Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΫΠΝΙΕΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Γεια σας και χαρά σας!Έίμαι στην 18η εβδομάδα, την Κυριακή μπαίνω στη 19η άρα στον 5ο μήνα, και τον τελευταίο καιρό έχω τρελές αϋπνίες!Εχω δει όλες τις ανατολές της εβδομάδας, οι υπάλληλοι απορριματοφόρων μου εύχονται καλημέρα κάθε ξημέρωμα, στην τηλεόραση έχω δει όλα τα σήριαλ της περασμένης και βάλε δεκαετίας, όλες τις διαφημίσεις οργάνων γυμναστικής, μέχρι βουβό κινηματογράφο έβαλε προχτές το Alter!:ohmy: Αν είναι δυνατόν!Τι θα κάνωωωωωωωωω!Πού θα πάει αυτή κατάστασηηηηηη!Οι περισσότερες εγκυμονούσες έχουν υπνηλία σε σημείο να κοιμούνται όρθιες κι εγώ έχω το αντίθετο!Τα βιβλία εγκυμοσύνης δεν είναι καθόλου διαφωτιστικά.¨Κόψτε τον καφέ¨ λένε, τον έχω κόψει από τις αρχές της εγκυμοσύνης γιατί δεν τον ήθελα και ιδιαίτερα και συνήθισα τώρα, ¨πιείτε ζεστό γάλα¨ λένε, ζεστό δεν μπορώ να το πιω ακόμα κι αν χιονίζει έξω, εκτός αν βάλω κακάο οπότε απορρίπτεται γιατί το κακάο είναι τονωτικό, ¨βάλτε μαξιλάρια πολλά και κοιμηθείτε¨, ναι θα πω στον άντρα μου δεν χωράς στο κρεβάτι γιατί θα το τιγκάρω με μαξιλάρια, είναι κι αυτός δύσκολος στον ύπνο, στριφογυρνάω κι εγώ από την αϋπνία, ξύνομαι(ναι όταν δεν μπορώ να κοιμηθώ με πιάνει και φαγούρα!ξύνω το χέρι μου, το πόδι μου, το κεφάλι μου)ώσπου ακούω τα μουρμουρητά γκρίνιας και σηκώνομαι και πηγαίνω στο σαλόνι όπου υπάρχουν 2 διθέσιοι άβολοι καναπέδες και ξημερώνομαι στην τηλεόραση.Ευτυχώς που αυτό τον καιρό δεν δουλεύω για δυο βδομάδες και με παίρνει ένας ανήσυχος ύπνος για κάνα δίωρο το πολύ, κατά τις 8.30 που φεύγει ο άντρας μου για δουλειά!Δε με αγχώνει κάτι συγκεκριμένο, αυτό που έχει αρχίσει να με αγχώνει είναι η ίδια η αϋπνία.Ευτυχώς που διάβασα σε ένα βιβλίο ότι δεν βλάπτει το έμβρυο!Έχει συμβεί σε καμιά σας βρε κορίτσια;;;Πώς το αντιμετωπίσατε;;;Αν μου απαντήσετε τώρα-τώρα να μου λείπει η συμβουλή σας :laugh: , θα καταλάβω, μια από τα ίδια κι εσείς!:P Φιλιά πολλά και καλόν ύπνο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Ντομινίκ μου.. τι μου θύμισες...Μέχρι τον 5ο μήνα δούλευα 8 ώρες το 24ωρο, κοιμόμουν τις 14, και τις υπόλοιπες 2 προσπαθούσα να συνέλθω από τον ύπνο... Μονίμως έχανα τις μέρες, δεν ήξερα τι μέρα είναι, πόσο έχει ο μήνας, ξυπνούσα και δεν ήξερα αν είναι πρωί ή απόγευμα.

Ζούσα μόνη μου σε νησί, ο άντρας μου μακριά και ευχαριστιόμουν φαγητό και ύπνο!

Οι υπόλοιποι μήνες μέχρι τον 8ο ήταν νορμάλ. Επέστρεψα στην πόλη μου, στις παρέες μου, είχε μπει και η άνοιξη, ήμουν όλο βόλτες και μπαράκια. Ο ύπνος κανονικά, 7-8 ώρες. Μόλις μπήκα στον 8ο λοιπόν η ρόδα γύρισε.. Έκλεινα 24ωρα ολόκληρα άυπνη! Όπως τα περιγράφεις.. Δεν είχα χάσει ούτε διαφήμιση στην τηλεόραση.. Ευτυχώς για τις δύσκολες μεταμεσονύκτιες ώρες ο Άλφα είχε προνοήσει και έβαζε επανάληψη τη 10η εντολή (λατρεμένη σειρά) και τον κόκκινο κύκλο. Μέχρι και Θοδωρή Ρακιντζή έβλεπα.. Τι άλλο να σου γράψω για να καταλάβεις.. Και σκεφτόμουν.. Με προετοιμάζει η φύση για να ξενύχτια που έχω να τραβήξω με το Μαράκι μου... Καμία σχέση, από τότε που γέννησα έχω ευχαριστηθεί ύπνο.. Υπνοτσούβαλο το μωρό μου... Αποδίδω τις αυπνίες μου στο άγχος που είχα. Δεν ήθελα να κοιμηθώ γιατί έβλεπα χαζά όνειρα. Όχι εφιάλτες, χαζά, ανούσια, αλλά ικανά να με αναστατώσουν...

Το γαλατάκι δε με βοηθούσε, ίσως γιατί έβαζα κακάο μέσα (άνευ..μπλιαχ) οπότε όπως λες περισσότερο με τόνωνε.. Από καμιά μπυρίτσα έπινα στα κλεφτά, αλλά και πάλι χαλάρωνα χωρίς να μπορώ να κοιμηθώ.

Συνταγή νομίζω δεν υπάρχει, εφόσον δεν αισθάνεσαι κουρασμένη δεν τρέχει μία! Πάω στοίχημα ότι όταν θα σου βγει η κούραση θα κοιμάσαι σαν αρκούδα σε χειμερια νάρκη.. Ελπίζω να είναι πριν γεννήσεις.. :P;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Ιφιγένεια σε ευχαριστώ για την απάντηση, αν και διαβάζοντας τις 3 πρώτες γραμμές ήθελα να σε στραγγαλίσω από τη ζήλια μου, 14 ώρες κοιμόσουν βρε θηρίο!!!;;; Στον 8ο όμως το καταλαβαίνω να χεις αϋπνίες, όπου έχει μεγαλώσει η κοιλιά και δυσκολεύεται η έγκυος.Και αγχώνομαι γιατί σκέφτομαι αν είναι έτσι τώρα στον 4ο-5o, όταν θα βαρύνω πώς θα είναι;;;Οσο για τη μπύρα...αν δεν ήμουν έγκυος λες δε θα έπινα;Παλιότερα προτού μείνω έγκυος όποτε είχα αϋπνίες κατέβαζα κανα ουισκάκι κι ερχόμουν στα ίσα μου (ζεστά γάλατα και μπούρδες), τώρα...κοιμήσου λέει η βίβλος της εγκυμοσύνης στο αριστερό πλευρό με ένα μαξιλάρι στην κοιλιά κι ένα ανάμεσα στα πόδια!Ναι θα μείνω 8 ώρες στην ίδια θέση, δεν πάω στο Δαφνί καλύτερα!Να ΄σαι καλά παντως, κι εσύ άυπνη ε; Ή πήγες για ύπνο ;;; Τυχερούλααααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dominique ένα θα σου πω έχω θέμα με τις αυπνίες από παιδάκι...κάνω τη μέρα νύχτα και τη νύχτα μέρα!!! Αν είχαμε καλή ηχομόνωση θα έβαζα και ηλεκτρική χαχχα Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι συγκεκριμένο να κάνεις :( Το μοναδικό που έχω να σου προτείνω είναι να ξυπνάς το πρωί νωρίτερα, κάντο μια δυο μέρες και που θα πάει το βράδυ πια θα έχεις κουραστεί και θα κοιμηθείς μια χαρά!!!

Όνειρα γλυκά

χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θυμάμαι καλά, ήταν γυρω στα μέσα του 8ου... Κοιμόμουνα και γω τα χαράματα. Είχα κάνει την νύχτα μέρα! Ευτυχώς που είχα πάρει την άδεια μου! Τότε θυμάμαι μου είχε πει ο γιατρός μου ότι "η φύση προετοιμάζει την γυναίκα..."

Συνταγή δεν υπάρχει. Απλά ό, τι δεν μπορείς να αποφύγεις, απόλαυσε το!

Εγώ ξημεροβραδιαζόμουν στο ιντερνετ και εψαχνα διαφορα πράγματα για την εγκυμοσύνη. Τοτε βρήκα το mammy ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ΄στε καλά κορίτσια!Αμ το άλλο πλεονέκτημα που ανακάλυψα!Το site φυσάει τέτοιες ώρες!!!Σφαίρα πάει!:) Οχι όπως τα πρωινά, μεσημέρια που στριμωγνόμαστε όλες και κάνει να ανοίξει η σελίδα 10 λεπτά.Καλά μιλάμε απόλαυσηηηηη!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η ωρα ειναι 5 το πρωι...βλεπω Μπιλιω επαναλυψη και αναρωτιεμαι, ποιο κατω παει???? :laugh: :laugh:

κορυφαιο προγραμματακι, ξυπναω κατα τις 4.30, ξανακοιμαμαι κατα τις 6.00 ξαναξυπναω μαζι με τον αντρα μου στις 7 και χουζουρευω μεχρι τις 7.30-8 μεχρι το μεσημερι σερνομαι και ξανακοιμαμαι κατα τις 3 μεχρι τις 5 ειμαι ντρουρασελ μεχρι τις 10 περιπου και μετα αρχιζω να νυσταζω κρατιεμαι μεχρι τις 11-11.30 το πολυ...αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: Εγώ είμαι στον 8ο και έχει κανένα μήνα που έχω αυπνύες.Η αλήθεια είναι ότι επειδή η κοιλιά μου είναι αρκετά μεγάλη δεν μπορώ να βολευτώ καθόλου στον ύπνο.Κάθε μισάωρο τουλάχιστον ξυπνάω για να γυρίσω πλευρό και αν ξανακοιμηθώ εύκολα.Ασε πάλι με την συχνοουρία,που πολλά βράδυα ξυπνάω και μετά δεν ξανακοιμάμαι γιατι ξυπνάει και η μπέμπα και κλωτσάει και δεν με αφήνει σε ησυχία μετά.Και άντε την άλλη μέρα που σέρνομαι να είμαι εντάξει.Φιλάκια.:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TI MOY ΘΥΜΙΖΕΙ ΑΥΤΟ..............:blink: ΕΝΑ ΖΟΜΠΙ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΕ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ:P

ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΝΤΩΣ.......ΕΓΩ ΑΠ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΧΡΙ Κ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΥΠΝΗ ..........ΗΤΑΝ ΦΡΙΚΤΟ:huh: ΤΙ ΤΣΑΓΑΚΙΑ ΤΙ ΜΠΑΝΑΚΙΑ ΤΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΤΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΙ ΠΡΟΒΑΤΑΚΙΑ :silly: ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ......:woohoo: ΥΠΟΜΟΝΗΗΗΗΗΗΗΗ ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝΝΝΝΝΝΝ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΑΥΠΝΙΕΣ;):P ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι στην 35 βδομαδα και εδω και 2 βδομαδες εχω αρχισει τις αυπνιες προχθες δεν αντεχα αλλο και τελικα επεσα για υπνο το πρωι ξημερωματα και δεν ακουγα τιποτα

Βαρουσαν λεει τηλεφωνα κουδουνια να δουν τι κανω πηγαν στο νοσοκομειο και με εψαχναν:P

κοιμηθηκα μαζεμενα ολες τις ωρες που δεν ειχα κοιμηθει τις προηγουμενες μερες αλλα εγινε ο πανικος στο στο σπιτι μετα και απο τον αντρα μου και απο την μανα και τον υπολοιπο περιγυρο!!Χαλια!!!:S

κι εσυ που εισαι στην 19η εβδομαδα σωθηκες αν αρχισαν απο τωρα!!!!!!

Καλη δυναμη!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα αϋπνίες από τον όγδοο μήνα και μετά!

Αφενός η κοιλιά μου είχε παραμεγαλώσει και δε βολευόμουν όσα μαξιλάρια κι αν έβαζα κι αφετέρου κάθε βράδυ είχα καούρες και κυκλοφορούσα νυχτιάτικα μέσα στο σπίτι τρώγοντας φρυγανιές:blink: :blink: !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dominique έγραψε:

Βρε Ιφιγένεια σε ευχαριστώ για την απάντηση, αν και διαβάζοντας τις 3 πρώτες γραμμές ήθελα να σε στραγγαλίσω από τη ζήλια μου, 14 ώρες κοιμόσουν βρε θηρίο!!!;;; Στον 8ο όμως το καταλαβαίνω να χεις αϋπνίες, όπου έχει μεγαλώσει η κοιλιά και δυσκολεύεται η έγκυος.Και αγχώνομαι γιατί σκέφτομαι αν είναι έτσι τώρα στον 4ο-5o, όταν θα βαρύνω πώς θα είναι;;;Οσο για τη μπύρα...αν δεν ήμουν έγκυος λες δε θα έπινα;Παλιότερα προτού μείνω έγκυος όποτε είχα αϋπνίες κατέβαζα κανα ουισκάκι κι ερχόμουν στα ίσα μου (ζεστά γάλατα και μπούρδες), τώρα...κοιμήσου λέει η βίβλος της εγκυμοσύνης στο αριστερό πλευρό με ένα μαξιλάρι στην κοιλιά κι ένα ανάμεσα στα πόδια!Ναι θα μείνω 8 ώρες στην ίδια θέση, δεν πάω στο Δαφνί καλύτερα!Να ΄σαι καλά παντως, κι εσύ άυπνη ε; Ή πήγες για ύπνο ;;; Τυχερούλααααα!

Μπα.. η κοιλιά ήταν το μόνο που δε με ενοχλούσε.. Με ένα σαμιαμίδι 2,5 κιλά μέσα... τι να με ενοχλεί? :P Το άγχος με είχε φάει τη χαζή!

Που λες.. Με τις ευλογίες του γιατρού έπινα ένα ποτήρι μπύρα κάθε μέρα... Και από τη στιγμή που ανακάλυψα και τις άνευ αλκοόλ, έπινα ένα μπουκάλι μικρό. Ντάλα κατακαλόκαιρο, με τη ζέστη να χτυπάει κόκκινο και με καούρες και αϋπνίες... Βάλσαμο η μπύρα! Εμ... δεν είχα ανακαλύψει το mammy τότε.. Αλλιώς... Θα παρακαλούσα να μην ξημερώσει! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Katiana1987 @Elk Ευχαριστώ κορίτσια, ξεκαθάρισε το τοπίο!! 🙂
    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...