Μετάβαση σε περιεχόμενο

δεν κοιμαται κατω


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

SIFOS έγραψε:

συμφωνω γωγω μου...

σιγα μην καθομαστε να εξηγουμε για ποιο λογο κανουμε το ενα ή το αλλο και να απολογουμαστε.οποιος θεωρει το φορουμ πεδιο κριτικης ή δικο του τσιφλικι ας το ξανασκεφτει. ειναι ενα δημοκρατικο πεδιο ανταλλαγης αποψεων και εμπειριων και σε οποιν δεν αρεσει ας κανει τη βολτα του.επιτελους ας καταλαβουν ορισμενες οτι εδω ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!ολες γιναμε μητερες ή περιμενουμε να γινουμε και φυσικα τα αγαπαμε τα μωρα μας.καμια δεν αγαπαει το μωρο της περισσοτερο απο καποια αλλη και στην τελικη αν δεν τα αγαπουσαμε και αν δεν τα νοιαζομασταν δε θα σχολουμασταν με το φορουμ.οφειλουμε ομως ολοι να ακολουθουμε καποιους κανονες και ενας απο αυτους ειναι ο εξης

"απαγορευονται οι απαντησεις που με οποιονσηποτε τροπο θιγουν καποιον αλλον".ας τον κανουν δικο τους κανονα οσες χρησιμοποιουν στυλακια η υφακια που μπορει να παρεξηγηθουν και μετα πετανε την καραμελα "αυτη ειμαι εγω και ετσι μιλαω".αν καμια απο εμας δεν εκανε υπομονη ή δεν ηταν ανοιχτη στις γνωμες των αλλων θα ειχαμε σφαχτει εδω μεσα.

και οσον αφορα στο θεμα πιστευω οτι ολα τα μωρακια την περνανε αυτη τη φαση.και εμενα η δικη μου το εκανε πριν περιπου 3 βδομαδες αλλα για πολυ λιγο.ακολουθησα τη μεθοδο υπνος στην αγκαλια της μαμας και με προσοχη τοποθετηση στην κουνια και αν ξυπναγε της κουνουσα το σφηνακι και την ξαναεπαιρνε ο υπνος ή χαλαρωτικα μπανακια.πλεον κοιμαται μονη της και απο χτες το βραδυ στο δικο της δωματιο!

:blink: :blink: :blink: :blink: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με την μπεμπουλα μιλησαμε με πμ και δεν εχουμε κανενα προβλημα μεταξύ μας . Προσωπικά δεν εχω προβλημα με καμια και το εχω αποδειξει πολλες φορες !

Οι υπολοιπες που ξυνετε τα νυχια σας για καυγα βρειτε κανα αλλο θεμα ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η λαλα εγραψε:

"Οι υπολοιπες που ξυνετε τα νυχια σας για καυγα βρειτε κανα αλλο θεμα ...."

"Προσωπικά δεν εχω προβλημα με καμια και το εχω αποδειξει πολλες φορες !"

και στο αμεσως προηγουμενο ποστ της ειχε ειρωνευτει την απαντηση μου...

τα συμπερασματα δικα σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λίγη αυτοκριτική δε βλάπτει!!!!!Όλοι στην πορεία ξεχνάμε τι έχουμε πει και θεωρούμε τον εαυτό μας αθώο και πως τόλμησε ο άλλος να ξεστομήσει κάτι τέτοιο για μας!!Ας το σκεφτούμε λιγάκι όλες και κυρίως εκείνες για τις οποίες χτυπάει η καμπάνα!!Και επιτέλους...κοφτε το δασκαλίκι και γίνεται απλοί σύμβουλοι!!!Σε όποιον αρέσει η συμβουλή σε όποιον όχι γούστο του καπέλο του!Εξάλλου τα παιδιά έρχονται στη ζωή χωρίς οδηγίες χρήσεως , επίσης κανένας δε σπούδασε γονέας και πιστεύω πως ναι, κανένα παιδί δεν έπαθε τίποτα από το κλάμα! Από την εγκατάλειψη και την έλλειψη αγάπης και στοργής ναι, αλλά από την προσπάθεια ενός γονέα να μεγαλώσει σωστά ένα παιδί και πάνω εκεί να κάνει λάθη, το θεωρώ απαραίτητο και δικαιολογημένο!Ας μη γινόμαστε αυστηροί κριτές κανενός και κυρίως σε ανθρώπους που θέλουν να δώσουν αγάπη αλλά και σωστή ανατροφή και δεν ξέρουν το πως!Το ότι εμείς ακολουθούμε μια τακτίκή δεν μας κάνει απαραίτητα σωστές!!!Που ξέρουμε τι κάνει η κάθε μια;;; Μπορεί μια μητέρα να αφήσει το μωράκι να κλάψει μια φορά λίγο παραπάνω αλλά να είναι τόσο στοργική και τόσο αφιερωμένη στο παιδί της που το λαθάκι της είναι αμελητέο και άλλη που τρέχει κάθε φορά που κ΄λαίει οτ μωρό αλλά δεν προσφέρει τίποτα στο μωρό παρα μόνο μια απλή αγκαλιά, ούτε τρυφερότητες ουτε τίποτα..όλα είναι σχετικά και αφορά την κάθε μάνα ξεχωριστά!

Και κάτι ακόμη, είμαι δασκάλα , εν ολίγοις παιδάγωγός. Ποτέ δεν ήμουν και ούτε πρόκειται να είμαι απόλυτη σε κάποια άποψή μου , ούτε θα χρησιμοποιήσω το επάγγελμά μου για να τονίσω τη γνώμη μου. Γιατί;; Γιατί όσο συζητώ με ανθρώπους μαθαίνω να κρατάω τα μάτια μου και τα αυτιά μου ανιοιχτά και να δέχομαι νέες απόψεις ακόμη και αν μ προσβάλλουν .Τι θέλω να πω; Ας κρατήσουμε τα απόλυτα και τα αυθαίρετα για το μυαλό μας και μόνο! Αν θέλουμε να μεγαλώσουμε τα παιδιά μς σωστά..πρέπει να δείξουμε μεγάλη κατανόηση αλλά και διαλλακτικότητα. Τίποτα δεν είναι δεδομένο και απόλυτο!!Όλα είναι ρευστά και όλα σχετικά!!Αγάπη να υπάρχει αλλά και θέληση πραγματική να βοηθήσουμε τον άλλο και να τον καταλάβουμε ΚΥΡΙΩΣ!!!Γιατί αν πρέπει να βοηθήσεις κάποιον πρέπει πολύ απλά να τον καταλάβεις..και εκεί υστερούμε πολλές απόμας..πριν προλάβουμε να καταλάβουμε τ μας ζητάει ο άλλος, ανοίγουμε το φωτεινό παντογνώστη και δικαστ΄πη που έχουμε μέσα μας και αρχίζει να μίλάει...και να λέει πράγματα απόλυτα και <<καθωςπρέπει>>!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Αγάπη να υπάρχει αλλά και θέληση πραγματική να βοηθήσουμε τον άλλο και να τον καταλάβουμε ΚΥΡΙΩΣ!!!Γιατί αν πρέπει να βοηθήσεις κάποιον πρέπει πολύ απλά να τον καταλάβεις..και εκεί υστερούμε πολλές απόμας..πριν προλάβουμε να καταλάβουμε τ μας ζητάει ο άλλος, ανοίγουμε το φωτεινό παντογνώστη και δικαστ΄πη που έχουμε μέσα μας και αρχίζει να μίλάει...και να λέει πράγματα απόλυτα και <<καθωςπρέπει>>!!!"

tirogaridaki αυτη την ατακα με την αγαπη πρεπει να εισαι η μονη απο οσες γραψαμε εδω που την λες.Μπραβο σου,οντως πολλες ξεχναμε τελικα την ουσια..Αγαπηγια να μεγαλωσομε τα παιδια μας και αγαπη για τους αλλους γυρω μας. Παλι μπραβο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ μπεμπαδομαμά. Η αλήθεια είναι πως αν είναι αυτός ο γνώμονάς μας όλα είναι σωστά και τίποτε λάθος. Γιατί τότε αναρωτιόμαστε αν αγαπάμε τον άλλο σωστά. Δεν θέλουμε να τον πληγώνουμε κτλ κτλ. Γι αυτό πιστεύω πως μόνο έτσι θα μεγαλώσουμε πραγματικούς ανθρώπους. Κ εγώ κάνω λάθη απέναντι στο παιδί μου, όμως κάθε μέρα ανανρωτιέμαι..τι κάνω λάθος και τι σωστό; Τι μπορώ να αλλάξω απέναντι στον τρόπο που αγαπω το παιδί μου και όχι μόνο σε εκείνο. Αλλά και στον άντρα μου. Και πάλι τίποτα δεν με κάνει ούτε τέλεια συζηγο αλλά ούτε τέλεια μητέρα. Το προσπαθώ όμως και εκεί είναι η ουσία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τυρογαριδακι,

σωστα τα οσα γραφεις και μακαρι να επιαναν τοπο εδω μεσα,ποσο μαλλον οταν μιλανε ανθρωποι οπως εσυ που ολες ξερουμε τι περασες...

αλλα τι να κανεις;δε γινεται να ειναι ολοι ανοιχτομυαλοι.κι εγω στον κλαδο σου αλλα για πιο μεγαλα παιδια..

να εισαι παντα καλα να μιλας ετσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...