Μετάβαση σε περιεχόμενο

αποκτησαμε και δευτερο ονομα!!!!


Recommended Posts

φιλεναδες καλημερα εχω νεα να σας πω!!!

τον σεπτεμβριο βαπτιζουμε τον μπεμπουλη μου και το ονομα του θα ειναι σπυρος.καλα ως εδω? καλα!!!

χθες το απογευμα ειχαμε παει στις νονες του (2 εχει μαμα και κορη)οι οποιες μου ζητησαν μια χαρη ...ειδαν λεει ενα ονειρο (συμπτωματικα και οι δυο τους)σχετικα με τον μπεμπη και δεν τους αρεσε...οταν σηκωθηκαν ηταν πολυ ανυσηχες και ξαφνικα εκει που επιναν καφε στην κουζινα επεσε το ματι τους σε μια εικονα του ταξιαρχη και ηρεμισαν ετσι μου ζητησαν να βαλουν δευτερο ονομα στον μπεμπη και να τον πουμε ΣΠΥΡΟ-ΤΑΞΙΑΡΧΗ ενταξυ δεν λεω το πρωτο θα ακουγεται ετσι και αλλιως γιατι τον εχω ταξει και τους ειπαμε ναι τι λετε πως σας φαινεται?

οι γονεις μου λιγο στραβωσαν γιατι λενε αν θες 2ο ονομα γιατι δεν βαζεις το δικο μου λεει ο μπαμπας μου αλλα δεν με χαλαει η αντιδραση το ονομα του μπεμπη μου ειναι υποθεση δικη μου και του αντρα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zouzouna mou eisai sigourh oti den exoun kanenan taksiarxh??

ti na pw h alhthia einai oti egw apo ena oniro pou tha eblepa kai pou tha epeute to mati mou otan ksipnousa den tha ebgaza tetio shmperasm !!alla den mou exei tixei kai tipota tetio!einai polu pistoi pou niothoun teties shndeseis kai ta sindeououn ola metaksi tous ....ti na pw pote den skeytomoun etsi h pote den etixe na skeutw etsi ara oti kai na pw tha einai upokimeniko kai atopo apo thn stigmh pou den exw zisei kati tetio .

ops niothete na kanete einai kathara thema pisths ayto to thema an esu niotheis oti etsi prepei kantw an niotheis oti an den to kaneis tha uparxoun kiroseis kantw ,einai polu lepto thema .

h parimia leei mhn takseis se agio kai paidi ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΝΑ ΣΕ ΕΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΟΙ ΝΟΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΓΝΩΜΗ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ? ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΗΣ ΣΤΟΝ ΤΑΞΙΑΡΧΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ. ΚΑΙ ΕΓΩ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΕΒΓΑΖΑ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΕΙΔΕ ΟΝΕΙΡΟ Η ΝΟΝΑ. ΝΑ ΤΟ ΕΒΛΕΠΕΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΙΩΘΕΣ, ΝΑΙ. ΟΧΙ ΟΜΩΣ Η ΝΟΝΑ. ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

shmfwnw me thn elenh pou leei oti tha mporousate na ton baftisete se authn thn eklisia ,h na tou pernane dwro mia eikona tou agiou na ton filaei .

den mporw na katalabw to skeptiko na bgazoume shnexia onomata agiwn se opoiadipote periptosh .

na katalabw oti esu san mana to etakses se mia dyskolh stigmh ston agio ,to katalabenw apolita .

alla gia ena onoiro pou epese to mati ekei (einai polu pithano na pesei afou eixane eikona sthn kouzina)na bgei akoma ena onoma?!

den kserw ,phsteuw oti htan lathos apo tis koumpares sou pou protinan prwta apola na onomastei .tha mporousan na sas to poune kai na apofasisete me poion tropo theleta na timisete ton agio .

katalabenw kai tous goneis sou ,dhladh an eixais apofasisei 2 onomata apo thn arxh ,to deutero na htan tou patera sou tora ti tha tou eleges ?h tha eixai tria onomata to paidi .

opos eipa einai leptes katastaseis kai enapokinte sthn pisth tou kathena ,an to niotheis kantw apla lew tis skepseis mou kai thn gnomh mou den se protrepw se tipota ...koubenta na ginete pou lene :)

h mama mou eixai taksei ton aderfo mou alla etakse na ton baftisei se ekeino to monastiri ths panagias .opos mou elege apo mikrh h mama mou to tama einai iero kai prpei na boutame thn glwssa sto mialo prin to poume ,na skeutomaste an einai dynaton na to pragmatopoihsoume kai ti tha taksoume .apo tamata gia mena exoume paei dyo fores sthn thno kai exei dwrisei ekei ton baftistiko stauro ths .ta sebome ta tamata alla me ekneurizei na me fernoun se ddkolh thesh tritoi panw sayta ta themata .emena proropika tha me piraze na mou protinoun gia onoma giati an den hthela tha eprepe na arnithw ena tama ....tha mou arese na mou afisoun thn epilogh na apofasisw pos thelw na timisw egw ton agio .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα φιλεναδα!!!Θα συμφωνησω με την καντινου στο θεμα οτι θα μπορουσες να τον βαφτισεις σε εκκλησια Ταξιαρχη...γιατι πραγματικα απο ενα ονειρο που μαλιστα δεν ανεφερε ονομα να πω οτι θα επηρεαζοσουν...απλα απο ενα κοιταγμα?Δεν ξερω...Παντως το Σπυρος ειναι πολυ ομορφο ονομα και εφοσον το εχετε ταξει σιγουρα!Με το καλο κουκλα μου οτι κι αν αποφασισετε!Φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου με το καλό η βάφτιση του Σπυράκου!:laugh:

Εμένα πάλι μαμά και πεθερά έταξαν τα δίδυμα ΧΩΡΙΣ να μας ρωτήσουν,με αποτέλεσμα οι άμμεσα ενδιαφερόμενοι να το μάθουμε τελευταίοι:blink:

Τελοσπάντων τους κάναμε το χατήρι μιας και δεν θα βγάλουμε άσχετα ονόματα και δεν θα ακουστούν και οι ίδιες.Τουλάχιστον θα ακούσουν τα ονόματα που επέλεξαν;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:huh: κοριτσάκι καημέρα καταρχήν το όνομα Σπύρος είναι πολύ ωραίο αλλά προσωπική πείρα σου λέω ότι ποιό καλό να βγάλει δύο κοντινά ονόματα εκτός και να δεν σε ενοχλεί το δεύτερο ονομα που διάλεξαν οι νονές εμένα η μεσαία η κόρη έχει δύο ονόματα και από τις δύο γιαγιάδες της αλλά αυτό γιατί είχαμε έντονη διαφωνία καθότι η μαμά μου έλεγε να βγεί η πεθερά μου και η πεθερά μου ότι πρέπει να βγάλω την μαμά μου. Τελικά τις βγάλαμε και τις δύο και ησυχάσαμε αλλά τώρα που έκαν και τρίτο παιδάκι και είναι μπέμπα (όπως είπεμ και ο άνδρας μου καλά να πάθουν) βγάλαμε ένα όνομα με κοινή απόφαση του άνδρα μου , εμένα, και της νονάς της και την βγάλαμε Σοφία.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπη μου μεγια το καινουριο δοντακι καταρχας:laugh: τωρα για το ονομα τα παλια τα χρονια το διαλεγε ο νονος,οποιο ηθελε εκεινος και πολλες φορες οι γονεις το πρωτοακουγαν στην εκκλησια:blink: ,φυσικα για ευνοητους λογους αυτο εχει σταματησει πια να γινεται εκτος απο ορισμενες περιπτωσεις!Στην δικη σου περιπτωση τωρα να κανεις αυτο που αισθανεσαι καλη μου,οι Αγιοι ετσι κι αλλιως προστατευουνε παντα τα παιδακια,απο κει και περα ειναι πως το αισθανεσαι εσυ και τι θελεις!Φιλακια πολλα στον μπεμπουλη:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το σπυρος ειναι στανταρ δεν αλλαζει με τιποτα!!!! τον εταξα πριν καν γεννηθει αλλα και οι νονες μας ρωτησαν αν θελουμε και το ταξιαρχης σαν δευτερο με οσα εχω περασει η πιστη μου πλεον ειναι ποιο εντονη και μεγαλη οποτε αυθορμητα και εγω και ο αντρας μου συμφωνησαμε να δωσουν εκεινες 2ο ονομα δεν νομιζω ετσι να χαλαει το ταμα μου ε???

α και που εισαι τα δοντακια εγιναν 2 χαχαχα φυτρωνει και 2ο διπλα στο 1ο:woohoo: :woohoo: :woohoo: μανι μανι θα τα βγαλει μου φαινεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάνω απ'όλα να 'ναι γερός και δυνατός!! Τίποτε άλλο να μην σε απασχολεί! Εμένα ίσως να μ'εκνεύριζε το γεγονός αυτό, βέβαια λόγω κάποιων προσωπικών καταστάσεων με την κουμπάρα μου! Δεν νομίζω να βάλω την ίδια να μου βαφτίσει το παιδί! Εγώ θα τον βγάλω Δημήτρη λόγω του πεθερού μου κι ίσως αν γεννηθεί στην ΠΗΤ μου στις 6 Αυγούστου τον πω και Σωτήρη μόνο για να τιμήσω τον Χριστό όπου όταν εγώ ήμουν 3 χρονών κόντεψα να πνιγώ εκείνη την μέρα και έταξε η μαμά μου, όσα χρόνια ζούμε να ανάβουμε ένα κεράκι κάθε χρόνο! Κι έτσι κάνουμε! Αν γεννηθεί εκείνη την μέρα θα ήθελα να ακουστεί τ'όνομα! Βέβαια Δημητράκη θα τον φωνάζω.. μιας κι ο πεθερός μου δεν ζει.. και τον είχα δει και στον ύπνο μου όταν έμεινα έγκυος! Με το καλό η βάφτιση κοπέλα μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsaki mou me to kalo kai kalofotisto !!

oxi glukia mou den xalaei to tama sou to prwto kai xerome polu pou sou aresei kai tha to kaneis apo thn kardia sou .

na einai gero kai dynato kai to dontaki tou to deutero kai na gemisei anodina ta margaritarakia tou mesa sto stoma .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θέλουμε να δούμε το τυπικό του πραγματος αποκλειστικά, οι νονοί έχουν ουσιαστικά το μόνο δικαίωμα στην επιλογή του ονόματος του παιδιού.

Βέβαια αυτό στις μέρες μας δε γίνεται και φυσικά κανείς δεν ακολουθεί εξ' ολοκλήρου το τυπικό της εκκλησίας στο μυστήριο της βάπτισης.

Ωστόσο η αποψη μου είναι πως αν για οποιονδήποτε λόγο η πνευματικη μητέρα του παιδιού σου θέλει να δώσει δεύτερο όνομα στον μπεμπούλη και δε σου δημιουργεί προβλήματα, γιατί όχι; Εμένα πάντως μου αρέσει σαν συνδυασμός.

Τέλος προσωπικά εγώ την κουμπάρα μου την ρώτησα αν ήθελε να δώσει δεύτερο όνομα στη μικρη και είπε όχι (εύτυχως γιατι δεν την εμπιστεύομαι! Είναι μεγαλύτερο τρελοκομείο απο μένα! ;) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπουλης μου γεια σου.Δεν ξερω να σου πω για το αν οντως ειδαν ονειρο οι νονες σας αλλα το ονομα Ταξιαρχης ειναι πολυ καλο και αφου εισαι και Μυτιλινια πρεπει να γνωριζεις για τα θαυματα του.Βγαλε κι αυτο το ονομα και ευχομαι να τον προστατευει παντα ο Αγιος Σπυριδωνας και ο Μεγας Ταξιαρχης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρδούλα μου αν ήμουν στην θέση σου θα τα έβαζα

και τα 2 τα ονόματα!

Εφόσον είναι και επιθυμία των νονών ένας λόγος

παραπάνω να τους τιμήσεις εφόσον συμφωνείτε κι εσείς!

Πιστεύω πάρα πολύ στους αγίους και στα όνειρα

που αφορούν στην πίστη μας...

Κι εμείς όταν με το καλό μας αξιώσει ο θεούλης

να γίνουμε γονείς θα δώσουμε το όνομα του Αγ.Νεκταρίου

καθώς εχουμε κάνει τάμα...

Εαν προκύψει και δεύτερο όνομα δεν με πειράζει καθόλου!!!

Φιλάκιααααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ όταν βάφτισα ένα αγοράκι, αποφάσισα με την άλλη νονά (ήμασταν 2 κι εμείς, φίλες καλές)

να βγάλουμε ένα όνομα ξεκάρφωτο, κάτι που θα μας άρεσε.

Ο μπαμπάς του μωρού ήθελε να ακουστεί το όνομα του αδερφού του, ζει ο άν8ρωπος, και πάντα καλά να είναι, αλλά δε ξέρω πως του τη βάρεσε.

Το ένα όνομα είναι Σίμος (Συμεών) και το όνομα που διάλεξα εγώ και η άλλη νονά, είναι Ρωμανός.

Κάτι σπάνιο. Μας άρεσε πολύ.

Η πεθερά της μαμάς του μωρού, στράβωσε στην εκκλησία όταν το άκουσε, την ώρα που είπαμε τα ονόματα.

δεν ήξερε τίποτα και άρχισε τις τσιρίδες, ότι και καλά της καταστρέψαμε τον γιο (αυτουνού που ακούστηκε το όνομα, του Σίμου :blink: ) και άλλες τέτοιες βλακείες.

Η μαμά του μωρού της είπε πως είναι νονές και είχαν όλο το δικαίωμα να επιλέξουν ότι όνομα ήθελαν, και το υποστηρίζω και το πιστεύω αυτό.

Όταν έρθει η στιγμή που θα γίνει η βάφτιση του δικού μου μωρού με το καλό, δε 8α είχα πρόβλημα να διαλέξει η νονά ένα δεύτερο όνομα.

Δώσε και τα δύο ονόματα και καλοφώτιστο να είναι το νινάκι, Θα το προστατεύουν οι Άγιοι Σπυρίδωνας και Ταξιάρχης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΟΣ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΟΡΓΙΑΖΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΥΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΒΑΝ ΕΙΤΕ ΚΟΡΟΙΔΕΒΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΒΛΑΚΙΑ <ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ> ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ Ο ΓΙΟ ΣΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΑ ΣΚΕΦΕΙΣ ΠΩΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ!!!ΤΟ ΣΠΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΠΟΙΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ΟΧΙ. ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΚΟΥΜΠΑΡΕΣ ΣΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΣΟΥ ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΠΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΗΓΜΗ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ.ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΟΜΠΛΕΞ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕΜΕ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΓΩ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΣΩ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΑΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια εμενα παντως μου αρεσουν πολυ τα διπλα ονοματα... ο καθενας εχει τον λογο του βεβαια που τα επιλεγει... Σπυρος-Ταξιαρχης ειναι ωραιο και πρωτοτυπο... μπορει να τον φωναζουν ολοι Σπυρο αλλα παντου, σε ολα του τα χαρτια και στην ταυτοτητα θα ειναι Σπυρο-Ταξιαρης...:) εμεις παντως ειμαστε Ταξιαρχες με τα ολα μας... θα τον βγαλουμε Μιχαηλ-Αγγελο... αντε με το καλο η βαπτιση... φιλακια...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου αφου σας βγηκε ετσι αυθορμητα και ειπατε αρχικα ναι μην το σκεφτεσαι καθολου απο κει και περα θα το παρουν αποφαση και οι αλλοι..

και οσο για το ταμα σου σιγουρα δεν χαλαει που δινεις και 2 ονομα..

φιλακια πολλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...