Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ "ΑΦΕΝΔΡΑ"


MariaIoanna

Recommended Posts

Καλημέρα!! Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια παραλλαγή στο όνομα "Αφένδρα"?? Το Έφη το αποκλείω. Κατι εύηχο?? και χαριτωμένο και παιχνιδιάρικο?? Πολλά ζητάω?? Έχω ήδη σκεφτει Φαίδρα και Φαίη.

Ευχαριστώ:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna καλημερα!!!!Και γω οταν ειδα το ποστ σου αυτα τα ονοματα μου ηρθανε στο μυαλο!!!!!Αλλα οταν ειδα το μηνυμα σου ολοκληρο ειδα οτι με προλαβες!!!χιχιχιχχι!!!:P Παντως θα προτιμουσα το Φαιδρα!!!Ειναι πολυ ωραιο και σπανιο!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ Φαίη και Φαίδρα σκέφτηκα;) Μου αρέσουν και τα δυο οπότε είναι καθαρά προσωπική επιλογή

(Βασικά και το Αφέδρα είναι πολύ σπάνιο!:woohoo: Εγώ πρώτη φορά το ακούω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χα χα χα καλημερα!!Κι εγω τα ιδια σκεφτηκα γιατι εχω και φιλες με αυτα τα ονοματα και μου αρεσουν πολυ και τα δυο!!Ισως ομως πιο πολυ νομιζωτο φαιδρα!Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Alitheia apo pou einai to afendra?sorry kiolas alla poly asximo akougetai,mou fernei se afentra pou mou fernei sto mualo mastigia ...:P

plaka kano....tha tin vaftisetai etsi kai tha tin fonazetai allios?to faii akougetai polu oraio....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί λες για το Άντα; Αν και παραπέμπει περισσότερο στο Αλεξάνδρα. Εμένα πάντα μου άρεσε.

Το Φαίδρα δεν είνα παραλλαγή ονόματος, είναι ακέραιο όνομα. Το Φαίη καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χωρίς παρεξήγηση όμως,

το Φαίδρα είναι άλλο όνομα,

και γράφεται και με "αι".

το Φεη, με "ε" δείχνει να βγαίνει απ το Αφένδρα.

Αλήθεια, τι όνομα είναι αυτό?

Αν και μένα μου αρέσει το Αφένδρα, πολύ σπάνιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα MariaIoanna αν και μου ερεσει πολλη το Φαιδρα θα διαλεγα το Φενι, μου φαινεται οτι ταιριαζει καλυτερα. Μπορει μεγαλωνοντας να βγαλει μονη της ονοματακι. Για παραδειγμα εμενα η Λαμπρινη οταν την ρωταγανε "πως σε λενε" εκεινη ελεγε "νινι" και το κρατησαμε γιατι ηταν χαριτωμενο και μας αρεσε:) Η μικρη μας ξαδερφουλα μας φωναζει "ινη" :lol: Ουτε εμενα μου αρεσε το Λαμπρινη παρολο που ειναι το ονομα της πολυαγαπημενης μου μανουλας αλλα τωρα το εχω λατρεψει γιατι ειναι το ονομα της λατρεμενης μου κορης. Φιλακια πολλα:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aurore έγραψε:

ίσως και "Φένια" ή "Φένη".Νομίζω πως ταιριάζουν και μαλιστα το πρωτο είναι και παιχνιδιάρικο. τί λες;

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ "ΦΕΝΙΑ" ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΕΠΙΣΗΣ. ΚΑΙ ΤΟ "ΦΑΙΔΡΑ" ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΠΟΛΥ!!!

ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ "ΦΑΝΗ".

ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣΕΙΣ!!!

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι τα υποκοριστικά δε μου αρέσουν καθόλου, ιδίως όταν δεν παραπέμπουν στο όνομα από το οποίο βγαίνουν. Εντάξει, κι εγώ τη Μαρία μου τη φωνάζω Μαράκι ή Μαριώ, αλλά είναι προφανέστατο το όνομά της.

Στη δική σου περίπτωση MariaIoanna προτιμώ 1000 φορές το Φαίδρα από το Αφένδρα, κι ας μην παραπέμπει στο βαφτιστικό όνομα.. Αποτελείς την εξαίρεση! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Μαράκι!!!Το Φαιδρα ειναι πάρα πολυ ωραιο όνομα...!!!Υπάρχει και το Φεβρωνία..αλλα ειναι ουδετερο ονομα δεν βγαινει απο το Αφέντρα..Επισης και το Φένια μου αρεσει!!!πολυ προτότυπα και τα δυο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπορεις να το κανεις φαιδρα οπως ειπαν καποια κοριτσια η ακομα και αντα αν αφαιρεσεις καποια απο τα γραμματα αλλα εμενα μου αρεσει το αφεντρα ειναι συμβολικο ειναι αφεντικο του ευατου της ........τωρα οσο ια το Φεη και το φενια βγαινουν πιο πολυ απο το φωτεινη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...