Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ισχιακή προβολή


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας! Είμαι στην 37η εβδ. κύησης και η μπέμπα μου δεν έχει γυρίσει ακόμη. Ο γιατρός λέει ότι δεν πρόκειται να γυρίσει. Τώρα κάνουμε κάθε βδομάδα καρδιοτοκογράφημα και δείχνει να έχω μικρές συσπάσεις κάθε 5 λεπτά γι' αυτό μου δίνει 1/2 πρε παρ καθε 4 ώρες. Την προηγούμενη Τρίτη η μπέμπα ήταν 2.400 γι' αυτό μου είπε να παίρνω τα πρεπαρ, μήπως και βάλει μισό κιλό ακόμη μέχρι την καισαρική που θα γίνει στην 38η εβδομ. Έχω ψιλοαγχωθεί και θέλω τη γνώμη σας, δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσει? Πόσα γρμ. θα βάλει ακόμη μέχρι να γεννηθεί? Μήπως θα είναι πολύ μικρούλα? Η καισαρική είναι επικίνδυνη?

Ουφ, συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις κι ευχαριστώ που με ανεχτήκατε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαλαρωσε! η καισαρικη δεν ειναι επικίνδυνη! και η κορη μου ισχιακη ηταν και γεννησα με καισαρικη. Συγκεκριμενα η γιατρος μου μοθυ ειχε πει την 36η εβδομαδα: "το μωρο σου ειναι κωλοπαιδο!" ναι! ερχοταν με τον κωλο!ολα καλα πηγαν! τωρα ειναι 5,5 χρονων καλη γεννα να εχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΜΑΡΑΚΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΛΕΝΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΕΙ ΜΟΛΙΣ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΥΡΝΑΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ...ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΑ 2500 ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΑΤΑΚΙΕΙΤΕ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ.ΑΚΟΜΗ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ 38Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ...ΛΕΝΕ ΟΤΙ 30 ΜΕ 40 ΓΡ.ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΜΩΡΟ ΣΤΟΝ ΕΝΑΤΟ ΟΠΟΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΚΑΝΑ 2800 ΜΕ 2900 ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ 35Η ΚΑΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ 4 ΜΗΝΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟΥ ΑΝ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΜΠΕΔΩΘΕΙ ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΧΑΜΗΛΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ..ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΗΤΑΝ 2050 ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝΑ ΣΤΗ 33Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 3 ΚΙΛΑ ΜΟΛΙΣ ΜΠΩ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ (ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ 2020 ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΕ ΜΠΕΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΟΑ ΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ 2300)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ maraki25 τι μου θυμησες να ηξερες...

Η κορη μου κ εμενα βρισκοταν σε ισχιακη προβολη.

Για να καταλαβεις απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου εκανα "σχεδια" για τον τοκετο.Ημουν ΑΠΟΛΥΤΑ σιγουρη οτι θα γεννησω φυσιολογικα!!!Ρωτουσα δηλ το γιατρο μου ποια μαια να παρω κτλ. Ο γιατρος απο την αρχη μου ελεγε κατσε πρωτα να παρει θεση το παιδι κ ολα θα γινουν. Ε, τι το΄θελε με γκαντεμιασε!!!:P

Οχι απλα θεση δεν πηρε αλλα ουτε καν εκανε το κοπο να μετακινηθει στο ελαχιστο. Εγω αρνιομουν πεισματικα να δεχτω οτι θα εκανα καισαρικη για αυτο τον "ασημαντο" (κατ'εμενα) λογο. Το εριξα στο περπατημα που μου ελεγαν ολοι οτι βοηθαει...χιλιομετρα εχω κανει...τιποτα...

Μαλιστα καποια στιγμη ψαχνοντας στο Διαδικτυο διαβασα για μια τεχνικη σα χειροπρακτικη οπου ο γιατρος με τη βοηθεια μαιας μπορουν να "στρεψουν" το παιδι προς τα κατω. Οταν το ειπα στο γιατρο μου κοντεψε να παθει εγκεφαλικο!!!:blink: Καλα, μου λεει, που πας κ τα βρισκεις αυτα, ειναι πολυ επικινδυνο κ κανενας γιατρος δε θα σε αναλαβει. Μαλιστα με προετρεψε να παρω κ αλλη γνωμη...

Για να μην πω βεβαια για τις φωνες που μου εβαλε ο αντρας μου ο οποιος ειναι κ λιγο φοβιτσιαρης κ φυσικα δεν καταλαβαινε ποσο σημαντικο ηταν για μενα να γεννησω φυσιολογικα. Ετσι μοιραια οδηγηθηκα στην καισαρικη.:(

Να πω κ κατι τελευταιο, αν κ ειχα κανονισμενη καισαρικη για την 38 εβδομαδα η μικρη μου εσπασε τα νερα 10 μερες νωριτερα. Τα μωρα σε ισχιακη προβολη εμφανιζουν την ταση να σπανε γρηγοροτερα τα νερα γιατι ζοριζονται λογω θεσης τα καημενουλια:P

Παντως πισω εχει η αχλαδα την ουρα...το δευτερο οταν με το καλο ερθει θα το γεννησω φυσιολογικα...ας ειναι καλα το VBAC!!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

filos`ifigen έγραψε:

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΔΗΛ,ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?

Συνηθως με την εναρξη των ωδινων κατεβαινει μονο του κατω!

Οταν λεμε εχει παρει θεση, δεν εννοουμε οτι απλα εχει γυρισει, αλλα και οτι εχει μπει αναμεσα στα οστα της λεκανης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεισ δικιο μπελ μου γιατι και εγω ετσι ξερω αλλα ακουω συνεχεια που το χρησιμοποιουν λαθοσ και εγω ξερω οτι εχει παρει θεση σημαιναι ειναι χαμηλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Mαράκι. Και ο δικός μου ο μπέμπης ήταν με ισχιακή προβολή. Συγκεκριμένα στην 37η εβδομάδα μου είχε πει πως πιο πιθανό είναι να κερδίσω στο λαχείο παρα να γυρίσει! Αφου λοιπόν η καισαρική ήταν μονόδρομος κλείσαμε ραντεβού στην 38η εβδομάδα.Εγινε η καισαρική με ραχιαία αναισθησία,είχα τις αισθήσεις μου κανονικότατα απλώς χωρίς πόνο,είδα κατευθείαν το μωράκι μου και όλα πήγαν καλά! Ή πρώτη μέρα είναι λίγο δύσκολη γιατι πονάνε τα ραμματα.Πιστεψέ με όμως απο τη δεύτερη μέρα και μετά που θα σηκωθείς θα είσαι μια χαρά! Σκέφτομαι καμια φορά οτι δεν έζησα την εμπειρία της γέννας αλλα μετά σκέφτομαι οτι τουλάχιστον δεν έζησα τους πόνους της γέννας! :laugh: Χαλάρωσε και όλα θα πάνε μια χαρά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α!Το μωράκι μου γεννήθηκε 3kg και της κοπέλας στο διπλανό δωμάτιο 2,6kg. Το μωράκι σου τώρα παιρνει βάρος,μη στεναχωριέσαι το βάρος του θα είναι μια χαρά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...