Μετάβαση σε περιεχόμενο

ενα μηνυμα σχετικα με το θηλασμο


Recommended Posts

αχ ρε κοριτσια εχω ακουσει τοσα πολλα!!!!!!!

ο παιδιατρος του γενεσσις απαραδεκτος!!!!!! τον επαιρνα τηλ.γιατι εκλαιγε το μωρο και μου ελεγε νμα του δωσω συμπληρωμα γιατι δεν κανει να τον ταιζω πιο νωρις απο το 3ωρο!!!!δεν θα μπορει να χωνεψει μου ελεγε!!!!!!!

μπουρδες κοινως!και αυτος λεγεται παιδιατρος!

ευτυχως τον αλλαξα αμεσως και η τωρινη μας παιδιατρος μου ειπε πως τα μωρα δεν κλαινε μονο απο πεινα!!!!!!!!!!!

δεν ειχα και μαμμυ τοτε και δεν ηξερα τι να πστεψω!!!!

βεβαια ολα καλ πηγανε και θηλαζα με πεισμα και πολυ ορεξη!!! ειχα φτασει στα ορια μου πολλες φορες που δεν μπορουσα ουτε για τσισα μου να παω ή που θηλαζα συνεχεια το βραδυ(δεν ηξερα ουτε για τους μαραθωνιους ουτε πς οταν ειναι μικρουλια ετσι ειναι το νορμαλ!!!!)

ομως ρε κοριτσια το σκεφτομαι και κλαιω:( γιατι ητναε οι πιο υπεροχες στιγμες και δεν θα τις ξεχασω ποτε!!!!!!

δυστηχως πηγαμε μεχρι 4μηνως λογω δουλειας με πολυ κοπο και ξενυχτι να θηλαζω το βραδυ γιατι δεν επιανε ξυπνητος(απο την συνηθεια του πλεον για το μπουκαλι που επινε απο 40ημερων..δικο μου μεν αλλα μπουκαλι)

αλλ δεν μετανιωνω ουτε στιγμη!

μου ελειψε!!!! δεν με νοιαζει η ταλαιπωρια που τραβηξα το μονο που σκεφτομαι ειναι πως θα ηθελα ακομα να θηλαζω!και ας δουλευω και ας κουραζομαι μακαρι να ηθελε το μωρακ μου και ας εμενα ξυπνητη ολο το βραδυ!

ευχομαι ολεσ οι κοπελες να τα καταφερουν γιατι ειναι πραγματικα δωρο ζωης..και για την μητερα και για το μωρακι...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΡΕ ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΟΥ ΕΚΛΑΙΓΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ

ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΛΕΩ ΕΓΩ ΜΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΕΤΑΓΕΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΞΑΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑΥΤΟ ΚΛΑΙΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφούλα, μπορεί να σου πει πολλά, έχουν ευρηματικότητα!;)

Εμένα με σαμποτάριζε με την ξαπλωτή στάση, δήθεν ότι δεν είναι...αποτελεσματική:blink:, ήξερε βέβαια ότι έχω κάνει καισαρική και ότι μόνο έτσι με βόλευε στην αρχή...(αλλά και τώρα τα βράδυα).

Ακόμη, μην τρως το ένα, μην τρως το άλλο, χωρίς λόγο και χωρίς να έχει το παραμικρό πρόβλημα το μωρό...

Όταν πλησίαζα στον έκτο μήνα μου έλεγε: μην νομίζεις, μετά τον έκτο δεν θα έχεις και πολύ γάλα...:unsure: !!!

Μετά το χρόνο δεν μιλάει πιά, απλά έχει ένα βαθυστόχαστο ύφος τύπου (δεν κάνεις καλά, αλλά δεν σου λέω τίποτα, αχ!). Αχ!!!B)

Γενικά, δηλώνει πολύ φανατική υπέρμαχος του θηλασμού!!!:ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΑΡΓΩ ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ

ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΔΙ ΒΑΖΕΙ ΒΑΡΟΣ

ΘΑ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΜΜΥΛΑΝΝΤ ΕΥΤΥΧΩΣ

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΤΗ ΡΩΤΑΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Γενικά, δηλώνει πολύ φανατική υπέρμαχος του θηλασμού!!!:ohmy:

Αργώ αυτό είναι προφανές!:P :P Φαντάσου και να μην ήταν δηλαδή!:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ειλικρινα συγκινήθηκα με τις ιστοριες σας ... Χαιρομαι τοοοσο πολυ που βλεπω τοσες καινουργιες μανούλες να θηλάζουν . Χαιρομαι που με τις συζητήσεις μας ολοι μαθαμε κατι παραπάνω , βοηθήσαμε η μια την αλλη και αν καναμε σημερα κατι λαθος θα ξερουμε για την επομενη φορα ...

Να στε καλα ολες !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια χαιρομαι πολυ κ αισθανομαι μεγαλη ασφαλεια που μαθαινω απ'τις εμπειριες σας!Μακαρι να μπορεσετε να με συμβουλεψετε-αν χρειαστει- οταν θα ερθει η ωρα! Ανυπομονω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

OTAN NOMIZA H EKANE O MIKROS EMETO TOTE 1,5 MHNWN EIXA PAREI H TOTE PAIDIATRO KAI THS TO EIPA MOU LEEI AMESOS 'tha exeis kamia iosh kai tha pernaei sayton ,dostou kseno"eutixos den ths mhlousa egw sto thl ala o antras mou ...tha etroge ena brisimo .piga thn epomenh sto aglaia eixa fobithei gia pilorikh stenosh ....h paidiatros ekei otan ths eipa ti mou eipai h mexri tote paidiatros mou kounouse apaksiotika to kefali ths me tis blakies kai mou sistise amesos na th allaksw kai na brw kapion empistosinhs !!!!mou eipai oti o prwto pou kitane se mwrakia ligwn hmerwn otan kanoun emetous rouketoideis einai mipos exoun pilorikh pou einai akros sobash .ti na peis eutixos pou den eixai alla an eixai ebaze se kindino thn zwh tou mwrou gia na mou kopsei ton thilasmo!!!!

akoma h paidiatros tou aglaia mou eipai na prosexw polu tous eksoterikous paidiatrous!!!kati kserei kati kserei

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση στο νοσοκομείο που γέννησα το πόσο επέμεναν οι μαίες για το θηλασμό και αντιθέτως το πόσο "χαλαροί" ήταν οι παιδιατροι με το συγκεκριμένο θέμα.Εκλαιγα απο τα νεύρα μου γιατι το μωρό δεν επιανε τη θηλή και οι μαιες εκει,να μου δίνουν κουράγιο να συνεχίσω. Αραγέ τόσα συμφέροντα παίζονται; Θυσιαζουν στο βωμό του κέρδους την (αποδεδειγμένα) σωστή ανάπτυξη των παιδιών;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια ανοιξατε παλι μεγαλο θεμα!και γω τον θηλαζω τον μπεμπη μου 2 μηνες σχεδον και ετσι θα συνεχισω..!!τελευταια επισκεψη στον παιδιατρο αφου ειδε το βαρος του μου λεει:ενταξει ακομα συνεχιζεις με αποκλειστικο θηλασμο!!!!δηλαδη αμα ηταν λιγα χαμηλο βαρος η όχι το αναμενομενο κατευθειαν συμπληρωμα!!!Η αληθεια ειναι λοιπον οτι και απο γυρω μου βλέπω οτι δεν υπαρχει κανενα ενθαρυντικο στοιχειο για τον θηλασμο!!το θεωρουν ξεπερασμενο..δεν ξερω τι να πω..κριμα παντως γιατι τα ωφελη του μητρικου θηλασμου όπως ολοι ξερουμε ειναι παρα πολλα!!!

φυσικα να προσθεσω οτι πριν την γεννα θεωρουσα τον θηλασμο κατι πολυ απλο!!!στην πραξη ομως δεν ειναι τοσο!!θελει πολυ υπομονη και φυσικα στηριξη και βοηθεια!!!γιατι μια γυναικα μονη με ενα παιδι δυσκολα τα καταφερνει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου γλυκα, ειπα να γραψω κι εγω την εμπειρια μου με τον θηλασμο!!!

κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου, δεν ειχα ασχοληθει καθολου με το θεμα, μιας και απλα δεν το σκεφτηκα και κυριως ειχα τοση αγωνια που βασικα ελεγα "ελα μωρε, ασε να ερθει το παιδι στο κοσμο, να πανε ολα καλα και το εξεταζω το ζητημα μετα το τοκετο"

μολις γεννησα, αντιμετωπισα μεγαλο πολεμο απ' το μαιευτηριο (το γνωστο, που παιρνει βραβειο στη φιλικοτητα του προς τον θηλασμο και τα βρεφη):angry: οι μαιες, οι παιδιατροι, ολοι εκει μεσα με ΕΠΡΗΞΑΝ να δωσω συμπληρωμα, να θηλαζω 10 λεπτα απ'το καθε στηθος κλπ κλπ κλπ!:angry: ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ, ειχα τη τυχη να γεννησω παρεα με την νυφουλα μου, η οποια βρισκοταν στο διπλανο κρεββατι και ειχε ηδη την εμπειρια απ'το 1ο της παιδακι, το οποιο και θηλασε 17 μηνες! να 'ναι καλα η κουκλιτσα μου, με ενισχυσε τρομερα, μου εξηγησε οτι ΟΛΑ αυτα που με συμβουλευαν ηταν μπαρουφες, "καθαριζε" εκεινη για λογαριασμο μου και ελεγε στις μαιες που ερχονταν να μου παρουν το παιδι και μου ελεγαν οτι δεν εχω γαλα:angry: οτι το παιδι δεν εχει φαει ακομα!!;) χαρη στις φοβερες συμβουλες της και την στηριξη της καταφερα να βγω αλωβητη απ'το μαιευτηριο και εχοντας μαθει καποια πραγματα! ετσι. θεωρησα δεδομενο οτι θα συνεχισω να θηλαζω αποκλειστικα! πηγαμε σπιτι, δωσαμε τον αγωνα μας (με τις πλγωμενες θηλες, την μικρουλα μου που ηταν πολυ μικρουλα -βγηκαμε απ'το μαιευτηριο 2,500kg- και με υψηλο ικτερο και δεν ειχε δυναμη να θηλασει) αντιμετωπισαμε καποιες δυσκολιες, αλλα τιποτα σοβαρο και συνεχισαμε ετσι...:)

ΔΥΣΤΥΧΩΣ μονο μεχρι τους 4 μηνες περιπου αποκλειστικο θηλασμο!! κι αυτο απο καθαρα δικη μου ηλιθιοτητα!!! καπου εκει μεταξυ 3 και 4 μηνων, το μωρο δεν πηρε πολυ βαρος και εκλαιγε συνεχεια (τωρα ξερω, οτι περνουσε αλμα αναπτυξης!);) κι ενω η παιδιατρος μου ελεγε να συνεχισω με θηλασμο, εγω την επρηξα -κυριολεκτικα!-:blush: να δωσω συμπληρωμα!:( αφου βεβαια, με ειχαν πρηξει κι εμενα ΟΛΟΙ οι τριγυρω, οι οποιοι δεν το εκαναν με κακη προθεση, αλλα απο αγνοια...:(

κι ετσι, περασαμε στο συμπληρωμα!!:angry:

παρενθεση: ΔΥΣΤΥΧΩΣ αν και ημουν μελος του mammyland, δεν το παρακολουθουσα με την σημερινη συχνοτητα...:(

χαρη στις καλες συμβουλες της παιδιατρου μου (για την οποια μου εδωσε αργοτερα συγχαρητηρια η κα Αγλαϊα);) εδωσα μονο ενα γευμα συμπληρωμα το βραδυ κι ετσι τουλαχιστον, δεν επηρεασαμε τα υπολοιπα γευματα για να μειωθει η παραγωγη μου!:) μ'αυτο το τροπο φτασαμε αισιως και θηλασαμε σχεδον ωσπου η μικρη μου εγινε 1 ετους!:)

το κακο βεβαια, ειχε γινει!!:( γιατι χαρη στην δικη μου ΒΛΑΚΕΙΑ και αγνοια, το παιδακι μου παρουσιασε αλλεργια στο αγελαδινο κι ετσι τωρα πινουμε ενα υποαλλεργικο -ο Θεος να το κανει!- γαλα και φυσικα, η μικρουλα μου εχει υποβληθει σε μια αρκετα δυσαρεστη διαδικασια εξετασεων κλπ, απο ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ!!!:( (αυτο ειναι κατι που δεν συγχωρω στον εαυτο μου και με γεμιζει τυψεις!):(

τωρα που το συζηταμε, αναπολω εκεινες τις στιγμες με την ζουζουνιτσα μου, εκεινη την γλυκια επαφη μας...:) για μενα ο θηλασμος ηταν μια διαδικασια αρκετα δεσμευτικη, αρκετες φορες επιπονη αλλα ταυτοχρονα πολυ απολαυστικη... σχεδον μαγικη...:)

με συγχωρειτε αν σας κουρασα με την φλυαρια μου!:blush: ηθελα να καταθεσω την εμπειρια μου, μηπως βοηθησω κι εγω λιγο τις μανουλες! και φυσικα για να ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ τις κοπελες που με τις συμβουλες τους και τις γνωσεις τους, με εκαναν να κατανοησω τα λαθη μου και τουλαχιστον να ξερω για το μελλον...;)

μακαρι να ειχα μπει στο παρεακι μας νωριτερα......:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

mitsakii mou tora to eida to thema sou...

palia kala toulaiston thulases gia 4 mines..ego to theorousa dedomeno oti tha thulaso k thulasa akathekti (an k me thulastro) apokleistika gia ena mina...eixa k ego afto pou les ton polemo tou dose sumprliroma ma tora pou koitao ta koitapia mou i zouzouna etroge oso troei k tora se ml..apla den evale polu varos,giafto stamatisa...ego ftaio giati gala eixa kai to exo metaniosei ,elpizo suntoma na erthei deftero paidaki k tha vgalo ola ta apotheimena mou xixixix,pantos k idiki mou paidiatros pote den eipe kopsto ,alloste manoula einai k afti k thulase...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβως τα ιδια βρε Γιωτα μου!!!:( και να σκεφτεις οτι το παιδι ειχε παρει 300γρ. μεταξυ 3ου και 4ου μηνα! :dry: κι απλα, επειδη ηταν λιγα, ΕΠΕΜΕΙΝΑ στη παιδιατρο, για να της δωσω συμπληρωμα!!!:blush:

τωρα πια ξερω οτι ηταν φυσιολογικο και μαλιστα εμαθα και την ονομασια της φασης: αλμα αναπτυξης!!:) ε? ε?:laugh:

περα απ'τη πλακα, οφειλω ενα μεγαλο ευχαριστω στις κοπελες που εστω κι εκ των υστερων με βοηθησαν (γιατι δυστυχως δε ζητησα νωριτερα τη βοηθεια τους!):(

οπως τα λες κοπελα μου! στο επομενο θα ξερουμε!!!;) κι εγω εχω δηλωσει οτι -πρωτα ο Θεος και καλα να ειμαστε!- στο δευτερο, δε δινω ξενο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πριν το χρονο, ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!;)

η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες κατηγορω τον εαυτο μου (ειδικα οταν πηγαινουμε για εξετασεις και σπαραζει το παιδακι μου στο κλαμα:( κι εγω κοντευω να λιποθυμησω!):side: αλλα ο,τι εγινε, εγινε!! δεν ξεραμε!!:unsure:

και μπραβο σου κοπελα μου που με θηλαστρο:blink: καταφερες ολοκληρο μηνα!!! καθε μερα θηλασμου ειναι πολυτιμη για τα μικρουλια μας!!:)

και σοβαρα θελεις δευτερο..."συντομα"? :lol: υποκλινομαι!!!:cheer: εγω κανω τις δηλωσεις μου, αλλα οοοοοοοοοταν........:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mitsakii θυμηθηκα τωρα που τα λεγαμε και ειλικρινα σου λεω εχω συγκινηθει ..Ποτε περασε τοσος καιρος??? Μεγαλωσαν τα λουλουδάκια μας :)

Μην έχεις ενοχές , οτι έγινε έγινε ! Θα την ξεπεράσει την αλεργία η μικρουλα σου !

Καμια φορα γιαυτο νευριάζω και γινομαι αποτομη με τα κοριτσια ...Ολες ελαφρά την καρδια λενε " Ε δωσε ενα μπουκαλι συμπλήρωμα τι θα παθει?" . Δεν θελω να σε στεναχωρήσω γιαυτο δεν το συνεχίζω .

Ολα καλά σας ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala μου, πραγματικα, μεγαλωσαν πολυ γρηγορα οι ψυχουλες μας!!!:cheer:

μου φαινεται απιστευτο πως εγιναν πλεον παιδακια......:silly:

ελπιζω οτι θα την ξεπερασει την παλιοαλλεργια, γιατι πολυ μας εχει στεναχωρησει!!:( εν τω μεταξυ ειναι και παιδακι που θελει συνεχως να δοκιμαζει νεες γευσεις και θελει πολλη προσοχη!!:unsure: βαρεθηκε γρηγορα τα αλεσμενα, γρηγορα τα νεροβραστα, γρηγορα τα αναλατα μπιφτεκακια που της εφτιαχνα!! πλεον τρωει ο,τι τρωμε!! ζητα συνεχως ΑΥΤΟ που τρως!! προσεξε!!! ΑΚΡΙΒΩΣ!!!:lol: δε την ξεγελας με κατι παρομοιο!!!:silly: αποκλειεται!! το καταλαβαινει!!!:blink: ετσι αναγκαστικα, δεν μπορω να φαω μπροστα της τιποτα που να περιεχει γαλακτοκομικα προϊοντα!!:silly: και ποτε να τα φαω η κακομοιρα που ειμαστε ολη μερα μαζι???:lol:

Lala μου, ξερω πως η προθεσεις σου ειναι εξαιρετικα αγνες και θελεις να βοηθησεις τις μανουλες!!:) δεν σου κρυβω βεβαια πως τον πρωτο καιρο, σ'ειχα παρει κι εγω λιγο απο φοβο!!:blush: δεν θελω να με παρεξηγησεις, αλλα οντως ειναι ευκολο να παρεξηγησει κανεις την προθεση σου!!:unsure: εγω παντως, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πραγματικα... γιατι η βοηθεια σου, ηταν πολυτιμη για μενα! τουλαχιστον τωρα, νιωθω πως ξερω πως θα κινηθω στο επομενο παιδακι μου! (αν και οποτε ερθει!):)

για τον ιδιο λογο κι εγω επιμενω με την εμπειρια μου (ελπιζω να μην γινομαι κουραστικη!):blush: γιατι το θεμα της αλλεργιας ειναι πολυ ΣΟΒΑΡΟ...:unsure: επειδη το ζω... επειδη ελπιζω οτι η αλλεργια θα εξαλειφθει (μιας και στατιστικως, οι πιθανοτητες ειναι με το μερος μας!) ομως υπαρχει και μια πιθανοτητα να την ακολουθησει εφ'ορου ζωης...:( κι αυτο ειναι κατι παραπανω απο σοβαρο...:( επειδη το παιδακι μου υφισταται τοσες εξετασεις... επειδη μου ειπε η αλλεργιολογος οτι ΠΡΕΠΕΙ να κανουμε την δερματικη εξεταση με τις βελονες, γιατι πρεπει να προλαβουμε πιθανο αλλεργικο-δερματικο επεισοδιο!:blink: (ο Θεος να μας φυλαει, μου ειπε οτι επειδη η μικρη παρουσιασε την αλλεργια με αιμα στα κοπρανα, μπορει να εκδηλωσει ξαφνικα δερματικο επεισοδιο, το οποιο θα μπορουσε να ειναι και επικινδυνο!!):blink:

σε καμια περιπτωση δεν θελω να φοβησω τις μανουλες... απλα θελω να καταθεσω την εμπειρια μου και να πω οτι μεσα απο αυτην, εγω εμαθα οτι υπαρχουν πολλοι μυθοι γυρω απ'το θηλασμο, οι οποιοι δυστυχως ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ ως αληθειες...:angry: οι αληθειες ειναι συγκεκριμενες και αξιζει τον κοπο να τις μαθουμε.........;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...