Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βιβλιάριο υγείας από το ΜΗΤΕΡΑ???


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Φεύγοντας από το ΜΗΤΕΡΑ, μας έδωσαν μια φωτοτυπία της κακιάς ώρας που έλεγε το βάρος του παιδιού κατα τη γέννηση και τα στοιχεία του και μας είπαν οτι τους έχουν τελειώσει τα βιβλιάρια υγείας και οτι πρέπει εμείς να πάμε στη νομαρχία και να ζητήσουμε να μας δώσουν ένα. Εσείς που γεννήσατε πρόσφατα, σας είπαν κάτι τέτοιο? Το παίρνουμε όντως από τη νομαρχία ή τζάμπα θα τρέχουμε πάλι? Πέρα από τη φωτοτυπία, χρειαζόμαστε και κανένα άλλο δικαιολογητικό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμενα μου εδωσαν μια χαζομαρα χαρτι αλλα ειχε ο γιατρος μου "καβατζοση" 2-3 βιβλιαρια και μου εδωσε ενα για να μην τρεχω.Οποτε την διαδικασια δεν την γνωριζω δυστηχως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις βρήκα τα παρακάτω:

Συμπτωματικά, δημοσιεύτηκε τη μέρα γέννησης του μπέμπη μου.:dry:

http://209.85.129.132/search?q=cache:c8 ... clnk&gl=gr

Είδος έν ανεπαρκεία τα μπλε βιβλιάρια υγείας των νεογέννητων

28 Απριλίου 2009, 09:45

της Παναγιώτας Καρλατήρα

Απίστευτο κι όμως… ελληνικό. Τις τελευταίες ημέρες τα νοσοκομεία, και συγκεκριμένα, τα μαιευτήρια «στέγνωσαν» όχι από ακριβά ιατρικά αναλώσιμα υλικά όπως θα ανέμενε κανείς στον απόηχο των κινητοποιήσεων των προμηθευτών, αλλά από τα «ταπεινά» παιδικά βιβλιάρια υγείας.

Εκατοντάδες γονείς ενημερώνονται λίγο πριν από την έξοδό τους με το νεογέννητο μωρό τους από δημόσια και ιδιωτικά μαιευτήρια της Αθήνας ότι δεν μπορούν να παραλάβουν το μπλε βιβλιάριο υγείας του παιδιού λόγω ελλείψεων στο συγκεκριμένο είδος.

Το αποτέλεσμα είναι οι γονείς να φεύγουν χωρίς τον πολύτιμο ιατρικό οδηγό του παιδιού τους, δηλαδή να μην έχουν γραπτώς στη διάθεσή τους μια σειρά από γραπτά ιατρικά ντοκουμέντα και αποτελέσματα εξετάσεων που αφορούν το νεογέννητο. Όσοι επίμονοι δε, αναζητούν το… ακριβοθώρητο βιβλιάριο υγείας, γίνονται «μπαλάκι» μεταξύ των αρμοδίων: από τα μαιευτήρια τους παραπέμπουν στις Νομαρχίες, από τις Νομαρχίες στο υπουργείο Υγείας και από εκεί μετακυλίουν την ευθύνη για την έλλειψη βιβλιαρίων στο υπουργείο Οικονομίας από όπου ανοιγοκλείνει και η στρόφιγγα των κονδυλίων προς τα υπουργεία!

Την ευθύνη για την έκδοση και τη διανομή των μπλε βιβλιαρίων υγείας των παιδιών, στα οποία καταγράφεται το ιατρικό ιστορικό τους από τη γέννηση μέχρι την ενηλικίωση, έχει το υπουργείο Υγείας. Από την αρμόδια διεύθυνση του υπουργείου τα βιβλιάρια υγείας αποστέλλονται στις κατά τόπους διευθύνσεις Υγείας των Νομαρχιών και από τις τελευταίες στα δημόσια και ιδιωτικά μαιευτήρια. Στην Αττική όπου και διακινείται μεγάλος όγκος βιβλιαρίων, καθώς στα δημόσια και ιδιωτικά μαιευτήρια του λεκανοπεδίου γεννιούνται το 45% με 50% των παιδιών όλης της χώρας, τον μεγαλύτερο φόρτο εργασίας έχουν κυρίως οι διευθύνσεις του κεντρικού και του ανατολικού τομέα –στην μεν πρώτη υπάγονται τα μαιευτήρια ΈΛΕΝΑΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ, Αλεξάνδρα και το ιδιωτικό ΛΗΤΩ, στην άλλη τα ΜΗΤΕΡΑ και ΙΑΣΩ.

Υπεύθυνοι της Νομαρχίας Αθηνών, με τους οποίους επικοινώνησε το protothema.gr, παραδέχονται πως είναι τουλάχιστον πρωτοφανές να καταγράφεται μία τέτοια έλλειψη, και «δείχνουν» ως υπεύθυνο το υπουργείο Υγείας. Μάλιστα, κύκλοι της Νομαρχίας παρατηρούν ότι τέτοιες ελλείψεις δεν κατεγράφησαν ούτε και το 2002 που είχε δρομολογηθεί η «επιχείρηση» ανατύπωσης των μπλε παιδικών βιβλιαρίων σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού προκειμένου να αλλάξουν οι καμπύλες ανάπτυξης των παιδιών αλλά και να προστεθούν σελίδες ειδικά για τον προληπτικό έλεγχο των ελληνόπουλων κατά τα πρότυπα της Αμερικανικής Παιδιατρικής Ακαδημίας.

Η σημασία του βιβλιαρίου υγείας

Το μπλε βιβλιάριο υγείας το οποίο είναι ατομικό για κάθε παιδί αποκτάται με τη γέννηση. Σε αυτό καταγράφονται οι λεπτομέρειες που αφορούν στη γέννα και που αποτελούν μέρος του ιατρικού ιστορικού του παιδιού.

Οι πληροφορίες που περιέχει –τόσο αυτές που συμπληρώνει ο παιδίατρος του μαιευτηρίου όσο και ο προσωπικός παιδίατρος - είναι πολύτιμες για το ιατρικό ιστορικό του παιδιού. Μάλιστα, εκείνες που συμπληρώνονται τα πρώτα 24ωρα από τη γέννηση του παιδιού κρίνονται ως ιδιαίτερα σημαντικές για την υγεία του παιδιού. Όπως λόγου χάρη τα στοιχεία που καταγράφονται για το αν υπάρχουν ενδείξεις φαινυλκετονουρίας, συγγενής υποθυρεοειδισμός ή έλλειψη ενζύμου G.6.P.D τα οποία απαιτούν ειδική διατροφή του παιδιού.

Μια άλλη παράμετρο σημαντική της έλλειψης των βιβλιαρίων συσχετίζεται με τον εμβολιασμό των παιδιών. Όπως επισημαίνουν νεογνολόγοι και παιδίατροι των μαιευτηρίων, στην χώρα μας το ποσοστό κάλυψης των εμβολίων στον παιδικό πληθυσμό βαίνει μειούμενο όσο μεγαλώνουν τα παιδιά εξαιτίας της αμέλειας και της αδιαφορίας των γονιών. Με δεδομένο λοιπόν ότι το βιβλιάριο υγείας είναι το μόνο έγγραφο που «θυμίζει» στους γονείς τις υποχρεώσεις τους σε ό,τι αφορά τον προληπτικό εμβολιασμό των παιδιών τους, εκφράζουν την ανησυχία τους για την κατάσταση που διαμορφώνεται στην παρούσα φάση με εκατοντάδες γονείς να έχουν φύγει από τα μαιευτήρια χωρίς αυτόν τον προσωπικό ιατρικό οδηγό των παιδιών τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MamaToBe έγραψε:

Κορίτσια καλησπέρα! Φεύγοντας από το ΜΗΤΕΡΑ, μας έδωσαν μια φωτοτυπία της κακιάς ώρας που έλεγε το βάρος του παιδιού κατα τη γέννηση και τα στοιχεία του και μας είπαν οτι τους έχουν τελειώσει τα βιβλιάρια υγείας και οτι πρέπει εμείς να πάμε στη νομαρχία και να ζητήσουμε να μας δώσουν ένα. Εσείς που γεννήσατε πρόσφατα, σας είπαν κάτι τέτοιο? Το παίρνουμε όντως από τη νομαρχία ή τζάμπα θα τρέχουμε πάλι? Πέρα από τη φωτοτυπία, χρειαζόμαστε και κανένα άλλο δικαιολογητικό?
κοριτσακι μου δεν εχει η παιδιατρος σου;;;;;;;για ρωτα τη.......
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω γεννησα στο Μητερα 28-03 και μολις την προηγουμενη εβδομαδα μου εφερε ο γυναικολογος μου!!!και γω με κατι φωτοτυπιες πηγαινα παιδιατρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ:angry::angry: ΤΙ ΝΑ ΠΩ... ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗ ΝΟΜΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ!Την Παρασκευή έχουμε ραντεβού με τον παιδίατρό μας οπότε θα τον ρωτήσω αν έχει να μας δώσει. Ειδάλλως, μας βλέπω μπαλάκι από τη νομαρχία στο υπουργείο υγείας και τούμπαλιν. Ελλάς το μεγαλείο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια εγώ πήρα τηλ. στο hotel ΜΗΤΕΡΑ και μου είπαν να πάω από εκεί να το πάρω.Δε μου είπαν τίποτα για καμία νομαρχία. Τι να πω;; Ελπίζω να μην τρέχει τσάμπα ο άντρας μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια αμα ο γιατρος που σας ξεγεννησε ειναι στο Μητερα πειτε σε αυτον να σας φερει στο ιατρειο του και να πατε να τα παρετε..εγω ετσι έκανα..παντως εχουν ερθει στο Μητερα βιβλιαρεια και μαλιστα ειναι και καινουρια τα αλλαξαν λιγο

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ 04/02/2009 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΤΗΛ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 18/05/2009 ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΠΗΓΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΕ.

ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΩΡΑ.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΠΑΝΤΩΣ!!!:angry:

ΦΙΛΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...