Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξετασεις θρομβοφιλίας στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ.


Recommended Posts

Θα τηλεφωνήσεις στο αρεταιειο.

θα σου κλεισουν ραντεβού μετά από 1 εβδομάδα η 2 εβδομάδες.

Θα σε ενημερώσουν ότι ο έλεγχος στοιχίζει από 200-500 ευρώ, αναλόγως ποιες εξετάσεις θα σου κάνουν. Το ποιες εξετάσεις θα σου κάνουν το κρίνει ο κ. Οικονόμου(είναι ο υπεύθυνος γιατρός του τμήματος), αφού σου πάρει πρώτα λεπτομερές ιστορικό.

Μετά σου προτείνει ποιο πακέτο εξετάσεων είναι κατάλληλο για σένα κι, αν μπορείς να αντεπεξέλθεις οικονομικά, προχωράς. Αν όμως σου φαίνεται πολύ ακριβο, τότε σου κάνει ένα πακέτο με τις απολύτως απαραίτητες εξετάσεις.

Καλο ειναι να κανεις ολοκληρο το πακετο , μια και τις εξετάσεις αυτές τις κάνει κανείς μια φορά και είναι για όλη του τη ζωή.

Επίσης, στο οι εξετάσεις ς κοστίζουν πολύ πιο φτηνά από οποιοδήποτε αλλο δημόσιο νοσοκομείο, δε συζητάμε για ιδιωτικά, γιατί εκεί είναι πάρα πολύ ακριβά.

Επίσης, τα αποτελέσματα των εξετάσεων σου δίνονται με γνωμάτευση υπογεγραμμένη, ενώ στα άλλα δημόσια νοσοκομεία δεν δίνουν, οπότε μετά πρέπει να τρέχεις να βρεις και γιατρό να σου γνωματεύσει τα αποτελέσματα.

Όταν θα τηλεφωνήσεις, για να κλείσεις ραντεβού, θα σου πουν και τι ακριβώς πρέπει ή δεν πρέπει να φας την προηγούμενη μέρα των εξετάσεων.

Επίσης, τις εξετάσεις τις πληρώνεις επί τόπου στον κ. Οικονόμου, ο οποίος σου δίνει και Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών και κάτι άλλα χαρτιά, για να πας στο Ταμείο σου μήπως μπορέσεις να πάρεις επιστροφή κάποιο ποσό.

Μετά σε στέλνει κατω να δώσεις αίμα και ξαναπάς στην ημερομηνία που θα σου έχει ορίσει, για να παραλάβεις τα αποτελέσματα (συνήθως τρεις εβδομάδες μετά την αιμοδοσία).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω να πω οτι ο κ Οικονομου ειναι ενας πολυ πολυ γλυκος ανθρωπος ..με χιουμορ και αφιερωνει χρονο για να εξηγησει το καθε τι

Η ολη εμπειρια απο τις εξετασεις μου ηταν η καλυτερη..λαμβανοντας υποψην οτι βρισκομαι σε δημοσιο νοσοκομειο και βλεποντας τις παμπαλαιες εγκαταστασεις που..σε προδιαθετουν αρνητικα..η εξυπηρετηση και η συμπεριφορα ΟΛΩΝ ηταν ΑΡΙΣΤΗ ..Και ενοειται χωρις φακελακια(το λεω γιατι υπαρχει αυτη η αποψη για τα δημοσια νοσοκομεια)

Εκανα και υστεροσκοπηση στο Αρεταιειο και εχω και πανω σ αυτο να πω τα καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

τελικα τις εξετάσεις θρομβοφιλιας τις έκανα στο αρεταιειο.

κακός απο οτι αποδείχτηκε.

τυχαία με έστειλαν σε μια αιματολόγο στο τζανειο, η οποία δούλευε χρόνια στο ιπποκράτειο, στο τμήμα θρομβοφιλιας.

μου εξήγησε οτι εξειδηκευμενα εργαστήρια για τις εξετάσεις αυτές είναι το ιπποκράτειο και το λαϊκό. και οτι στο αρεταιειο μου εκαναν εξετασεις που δεν ηταν αναγκη να γινουν ενω παρελειψαν κάποιες βασικές.

στο αρεταιειο λοιπον πληρωσα 390ε, προφανως χωρις λογο.

ο οικονομου που σε αναλαμβάνει και σου παίρνει το ιστορικό για να επιλεξει ποιες εξετασεις θα σου κανει ,δεν μου γέμισε το ματι.

στην αρχη βεβαια ειναι πολυ ευγενικός και εχει όρεξη να σου εξηγησει ακομα και πραγματα που δεν σε ενδιαφέρουν .προφανώς για να σε αγχώσει και να δώσεις το λεφτουδάκια σου χωρις 2η σκεψη.

εγω μεχρι τα κλαματα εβαλα την ωρα που μου εκανε τα πραγματα τοσο τραγικα καθώς μου ζωγράφισε τον θρομβο που δημιουργήθηκε στον πλακούντα και εχασα το παιδι.

ακου τωρα...γιατι δεν περίμενε δηλαδή πρωτα να δει τα αποτελέσματα και μετα να μου κανει τις αναπαραστασεις...

οταν ομως πηγα να παρω τα αποτελέσματα ουτε χρονο να μου εξηγησει τι σημεναν οι αριθμοι δεν ειχε.

αφου λοιπον κατσικωθηκα εκει και δεν εφευγα αν δεν του μιλαγα,

ηρθε ( με στιλακι αγενεστατο ) και μου ειπε οτι μεχρι τωρα οι εξετασεις δεν δείχνουν πρόβλημα αλλα επειδη ομως κατι βλεπει ...θελει 130 ε ακομα για να δει..

Α! να μην ξεχασω το χερι που μου εβαλε που τον πηρα τηλ.και τον ενόχλησα για να μου πει ενα ναι η ενα οχι(οπως ειχαμε συνεννοηθεί )μια και ειμαι απο επαρχεία και καθως με ειχε τρελάνει ηθελα να μαθω αμεσως μόλις εβγαιναν τα αποτελεσματα αν πάσχω η οχι!!!

το αποτελεσμα ηταν οτι στην αρχη της εγκυμοσυνης ετρχα και δεν εφτανα,

διοτι δεν ήμασταν σιγουροι για το αν τελικά πάσχω η οχι.

αν εγω έπρεπε να ξανακάνω την εξέταση με ΤΙΠΟΤΑ δεν θα ξαναπήγενα στο αρεταιειο.

επίσης σε παρεμφερή site διαβασα πολλες κοπελες με παρόμοια παράπονα

για τον οικονόμου..

η επιλογή δικη σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υ.Γ.

αργησα να ξαναγραψω στο μαμμυ και να ενημερωσω ολες εσας που σασ εστελνα στο αρεταιειο γιατι για να πω την αληθεια μου ειναι τοσο αργο το μαμμυ

ωρες ωρες που σε κάνει να το εγκαταλείψεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπαμαι πολυ ..Εμενα η εικονα για τον συγκεκριμενο ειναι τελειως διαφορετικη..και πολυ πολυ θετικη..

Αλλα..περα απ αυτα.. τωρα μου εβαλες ιδεες για τις εξετασεις..Μου εκαναν τα σωστα πακετα αραγε;; ΕΧεις κανα τηλεφωνο απο το συγκεκριμενο τμημα στο Τζανειο;;

Το μαλι ποσο παει εκει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πηρες αποδειξη για τα χρηματα που εδωσες;; και τα τελευταια που σου ζητησε;

Εμενα μου ειχε πει απο την αρχη οτι ειναι 220 ευρω..και τοσο ηταν Μου εδωσε αποδειξη για να την παω στο τεβε(απ οπου πηρα να μην πω τι)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis μου τι κανεις??καιρο εχουμε να τα πουμε..

λοιπον..

αποδειξη πηρα και την κατεθεσα στο ικα.δεν εχω παρει ακομα τιποτα πισω, περιμενω.2 μηνες μου ειπαν κανει να βγει η αποφαση.

το 2ο πακετο των 130 εννοειτε δεν το εκανα.

στο τζανειο εκανα 7 επιπλέον εξετάσεις που κόστισαν 70Ε.αλλα δεν παίρνεις απο το ικα τιποτα.τωρα για το τεβε μπορει να ειναι διαφορετικά.θα σου πουν στο ταμειο αν πας.

το τμημα ειναι το αιματολογικο στον 1ο οροφο.

το ανομα και το τηλ θα στο στειλω με π.μ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Arian αποφασισα να μην το ψαξω αλλο..Στις εξετασεις εκεινες ενας δεικτης ειναι λιγο εξω απο το οριο και απ οτι μου ειπε ο γιατρος ουτως ή αλλως ηπαρινη θα παρω..Σ εναν αιματολογο που πηγα (κορυφαιος απ οτι λενε) μου ειπε να μην παρω τιποτα γιατι δεν εχω τιποτα..εσκασα και τα 150 στην επισκεψη και τα πηρα.. Θα ακολουθησω τυφλα ο,τι λεει ο γυναικολογος μου (αυτος μου προτινε να παω στο Αρεταιειο )

Ελπιζω ολα να πανε καλα.. Κουραστηκα με τις εξετασεις ..και μετα απο διαφορες συζητησεις με πολλους γιατρους καταλαβα οτι ουτε το διαφραγμα που εβγαλα ευθυνοταν τοσο για προωροτητα ουτε αυτη η τιμη της θρομβοφιλιας..αλλα το γεγονος οτι δεν γνωριζα την εγκυμοσυνη ως τον 4ο και τα μιτροταν που μου εδωσαν στον 3ο οδηγησαν σε προωρο τοκετο..

Με εσενα τι εγινε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Ειχες διαφραγματοφορο μητρα?καλα καταλαβα??

σχετικα με εμενα..

οι εξετασεις θρομβοφιλιας τελικα δεν έδειξαν προβλημα.

αλλου ηταν τα προβληματα μου.

υποθυρεοειδισμό εχω που το ανακαλύψαμε τωρα και παιρνω χαπι

και δικερο μητρα..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω τις εξετασεις θρομβοφιλιας τις εκανα στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ κοστισαν γύρω στα 500 ευρω, ειναι απο το καλυτερα κεντρα, σε προσεχουν παρα πολυ και τωρα που ειμαι εγκυος παλι και κανω ηπαρρινες με παρακολουθούν καθε μήνα περίπου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

miou30 έγραψε:

κοριτσια εγω τις εξετασεις θρομβοφιλιας τις εκανα στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ κοστισαν γύρω στα 500 ευρω, ειναι απο το καλυτερα κεντρα, σε προσεχουν παρα πολυ και τωρα που ειμαι εγκυος παλι και κανω ηπαρρινες με παρακολουθούν καθε μήνα περίπου.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σορυ, κατι πατησα λαθος.. δεν πιστευα οτι ειναι τοσα πολλα τα χρηματα. εχω κ εγω ραντεβου εκει για πληρης εξεταση στις 12 νοεμβρη.. εχεις καποια ασφαλεια??τα χρηματα ποτε τα δινεις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πληρώνεις στο ταμείο εγω εχω ικα οποτε τα πληρωσα ολα, για να παρεις τα λεφτα απο το ικα πρεπει να στα εχει γραψει γιατρος του ικα και μαζι με την αποδειξη του νοσοκομειου σου δεινουν αν θυμαμαι καλα γύρω στα 200 ευρω μονο!! ειναι όμως πολυ καλό κεντρο !! καλά αποτελεσματα να έχεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μετα απο ποσο καιρο βγαινουν τα αποτελεσματα??πληρωνεις οταν πας να σου παρουν αιμα η οταν παρεις τις εξετασεις?? κ εσυ πληρη ελεγχο εκανες?? εχω κ μια ιδιοτικη ασφαλεια κ θα κοιταξω μηπως τα καλυψω απο εκει .. η ασφαλεια μου ειναι του ο.γ.α..συγνωμη αν σε ζαλισα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΑΙΜΑ, ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ, ΣΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΒΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ( ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ) ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΟΔΗΓΙΕΣ, ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...