Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν μπορώ να ξεχάσω...


tirogaridaki

Recommended Posts

ποοοοοοοοσσο σε καταλαβαινω κοριτσακι μου..

ξερω τι περνας.κι εμενα ετσι μου φερονταν και μου φερονται ακομα!!στην αρχη αυτο με τρελαινε και ηθελα να ουρλιαξω,οτι δεν μπορω αλλο να υποκρινομαι!!δεν ειμαι καλα!!δεν θελω να το ξεχασω!!!δε θελω!!θελω να μιλαω συνεχεια γιαυτο!!να το θυμαμαι σαν να ειναι εδω!!"νεοι ειστε θα κανετε αλλα παιδια".γιατι???εγω ηθελα εκεινα τα παιδια!!δε με νοιαζει που ειμαστε νεοι!!η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν!!γιατι να μην τη χαρω?? "ε σιγα 10 εβδομαδων,παλι καλα,τι προλαβες να αγαπησεις,αλλες τα χανουνε στον 5ο και στον 6ο μηνα" και

η το αλλο το ωραιο:"καλυτερα μωρε..τα δυδιμα ειναι δυσκολο να τα μεγαλωσεις!!φαντασου να τα ειχες να σου ζαλιζουν το κεφαλι!!μικρη εισαι ακομα για τετοια" ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ???ΝΑ ΠΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ???ΝΑ ΧΑΡΩ ΔΗΛΑΔΗ???ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??ΚΑΝΑΤΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΚΑΙ ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΙΛΑΤΕ ΕΤΣΙ????ΔΥΟ ΜΩΡΑ ΕΧΑΣΑ!!ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΙΣ ΑΜΥΓΔΑΛΕΣ ΜΟΥ!!!!

μετα απο καιρο καταλαβαινω οτι μου ελεγαν αυτο που θεωρουσαν οτι θα με βοηθησει να επανελθω και να μη βουλιαζω στη δυστυχια μου..δεν πιστευω οτι το κανουν απο αδιαφορια ουτε απο κακια..δεν ξερουν ολοι οι ανθρωποι πως να αντιμετωπισουν καποιον που βρισκεται σε τετοιο πονο

με τον καιρο θα απαλυνει ο πονος σου..πιστεψε με..θα το θυμασαι και θα κλαις ολο και πιο σπανια..κλαψε,ξεσπασε,γραψε σε μας οτι εχεις να πεις το οποιο δεν μπορεις να το πεις αλλου,παντα θα ειμαστε εδω για σενα..

φιλακια κουκλα μου και σορι για το ξεσπασμα μου,μου θυμισες τα δικα μου και δεν αντεξα,ειχα κι εγω την αναγκη καπου να τα πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανούλα αυτό που σου συνέβη είναι πάρα πολύ δύσκολο! Δεν μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα γιατί δεν έχω νιώσει κάτι τέτοιο! Και πιστεύω πως μόνο κάποια κοπέλα που πέρασε από αυτό θα σε καταλάβει απόλυτα! Στην ιδέα και μόνο ότι μπορεί το μωράκι μου να μην είναι καλά.. τρελένομαι!

Πρέπει να περάσει αυτή η φάση! Πρέπει να θρηνήσεις! Εμείς εδώ θα είχαστε πάντα δίπλα σου! Για όποτε χρειαστείς και ότι κι αν είναι αυτό! Είναι λίγο μπροστά σ'αυτό που περνάς, αλλά όταν μοιράζεσαι με κάποιον αυτό που σε πονάει μαλακώνει λιγάκι τον πόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανη αυτο που εγινε στο μωρο σου ηταν το καλυτερο γιατι δεν γεννηθηκε για να ζησει τον πονο ..Η κορη μου εζησε 4 χρονια γεματα πονο.Το νοσοκομειο ειχε γινει δευτερο σπιτι μας..Δυστυχως ηταν ενα νοσημα που εγινε κατα τυχη και δεν υπηρχε τροπος να βρεθει με εξετασεις...πριν γεννηθει ..Πονεσα παρα πολυ που την εχασα αλλα τουλαχιστον ξερω οτι εκει που βρισκεται δεν θα ξαναπονεσει και δεν θα χρειαστει να της τρυπανε ολη μερα τα χερακια για να της παιρνουν αιμα ...

Εχεις ενα παιδι ακομη και αυτο ειναι πιστευω η μοναδικη παρηγορια σου..

Εγω τωρα που ειμαι εγκυος τρεμω αλλα πιστευω οτι ο θεος θα με βοηθησει και θα μου δωσει ενα γερο παιδακι!!

Οι συγγενεις και σε μενα δεν μιλουσαν μηπως με στενοχωρησουν .

Κουραγιο και υπομονη και ο χρονος θα απαλυνει τον πονο που νιωθεις ....

Πραγματικα και εγω στο mammy βρηκα υποστηριξη και συμπαρασταση!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φάνη μου ευχομαι αυτο να είναι ο μόνος πόνος που πηρες και απο δω και πέρα μόνο χαρές!Ξερω απο πόνο οπως ξανανεφερα εχασα την διδυμη αδερφη μου και η δικη μου μητερα που γέννησε ενα παιδί το έχασε όταν αυτο έγινε 23 και απο τότε ΄δεν ξαναγέλασε ποτε ομώς είναι εδω διπλά μου και δεν άφησε ούτε εμένα ούτε τον μπαμπά μου μπορεί ούτε να νιώθει πια ούτε να αισθάνεται αλλα μόνη δεν με άφησε.Και συ αν κατάλαβα κάλα έχεις ένα παιδάκι στάσου στα πόδια ου γι'αυτο λοιπόν και θα δεις ότι είσαι ικάνη για πολλά αφου έχεις την υγεία σου:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φανη μου οχι δεν δεν θα το ξεχασεις το μωρακι σου κλαψε,ξεσπασε ειναι πολυ νωρις να θελουν να ξεχασεις καμια μανα δεν ξεχναει!!!

ειναι πολυ νωρις και εσυ θρηνεις το μωρο σου ειναι απολυτα φυσιολογικο και πρεπει να σε καταλαβουν...ομως μπορεις να ξεχαστεις με το παιδακι σου παρτο μια αγκαλιτσα και ασε τον εαυτο σου ελευθερο να νιωσει χαρα και αγαλιαση ευχομαι με τον καιρο να απαληνει ο πονος σου και να νιωσεις καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανή μου είναι νωπό ακόμα γι' αυτό αισθάνεσαι έτσι. Έχεις την ανάγκη να βγάλεις τον πόνο από μέσα σου κι αυτό είναι λογικό. Άλλωστε ο πόνος ξεπερνιέται μόνο αν τον εξωτερικεύσουμε και τον εκφράσουμε. Κλάψε, θρήνησε για το μωράκι σου για να μπορέσεις να το ξεπεράσεις. Βέβαια αυτό είναι κάτι που δε ξεχνιέται ποτέ, όμως ο χρόνος έχει την ιδιότητα να απαλύνει τις πληγές. Μη ξεχνάς ότι έχεις ένα άλλο παιδάκι που χρειάζεται την αγάπη και τη στοργή σου. Αφιερώσου σε αυτό, δείξτου ότι το αγαπάς και είμαι σίγουρη ότι θα πάρεις μεγάλη δύναμη απ' το παιδάκι σου. Μην έχεις συνέχεια στο μυαλό σου μια δεύτερη εγκυμοσύνη. Πρέπει πρώτα να περάσει λίγος καιρός για να ηρεμήσεις λίγο και είμαι σίγουρη ότι τότε θα έρθει στη ζωή σου και το δεύτερο παιδάκι που τόσο λαχταράς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι δύσκολο αυτό που περνάς καμία μάνα δεν θα μπορούσε να το ξεπεράσει εύκολα... Γιατί δεν ρωτάς όμως έναν ειδικό; Να πας σε ψυχολόγο, δεν είναι κακό, αντιθέτος πιστεύω πως θα νιώσεις καλύτερα και αυτό θα σου δώσει τη δύναμη για να προσπαθήσεις και για ένα δεύτερο μωράκι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Πόσο θέλω οι συγγενείς μου που θα έρθουν στην βάφτιση να με ρωτήσουν <<Ρε Φανούλα..πως είσαι;; Μίλησέ μου γι αυτό..πες μου τι κρύβει η καρδιά σου;;>> quote]

Φανή μου ευτυχώς που εξωτερικεύεις τα συναισθήματά σου έστω κ με αυτό τον τρόπο..

Σαφώς και κανένας δε θα νιώσει ακριβώς τον πόνο το δικό σου,αλλά οι δικοί σου άνθρωποι σίγουρα στεναχωρέθηκαν κ αυτοί.:(

Δε σε ρωτάνε πώς νιώθεις κ κάνουν πως δε συνέβη ποτέ τίποτα γιατί δε θέλουν να στο θυμίζουν συνέχεια(ασχέτως εαν εσύ δεν το ξεχνάς ούτε για μια στιγμή).

Και το ότι σου λένε άσχετα πράγματα είναι γιατί πιστεύουν ότι έτσι θα σε βοηθήσουν να ξεχαστείς κ να ασχοληθείς με κάτι άλλο.

Ξέρεις,πολλές φορές,διστάζουμε να ρωτήσουμε για πράγματα που πονάνε,φοβούμενοι μήπως προκαλέσουμε μεγαλύτερο πόνο.:unsure:

Ωστόσο,μην πνίγεις τα συναισθήματά σου.Θα περάσεις από όλα τα στάδια Φανή μου.Βγάλτο από μέσα σου.Μίλησε στις φίλες σου,κλάψε.Πάρε το χρόνο που χρειάζεσαι για να πενθήσεις κ μη νιώσεις ποτέ ενοχές γι΄αυτό.

Ετσι πρέπει να γίνει,για να μη βρεθείς μετά από καιρό κ να μην μπορείς να διαχειριστείς τα συναισθήματά σου.

Άλλωστε,κοίτα πόσα κορίτσια είναι έτοιμα να σε ακούσουν?!!

χχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανουλα μου σε νιωθω οσο δεν φανταζεσαι !!!;) Καπως ετσι ημουν κι εγω μετα την 2η παλληνδρομη, οταν πηγα να κανω αποξεση ... Ενιωθα οτι εγω σκοτωνα το μωρο μου ... Εκανα πανω απο 1 μηνα να το ξεπερασω και το περασα σχεδον μονη μου :( ... Βεβαια επειδη ειμαι ανοιχτο βιβλιο ολοι με καταλαβαιναν πως νιωθω και γιατι νιωθω ετσι...

Αφεσου Φανουλα μου ... Κλαψε και ξεσπασε ... Θα σου κανει καλο ... Και φυσικα θα το ξεπερασεις ... Αλλωστε εχεις αλλο ενα παιδακι να σκεφτεις ... Κι αυτο θελει να σε βλεπει χαρουμενη κι ευτυχισμενη !!!;)

Πραγματικα οτι εγινε ηταν το καλο σας ... Τωρα θα υποφερεις για λιγο αλλα αν εφερνες στον κοσμο αυτο το παιδακι θα υποφερατε ολοι κι αυτο μαζι για την υπολοιπη ζωη σας!!!

Πρεπει να το σκεφτεις θετικα!!! Καλο κουραγιο κοριτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανούλα , είμαι και εγώ μανούλα και μόνο στο άκουσμα αυτού που πέρασες κλαίω..

Είναι απόλυτα φυσιολογικά αυτά που αισθάνεσαι και κάλό θα είναι να τα βγάλεις από μέσα σου.Ο πόνος απαλύνει άμα τον μοιράζεσαι,ξέσπασε , πες οτι αισθάνεσαι στον άντρα σου δεν είναι κακό.

Το μωράκι σου αυτό δεν θα το ξεχάσεις ποτε γιατί δεν πρέπει να το ξεχάσεις .

Όμως σε λίγο καιρό θα έρθει ένα νέο αδερφάκι για τον όμορφο Δημητράκη σας και θα τρελαθείς ξανά από τη χαρά σου.Και αυτή τη φορά θα έρθει για να μέινει μαζί σας για πάντα και δεν φαντάζεσαι ( ενώ δεν το πιστεύεις τώρα ) πόσο περισσότερο θα το αγαπήσεις γιατι θα είναι το μονάκριβό σου...

Δώσε στον εαυτό σου χρόνο και μην κρύβεις τα συναισθήματά σου, είσαι μία μάνα που πονάει...

Στη βάπτιση του μικρού σας μην περιμένεις να σε ρωτήσουν και πολλά , δεν ρωτάει ο κόσμος για να μην μας στεναχωρεί και πόσο μάλλον τώρα που έχετε χαρές...

Σε φιλώ γλυκά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Agapi mou fani mou...

Stathou dunati agapi mou oso mporeis...

To kserw einai duskolo sou,,,

wmos einai krima kai o antroullis sou agapoulla mou...

Sas euxwme apo do kai mpros ola ta kalitera...

Kai o theoullis mazi sas...

Filia agapi mou...

Kai oti thes edw eimaste...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι πολυυυυ νωρις για να το ξεπερασεις,εμενα εχει 1 χρονο και ακομη ερχονται νυχτες που κλαιω,και πρωινα που ξυπναω με την σκεψη μου εκει...δεν ειναι ευκολο σε καμια περιπτωση...πρεπει ομως να το θρηνισεις,και ΜΗΝ σκεφτεσαι τους αλλους...οσο κρατιεσαι και δεν το αφηνεις να βγει απο μεσα σου ,θα σε ''τρωει'',πιστεψε με σ΄αυτο...και η αληθεια ειναι πως για τους αλλους ο καιρος περναει αλλιως,νομιζω με καταλαβαινεις τι εννοω...ξεσπασε ,θρηνισε καντο να ξεθυμανει...και προσπαθησε να μην σκεφτεσαι ,αργοτερα,πως θα ηταν...εγω ειμαι σ'αυτην τι φαση,βλεπω κοριτσακια στην ηλικια που θα ηταν η δικη μου,και με πιανω να σκεφτομαι πως θα ηταν η ψυχουλα μου,κατευθειαν ομως λεω΄΄τελος ,κοιτα απο δω και περα τι γινεται΄΄,μην βασανιζεις το μυαλο σου...ασχολεισου με το ζορι με αλλα πραγματα και πιστεψε με σιγα σιγα θα ελλατωθει ο πονος.ο πονος απο την'' πληγη'' μας θα περασει,θα χουμε ομως το ΄΄σημαδι΄΄(στην ψυχη μας'' να μας το θυμιζει μεχρι να πεθανουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ..πραγματικά πόσο με ωφέλησε να σας ανοιχτώ..ευτυχώς σχεδόν το ξεχνώ την καθημερινότητά μου. Μέσα στην καρδιά μου όμως είναι το αγαπημένο μου ,παραμελημένο μου παιδάκι..αυτό που δεν μπορεσε να έχει όλα τα καλά του κόσμου και πολύ περισσότερο την αγάπη της μαμάς του..μέσα στην καρδιά μου του έχω αδυναμία..παρόλο που είχα κάνει έκτρωση ξανά στα 20 μου εξ αιτίας των γονιών μου π[ου δεν το ήθελαν και με πίεζαν, παρόλο που είχα κλάψει και για εκείνο το μωράκι πολύ..πάρα πολύ, αυτό ήταν το πιο άτυχο..γιατί έβλεπα το μεγάλωμά του μήνα με το μήνα..ένιωθα 2η φορά μαμά..και η δική του ευτυχία ήταν κοντά..σύντομα (μετά από 6 μήνες) θα ήταν στην αγκαλιά μου..και όμως..΄πόσο άτυχο ήταν..

Αναστασία μου δε νομίζω ότι χρειάζομαι ψυχολόγο..δε θέωρώ ότι θα με καταλάβει τόσο όσο κοπέλες σαν εσάς που έχουν βιώσει η κάθε μία τη δική της ιστορία ή που έστω σαν μανούλα μπορεί να μενιώσει..

Vaster μου πλέον και εγώ έπαψα να λέω <<τώρα θα ήμουν στην 16 εβδομάδα..ακούγεται πολύ όμορφο και με κάνει να δακρύζω ...όμως δεν ωφελεί..βέβαια δεν μπορώ να ακουω για κοπέλες πόυ θα μπορούσα να είμαι στη θέση τους..μέσα μου κάτι ραγίζει..θα το παλέψουμε..η δική σου περίπτωση ήταν περισσότερο επίπονη και σε συγχαίρω για την ψυχραιμία σου πλέον..εύχομαι να μη σου ξανασυμβεί τίποτε πια..σε σένα και σε κάθε κοπέλα!! Μακριά από κάθε κοπέλα αυτά τα ασχημα..Θυμάμαι είχα σκοπό να ετοιμάσω ένα μπλουζάκι με το εξής σλόγκαν..θα ήταν ένα μωράκι ντυμένο δώρο και θα έλεγε...<<My mammy asked me from Santa for Chrismtas..>>Δηλαδή <<η μαμα μου με ζήτησε από τον Αγιο Βασίλη για τα Χριστούγεννα>> καθώς θα γεννιόταν κοντά στα Χριστούγεννα..Πλεόν είναι αληθινό..Θέλω να μου έρθει τα Χριστούγεννα σαν δώρο!!! να ξυπνήσω Χριστούγεννα και να το έω στην κοιλίτσα μου....θα νιώσω ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στη γη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φανουλα...τωρα ειδα που μου εγραψες....γιατι δεν το πιστευεις αυτο που σου ειπα??? δεν ειναι θεμα ρεαλισμου,αληθεια στο λεω.. ετσι ειναι!! απλως ετσι θα γινει....και ναι λοιπον!!!!το βρηκες!!!!! τα χριστουγεννα θα γινει ;) θα τρυπωσει στη κοιλιτσα σου οτι και να λες!!!! :P χαζουλιιιι μου δεν με νοιαζει αν δεν πιστευεις!!! εγω ξρω τι θα γινει ,αλλα οταν γινει θα με αφησεις να ερθω εκει να παμε μια βολτιτσα στο καστρο που εχω να παω χρονια και να χαιδεψω την κοιλιτσα,ε?????? :) για να δεις οτι καμια φορα δεν χρειαζεται να ζεις μεσα στο καστρο για να εισαι η πριγκιπισσα του παραμυθιου....;) αγκαλιτσα τωρα!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΟΣΑ ΛΕΣ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΛΥΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΟΥ.ΜΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΟΥ.ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΤΙΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...