Μετάβαση σε περιεχόμενο

μηπως μου κοβεται το γαλα???


Recommended Posts

καλημερα σε ολες τις θηλαζουσες μαμαδες!

εχω φρικαρει λιγο γιατι μου φαινεται οτι μου μειωνεται το γαλα κοριτσια!!!! η κορη μου ειναι 5μισι μηνων και εδω και δυο βδομαδες τρωει το μεσημερακι φρουτοκρεμα. ετσι εχουμε 5 γευματα θηλασμου καθε μερα, περιπου ανα 3 ωρες... το παιδι δεν φαινεται να πειναει, συνεχιζει να κοιμαται κανονικα το βραδυ, την βαζουμε για υπνο στις 9 και ξυπναει κατα τις 7 το πρωι...

εδω και καμια βδομαδα καθε πρωι που ξυπναω το στηθος μου ειναι ολο και λιγοτερο πρησμενο και δεν τρεχει πια ποτε, ενω παντα εσταζε μεσα στο βραδυ αλλα και την ωρα που ετρωγε η μικρη... ισως ειναι και ιδεα μου απλα, βλεπετε ειχα ασχημα νεα για την δουλεια μου αυτη την εβδομαδα που με στενοχωρησαν και ειμαι καπως ταραγμενη .... αρχισα και διατροφη εδω και καμια βδομαδα μπας και φυγει κανενα κιλο της εγκυμοσυνης και φοβαμαι μηπως ολα αυτα εχουνε επηρεασει την κατασταση...

μηπως απλα ρυθμιστηκε η παραγωγη ? η εχει αρχισει η κατρακύλα..? να βγαλω το θηλαστρο και να τρομπαρω ολη μέρααα?????

αααχ πειτε τιποτα μπας και ηρεμησω καθολου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το οτι δεν τρεχει το στηθος δεν ειναι ενδειξη οτι μειωθηκε το γαλα! ρυθμιστικε η παραγωγη! το οτι δεν πρηζεται δεν σημαινει οτι δεν εχεις γαλα! η στεναχωρια δεν μειωνει την παραγωγη ουτε κοβεται το γαλα!ουτε και η διαροφη!

να μην βγαλεις το θηλαστρο! βαζε το παιδακι σου στο στηθος οσο πιο ολυ μπορεις!

κατα την γνωμη μου ξεκινησατε πολυ νωρις τα φρουτακια! τα μωρακια που θηλαζουν δεν συμβαδιζουν με το προγραμμα των μωρων που δεν θηλαζουν. και δεν αντικαθηστουμε γευμα θηλασμου με γευμα στερεης τροφης, αυτο το κανει το μωρο μονο του αλλα σιγουρα οχι πριν το χρονο. το μητρικο γαλα παραμεναι κυρια τροφη ! τα υπολοιπα ειναι συμπληρωματικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi μου αρχισαμε το φρουτο στον 5ο μηνα γιατι ειχαμε μεγαλο θεμα δυσκοιλιοτητας και ειχαμε καταληξει να κανουμε κακα μονο με υποθετο μια φορα την εβδομαδα. με το που αρχισε να τρωει μηλαρακι αυτο ρυθμιστηκε και το μωρο ειναι πολυ πιο χαρουμενο

εκτος αυτου, στον 5 μηνα ειχε σχεδον 3πλασιασει το βαρος της ( απο 2900 που γεννηθηκε τωρα ειναι 8μισι κιλα, 73 ποντους, καθεται σχεδον μονη της ) και γενοκοτερα εδειχνε σημαδια οτι τελοσπαντων θελει κατι διαφορετικο εκτος απο γαλα :) αλήθεια..!!!

επισης, για να αντικαταστησουμε το γευμα, ειναι μια διαδικασια που μας πηρε περιπου 2-3 εβδομαδες, σιγα σιγα και λιγο λιγο, τωρα τρωει ενα αχλαδι και ενα μηλο και αμα αργεις να της δοσεις την επομενη κουταλιτσα τσιριζει, της αρεσει παααρα πολυ... στην αρχη της εδινα λιγοτερο φρουτο και μετα στηθος, αλλα τωρα που το τρωει ολο δεν θελει και γαλα μετα. μηπως αυτο εννοεις οτι το κανει το μωρακι μονο του?

καθε μωρακι ειναι διαφορετικο πιστευω...

θα ακολουθησω παντως την συμβουλη σου και για μερικες μερες θα την βαζω συνεχεια στο στηθος να μου φυγει το αγχος τουλαχιστον ...

ευχαριστω πολυ πολυ για την απαντηση...!!!

πολλα φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το γαλα δεν κοβεται ειδικά μετα απο 5 μηνες θηλασμου . Ρυθμιστηκε η παραγωγή αναλογα με τις φορες που ζητάει το μωρο σου ....για ποιο λογο να χεις περισσοτερο γαλα απο αυτο που χρειαζεται το μωρο ? ;)

Μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που γραφεις με το φρουτο ! Συνήθως τα μωρα με το μηλο (εχει πολυ πηκτινη και επηρεαζει το εντερακι) παθαινουν δυσκοιλιότητα ! Δεν νομιζω οτι την βοηθησε να μην ειναι δυσκοιλια ....

Οπως και να χει μην αγχωνεσαι απλα μην τηρεις τοσο αυστηρα το ωραριο και προσφερε πιο συχνά . Μερικα μωρα μετα τον 4ο-5ο μηνα δειχνουν μια "αδιαφορια" για το στηθος και θελουν λιγο παροτρυνση . Καλο θα ηταν το μητρικο γαλα να ειναι η κυρια τροφη του μωρου για τον πρωτο χρονο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΠΟ ΕΔΩ, ΕΙΧΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΤΑ"ΙΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΦΑΓΑΚΙ, ΕΔΕΙΝΕ ΣΤΗΘΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΟΤΡΟΠΟΣ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΥΠΟΨΗΝ ΜΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινου ετσι προτεινετε στην αρχη , εδικά στα μωρα που δεν ειναι τοσο προθυμα να θηλάσουν και κανουν λιγα γευματα .

Εμενα που θηλάζει νον στοπ δεν εκανα κατι τετοιο :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Το γαλα δεν κοβεται ειδικά μετα απο 5 μηνες θηλασμου . Ρυθμιστηκε η παραγωγή αναλογα με τις φορες που ζητάει το μωρο σου ....για ποιο λογο να χεις περισσοτερο γαλα απο αυτο που χρειαζεται το μωρο ? ;)

Μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που γραφεις με το φρουτο ! Συνήθως τα μωρα με το μηλο (εχει πολυ πηκτινη και επηρεαζει το εντερακι) παθαινουν δυσκοιλιότητα ! Δεν νομιζω οτι την βοηθησε να μην ειναι δυσκοιλια ....

Οπως και να χει μην αγχωνεσαι απλα μην τηρεις τοσο αυστηρα το ωραριο και προσφερε πιο συχνά . Μερικα μωρα μετα τον 4ο-5ο μηνα δειχνουν μια "αδιαφορια" για το στηθος και θελουν λιγο παροτρυνση . Καλο θα ηταν το μητρικο γαλα να ειναι η κυρια τροφη του μωρου για τον πρωτο χρονο .

respect

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...