Μετάβαση σε περιεχόμενο

τεστ ωορρηξίας. Αξιόπιστα....?


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια! μου είπε μια φίλη μου για αυτό το τεστ και πήρα κ εγώ το fertility saliva tester της Vican. το ξεκίνησα την 13η μέρα, το κάνω κάθε μέρα πρωί κ βράδυ και τώρα είμαι στην 17η μέρα. από όλες τις φορές που το χρησομοποίησα καμία δεν έδειξε ωορρηξία. (πρόβλημα ωορρηξίας από όσο ξέρω δεν είχα ως τώρα), απλά το ήθελα για σιγουριά, προγραμματισμό. είχα επαφή την 5η, 8η και 13η μέρα. σήμερα έκανα ένα τέστ εγκυμοσύνης από αυτά που "υποτίθεται" είναι πιο ευαίσθητα από την μέρα σύλληψης περίπου και βγήκε αρνητικό.. (σνιφ) έχει χρησιμοποίήσει καμιά τέτοια τεστ ωορρηξίας? φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σου pinkbarbie. Θα μπώ αμέσως στο "ψητό" για να μήν σε κουράζω. Προσπαθούσαμε καιρό με τον άντρα μου για παιδί. Περίπου 2 χρόνια. Τίποτα... Κάναμε όλες τις εξετάσεις. Όλα καλά. Έλεγα :σιγά μην κάνω παιδί εγώ... ! Μου σύστησε μία φίλη το τέστ ωορηξίας της Blue Clear (περίπου 55€) και ξεκίνησα να το παίρνω .... Παρότι έδειχνε γόνιμες ημέρες τις οποίες εκμεταλλευόμασταν... τίποτα. Αυτό για 2 μήνες. Τον 3ο μήνα (απογοητευμένη μέν) το ξαναπήρα και το έκανα (όπως ελεγαν πάντα οι οδηγίες). Τους δύο προηγούμενους μήνες έδειχνε ωορηξία την 14η ημέρα. Εκείνο τον μήνα τίποτα... Αφού εξάντλησα όλα τα ανταλλακτικά, μου λέει ο άντρα μου "πάρε άλλο ένα και συνέχισε". Εγώ έλεγα κάτι συμβαίνει. Έχω πρόβλημα μάλλον. Να μήν σε κουράζω : το τέστ έδειξε την 19η ημέρα ωορηξία !!!! Έμεινα έγκυος και έκανα δίδυμα κοριτσάκια!!!! Πιστεύω πως είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο (αν και δεν πρέπει να κάνω διαφήμιση). Επίσης τεστ εγκυμοσύνης όταν πήρα, έδειχνε στην αρχή αρνητικό, όμως εγώ ήμουν έγκυος και μάλιστα με δίδυμα όπως σου είπα. Βέβαια μπορεί να φταίει γιατί το έκανα την 3η ημέρα καθυστέρησης. Πάντως προτίμησε τέστ εγκυμοσύνης 3ης γεννιάς που δείχνουν από τις πρώτες ημέρες εάν είσαι έγκυος. Πάρε και το τέστ ωορηξίας που σου λέω. Μήν απογοητευτείς γρήγορα άν δεν έχεις αποτελέσματα. Και μια συμβουλή: Τα ωάρια ζούν 2 εικοσιτετράωρα. Εκμεταλλεύσου τα, όχι μία φορά την ημέρα... Φιλάκια ελπίζω να έχουμε καλά νέα.

ps : το ίδιο τέστ το σύστησα και σε άλλη κοπέλα η οποία έμεινε έτσι έγκυος λίγο μετά από εμένα. Τώρα έχει ένα κοριτσάκι 30 ημερών...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου!!!Αληθεια τι κυκλο εχεις και ξεκινησες το τεστ απο την 13η μερα?στην 17η εισαι?Δεν νομιζω να υπηρχε περιπτωση να δειξει το τεστ απο τοσο νωρις!Εφοσον ηρθες σε επαφη τελευταια φορα την 13η μερα δεν νομιζω να εχει προλαβει να γινει κατι...αν υποθετικα εγινε η συλληψη τοτε...θα πρεπει να περιμενεις κι αλλο.Οσο για το τεστ αυτο δεν το ξερω .Παντως μπορει να εγινε νωριτερα και δεν εδειξε μεχρι τωρα!!Σου ευχομαι ολοψυχα καλα αποτελεσματα και μακαρι να εχει γινει το θαυματακι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είναι σκέτη γλύκα τα μωράκια σου!!!!!!! να τα χαίρεσαι!!! απ'ότι κατάλαβα απ'αυτά που μου έγραψες... άβυσσος τα γυναικολογικά...! οπότε ή έκανα νωρίς το τεστ εγκυμοσύνης ή συνεχίζω.. χαλαρααα... σ΄ευχαριστώ πάντως! φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Aristina! ο κύκλος μου είναι 30 ημερών (σπάνια 28) όπως και αυτός στον οποίο έκανα το τεστ. απλά το ξεκίνησα την 13η γιατί εκείνες τις μέρες ενημερώθηκα οτι υπάρχουν αυτά (και μην χάσω, έτρεξα αμέσως στο φαρμακείο). και σκέφτηκα κ εγώ αν δεν δείξει ωορρηξία από την 13η κ μέχρι τέλους του κύκλου, μάλλον έκανα τις προηγούμενες μέρς οπότε μπορεί και να το "έπιασα" ...! αλλά από όσες συζητήσεις έχω κάνει εδώ στο παρεάκι ένα είναι το συμπέρασμα.... ο χ ι άγχος.... (αλλά που εμείς...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SOFOU έγραψε:

γειά σου pinkbarbie. Θα μπώ αμέσως στο "ψητό" για να μήν σε κουράζω. Προσπαθούσαμε καιρό με τον άντρα μου για παιδί. Περίπου 2 χρόνια. Τίποτα... Κάναμε όλες τις εξετάσεις. Όλα καλά. Έλεγα :σιγά μην κάνω παιδί εγώ... ! Μου σύστησε μία φίλη το τέστ ωορηξίας της Blue Clear (περίπου 55€) και ξεκίνησα να το παίρνω .... Παρότι έδειχνε γόνιμες ημέρες τις οποίες εκμεταλλευόμασταν... τίποτα. Αυτό για 2 μήνες. Τον 3ο μήνα (απογοητευμένη μέν) το ξαναπήρα και το έκανα (όπως ελεγαν πάντα οι οδηγίες). Τους δύο προηγούμενους μήνες έδειχνε ωορηξία την 14η ημέρα. Εκείνο τον μήνα τίποτα... Αφού εξάντλησα όλα τα ανταλλακτικά, μου λέει ο άντρα μου "πάρε άλλο ένα και συνέχισε". Εγώ έλεγα κάτι συμβαίνει. Έχω πρόβλημα μάλλον. Να μήν σε κουράζω : το τέστ έδειξε την 19η ημέρα ωορηξία !!!! Έμεινα έγκυος και έκανα δίδυμα κοριτσάκια!!!! Πιστεύω πως είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο (αν και δεν πρέπει να κάνω διαφήμιση). Επίσης τεστ εγκυμοσύνης όταν πήρα, έδειχνε στην αρχή αρνητικό, όμως εγώ ήμουν έγκυος και μάλιστα με δίδυμα όπως σου είπα. Βέβαια μπορεί να φταίει γιατί το έκανα την 3η ημέρα καθυστέρησης. Πάντως προτίμησε τέστ εγκυμοσύνης 3ης γεννιάς που δείχνουν από τις πρώτες ημέρες εάν είσαι έγκυος. Πάρε και το τέστ ωορηξίας που σου λέω. Μήν απογοητευτείς γρήγορα άν δεν έχεις αποτελέσματα. Και μια συμβουλή: Τα ωάρια ζούν 2 εικοσιτετράωρα. Εκμεταλλεύσου τα, όχι μία φορά την ημέρα... Φιλάκια ελπίζω να έχουμε καλά νέα.

ps : το ίδιο τέστ το σύστησα και σε άλλη κοπέλα η οποία έμεινε έτσι έγκυος λίγο μετά από εμένα. Τώρα έχει ένα κοριτσάκι 30 ημερών...

θα συμφωνησω και εγω πηρα τα clear blue για τον ελεγχο της ωορεξιας και εμεινα με τον πρωτο μηνα....αλλα για τεστ εγκυμοσυνης καλυτερο ειναι τα self clear....καλη τυχη
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το συζητάω για το τί ρόλο μπορεί να παίζει το άγχος. Εγώ δεν το δεχόμουν αυτό, αλλά είναι αλήθεια... Ο γιατρός μου μου είχε πεί ότι η ωορηξία μπορεί να συμβεία μεταξύ 7ης και μέχρι 19ης ημέρας !!!!:ohmy: Οπότε για τίποτα να μήν αμφιβάλλεις. Κι ύστερα..... θα ζήσεις την πιο όμορφη περίοδο της ζωής σου... καλή επιτυχία κορίτσι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα ρωτησω κατι βρε κοριτσια?Αυτα με το χαμογελακι πηρατε?

Αχ κοπελα μου αυτο το αγχος αστα!!Εγω περασα δυσκολα και με μεγαλη πικρα και απογοητευση...και ολο αυτο γιατι?γιατι ημουν χαζη ειχα παθει εμμονη...τωρα ηρεμησα...απολαμβανω οτι κανω και λεω οποτε θελει...το θεμα ειναι να το βγαζουμε οσο γινεται απο το μυαλο...και να ειμαστε χαλαρα!Παντως εγω θα ελεγα να συνεχισεις γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα δειξει!

Καλη επιτυχια!!!Ευχομαι οτι καλυτερο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aristina αν εννοείς ποιο τεστ ωορρηξίας, εμένα είναι ένα στικ σαν κραγιόν, με μεγενθυντικό φακό, στον οποίο ρίχνεις ελάχιστο σάλιο, κλείνεις το καπάκι, το αφήνεις να στεγνώσει και μετά από 10-20 λεπτά ανοίγεις το καπάκι (ακριβώς σαν το καπάκι του κραγιόν) και κοιτάζεις το φακό-μικροσκόπιο πατώντας ταυτόχρονα ένα κουμπί που ανάβει ένα φωτάκι. έχει στις οδηγίες πως φαίνονται τα αποτελέσματα της ωορρηξίας. αυτό λέει ανιχνεύει τα άλατα που φαίνονται όταν στεγνώσει το σάλιο, τα οποία λέει υπάρχουν σε συγκεκριμένη μορφή (βλέπε οδηγίες) μόνο στην ωορρηξία. και το συγκεκριμένο ξαναχρησιμοποιείται μέχρι και για 2 χρόνια! το πήρα 45€. ο φαρμακοποιός μου είπε οτι το παίρνουν πάρα πολλές. τώρα τι να σου πω αν είναι αξιόπιστο.... είπαμε τα πάντα έχουμε δοκιμάσει...! χα!χα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χα χα χα επιστημονες θα γινουμε...φακος μικροσκοπιο!!!Βρε τι βγαζουν!!Οντως εγω τωρα λεω να κανω το βημα να παρω τεστ ωορηξιας...αλλα ρωταγα για τα clearblue αν τα κοριτσια εχουν αυτα με το χαμογελακι....Παντως ευχαριστω για την ενημερωση...ασε που ελεγα να τα παρω απο το e bay για πιο φτηνα...

Θα μας πεις εσυ αν ειναι αξιοπιστα!!!:) Αντε καλη επιτυχια!!!!Φιλακια πολλααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...