κουραση στην ακρη.Μια χαρα θα τα καταφερεις κ με την καισαρικη.Και οσο για τον κοσμο θα ζητησεις να μπαινουν 2 καθε φορα,ειναι υποχρεωση ολων η ασφαλεια των μωρων,τα μαιευτηρια δεν ειναι καφε.

Καλη γενα!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές καλή μου κι εσένα.

Σε 3 εβδομάδες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...