Μετάβαση σε περιεχόμενο

Aντιο γλυκο μου μωράκι..


Recommended Posts

..μακάρι να υπήρχανε λόγια να σου τα πούμε..

..μακάρι να υπήρχε δρόμος να σου τον δείξουμε.. το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σε στηρίξουμε σε ό,τι αποφασίσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Φανούλα μου έχεις δίκιο...:(

Δεν μπορείς να διακινδυνεύσεις την υγεία του και ούτε να προκαλέσεις στον ευατό σου περισσότερο πόνο με μια γέννα στον 6ο μήνα...

Τι να πω βρε γλυκιά μου...Μην απελπίζεσαι θα έρθουν σίγουρα και άλλα παιδάκια...

Μακάρι να είχα ένα μαγικό ραβδάκι και να τα εξαφάνιζα όλα.Αλλά δυστυχώς δεν έχω...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου!!!Αγαπη μου!!!!!Ευχομαι να δωσει η Παναγιτσα να πανε ολα καλα!!!!!Εχεις ολη μου τη σκεψη!!!!!!!!

Ομως να ρωτησω.ΟΙ γιατροι ειδανε τους αλλους δεικτες?Τα βιοχημικα?Παιζουν πολυ σημαντικο ρολο αγαπη μου!!!!!Συγκεκριμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει για μια κοπελα που ειχε 5 αυχενικη και πηγανε ολα καλα γιατι ανεβαζαν το ποσοστο οι αλλοι δεικτες!!!Εχει ενα υγειεστατο μωρο!Τη γνωριζω!Ο γιατρος μου ειναι εγκεκριμενος απο το "Fetal Medicine Foundation".Την αυχενικη την εφαρμοζουν εδω και 10 χρονια σχεδον και πατερς αυτης ειναι ο Κυπρος Νικολαϊδης που εχει κανει και το "Fetal Medicine Foundation"στην Αγγλια. ΜΟνο αυτοι κανουν σωστα την αυχενικη!Και αν γνωριζω καλα ειναι καμια 100αρια γιατροι στην Ελλαδα!Γι'αυτο πολλοι γιατροι στελνουν αλλου τις κοπελες για την εξεταση!Και αυτο ειναι το πιο εντιμο!Ειναι ο γιατρος ενας απο αυτους?Δεν ξερω αν κανω σωστα που τα γραφω ολα αυτα!!!!!Θελω να βοηθησω!Ψαξτο σε παρακαλω!!!Αν το εχεις κανει ευχομαι δυμαμη καρδουλα μου!!!!!!!!!!Ελπιζω να πανε ολα καλα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι δεν πηγαινεις να κανεις αμνιοπαρακεντηση???

Αν κανεις αυτην την εξεταση δεν θα χρειαστει να να κανεις καν το υπερυχο του β επιπεδου εκτος αν το θελεις εσυ

Αυτο μου ειχε πει ο γιατρος μου τουλαχιστον οταν τον ειχα ρωτησει για αμνιοπαρακεντηση

Δεν ειχε χρειαστει να κανω ομως επειδη ειχα ενα αγχος αν ολα θα πανε καλα τον ρωτησα γι αυτο το θεμα

πως σε ωθει ο γιατρος σου χωρις καμοια αλλη εξεταση να κανεις εκτρωση υπαρχουν και περιπτωσεις που γινονται λαθη και απο την πλευρα της επιστημης και ειναι κριμα εφοσων υπαρχει η δυνατοτητα περαιτερω ερευνας να το ριξεις χωρις να το ελενξεις και δεν μιλαμε για τον υπερυχο που γινεται στις 22 εβδομαδες και το εμβρυο θα μπορουσε καλιστα να ειναι βιωσιμο αλλα για κατι αμεσο μπορεις να το κανεις τωρα

Μην το αφησεις γιατι μετα πιστευω οτι θα το μετανιωσεις που δεν το εψαξες περισοτερο

Ευχομαι να σου πανε ολα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου κουράγιο και δύναμη.

Καμιά από εμάς δεν μπορεί να σε διευκολείνει στην απόφαση που έχεις να πάρεις εσύ και ο άντρας σου.

Αλλά καλό θα ήταν να ρωτήσεις και κάποια τρίτη γνώμη.

Να ξέρεις ότι πολλά από αυτά τα ποσοστά που ανέφερες μειώνονται κατά πολύ καθώς προχωράει η εγγυμοσύνη.

Να σου πούμε τι θα κάνεις δεν μπορούμε, να σου σταθούμε σε ότι χρειαστείς όμως να ξέρεις ότι δεν γίνετε να μην το κάνουμε.

Εύχομαι κάτι να αλλάξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανούλα μου, είναι δύσκολη η κατάσταση που αντιμετωπίζεις.. ότι και να σου πούμε εμείς.. πως να διώξουμε την αγωνία σου; δε γίνεται...

Μήπως να απευθυνθείτε σε γενετιστή; Από άλλη περίπτωση που ξέρω, πήγαν σε γενετιστή και πήραν 100% αξιόπιστο αποτέλεσμα. Δεν είχε καλή κατάληξη, αλλά τουλάχιστον δεν είχαν την αμφιβολία που βασανίζει εσένα τώρα.

Δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες, αλλά νομίζω αξίζει να το ψάξεις.

Σου δίνω τα στοιχεία να επικοινωνήσεις μαζί τους:

Χωρέμειο Ερευνητικό Εργαστήριο

Νοσοκομείο Παίδων "Η Αγία Σοφία"

Θηβών και Λεβαδίας

Γουδί 115 27

Τηλ. 210 7467129 - 210 74677130

Το Χωρέμειο ερευνητικό εργαστήριο βρίσκεται μέσα στις εγκαταστάσεις του νοσοκομείου Παίδων Αγ.Σοφία, σε ξεχωριστό κτίριο. Πραγματοποιεί όλο το εύρος των εξετάσεων κυτταρογενετικής και εξετάσεων DNA και οι επιστήμονές του παράγουν κάθε χρόνο πλούσιο ερευνητικό έργο.

Εργαστήριο κυτταρογενετικής

Αλεξάνδρα" - Περιφερειακό Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών

Διεύθυνση: Βασ. Σοφίας 80 & Κ. Λούρου, 11528, ΑΘΗΝΑ

Τηλέφωνο: 7770501

Το εργαστήριο κυτταρογενετικής του νοσοκομείου Αλεξάνδρα λειτουργεί μέσα στις εγκαταστάσεις του μεγάλου αυτού νοσοκομείου και παρέχει υψηλού επιπέδου υπηρεσίες. Επιπλέον διαθέτει εξειδικευμένους ιατρούς γενετιστές που εξετάζουν μαζί με το ζευγάρι οποιοδήποτε γενετικό πρόβλημα που υπάρχει στην οικογένεια και καταστρώνουν το απαραίτητο διαγνωστικό πλάνο.

Διαγνωστικό κέντρο γενετικής

Βασ. Σοφίας 86, 2107705010-1

Πρόκειται για ιδιωτικό εργαστήριο που συνεργάζεται τόσο με ιδιώτες μαιευτήρες γυναικολόγους, αλλά και με δημόσια νοσοκομεία. Στο εργαστήριο πραγματοποιούνται εξετάσεις DNA, καρυότυποι εμβρυϊκών και γονικών κυττάρων, τεστ πατρότητας κ.α. Διαθέτει γραφεία στο κέντρο της Αθήνας αλλά και στον Πειραιά.

Εύχομαι κοριτσάκι μου να'ναι όλα καλά και τζάμπα να περνάς τη στεναχώρια τώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανη σε αυτην την περιπτωση που οι γιατροι ειναι τοσο αρνητικοι..θα κανεις αυτο που σου λενε χωρις δευτερη σκεψη Στους γιατρους πηγαινουμε και κανουμε αυχενικη διαφανεια για να δουμε ακριβως αυτο ..

Υπαρχουν και γυναικες που δεν κανουν καμια εξεταση κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης τους ή και πολλες φορες εν γνωση τους φερνουν στον κοσμο ενα παιδι τοσο αρρωστο και παντα εξαρτημενο ΔΕν τις κρινω αλλα σε αυτο το διλλημα επιλεγω τη διακοπη κυησης

Σφιξε τα δοντια και κανε αυτο που οι γιατροι σου λενε ..

Περιττο να σου πω ποσο λυπαμαι που ηρθαν ετσι τα πραγματα..Ομως θα το ξεπερασεις κοιτωντας τα ματακια του μικρου σου ..που σε θελει δυνατη

Ειμαστε διπλα σου σε οτι μπορουμε να βοηθησουμε ΚΟυραγιο ΦΑνη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανούλα μου!!!!!!!νομίζω οτι πρέπει να ξανακάνεις και αλλού την αυχενική , αν βγεί το ίδιο, να κάνεις και την άλλη εξέταση την pap a αν δεν κάνω λάθος και μετά να βγάλετε τελικά συμπεράσματα...

Ευχομαι μέσα απο την καρδιά μου να είναι λάθος...κι αν δεν είναι θα κάνεις αυτο που πρέπει .....είναι οτι πιο δύσκολο και επίπονο αλλά εξάντλησε πρωτα όλα τα περιθώρια....

κρίμα μωρέ...κι απο την ερχή όλο άγχος είχες με αυτη την εγκυμοσύνη..κοίτα να δείς λέω ένστικτο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν το πιστευω αυτο..........:angry:

ψαξε οσο καλυτερα μπορεις.....οτι και να γινει τουλαχιστον να εισαι σιγουρη....

δυστυχως, δεν ξερω τι αλλο να πω....στεναχωρηθηκα....

να προσεχεις και να εισαι καλα και ευχομαι ολα να αλλαξουν και τελικα να ειναι υγιεστατο το μωρακι σου οπως και το αγορακι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ, ΦΑΝΗ ΜΟΥ!!!!!!! ΚΟΙΜΟΜΟΥΝΑ ΜΩΡΕ, ΞΥΠΝΗΣΑ ΚΑΙ ΗΡΘΑ. ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ!!!!!!ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΗ??? ΑΧ, ΒΡΕ ΦΑΝΟΥΛΑ!! ΚΡΙΜΑ ΜΩΡΕ! ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ? ΤΙΠΟΤΑ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ! ΠΑΛΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΝΟΡΙΖΩ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΕΔΩ ΣΤΗ ΡΟΔΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΠΑΣ, ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΩΡΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ! ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΤΣΙ! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΕΙΡΟ! ΜΑΚΑΡΙ! ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρις να σε γνωρισω πονεσα πολυ απο τον τιτλο του θεματος σου...

Με πονο ψυχης θελω να σου πω σαν μια γυναικα με μικρο μωρο...

μετα απο τρια χρονια προσπαθειας να κανω παιδι, και δυο επιπονες αποβολες στο ιστορικο μου...

οτι ολα, ο,τι εχει να κανει με την συλληψη, την εγκυμοσυνη, τον τοκετο, και την γεννηση ενος παιδιου, δεν ειναι στο χερι το ανθρωπινο...

οι πιθανοτητες συλληψης ενος παιδιου ειναι εκπληκτικες στο ποσο ακριβεια θελει η συγκεκριμενη στιγμη για να επιτευχθει κατι τετοιο...

τιποτα δεν ειναι τυχαιο.

Κι αν αλλαξουν τα πραγματα στην πορεια της εγκυμοσυνης σου και ολα πανε καλα, κι αν παλι το μωρακι γεννηθει με προβληματα υγειας... παλι τυχαιο δεν θα ειναι...

Αυτη η επιλογη που μας δινουν οι γιατροι δεν θα επρεπε να υπαρχει.

Οπως δεν ειναι στο χερι τους η συλληψη,

δεν θα επρεπε να ειναι κ η ζωη.

Δεν ειναι αναγκη να πεις αντιο... μονο ο Θεος μπορει να αποφασιζει.

Κι εγω εκανα ο,τι περνουσε απο το χερι μου να κρατησω τα προηγουμενα δυο μωρα μου, κι οι γιατροι το ιδιο... αλλα αν ο Θεος θελει να φυγουν φευγουν, κι αν ο Θεος θελει να μεινουν μενουν κ ζουν. Οπως θελει ο Θεος να ζησουν ειτε γερα ειτε αρρωστα... εμεις απλα θα τα αγαπαμε παντοτε... ειναι δουλεια μας να τα αγαπαμε οπως ο Θεος θελει να τα εχουμε.

Ξερω ενα ζευγαρι που βρεθηκε στην θεση την δικη σου, το κρατησαν το μωρακι... κ ειναι περηφανοι γι αυτο. Και πιο δυνατοι απο ποτε, και με περισσοτερη αγαπη απο ποτε...

Μην στενοχωριεσαι καλη μου κοπελα, ασε τα πραγματα να κυλισουν, κι αν θελεις, προσευχησου στον Θεο, αν ειναι να βγει αρρωστο και να μην αντεχεις, ας το παρει Αυτος, οπως πηρε και τα δικα μου... μην κανεις κατι για το οποιο θα μετανιωνεις ολοκληρη την ζωη σου. Τα μωρα μας υπαρχουν κ ζουν παντοτε...

Καλη δυναμη, η Παναγια μαζι σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γώ θα έλεγα να πάρεις τη γνώμη κάποιου από Αθήνα. Πάρε το πρώτο αεροπλάνο και ελάτε.

Ότι και να γίνει είμαστε δίπλα σου. Κουράγιο αγάπη μου.Κουράγιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsi mou den eho logia.........

Eho vrethei sti thesi sou me allo provlima....

Sou efhomai kouragio kai MAKARI na ehei ginei kapoio lahos kai olo afto na einai ena kako oneiro......

Min afiseis tin egymosuni na prohorisei polu pantos an to provlima einai ontos toso sovaro.....

Sou to leo ek peiras.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να πω??????????δεν χωρανε λογια...........

ο Θεος να μην αφηνει να συμβαινουν τετοια ασχημα....

Παντως και αλλη γνωμη δεν θα ηταν κακη..........

να κανεις κουραγιο οτι και να γινει.....ολα για καποιο σκοπο γινονται..........

Ο Θεος να σας δινει δυναμη να το ξεπερασετε οσο πιο ανωδυνα γινεται......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ, ΦΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ! ΠΑΩ ΕΡΧΟΜΑΙ, ΠΑΩ ΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!! ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ, ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟΥ ΜΑΜΜΥ ΓΙΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ! ΕΓΩ ΠΑΛΙ 20 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΙΑ ΣΟΥ! ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κοπελα μου το ποσο εχω στεναχωρηθει δεν λεγεται...δεν μπορω ουτε φανταστω σε τι θεση εισαι....

η κουμπαρα μου περασε πριν απο 4μηνες απο αυτο το διλλημα....εκανε αυτο που τις ελεγαν οι γιατροι...

ηταανε 6μηνων και εκανε γεννα, εμεινε 2μερες στην κλινικη με αλλες λεχωνες..ητανε ενα μαρτυριο....

δεν μπορω να σου πω τι να κανεις..η καρδουλα σου το ξερει...

μηπως ομως να κανεις και αλλες εξετασεις που λενε τα κοριτσια? για να μην ζεις με το μηπως....

εγω αυτο θα εκανα...:( :( :(

δεν εχω τι να σου πω αλλο...καλο κουραγιο και ο θεος να σου δωσει δυναμη..

μακαρι να ειναι ολα καλα..αλλα να σκεφτεσαι παντα τον δημητρακη σου και να παιρνεις δυναμη και κουραγιο απο αυτον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tirogaridaki einai polu lupiro auto g mia gunaika.

Euxomai na einai la8os i eksetasi. Oso g tin aporia s an einai kala i oxi zitise apo to Theo na s dosei ena simadi g na katalabeis .Autos 8a sto dosei opos m to edose k emena otan Tou to zitisa alla ego to katalaba meta k itan pleon polu arga :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki_1978 έγραψε:

Κοριτσακι μου!!!Αγαπη μου!!!!!Ευχομαι να δωσει η Παναγιτσα να πανε ολα καλα!!!!!Εχεις ολη μου τη σκεψη!!!!!!!!

Ομως να ρωτησω.ΟΙ γιατροι ειδανε τους αλλους δεικτες?Τα βιοχημικα?Παιζουν πολυ σημαντικο ρολο αγαπη μου!!!!!Συγκεκριμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει για μια κοπελα που ειχε 5 αυχενικη και πηγανε ολα καλα γιατι ανεβαζαν το ποσοστο οι αλλοι δεικτες!!!Εχει ενα υγειεστατο μωρο!Τη γνωριζω!Ο γιατρος μου ειναι εγκεκριμενος απο το "Fetal Medicine Foundation".Την αυχενικη την εφαρμοζουν εδω και 10 χρονια σχεδον και πατερς αυτης ειναι ο Κυπρος Νικολαϊδης που εχει κανει και το "Fetal Medicine Foundation"στην Αγγλια. ΜΟνο αυτοι κανουν σωστα την αυχενικη!Και αν γνωριζω καλα ειναι καμια 100αρια γιατροι στην Ελλαδα!Γι'αυτο πολλοι γιατροι στελνουν αλλου τις κοπελες για την εξεταση!Και αυτο ειναι το πιο εντιμο!Ειναι ο γιατρος ενας απο αυτους?Δεν ξερω αν κανω σωστα που τα γραφω ολα αυτα!!!!!Θελω να βοηθησω!Ψαξτο σε παρακαλω!!!Αν το εχεις κανει ευχομαι δυμαμη καρδουλα μου!!!!!!!!!!Ελπιζω να πανε ολα καλα!!!!!!!

και εμενα ο δικος μου απο fetal medicine foundation ειναι εγκεκριμενος!!! και εμενα μου το εχει πει για τις αυχενικη.,οι αλλοι γιατροι δεν την κανουν σωστα την εξεταση. εμενα μου το ειπε σε οικογενειακη συζητηση,δεν το λεει εξω(ντρεπεται κιολας να λεει τι ξερει να κανει χιχιχι)

τυρογαριδακι μου σου εχω στειλει προσωπικο μηνυμα!!!! εγω ειμαι αισιοδοξη,θελω να πιστευω οτι θα πανε ολα καλα!!!! δες το μηνυμααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν χωράνε συμβουλές. Ο Θεός να σε φωτίσει να κάνεις αυτό που πρέπει.

Πάντως, αν είσαι αποφασισμένη για διακοπή κύησης μην το κάνεις πριν ξεδιαλύνεις τυχόν αμφιβολίες. Για να μην σε τρώει μια ζωή ότι δεν το έψαξες αρκετά. Σου δόθηκαν και άλλα στοιχεία (πχ για το ερευνητικό κέντρο στο Παίδων) για περαιτέρω έρευνα που κατά την άποψη μου θα πρεπε να ψάξεις.

Καλό κουράγιο και φώτιση στην δύσκολη απόφαση σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...