Μετάβαση σε περιεχόμενο

Aπό το 1 ή και τα 2 στήθη


Recommended Posts

Κορίτσια σας χαιρετώ

¨Εχω μια απορία που με βασανίζει εδώ και μέρες και θα ήθελα και τη δική σας γνώμη. Θηλάζω αποκλειστικά την μπέμπα μου εδώ και 2,5 μήνες.Αυτό που με απασχολεί είναι καταπόσο σε ένα γεύμα πρέπει να δίνουμε από το ένα ή και από τα δύο στήθη. Αρχικά ξεκίνησα να θηλάζω με τα λεπτά: 10 με 15 λεπτά πό κάθε στήθος σε κάθε γεύμα. Στη συνέχεια αφού παρακολούθησα μαθήματα θηλασμού, οι μαίες μου είπαν να αδειάζω ένα στήθος (20 μ2 30 λεπτά) σε κάθε γεύμα. όλα καλά μέχρι αυτό το σημείο. Η μπέμπα έπαιρνε κανονικά βάρος. Πριν απο 15 μέρες η παιδίατρος μου είπε να δίνω 1 με 2 γεύματα μητρικό γάλα με μπιμπερό ώστε τώρα που θα πάω δουλειά να αφήνω μητρικό γάλα στο σπίτι. Η μικρή όμως έχει άλλα σχέδια... δεν παίρνει με τίποτα το μπιμπερό με αποτέλεσμα να χάνει κάθε μέρα ένα γεύμα (κλαιει πολύ και στο τέλος κοιμάται). Χθες που πήγαμε στην παιδίατρο μας είπε ότι έχει κανονικό βάρος αλλά τις τελευταίες 15 ημέρες αντί να πάίρνει περισσότερα από 20 γραμμαρια τη μέρα έπαιρνε μόνο 14! Από εκείνη τη μέρα ανχώθηκα. Μήπως φταίει το ότι θηλάζω από ένα στήθος; Τώρα άρχισα να ξαναδίνω και από τα δύο. Μήπως φταίει το γεύμα που χάνεται από το μπιμπερό; Τί λέτε εσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κανεις παρα πολυ καλα που αδειαζεις πρωτα το ενα στηθος. ειναι σημαντικο για να παρει το μωρο και το πιο μεσα γαλα που ειναι υποτιθεται πιο παχυ και πιο θρεπτικο. μπορεις για να εισαι σιγουρη αφου την αφησεις αρκετα στο ενα, μετα να της προσφέρεις και το αλλο. να ξερεις γενικα οτι οσο περναει ο καιρος θα μενει λιγοτερο στο στηθος, θα μαθει να τραβαει πιο καλα και πιο γρηγορα, οποτε μην ανησυχησεις αμα αρχισει να συμβαινει αυτο...

για το προβλημα σας με το μπιμπερο δυστυχως δεν εχω κατι να προτεινω... απο οτι εχω ακουσει απο αλλες μαμαδες, στο τελος οταν οντως πεινανε πολυ αποφασιζουν να πιουνε απο αυτο... δεν εχω ομως προσωπικη εμπειρια για να σε βοηθησω...

για την μειωση στο βαρος που παιρνει μπορει να φταιει και το γευμα που χανει αλλα μπορει απλα να μειωθηκε φυσιολογικα, δεν γινεται τα μωρακια να εχουνε τρελη αναπτυξη συνεχεια γιατι στο τελος θα τα σηκωναμε με γερανο ... μηπως και να της προσεφερες συχνότερα στηθος όσο είσαι στο σπιτι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλο θα ειναι να την αφηνεις να σου αδειαζει καλα το ενα στηθος και μετα να δινεις το αλλο!

Εγω την αφηνω να τρωει απο τη μια μερια την αφηνω να ρευτει (οχι παντα) και αν θελει συνεχιζει και απο την αλλη.

Αυτο συνηθως γινεται το βραδυ τοτελευταιο γευμα οπου τρωει για μια ωρα.

Γενικα η μικρη μου κανει ακομη πολυ μεγαλα γευματα(το μικροτερο ειναι 20-30 λεπτα και το μεγαλυτερο μπορει να φτασει τη 1 ωρα)

Οσο για το βαρος υπαρχουν διακυμανσεις!

Δεν παιρνουν παντα το ιδιο οποτε μην αγχωνεσαι!

Για το μπιμπερο δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι η δικια μου το παιρνει κανονικα οταν χρειαστει!

Eλπιζω παντως να βρειτε το δρομο σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εστρελλα δεν εχω θηλασει ακομα....Απλα ηθελα να σου πω κατι που εχω διαβασει πολλες φορες απο τις εμπειρες μανουλες εδω...

Πολλες φορες το μωρακι δεν παιρνει το μπουκαλι απτη μανουλα του γιατι μυριζει το στηθος σου και δεν καταλαβαινει γιατι να του δωσεις αυτο το "ξενο" πραγματακι κ οχι το κανονικο.Μηπως να δοκιμαζε καποιος αλλος να την ταισει με μπιμπερο??Ο μπαμπας της ή καποιος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

estrella k mena o dikos mou de pairnei mpimpero..eno oso itan neogennito eperne..alla meta ekana 2 mines na doso k de tou arese...

me to diko mou gala enooo..

k opote tha zotristo arketa otan ftasei i ora na tou doso mpoukali...

esi otan pas douleia forntise aytos pou tha to taisei na balei otoaspides giati...exei na riksei klama...:laugh: :laugh:

ego dokimas 2-3 fores na tou doso k tzaaaaampa posa ml exo petaksei...

krimaaa::(

eyxomai grigora na piasei

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχιζω απο το τελος αν και τα κοριτσια εχουν καλύψει τις αποριες σου :)

Η παιδιατρος σε μπερδεύει , μην την ξανακουσεις !!!! Μετα τις 40 μερες ζυγιζουμε το μωρο καθε μηνα. Αν δεν πηρε το επιθυμητο βαρος στις 2 εβδομαδες αυτο δεν λεει τιποτα γιατι τις επομενες 2 μπορει να παρει παραπάνω ...

Η ασχετη παιδιατρος σου λεει να δινεις μπουκαλι για να συνηθισει το μωρο και δεν σε ενημερώνει οτι το μωρο το μπερδευεις και το αγχωνεις με αυτη την τακτική . Σε μυριζει , μυριζει το γαλα σου στο στηθος και το βαζεις να πιει απο μια πλαστική πιπιλα !!! Τι να κανει το καυμένο ..να μην κλαιει ????

Το μπουκαλι το δινει καποιος αλλος οταν λειπει η μαμα απο το σπιτι . Ουτε καν σε αλλο δωματιο (το μωρο σε αντιλαμβανεται) αλλα εξω απο το σπιτι . Οταν ερθει η ωρα πρεπει να κανεις προβες απουσιες ... Τωρα πρεπει να σταματησεις να μπερδευεις το μωρο και να του προσφέρεις στηθος .

Οσα εμαθες για το θηλασμο (χωρις χρονικο οριο ) ειναι σωστα . Δινουμε το ενα στηθος για οση ωρα θελει το μωρο και μετα αν θελει το μωρο προσφέρουμε το αλλο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mε εχουν καλυψει τα κοριτσια παραπανω!

θα σου απαντησω στο θεμα εργασιας !

εχω επιστρεψει στην δουλεια εδω και 6 μηνες! κανα 10ημερο πριν την επιστροφη εκανα μια μικρη τραπεζα γαλατος την οποια ανανεωνω τις μερες- ωρες που ειμαι στην δουλεια!

και εμενα δεν πινει μητρικο απο εμενα απο το μπουκαλι αλλα απο αλλους το κατασπαραζει! βασικα τωρα το πινει μονη της! μυριζει οτι ειναι γαλα της μανουλας!

θα σου προτεινα να μην χανει γευμα! βαικα δεν υπαρχει οριο και ωρα στο θηλασμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Elli13 κοριτσιιιιιι μμμ τι καλααα!!!! Ήμουν σίγουρη ότι θ ήταν όλα καλά! Το σώμα σου θυμάται και ξέρει ακριβώς τι πρέπει ν κάνει!!!! Αχχχχ ακούσαμε την πρώτη καρδούλα !!!❤️❤️❤️ ποσό είσαι τώρα;;;  Εγώ η θ πάω τη Παρασκευή η από βδομάδα! Μ είπε ο γιατρός καλυτερα από βδομάδα γ ν ακούσουμε σίγουρα καρδούλα αλλά εμένα ο άντρας θ λείπει σε ταξίδι! Όποτε λέω ν πάω τη Παρασκευή κ αν δν ακούσουμε δν θ αγχωθώ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ και θ ξαναπάω από βδομάδα που θ γυρίσει ο συζυγος! Πιστεύω πως όλα είναι καλά , έδωσε το σήμα του το μικρακι μ με τις ναυτίες π έχω!  @Naty @Θέτις Κ. @Girly είμαστε οι επόμενες ❤️❤️
    • Έλα ντε ; Και εγω αυτό αναρωτιέμαι ήπια 600ml ζαχαρονερό είναι δυνατόν να είναι τα ίδια όρια ;
    • Κορίτσια δεν θα παρω τηλ θα περιμένω και την άλλη φορα τα ίδια έγινε με τον θυρεοειδή και ειχα πανικοβληθεί δεν μου απάντησε ποτε στο μήνυμα μου άσε που ντράπηκα κιολας που του εστειλα μνμ στο κινητό του χωρις μου το δώσει ο ιδιος.. έτρεχα από μόνη μου σε ενδοκρινολόγο μεγάλη βδομαδα τελευταία στιγμή να βρω γιατρό να με δεχτεί  και αποτελέσματα ήταν να μην δώσει καν σημασία στην τιμή του θυρεοειδή  Δεν μου είπε ποτε να του στέλνω αποτελέσματα από εξετάσεις και απο την μια το καταλαβαίνω δεν είναι ιδιώτης να το εχω όποτε θέλω στο τηλέφωνο.. το ήξερα ότι θα γίνει αυτό από την στιγμή που πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο 🤷‍♀️
    • Όμως αυτά είναι τα όρια της καμπύλης των 75! Πώς γίνεται να είναι ίδια και για τα 100? Νομίζω κι εγώ να πάρεις να ρωτήσεις, εγώ τουλάχιστον θα ρώταγα και μη σε νοιάζει τι σου είπανε για επείγοντα! 
    • Έλα μπράβο κορίτσι μου όλα καλά πηγαίνουν με το μωρακι σου ήθελε λίγο το χρόνο του η καρδούλα ήταν νωρίς για αυτό 🥰 εγω είμαι με τον αντρα σου 100% τώρα να σου την αλήθεια έχει δίκιο επειδή πάνω κάτω ήμουν στην ίδια κατάσταση με εσενα θέλεις βοηθεια έστω να περάσεις ο πρώτο τρίμηνο σίγουρα θα πάρεις το παιδάκι σου αγκαλιά και εγω την επαιρνα και την παίρνω ακόμα που έχει πάει 12 κιλά αλλά στην αρχή τουλάχιστον προσπαθούσα να μην την παίρνω με το παραμικρό αγκαλιά συνήθως καθόμουν στον καναπε και μου την έδινε η μαμα μου όποτε με χρειαζόταν  Με το καλοοοοο 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...