Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσο green είστε;;;


Recommended Posts

Ορμώμενη από το θέμα που άνοιξε η hope_89 είπα να ανολιξω αυτό το θέμα και εγώ για να πούμε η κάθε μια που και πως συμβάλλει στην προστασία του περιβάλλοντος , που κακά τα ψέματα όσο πάει και κατασττρέφεται. Κάποιες φορές αναρωτιέμαι αν ο γιος μου θα μπορέι να ζήσει ευτυχισμένος όπως εγώ ή τα παιδιά του , έχοντας΄από τη φύση όλα όσα εγώ αγάπησα και ευχαρηστήθηκα. Τα δάση, το φρέσκο νερό, τις όμορφες παραλίες μας..θα μπορεί άραγε να τα χαρεί ή θα του τα στερήσουμε όλοι εμείς..και κυρίως οι <<μεγάλοι>>που δείχνουν αδιαφορία στα όνειρα και στη ζωή του παιδιού μου!

Σαν άτομο οι κινήσεις προστασίας του περιβάλλοντος δεν είναι είναι πολλές..είναι ώρες ώρες που λέω..<<εδώ τα ξενοδοχεία και τα εργοστάσια ζουν στον κόσμο τους και καταστρέφουν τα πάντα, πόσο να βοηθήσω εγώ;;>> όμως θέλω, τοθέλω πολύ και έτσι το προσπαθω..

Κυρίως χρησιμοποιώ απορρυπαντικά οικολογικά αν και κάποιες φορές παίρνω και τα μη οικολογικα..μου φαίνεται θα τα κόψω! Επίσης προσέχω όταν ανοιγω τη βρύση να μην την αφήνω να τρέχει με τις ώρες. Επίπλέον χρησιμοποιώ στο γιο μου πάνες από βαμβάκι , σαν πετσετούλες είναι για όλη μέρα και μόνο τη νύχτα του βάζω τα πάμπερς τα κανονικά. Γλιτώνουμε έτσι δεν ξέρω και εγώ πόσα κιλά χρησιμοποιημένα πάμπερς που θα μεινουν στη γη για τουλάχιστον 200 χρόνια!Το λάδι όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο θέμα, το βάζω σε βαζακια και έχω σκοπό να το ανακυκλώσω καθώς έχω δει ένα βαν -φορτηγάκι που μαζεύει χρησιμοποιημένα λαδια.

Ανακύκλωση δεν κάνω καθώς δεν υπάρχουν κάδοι στο νησί μας.

Πείτε και εσέις τι άλλο θα μπορούσαμε οι υπόλοιποι να κάνουμε , που το κάνετε εσείς.Να πάιρνουμε ιδέες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, πολύ καλό το ποστ σου. :)

Καλό είναι να ανταλλάσουμε ιδέες για ένα τόσο σημαντικό θέμα.:cheer:

Λοιπόν εγώ μαζεύω στην ειδική σακούλα ανακύκλωσης όλες τις συσκευασίες και τις πετάω στο ειδικό κάδο καθώς επίσης και της μικροσυσκευές ή κινητά. Επίσης τις μπαταρίες, που σε πολλά σημεία είτε super market, είτε ψυλικατζίδικα, έχουν το ειδικό κουτί που τις πετάς.

Εννοείτε δεν σπαταλάω το νερό και δεν αφήνω τα φώτα ανοιχτά χωρίς λόγο και τις συσκευές.

Στο μπαλκόνι έχω πολλές γλάστρες με όμορφα λουλούδια που εκτός από οξυγόνο σου ομορφαίνουν το χώρο στην τσιμεντούπολη που ζούμε.

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό γι αυτό και περιμένουμε προτάσεις...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κανω ανακυκλωση και προσπαθω να μην αφηνω ανοιχτη την βρυση και να προσεχω αυτο που δεν καταφερνω με τιποτα ειναι να κλεινω τα φωτα ολο και καποιο ξεχναω και με κυνηγαει ο αντρας μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ μαζεύω τις μπαταρίες και τις ανακυκλώνω.όσο για τα φώτα, προσπαθώ όσο μπορώ να μην τα αφηνω αναμμένα χωρις λόγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν...για να δούμε...

- δεν αφήνω να τρέχει η βρήση (κάτι που κάνει ο άντρας μου και δεν μπορώ να το αλλάξω)

- δεν αφήνω αναμένα τα φώτα χωρίς λόγο

- πρόσφατα μας έβαλαν κάδους ανακύκλωσης στο νησί και ξεχωρίζω τα σκουπίδια. Έχω 3 κουτίτσες που αντιστοιχούν στους κάδους. Όποτε έχω σκουπίδια τα χωρίζω ανάλογα.

- συγκεντρώνω το λάδι σε μπουκάλια νερού και το πετάω μαζί με τα άλλα στον ειδικό κάδο. Πριν δυστυχώς το πετούσα το μπουκάλι στα σκουπίδια. Είναι καλύτερο από το να το πετάς στο νεροχύτη. Μολύνει πολά λίτρα νερού.

- Έχω πολλά φυτά

- από μικρό παιδί με έβαζε η μαμά μου και μάζευα όλα τα σκουπίδια από την παραλία. Το κάνω ακόμη.

- και φυσικά δεν πετάω σκουπίδια κάτω (ούτε τσίχλα) και κράζω και όποιον το κάνει!!

Είμαι αρκετά green? Πείτε μου....

Γράψτε κι άλλα που ίσως δεν κάνουμε να μας δώσετε καμιά ιδέα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εισαι αρκετά green!!χεχεχεχε Αυτό που με στενοχωρεί εμένα είναι ότι όσο κ αν προσπαθούμε εμείς, οι μεγάλες επιχειρήσεις ειναι που δυσκολεύουν την κατάσταση..οι πισίνες, τα φώτα που χρησιμοποιούν τα ξενοδοχεία, τα μαγαζιά..΄΄εχω κάτι γείτονες που κάθε βράδυ ανάβουν όλα τα φώτα του σπιτιού τους αέξω γιατί τάχα μου δειχνει ωραίο...τι να πεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

milina είσαι το είδωλο μου χαχαχα(ειδικά στον διαχωρισμό των σκουπιδιών!:woohoo: )

Κορίτσια μου εγώ είμαι οικολόγος.Πιστευω θα το έχετε καταλάβει απο τα διάφορα ποστ που κατά καιρούς έχω ανοίξει.

Μπορώ αν σας ενδιαφέρει να δημοσιεύσω tips,τις πραγματικές διαστάσεις του προβλήματος και πολλά ακόμα σχετικά με το περιβάλλον(ή αν θέλετε να σας τα στείλω σε προσωπικό μήνυμα)

tirogaridaki και εγώ χρησιμοποιώ οικολογικά απορρυπαντικά,βιολογικά προιόντα(προτρέπουμε τους αγρότες να παράγουν περισσότερα και μειώνεται η χρήση φυτοφαρμάκων που περνάνε στο νερό)και επίσης δεν έχω αγοράσιε καθόλου στην μικρή μου κοινές πάνες.

Κλείνω τις βρύσες,κάνω μόνο ντουζ,δεν πλένω κάθε απόγευμα τα μπλακόνια για να ''φύγει η σκόνη''.Δεν χρησιμοποιώ το αμάξι για κοντινές αποστάσεις ,φυσικά ανακυκλώνω τα πάντα,συμμετέχω σε δενδροφυτέψεις κ.α.

Είναι τρόπος ζωής,και καλό θα ήταν να τον συνηθίσουμε όλοι πριν να είναι πολύ αργά...:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια κιέγω θα ηθελα να ειμαι πιο green απ'οτι ειμαι αλλα το κρατος που ζουμε δεν μας αφηνει και πολλα περιθωρια... για να κανω ανακυκλωση πρεπει να παιρνω το αυτοκινητο γιατι δεν εχω κοντα στο απιτι μου καδο ανακυκλωσης και δεν ειναι και πολυ ευκολο για μενα, και τα σκουπιδια δυστυχως μαζευονται... αυτο που κανω ειναι να μην σπαταλαω ενεργεια αλλα και το νερο... δεν ρυπαινω το περιβαλλον πετωντας πραγματα στον δρομο. Καποτε ειχα γινει και μελος της greenpeace και εστελνα μια συνδρομη για τις καφε αρκουδες αν θυμαμαι καλα... Καλο ειναι οσο μπορουμε να βαλουμε και τα παιδια σ'αυτη τη νοοτροπια... ολα ειναι θεμα συνηθειας...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalo θα ειναι να περιορισουμε πολυ την καταναλωση κρεατος( πιστευω οτι καλο θα ειναι να το κοψουμε τελειως...)

Οτι δεν μας χρειαζεται να το χαριζουμε (εγω το κανω μεσω freecycle) kai οχι να το πεταμε

Να καπνιζουμε αφιλτρα τσιγαρα (μεχρι να το κοψουμε)

Να μην περνουμε τον καφε στο πλαστικο ποτηρι που δινουν οι καφετεριες (αυτο που σπαει σε κομματια εννοω)

Να μην χρησιμοποιουμε εντομοκτονα (οσο και αν το θελουμε)

Να σταματησουμε να χρησιμοποιουμε χλωρινη στα σπιτια μας ..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:blush::blush::blush:

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ GREEN ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ :

1. ΔΕΝ ΠΕΤΑΩ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΟΥΤΕ ΧΑΡΤΑΚΙ!!!ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΣΑΚΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΒΑΓΓΕΛΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΓΥΡΝΩ ΜΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΠΕΤΑΞΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ :lol::P

2. ΔΕΝ ΑΦΗΝΩ ΦΩΤΑ ΑΝΑΜΕΝΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

3. ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΚΑΛΑ Η ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ :ohmy:

4. ΑΓΟΡΑΖΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΚΛΑΣΣΗΣ Α+ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΕΣ.

5. ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ :x

ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΙΚΡΟΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ, ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΖΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΟΟΔΙΚΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ.

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Kalo θα ειναι να περιορισουμε πολυ την καταναλωση κρεατος( πιστευω οτι καλο θα ειναι να το κοψουμε τελειως...)

Οτι δεν μας χρειαζεται να το χαριζουμε (εγω το κανω μεσω freecycle) kai οχι να το πεταμε

Να καπνιζουμε αφιλτρα τσιγαρα (μεχρι να το κοψουμε)

Να μην περνουμε τον καφε στο πλαστικο ποτηρι που δινουν οι καφετεριες (αυτο που σπαει σε κομματια εννοω)

Να μην χρησιμοποιουμε εντομοκτονα (οσο και αν το θελουμε)

Να σταματησουμε να χρησιμοποιουμε χλωρινη στα σπιτια μας ..........

apis συμφωνώ απόλυτα,αν και όλα αυτά για τα ελληνικά δεδομένα είναι ταινια επιστημονικής φαντασιάς :(

Κορίτσια εδώ θα ήθελα να προσθέσω πως οικολογική συνείδηση δεν είναι μόνο τα σκουπίδια και η μείωση της ηλεκτρικής ενέργειας/βενζίνης που σπαταλάμε.

Είναι πολλά ακόμα,όπως η διατήρηση της τροφικής αλυσίδας.Για παράδειγμα εδώ και κάποιο καιρό οι οικολόγοι απελευθέρωσαν σε κάποια νησια ερπετά(φίδια κτλ).Εγώ τυχαίνει να έχω συγγενεις σε νησί οι οποίοι κατηγορούν τους οικολόγους για αυτή τους την ενέργεια(ουσιαστικά μου μεταφέρουν την γενική άποψη των κατοίκων).:( Θέλω να πω με αυτό οτι πρέπει να στηρίζουμε κάποιες προσπάθειες που γίνονται και όχι να εναντιωνόμαστε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η διατήρηση της τροφικής αλυσίδας

Συμφωνώ!Τις προάλλες έβλεπα ένα ντοκιμαντέρ στο ΣΚΑΙ σχετικά με αυτό. Έδειχνε τους γιατρούς που κάνουν εξωσωματική σε ζώα υπό εξαφάνιση. Τι τραβάνε οι άνθρωποι και τι αγώνα δίνουν!:ohmy:Ήταν φοβερό! Έλεγε επίσης πως οτιδήποτε ζωτικής σημασίας υπάρχει πάνω στη γη είναι χρήσιμο για να διατηρηθεί η αλυσίδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί ποιο είναι το κακό της χλωρίνης;; Νομίζω ότι είναι από τα λιγοτερο ρυπογόνα απορρυπαντικά που έχουμε σπίτι μας! Τα πιο σύνθετα οπως το όξι άξιον και κάτι τέτοια είναι χειρότερα.

Νέλλη τι πάνες παίρνεις στην κόρη σου δηλαδή; Εγώ του βάζω πάνινες τις οποίες βάζω στο πλυντήριο, τις πλένω και τις ξαναχρησιμοποιώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανή χρησιμοποιούμε και εμείς πάνες που πλένω στο πλυντήριο.Υποστηρίζουν πως είναι κατασκευασμένες απο τουλάχιστον 90% ίνες μπαμπού.Αυτό δνε μπορώ να το ξέρω 100% αλλά είναι σίγουρα πιο οικολογικές και πολύ πιο οικονομικές(το σετ των 12 κόστισε λιγότερο απο 142Ε:woohoo: )Μπορούν να χρησιμοποιηθούν απο παραπάνω απο ένα παιδάκια ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

kai ego eimai polu green,alla panes koritsia den kathomai na pluno....:P apo mesa afto to mpampou pou les nelly einai mias xrisis?to paidi menei stegno?kai na mias xrisi xaoy mats to malli?

:laugh: :lol: :laugh: ΚΑΛΑ ΣΥΜΠΕΘΕΡΑ ΜΕ ΠΕΘΑΝΕΣ ΤΩΡΑ!!!!ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΕΕΣ!!!!:P

ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ;Η ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΚΑΛΑ;;;

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσπαθώ να είμαι όσο green μου επιτρέπει το "κράτος μας".

Δεν αφήνω φώτα ανοιχτά σε χώρους που δεν είμαι εκεί, διαχωρίζω τα σκουπίδια μου, απο φέτος μείωσα δραστικά το κλιμαστιστικό και χρησιμοποιώ ανεμιστήρες κλπ. κλπ. Μέχρι και το τουτού μου είναι γεμάτο χαρτάκια γιατί δεν τα πετάω ποτέ απο το παράθυρο και μετά ξεχνάω να τα πάρω μαζί μου σε μια τσαντούλα.

Όμως βρε κορίτσια, αυτο το πράγμα με τα σκουπίδια στις παραλίες.... Απαράδεκτο. Αυτοί που τα αφήνουν, δεν καταλαβαίνουν πως στα παιδιά του κάνουν κακό? Τί να πώ? Βγαίνω απο τα ρούχα μου μερικές φορές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ zougla.gr:

6 φυσικοί τρόποι για να καθαρίσετε τον αέρα του σπιτιού σας

17 Ιουνίου 2009, 09:32

Έχουμε την εντύπωση ότι κλείνοντας την πόρτα και τα παράθυρα του σπιτιού μας αφήνουμε έξω τους ρύπους και τη σκόνη, όπου επιβαρύνουν το περιβάλλον. Στην πραγματικότητα συμβαίνει το αντίθετο. Έρευνες έδειξαν ότι ο αέρας που εισπνέουμε στο σπίτι ή στο γραφείο είναι 3-4 φορές πιο βεβαρυμμένος από την εξωτερική ατμόσφαιρα.

Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε κυρίως και για τον χειμώνα με ποιους φυσικούς και αποτελεσματικούς τρόπους θα καθαρίσουμε τον αέρα του σπιτιού μας.

Πρώτος τρόπος: είναι να αερίσετε και πάλι να αερίσετε. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πόσο σημαντικό είναι αυτό. Μπορούμε να αερίζουμε το σπίτι μια με δύο φορές την ημέρα για 30 λεπτά.

Δεύτερος τρόπος: είναι τα Άλατα Ιμαλάϊων, οι φυσικοί ιονιστές. Όπου απελευθερώνουν αρνητικά ιόντα και είναι ιδιαίτερα χρήσιμοι σε χώρους όπου υπάρχουν καπνός τσιγάρου, ηλεκτρικές συσκευές, σκόνη και συνθετικές ίνες.

Τρίτος τρόπος: είναι να «εξαγνίσετε» τον χώρο με αιθέρια έλαια. Τα οποία προσφέρονται για να απολυμαίνετε και να αρωματίζετε φυσικά τον χώρο σας.

Τέταρτος τρόπος: είναι τα μικρά σιντριβάνια όπου και είναι τα οφέλη του νερού. Ονομάζονται εναλλακτικά και «ενεργοποιητές νερού» και μοιάζουν με μικρά σιντριβάνια. Καθαρίζουν την ατμόσφαιρα λειτουργώντας ως υγραντήρες- νεφελωτές. Πρέπει να τα τοποθετούμε σε μέρη όπου καπνιστές ή μωρά καθώς εμποδίζουν την ξηρότητα της ατμόσφαιρας.

Πέμπτος τρόπος: προσοχή στα κεριά! Μην εμπιστεύεστε κεριά που μυρίζουν έντονα. Ο σκοπός είναι να διαλέξουμε αυτά που θα καθαρίσουν το περιβάλλον και όχι αυτά που θα το επιβαρύνουν.

Έκτος τρόπος: τα θαυματουργά βότανα. Εκτός από τις ευεργετικές τους ιδιότητες, το φασκόμηλο, το δεντρολίβανο, ο ευκάλυπτος και η μέντα είναι οι καλύτεροι καθαριστές για τον χώρο μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια με συτο το ποστ με κανετε να νιωσω άθλια!!

νομιζω ότι δεν είμαι καθόλου green!!!!

πέρα από το γεγονός ότι διαχωριζω τα σκουπίδια άρα κανω και ανακυκλωση και παραλληλα δε βρωμιζω το περιβαλλον γυρω μου όχι μονο δεν κανω τιποτα άλλο αλλά δεν προβληματιζομαι κιολας!!!

πρεπει να σχοληθω παραπάνω μαλλον!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σ ευχαριστώ πολύ.Εχω μέρες ακόμα μπροστά μου πρέπει να βρω τρόπο να ηρεμήσω όσο γίνεται αυτό δηλαδή.Ναι τα συναισθήματα είναι πολλά.Δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη να δεχθώ μια αποτυχία.Ευχομαι απλά σε πρώτο βήμα να υπάρξει η εμφύτευση.
    • Αχ.... Όσες φορές κι αν διαβάσω αναρτήσεις από κοπέλες σε αναμονή από έμβρυομεταφορά μου έρχονται όλα εκείνα τα συναισθήματα, φόβος, αγωνία, προσμονή, άγχος, ελπίδα.... Από τη μια να παίρνεις κουράγιο κι από την άλλη να γεμίζει αρνητικές σκέψεις το μυαλό...   Υπομονή κορίτσι μου! Λίγη υπομονή ακόμα.... Δεν είσαι μόνη σου...  Εύχομαι να έχεις μόνο ευχάριστα νέα σύντομα! 🍀☺️🙏🏼
    • Δεν έχω κάτι στα υπ' όψιν να βοηθήσω. Έχετε απευθυνθεί και για κρατική υιοθεσία ή ψάχνετε αποκλειστικά ιδιωτική για υιοθεσία βρέφους; Για κρατική υιοθεσία αν δεν έχετε πρόβλημα με την ηλικία θα μπορέσετε πιο εύκολα να μεγαλώσετε την οικογένεια σας!  Εμείς με τον σύζυγο είχαμε κάνει όλες τις ενέργειες για κρατική υιοθεσία και είχαμε εγκριθεί.. ήταν σχετικά απλό σαν διαδικασία και μας είχαν ενημερώσει ότι σε 1 το πολύ 1,5 χρόνο θα γινόταν αντιστοιχία με παιδάκι αλλά είχαμε επιλέξει έως 8 ετών , δηλ δε ψάχναμε αποκλειστικά βρέφος γιατί έτσι θα ήταν πολύ δύσκολο.  Ο,τι κι αν αποφασίσετε εύχομαι ολόψυχα να σας έρθουν όλα όπως τα θέλετε και να μεγαλώσει η οικογένεια σας! Θεάρεστη πράξη η υιοθεσία.... Να είστε πάντα καλά! ❤️
    • Διαβασα διάφορα για το vback....είμαι προβληματισμένη σχετικά... Είναι γενικά λίγο risky και ο γιατρός πρέπει να είναι απόλυτα καταρτισμένος σε αυτό. Ο δικός μου δε το υποστηρίζει..  Ο άντρας μου ξυπνάει 4:30 το πρωί και φεύγει στις 5:15 από το σπίτι... Επιστρέφει κάθε μέρα σχεδόν γύρω στις 18:30... Δουλεύει και τα Σάββατα, ευτυχώς όμως λιγότερες ωρες... Οπότε καταλαβαίνετε όλη μέρα σχεδόν μόνη είμαι!  Έχει ξεκινήσει κι εμένα ο "μεθυσμένος" 🤣🤣🤣 να προσπαθεί να σταθεί μόνος του χωρίς να κρατιέται... Από τις πιο δύσκολες φάσεις θεωρώ όλο αυτό, θέλει μεγάλη προσοχή να μη χτυπήσουν.  Κάνει κι εσένα αρκετές αφυπνίσεις.... Ζητάει γάλα κάθε φορά;  Χθες άπλωσε τα χεράκια του και είπε μα-μα.... Δε ξέρω αν ήταν συνειδητο ή τυχαίο.... Εγώ πάντως έλιωσα στο κλαμμα από συγκίνηση... 💙☺️ 
    • Εγω εχτές πήρα τηλ μου είπαν πως θα μου δώσουν αυτοί από το μικροβιολογικό ενώ την προηγούμενη φορά που πήγα σε άλλο μικροβιολογικό το πήρα εγω  αν και την πρώτη φορά έκανα με 75γρ γλυκόζη τώρα ο καινούργιος γιατρός μου έδωσε τα 100 γρ 😕
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...