Μετάβαση σε περιεχόμενο

δεν κοιμαται κατω


Recommended Posts

LaLa έγραψε:

mwro0206200813.jpg

Για δυο μηνες ετσι κοιμόταν ολη μερα ! Για 5-10 λεπτάκια πανω μου και μετα ξαναθήλαζε και παλι απο την αρχη . Ποσο μου λειπει αυτη η αγκαλιά !!!!!

Περναει τοοοσο γρηγορα ο καιρος ...

LaLa μου τι γλυκιά εικόνα!!!:laugh: Και εμένα το λατρευει αυτό...Βάζει το κεφαλάκι της στο λαιμό μου και κοιμάται το αστεράκι μου..:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

LaLa έγραψε:

mwro0206200813.jpg

Για δυο μηνες ετσι κοιμόταν ολη μερα ! Για 5-10 λεπτάκια πανω μου και μετα ξαναθήλαζε και παλι απο την αρχη . Ποσο μου λειπει αυτη η αγκαλιά !!!!!

Περναει τοοοσο γρηγορα ο καιρος ...

τι τελεια φωτο

καιεμεις ετσι κοριτσια

αχ τελικα ηρεμησα που βλεπω οτι ολες τα ιδια περναμε

σημερα ηρθε μια φιλη μου για καφε

οση ωρα ηταν εδω η μικρη ηθελε αγκαλια και λαγοκοιμοταν με το που εκανα την κινηση να την αφησω ξυπνουσε

η κοτσομπολα θελει μουχαμπετια

χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η λαλα εγραψε:

"Μπορειτε να κανετε οτι θελετε (σχεδον γιατι υπάρχουν και νομοι) με τα μωρά σας αλλα μην ζητάτε να σας χειροκροτήσω απο πανω για την συμπεριφορά σας !"

καταρχας ποιος σου ειπε οτι μας ενδιαφερει αν σου αρεσει η συμπεριφορα μας ή οχι;κ το αν συμπεριφερομαστε σωστα με τα μωρα μας ειναι κατι που δοξα τω θεω μπορουμε να το κρινουμε, ειμαστε νοημονες ανθρωποι...

η λαλα επισης εγραψε:

"Τωρα για κακες και καλες μανες και την καραμελίτσα που την περιφερετε σε ολα τα θεματα ...τι να πω ? Ισως θα πρεπε πραγματικα να κοιτάξετε απο που απορεει ολη αυτη η ανασφάλεια και οι ενοχές που βγάζετε ...."

ανασφαλειες μαλλον αλλος εχει και οχι εμεις.οπως και ενοχες.μηπως εχεις εσυ;;;

και επισης φροντισε απο εδω και περα να γραφεις με αλλο υφος γιατι πραγματικα εισαι πισω απο οθονη και παρεξηγιεσαι, αν και οπως ειπες σε χτεσινο ποστ δε σε νοιαζει η γνωμη μας.οποτε μην απαντας και μην ασχολεισαι με οσες σε κατηγορουν "αδικα".

κ τελικα δε μου απαντησες για το τι δουλεια κανεις;;

γιατι ψαχνοντας δικες σου απαντησεις σε διαφορα θεματα ειδα οτι πολυ ευκολα απαξιωνεις γυναικολογους,παιδιατρους,παιδαγωγους(οπως ειμαι εγω εδω και 13 χρονια).

μπορει να θηλαζεις 1 χρονο και μπραβο σου και ζητω σου αλλα αυτο δε σε κανει διολου ανωτερη απο μενα η απο οποιαδηποτε αλλη.ουτε ειδικη επι του θεματος.

και για οσα κοριτσια εγραψαν οτι ειναι καιρος να σταματησουν οι καυγαδες, ειναι επισης καιρος μερικες να μην τα απαξιωνουν ολα,γιατι εξαιτιας τους πολυς κοσμος εχει κοψει το φορουμ.πολυ απλα γιατι ορισμενες φορες ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΝΤΑΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

άργησα αλλά θα προσθέσω κάτι μίας και σήμερα το έμαθα από την παιδίατρο μου .σε ερώτηση μου σχετική με το κλάμα και τι κάνουμε όταν κλαίει γοερά για κάποιο λόγο πχ ο δικός μου όταν περνάει η ώρα του για ύπνο και δεν έχει κοιμηθεί για διάφορους λόγους σπαράζει στο κλάμα και δεν μπορώ να τον ηρεμίσω ούτε με θηλασμό ούτε με αγκαλιά .πάνω στην συζήτηση μας μου είπε ότι δεν πρέπει να τα αφήνουμε να κλαίνε σπαρακτικά ,δεν πρέπει να τα αφήνουμε να κλαίνε ,το μόνο επιτρεπτό κλάψιμο είναι όταν ήμαστε στο μπάνιο και δεν μπορούμε άμεσα ,και μόνο τέτοιες καταστάσεις που σε λίγα λεπτά θα τα πάρουμε αγκαλιά να τα ηρεμίσουμε .τα μωρά εκτός του ψυχολογικού τομέα που νιώθουν εγκαταλείψει με όλα τα επακόλουθα μπορούνε να πάθουν ομφαλοκήλη από το κλάμα .αυτά δεν τα λέω εγώ για να μην με πιστέψετε μου τα είπε η παιδίατρος μου που είναι 50 χρονών γυναίκα έχει μεγάλη πείρα στα παιδία και προπάντων τα αγαπάει ,μου είπε ότι πελάτισσα της έκανε αυτό που λέτε εδώ άφησε το μωρό να κλαίει για να κοιμηθεί και έπαθε κήλη !!!αν δεν μας πιστεύετε εδώ μέσα ρωτήστε τους παιδίατρους σας ,και ρωτήστε αυτούς που σας προτείνουν να τα αφήνετε να κλαίνε τι εννοούνε 5-10 λεπτά η ώρες ατελείωτες σπουν να σκάσουν από το κλάμα .

η παιδίατρος μου παντός εμένα είναι κάθετα αντίθετη στο κλάμα για να μάθουν ....δεν μαθαίνουν τίποτα άλλο από εγκαταλείψει και μπορεί να έχουν επιπτώσεις στη υγειά τους .ρωτήστε καλύτερα τους γιατρούς σας και αν σας πούνε δεν παθαίνουν τίποτα πείτε τους πόση ώρα γιατί τότε θα σας πούνε πόση εννοούνε 5-15 λεπτά λένε ακόμα και οι μανάδες μας .

ακόμα και τα βιβλία που διδάσκουν τις μεθόδους αυτές λένε ότι απαγορεύετε σε βρέφη και ότι συνίστανται σε 6 μηνών και πάνω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SIFOS το τι θα κανω εγω και πως θα μιλαω ειναι δική μου υποθεση .

Αν δεν σου αρεσει κανε μου αναφορά στη διαχείρηση .

Δεν σε αφορα τι δουλεια κανω , εδω γράφω ως μητέρα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφούλα ακριβώς το ίδιο κάνει και η κόρη μου. Με το που την αφήνω στην κούνια της, δεν ξέρω πώς το καταλαβαίνει, ξυπνά και κλαίει. δεν ξέρω γιατί δεν της αρέσει η κούνια!!!

Α ξέρω γιατί.....γιατί στην κρεββατοκάμαρα έχει ησυχία και έχει μάθει να κοιμάται με φασαρία και να ξυπνά όταν είναι ησυχία!!!:ohmy:

Αλλά πώς είναι δυνατόν να αφήνεις ένα μωράκι 40 ημερών να κλαίει για 2 ώρες?!!! :angry: μου φαίνεται αδιανόητο. δεν μπορώ να το πιστέψω! Το μωράκι σταμάτησε να κλαίει αφού κατάλαβε ότι ήρθε στον κόσμο και σε μια δύσκολη κατάσταση έμεινε μόνο του!! Τώρα ξέρει ότι κανείς δεν είναι δίπλα του να του σταθεί και κοιμάται αμέσως γοατί φοβάται την εγκατάληψη!!!

Μια φορά άφησα την κόρη μου να κλάψει για μόνο 10 λεπτά και όταν την πήρα στην αγκαλιά μου με αγκάλιασε σφιχτά και έτρεμε από το κλάμα!!! :( δεν το ξαναέκανα και κάθε φορά που κλαίει είμαι πάντα εκεί δίπλα της η ΜΑΜΑ της γιατί είναι το παιδί μου που αγωνιούσα να το αγκαλιάσω μόλις γεννηθεί.

Σε πολλά ποστ έχω διαβάσει οι ετοιμόγεννες αγωνιούν και λένε: πότε θα κρατήσω στην αγκαλιά μου το μωρό μου και μόλις γεννιέται τι κάνουμε? το αφήνουμε μόνο του να κλάψει...το τιμωρούμε δηλαδή... πολύ άδικο κατ' εμέ!! πολύ κρίμα ένα τόσοδούλι να γνωρίζει την άσχημη πλευρά της ζωής από τόσο νωρίς!!

Εφούλα όταν θα μεγαλώσει ίσως και να αλλάξει συνήθειες και να κοιμάται πιο εύκολα, όμως μπορεί και να ανοιώθει ανασφάλεια και να σε θέλει κοντά του, είναι τόσο κακό? ΟΧΙ δεν νομίζω, μην αφήνεις το μωράκι σου μόνο του ποτέ....

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Εφούλα ακριβώς το ίδιο κάνει και η κόρη μου. Με το που την αφήνω στην κούνια της, δεν ξέρω πώς το καταλαβαίνει, ξυπνά και κλαίει. δεν ξέρω γιατί δεν της αρέσει η κούνια!!!

Α ξέρω γιατί.....γιατί στην κρεββατοκάμαρα έχει ησυχία και έχει μάθει να κοιμάται με φασαρία και να ξυπνά όταν είναι ησυχία!!!:ohmy:

Αλλά πώς είναι δυνατόν να αφήνεις ένα μωράκι 40 ημερών να κλαίει για 2 ώρες?!!! :angry: μου φαίνεται αδιανόητο. δεν μπορώ να το πιστέψω! Το μωράκι σταμάτησε να κλαίει αφού κατάλαβε ότι ήρθε στον κόσμο και σε μια δύσκολη κατάσταση έμεινε μόνο του!! Τώρα ξέρει ότι κανείς δεν είναι δίπλα του να του σταθεί και κοιμάται αμέσως γοατί φοβάται την εγκατάληψη!!!

Μια φορά άφησα την κόρη μου να κλάψει για μόνο 10 λεπτά και όταν την πήρα στην αγκαλιά μου με αγκάλιασε σφιχτά και έτρεμε από το κλάμα!!! :( δεν το ξαναέκανα και κάθε φορά που κλαίει είμαι πάντα εκεί δίπλα της η ΜΑΜΑ της γιατί είναι το παιδί μου που αγωνιούσα να το αγκαλιάσω μόλις γεννηθεί.

Σε πολλά ποστ έχω διαβάσει οι ετοιμόγεννες αγωνιούν και λένε: πότε θα κρατήσω στην αγκαλιά μου το μωρό μου και μόλις γεννιέται τι κάνουμε? το αφήνουμε μόνο του να κλάψει...το τιμωρούμε δηλαδή... πολύ άδικο κατ' εμέ!! πολύ κρίμα ένα τόσοδούλι να γνωρίζει την άσχημη πλευρά της ζωής από τόσο νωρίς!!

Εφούλα όταν θα μεγαλώσει ίσως και να αλλάξει συνήθειες και να κοιμάται πιο εύκολα, όμως μπορεί και να ανοιώθει ανασφάλεια και να σε θέλει κοντά του, είναι τόσο κακό? ΟΧΙ δεν νομίζω, μην αφήνεις το μωράκι σου μόνο του ποτέ....

:kiss:

συμφωνω με ολα

ποτε δεν την αφηνω μονη

ουτε τουαλετα μερικες μερες δεν παω να φανταστεις μονο σε μεγαλες αναγκες:lol:

αυτο καταλαβα οτι ισως νιωθει ανασφαλεια η ειναι τοσο κοινωνικο παιδι που θελει συνεχεια να εχει καποιον κοντα της

τι κοντα της δηλαδη αγκαλια

τωρα κοιμαται ευτυχως

το βραδυ κοιμαται αλλα τη μερα με το που την αφηνω κατω τσουπ το ματι γαριδα

μου την εσπασαν πριν μην πω ποιος ηταν εδω και γκρινιαρικο μου το ελεγε συνεχεια

ε τα πηρα και εγω και λεω το παιδι μου για να κλαιει κατι το ενοχλει δεν ειναι γκρινιαρικο

λεει τι παρεξηγησε και το δικο μου ετσι ηταν και ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειχα γκρινιαρικο μωρο

να δεις λεει που και τα πονακια να περασουν παλι η δικια σου θα κλαιει επειδη ετσι θελει και εμαθε

μιλαμε απορω πως δεν εκανα φονο

τουρμπο με εκανε

:evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KAI EMENA ΕΦΟΥΛΑ MOY TH ΛΕΝΕ ΓΚΡΙΝΙΑΡΑ ΚΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ.

Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΘΑΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ

ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΔΕ ΤΟ ΕΓΚΡΙΝΕΙ.

ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΓΚΡΙΝΙΕΣ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΧΑΔΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΣΤΕΡΗΣΩ??

ΔΕ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΜΑΙ, ΑΝ ΜΟΥ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΔΕ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ ΛΙΓΟ.

ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΙΣ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΤΙΣ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΘΑ ΜΟΥ ΦΕΥΓΕΙ.

ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.

ΟΥΤΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ, ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

ΜΗ ΜΟΥ ΜΕΙΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ??:S

ΣΙΓΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΙΦΟΣ ΚΑΙ ΚΡΑΡ ΦΟΒΕΡΕΣ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΕΙΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΠΑΩ ΜΕ 1000! ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΣΥΧΝΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Ο,ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΤΙΠΟΤΑ! ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΝ ΕΧΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ! ΕΔΩ ΑΠΛΑ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ, ΤΑ ΑΓΧΗ, ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΑΣ ΑΡΑ ΛΕΜΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΓΝΩΜΗ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ, ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ! Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ! ΣΥΓΝΩΜΗ LALA ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΜΑΝΑ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΙΡΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ! ΟΛΕΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΗ ΚΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ! ΕΦΟΥΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΓΛΥΚΕΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΡΕΜΗ! ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΔΕΝ ΚΑΚΟΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΝΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ (ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ). ΤΟ ΤΙΡΟΓΑΡΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! ΠΑΡΕ ΦΩΤΕΙΝΟΥΛΗ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ! Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΛΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΠΑΡΑΚΤΙΚΑ Η ΓΡΙΝΙΑΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ! ΑΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΑΣΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΑΝΟΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ ΑΝ ΚΛΑΕΙ ΟΜΩΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ, ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ! ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ ΛΙΓΟ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΝΟΥΣ ΣΕ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΓΟΝΑΤΑ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΟΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ! ΝΑ ΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΓΕΡΑ! ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΕΛΑΦΡΩΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχχχ μεγαλο θεμα λεμε. Εμενα εμαθε να εινα ξαπλα στο κρεβατι μου αφου εκει κοιμομαστε αγκαλιτσα και θηλαζω μονο ξαπλωτη γιατι οι μαραθωνιοι θηλασμοι μονο ετσι εβγαιναν τους πρωτους μηνες! Τωρα ομως εχω το ακριβως αντιθετο προβλημα. Δεν του αρεσει η αγκαλια για πολυ ωρα και θελει να θηλαζει μονο ξαπλωτος! Δεν μπορω να ξεμυτισω αν εκει που θα παω δεν εχει κρεβατι.

Παρολαυτα η αγκαλια ειναι βαλσαμο για τα μωρακια, η επαφη, η μυρωδια, οι αγαπουλες, τα φιλακια (τον δικο μου τον φιλαω στο στομα:blush: ). Θα χορτασεις μωρο μεχρι να γινει παιδακι και μετα τσουυυυπ θα το κυνηγας για ενα φιλακι.

Να πω και κατι ακομα? Ξερω οτι τα αγορια ειδικα δεν πρεπει να τα αφησεις να κλαινε γιατι κανουν βουβοκυλη. Ο θειος μου εκανε μωρο εγχειριση απο αυτο το πραμα και ο γιατρος την εκραξε την γιαγια μου που τον αφηνε να κλαιει. Αλλα οπως και να χει και γω δεν αντεχω να τον ακουω να σπαραζει. Προτιμω να μου πιαστει η μεση. Προς Θεου δεν κρινω καμια ετσι? Απλα λεω τι κανω εγω με το δικο μου το παιδι. Συμφωνω με την αποψη της LaLa και ας τα λεει τσεκουρατα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki mou yparxoun kai ranza ..bale ena mes sto autokinhto na to exeis pantou :laugh: :laugh: :laugh: :P

efoula mou mhn akous kanenan kane auto pou sou leei to mhtriko sou enstikto mono ayto .ola ta ala einai asxetes paremboles sto kathikon sou na megaloseis ena eutixismeno paidaki .mono esu ksereis ti thelei h zouzouna sou kai thn niotheis polu kala mono empisteusou ton euato sou kai ola kala tha pane .

egw ti na sou pw einai meres pou thelei perissoterh agalitsa einai meres pou thelei thn hsixia tou alla exoume megalosei pia .

opos to diko sou mwraki etsi kai to diko mou nosileutikan gia mia mera otan gennithikan ,egw phsteuw oti auto tous exei mhnei mes sthn kardoula tous ki fobounte na mhn mhnoun palu mona tous .otan ton phra sta xeria mou ton agaliaza kia tou elega oti den tha ton ksana afisw pouthena monaxouli tou .eblepa oti eixai thn anagh na me niothei dipla tou ,na einai panw mou ,htan pio hsixos tote .siga siga arxise na ksekolaei kai na mhn fobate toso ,tora mporei na paizei mono tou se ena dwmatio gia erketh wra ospou na thelisei na me dei .

dose osh agaph exeis sto plasmataki sou giati thn exei anagh .

telos eimai sto mammy enamish xrono exw dei pola kai exw mhlisei me para poles kopeles ,aytes pou agapw kai empsteuome einai sthn pliopsifia tous palies kopeles edw mesa san kai mena pou tis kserw polu kala afou mhlame edw tosous polous mhnes kai kserw oti mporei na fenete oti mhlane apotoma h apolita alla einai psixoules kai einai ekei otan xriastei kapoios bohthia xoris na skeutonte ta proigoumena .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι να εγραφες ως μητερα, λαλα...

τοτε δε θα ειχαμε προβλημα.

μαλλον ως παντογνωστης ειδικος πολυαπαυτολογος γραφεις.

τελοσπαντων,βαρεθηκα να ασχολουμαι.

γραφε οπως θες και κανε ο,τι θες.

οπως λενε και οι αγγλοι "you cant teach an old dog new tricks"...οποτε κρατα τον τροπο που συμπεριφερεσαι και περαστικα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

papaki mou yparxoun kai ranza ..bale ena mes sto autokinhto na to exeis pantou :laugh: :laugh: :laugh: :P

efoula mou mhn akous kanenan kane auto pou sou leei to mhtriko sou enstikto mono ayto .ola ta ala einai asxetes paremboles sto kathikon sou na megaloseis ena eutixismeno paidaki .mono esu ksereis ti thelei h zouzouna sou kai thn niotheis polu kala mono empisteusou ton euato sou kai ola kala tha pane .

egw ti na sou pw einai meres pou thelei perissoterh agalitsa einai meres pou thelei thn hsixia tou alla exoume megalosei pia .

opos to diko sou mwraki etsi kai to diko mou nosileutikan gia mia mera otan gennithikan ,egw phsteuw oti auto tous exei mhnei mes sthn kardoula tous ki fobounte na mhn mhnoun palu mona tous .otan ton phra sta xeria mou ton agaliaza kia tou elega oti den tha ton ksana afisw pouthena monaxouli tou .eblepa oti eixai thn anagh na me niothei dipla tou ,na einai panw mou ,htan pio hsixos tote .siga siga arxise na ksekolaei kai na mhn fobate toso ,tora mporei na paizei mono tou se ena dwmatio gia erketh wra ospou na thelisei na me dei .

dose osh agaph exeis sto plasmataki sou giati thn exei anagh .

telos eimai sto mammy enamish xrono exw dei pola kai exw mhlisei me para poles kopeles ,aytes pou agapw kai empsteuome einai sthn pliopsifia tous palies kopeles edw mesa san kai mena pou tis kserw polu kala afou mhlame edw tosous polous mhnes kai kserw oti mporei na fenete oti mhlane apotoma h apolita alla einai psixoules kai einai ekei otan xriastei kapoios bohthia xoris na skeutonte ta proigoumena .

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΦΟΒΟΣ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ

ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ Σ'ΑΥΤΕΣ?????:P :P ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή βλέπω ότι οι περισσότερς κοπέλες παρεξήγησαν την τακτική που ακολούθησα να αφήσω το μωρό μου να κλαίει επί 2 ώρες και κάνουν λόγο για "εγκαταλειψη" κτλ να επισημάνω ότι το κοριτσάκι μου δεν έμεινε ούτε στιγμή μόνο του..Το θεώρησα αυτονόητο όταν έγραφα ότι δεν αφήνεις ένα τόσο δα μωράκι ποτέ μόνο του, γι'αυτό και δεν το ανέφερα.

Τόσο εγώ όσο και ο άντρας μου ήμασταν από πάνω της, της μιλούσαμε, τη φιλούσαμε, της κρατούσαμε το χεράκι και όλα τα σχετικά, απλώς δεν της κάναμε το χατήρι να την πάρουμε αγκαλιά...Εξάλλου, το κλάμα της δεν ήταν ακριβώς κλάμα, αλλά γκρίνια και νεύρα..

Λέτε εσείς να πονάτε το μωρό μου περισσότερο από εμένα που το γέννησα;; Το παιδί μου το κρατάω στην αγκαλιά μου πολλές ώρες την ημέρα, αφού εγώ ασχολούμαι αποκλειστικά μαζί της..Δεν είναι ανάγκη να κοιμάται και πάνω μου..Αν και για ένα διάστημα γινόταν αυτό!Και το κοριτσάκι μου κοιμάται στο κρεβατάκι της πλεόν, επειδή εκεί ξεκουράζεται πραγματικά...Όχι από το φόβο της εγκατάλειψης, όπως έγραψε η φίλη Argi..

Γιατί πιστέψτε με ότι μπορεί η αγκαλίτσα της μαμάς να είναι τέλεια, αλλά το παιδί εκεί δεν ξεκουράζεται..

Και στην τελική εγώ είπα απλώς τί έκανα με το δικό μου παιδί ώστε να μπορεί να κοιμάται στο κρεβατάκι της..Δεν πίεσα καμία άλλη μανούλα να κάνει το ίδιο...Εμένα πάντως μου βγήκε σε καλό, γι'αυτό και το έγραψα..

Εσείς λοιπόν που αγαπάτε τα παιδάκια σας να μην τα αφήσετε να κλαίνε και να τα έχετε στην αγκαλίτσα σας..Είναι σεβαστές όλες οι γνώμες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoulitsa mou glukia ego den se pareksigisa katholou oute se theoro "kakia" epeidi tin afises na klaiei,an thumamai kala legete ferberising ,diavaza prosfata se kseno forum..kai ego tin afino na klaiei den ginete diaforetika ,stamataei molis tin pairno apo to relax kai xamogelaei ponira kai molis tin afino klaiei,dino k ego tin pipila k stamataei,prosopika pou to latrevo to paidi mou kai eimia xadiara k ego i idia kai afti to idio thelo na mathei giati pistevo oti mporei na mathei na einai aneksartiti kai na min noiothei anasfalia moni tis,ton septemvrio tha paei vrefiko ,ego den tha eimai ekei na tin perno agkalitsa oli tin ora...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα Γιωτάκι μου κοιμόταν μόνο στο ριλάξ και στο πορτ μπεμπέ μετά από πολύ κούνημα, όπως ξαναείπα...Όταν την ταϊζα, την έπαιρνε ο ύπνος στην αγκαλιά μου και πήγαινα να τη βάλω κάτω να κοιμηθεί και ξεσήκωνε τον κόσμο..Με το που την σήκωνα ως δια μαγείας σε 1 δευτερόλεπτο ξανακοιμόταν..Δεδομένου ότι το λίκνο το μισούσε, στο πορτ μπεμπε ζεσταινόταν και δε χωρούσε πλέον, είπα να δοκιμάσω την κούνια...

Με πολλή υπομονή κι ενώ ήμουν από πάνω της όση ώρα έκλαιγε, τελικά την πήρε ο ύπνος από την κούραση..Την επόμενη μέρα την ξαναέβαζα κάθε φορά που κοιμόταν, γκρίνιαζε λίγο, αλλά κοιμόταν...Τελικά έμαθε και τώρα κοιμάται μόνο εκεί και μάλιστα πολλές φορές ξυπνάει και παίζει μόνη της και αν δεν παω να την δω δεν την παίρνω χαμπάρι...

΄Ισως υπάρχουν και άλλες μέθοδοι, ορθότεροι, αλλά εγώ είχα δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και τζίφος..Μπορεί να έκλαψε λίγο, αλλά έμαθε...

Εγώ σέβομαι τις γνώμες όλων εδώ μέσα αλλά διάβασα μια κοπέλα που έλεγε ότι είχα εγκαταλείψει τη μπουλίτσα μου και πλέον κοιμάται αναγκαστικά επειδή φοβάται μην ξανασυμβεί το ίδιο...

Κι εγώ λατρεύω το παιδάκι μου όπως όλες οι μανούλες και παρά το γεγονός ότι είμαι 25 χρονών γαιδούρα κι έχω δικό μου παιδί, κάνω ακόμα χάδια με τη μαμά μου όπως τότε που ήμουν μικρούλα...

Αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 έγραψε:

Εμένα Γιωτάκι μου κοιμόταν μόνο στο ριλάξ και στο πορτ μπεμπέ μετά από πολύ κούνημα, όπως ξαναείπα...Όταν την ταϊζα, την έπαιρνε ο ύπνος στην αγκαλιά μου και πήγαινα να τη βάλω κάτω να κοιμηθεί και ξεσήκωνε τον κόσμο..Με το που την σήκωνα ως δια μαγείας σε 1 δευτερόλεπτο ξανακοιμόταν..Δεδομένου ότι το λίκνο το μισούσε, στο πορτ μπεμπε ζεσταινόταν και δε χωρούσε πλέον, είπα να δοκιμάσω την κούνια...

Με πολλή υπομονή κι ενώ ήμουν από πάνω της όση ώρα έκλαιγε, τελικά την πήρε ο ύπνος από την κούραση..Την επόμενη μέρα την ξαναέβαζα κάθε φορά που κοιμόταν, γκρίνιαζε λίγο, αλλά κοιμόταν...Τελικά έμαθε και τώρα κοιμάται μόνο εκεί και μάλιστα πολλές φορές ξυπνάει και παίζει μόνη της και αν δεν παω να την δω δεν την παίρνω χαμπάρι...

΄Ισως υπάρχουν και άλλες μέθοδοι, ορθότεροι, αλλά εγώ είχα δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και τζίφος..Μπορεί να έκλαψε λίγο, αλλά έμαθε...

Εγώ σέβομαι τις γνώμες όλων εδώ μέσα αλλά διάβασα μια κοπέλα που έλεγε ότι είχα εγκαταλείψει τη μπουλίτσα μου και πλέον κοιμάται αναγκαστικά επειδή φοβάται μην ξανασυμβεί το ίδιο...

Κι εγώ λατρεύω το παιδάκι μου όπως όλες οι μανούλες και παρά το γεγονός ότι είμαι 25 χρονών γαιδούρα κι έχω δικό μου παιδί, κάνω ακόμα χάδια με τη μαμά μου όπως τότε που ήμουν μικρούλα...

ego 28 xronwn forada k kano ta idia!!!!xixixi:P :P :P :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kaLA bre mpempoula(pou ontws me tetoia fatsoula san mpempoula eisai!!!!)giati kathesai kai eksigeis?????????????????????i efi eixe mia aporia...eipes tin gnwmi sou kai teleiwse twra ta extra sxolia na ta kratisoun gia ton eyato toous ma telswpantwn edw mesa!!!!!!!!edw koitas na grapseis mia aporia kai kapoios na sou pei tin gnwmi sou kai oxi na antiparatheis!!!!!!!!esi ekanes auto pou thewrouses swsto kai kala ekanes!!!ti kathesai kai eksigeis!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δοκιμασε να της δωσεις να αγκαλιασει ενα δικο σου ρουχο απαλο πχ μακο μπλουζακι (φορεμενο για να εχει τη μυρωδια σου!) εγω αυτο εκανα! Πολλες φορες κοιμοτανε με τη μπυτζαμα μου αγκαλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω γωγω μου...

σιγα μην καθομαστε να εξηγουμε για ποιο λογο κανουμε το ενα ή το αλλο και να απολογουμαστε.οποιος θεωρει το φορουμ πεδιο κριτικης ή δικο του τσιφλικι ας το ξανασκεφτει. ειναι ενα δημοκρατικο πεδιο ανταλλαγης αποψεων και εμπειριων και σε οποιν δεν αρεσει ας κανει τη βολτα του.επιτελους ας καταλαβουν ορισμενες οτι εδω ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!ολες γιναμε μητερες ή περιμενουμε να γινουμε και φυσικα τα αγαπαμε τα μωρα μας.καμια δεν αγαπαει το μωρο της περισσοτερο απο καποια αλλη και στην τελικη αν δεν τα αγαπουσαμε και αν δεν τα νοιαζομασταν δε θα σχολουμασταν με το φορουμ.οφειλουμε ομως ολοι να ακολουθουμε καποιους κανονες και ενας απο αυτους ειναι ο εξης

"απαγορευονται οι απαντησεις που με οποιονσηποτε τροπο θιγουν καποιον αλλον".ας τον κανουν δικο τους κανονα οσες χρησιμοποιουν στυλακια η υφακια που μπορει να παρεξηγηθουν και μετα πετανε την καραμελα "αυτη ειμαι εγω και ετσι μιλαω".αν καμια απο εμας δεν εκανε υπομονη ή δεν ηταν ανοιχτη στις γνωμες των αλλων θα ειχαμε σφαχτει εδω μεσα.

και οσον αφορα στο θεμα πιστευω οτι ολα τα μωρακια την περνανε αυτη τη φαση.και εμενα η δικη μου το εκανε πριν περιπου 3 βδομαδες αλλα για πολυ λιγο.ακολουθησα τη μεθοδο υπνος στην αγκαλια της μαμας και με προσοχη τοποθετηση στην κουνια και αν ξυπναγε της κουνουσα το σφηνακι και την ξαναεπαιρνε ο υπνος ή χαλαρωτικα μπανακια.πλεον κοιμαται μονη της και απο χτες το βραδυ στο δικο της δωματιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) Σωστά μίλησε το πατριωτάκι jovanna μπεμπούλα!:P Προσωπικά συμφωνώ μαζί σου. Βέβαια παρατηρώ πως το μωράκι μου για την ηλικία του είναι λίγο ανεξάρτητο (παίζει μόνο του για ώρες στην κούνια με τα παιχνιδάκια του κλπ)και νιώθω καλά με αυτό αφού εγώ έπρεπε να πάω για δουλειά μόλις σαράντησα + έχω μια ακόμη μπουμπούκα 18 μηνών να φροντίσω. Με φαντάζεστε 20+ ώρες με τη μπέμπα αγκαλιά?? και δε νιώθω καθόλου πως έχω εγκαταλείψει το μωράκι μου. Να πριν λίγο πλάνταξε στο κλάμα που την είχα αγκαλιά και της έκανα βόλτες:huh: . Αυτή ήθελε να κοιμηθεί μόνη στο κρεβατάκι με τα παιχνίδια της:laugh: . Μόλις την ακούμπησα και ηρέμησε. Από όταν γεννήθηκε έτσι κάνει. Και απλώς να πω πως συμφωνώ με SIFOS και KPAP. Ας είμαστε λίγο προσεκτικές όταν γράφουμε εδώ. Μερικά υφάκια είναι ενοχλητικάB)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...