Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΑΦΑΤΕ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ???


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

Εγώ πριν μείνω έγκυος έκανα μια φορά τον μήνα ενίσχυση των νυχιών μου στο ινστιτούτο με τζέλ, σήμερα όμως μια κοπέλα μου είπε να μην τα ξανακάνω γιατί εισχωρούν όλα στο μωρό, μιας και είμαι και στην αρχή της εγκυμοσύνης μου!!

Επίσης μου είπε οτι δεν πρέπει καν να τα βάφω!!

Ποια είναι η γνώμη σας...σας έχει πεί κατι ο γιατρός σας???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ.. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΑ ΒΑΦΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΡΩΤΑ Κ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΦΙΛΑΚΙΑ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ'οτι εχω καταλαβει καθε γιατρος εχει τη δικη του αποψη επι του θεματος!

Εμενα μου ειπε επι λεξει "Γιατι να κανεις τζελ???Δε μπορεις να τα βαφεις με ενα απλο και ωραιο βερνικακι???" Οχι πως απαγορευεται δλδ απλα αφου μπορεις να το αποφυγεις... ;)

Και μαλλον οσο πιο απαλο χρωμα τοσο καλυτερα!Εγω τα βαφω πρωτα με διαφανη οζα-σκληρηντικο κ μετα βαζω κ τα κοκκινα κ τα καρπουζι μου!!!!!!

Αλλες παλι κανουν κανονικοτατα το τζελ τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για απλό βερνίκι τον είχα ρωτήσει και γω και μου είπε να τα βάφω δεν υπάρχει πρόβλημα για τζελ δεν τον είχα ρωτήσει όμως η κοπέλα που μου τα έκανε με απότρεψε από το τζελ γιατί είναι χημικό κλπ..αλλά και από την άλλη..Ξέρω γω..Εγώ πάντως δεν τα έκανα και ούτε όταν θήλαζα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chiquita έγραψε:

Κορίτσια καλησπέρα,

Εγώ πριν μείνω έγκυος έκανα μια φορά τον μήνα ενίσχυση των νυχιών μου στο ινστιτούτο με τζέλ, σήμερα όμως μια κοπέλα μου είπε να μην τα ξανακάνω γιατί εισχωρούν όλα στο μωρό, μιας και είμαι και στην αρχή της εγκυμοσύνης μου!!

Επίσης μου είπε οτι δεν πρέπει καν να τα βάφω!!

Ποια είναι η γνώμη σας...σας έχει πεί κατι ο γιατρός σας???

Εγω βαφω και τα νυχια και τα μαλλια μου και δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι σημερα. Ρωτα ομως και το γιατρο σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοπέλα μου!!οι αποψεις διηστανται περι του θεματος όπως και για το βάψιμο των μαλλιών..Αλοι θεωρουν οτι ειναι απαγορευτικο και αλλοι οχι...ρωτα τον γιατρο σου...εγω προσωπικα δεν εβαψα ουτε νυχια ουτε μαλλια κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης..

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chiquita έγραψε:

Τόμα τα έκανες όλα αυτά και τους 3 πρώτους μήνες???

Ναι εβαφα και βαφω και τα μαλλια και τα νυχια μου και τους 3 πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης. Βεβαια ειχα ρωτησει τη γιατρο μου και μου εδωσε το ΟΚ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ'οτι κατάλαβα κορίτσια πραγματικά οι γνώμες διαφέρουν απο γιατρό σε γιατρό.

Εγώ η αλήθεια είναι οτι δεν τον ρώτησα την προηγούμενη φορά που πήγα και ντρέπομαι να τον πάρω μόνο γι'αυτό.

Ακύρωσα όμως το ραντεβού μου για την άλλη εβδομάδα για τζελ...δεν θα πάθω και τίποτα!!

Πάντως για τα μαλλιά εγώ μετά τον 3ο θα τα βάψω με φυτική!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ!!ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΡΗΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΜΟΝΟ ΒΑΦΗ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ., ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ. ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΒΑΦΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!!!ΝΥΧΙΑ ΕΒΑΦΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!ΜΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν έβαφα ποτέ τα νύχια μου, μόνο των ποδιών! Το χειμώνα που έμεινα έγκυος δεν με πείραξε γιατί ούτως η άλλως δεν φόραγα ανοιχτά παπούτσια! Εχθές λοιπόν, πήρα κάτι ωραία σανδαλάκια... Σκέφτηκα να τα βάψω μ'ένα απαλό ροζάκι! Θα δω! 1η του μηνός έχω ραντεβού με τον γιατρό μου θα τον ρωτήσω! Και τα μαλλιά τον ρώτησα 5ο μήνα να τα βάψω και μου είπε ναι! Μου είπε επίσης καλύτερα να βάλω φυτική βαφή. Αλλά τελικά έκανα ανταύγειες που δεν πιάνει κεφάλι και τα υπόλοιπα μου πέρασε βαφή πιο σκούρα πάλι σε στυλ ανταύγειας! Είχα ένα κεφάλι μέσα στα αλουμινόχαρτα!Είχα πολύ φάση!! Τώρα, 2 μηνάκια μείνανε οπότε θα κάνω υπομονή!! Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για ένα απλό βερνίκι αλλά καλού κακού ρώτα και τον γιατρό σου!

Καλή συνέχεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΓΩ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΒΑΦΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΤΑΥΓΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΡΙΖΑ.

ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΑ ΕΒΑΦΑ.

ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ , ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑ ΤΖΕΛ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΕ ΞΕΡΩ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΤΑ ΒΑΨΕΙΣ ΑΠΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΒΕΡΝΙΚΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

ΜΑΛΛΙΑ ΔΕ ΒΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ....ΜΟΝΟ BEPANTHOL ΓΙΑ ΕΝΥΔΑΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ....

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΡΩΜΑΤΑ,ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ ΚΛΠ ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κορίτσια τα νύχια μου τα έβαφα κανονικά, το μαλλί απο τον 3ο μήνα αλλά όχι ρίζα μου το είχε απαγορεύσει ο γιατρός μου. Ρώτησε τον για να μην έχει αμφιβολίες αλλά απο ότι καταλαβαίνω οι περισσότεροι γιατροί συστήνουν για το μαλλί όχι ρίζα. Φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ Κ ΕΓΩ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΙΧΑ!ΕΓΩ ΤΑ ΒΑΦΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΖΕΛ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΜΟΝΟ ΒΑΨΙΜΟ ΜΑΛΛΙΩΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΜΗΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΦΥΤΙΚΗ.ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΣΕΣ ΕΓΚΥΟΥΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΖΟΥΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια δεν είναι δυνατο σανδαλακια με αβαφα νυχια!!!

εγω θα κάνω το γαλλικο μου κανονικά την Παρασκευη στα πόδια , που θα βγάλω επιτελους τις μπαλαρινες για πεδιλάκια ενω στα χέρια το κανω από τον 4ο κανονικά..

με τα μαλλια μου δεν έχω πρόβλημα γιατι έτσι και αλλιώς τα βαφω μόνο καθε Χριστούγεννα--είμαι καστανη οπότε από τον ηλιο παίρνουν ενα πολύ ωραιο χρωμα από μονα τους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ:(

ΟΙ ΒΑΦΕΣ ΝΥΧΙΩΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ -ΛΕΕΙ-ΡΕΤΙΝΟΛΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ.

ΜΕ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΗΚΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.

ΑΦΟΥ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ, ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΙΟΥΛΙΟ , ΤΑ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΒΑΜΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΔΟΣΕΙ ΛΟΓΩ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΒΑΦΑ, ΤΑ ΑΦΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΑΝΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΟΚΤΩΒΡΙΟ!!!

ΕΙΧΕ ΠΙΑ ΞΕΘΟΡΙΑΣΕΙ...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα μαλλιά μου είπε να μην πειράξω τη ρίζα,οπότε συνέχισα κανονικά τις αντάυγιες που είχα.. Βέβαια επειδή ήμουν επιφυλακτική από αρχές Δεκέμβρη που τις είχα κάνει , τις ανανέωσα τον Απρίλιο!!

Οσο για τα νύχια εγώ τον ρώτησα & για ακρυλικό & για τζελ αλλά μάλλον δεν ήξερε καλά τι είναι αλλά μου είπε ΟΚ & για το βάψιμο .

Το τζελ το σταμάτησα γιατί κάπου άκουσα ότι οι λάμπες δεν είναι υγεινές.

Το ακρυλικό που κάνω τώρα με μόνιμο γαλλικό ,απλά φοράω μάσκα για να με ενοχλεί η μυρωδιά.

Ο κάθε γιατρός έχει τη δική του μέθοδο.. Αλλοι είναι πιο ελαστικοί,άλλοι πιο αυστηροί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ... ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 3Ο ΕΝ ΕΒΑΦΑ ΤΠΤ. ΑΠΟ ΤΟΝ 3Ο Κ ΜΕΤΑ ΒΑΦΩ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΤΑ ΝΥΧΙΑ Κ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΕ ΦΥΤΙΚΗ ΒΑΦΗ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οτι μπορειτε να αποφυγετε καλο ειναι να το αποφυγετε .

Περα απο την εγκυμοσύνη αναρωτηθειτε αν ολα αυτα μας κανουν καλο εμας ..:unsure:

Το οτι τα κανουμε ή τα κανουν οι αλλες εγκυες δεν ειναι λογος ..Δυστυχως κανουμε καθημερινά πολλά "λάθη" επειδή ...ετσι κανουν ολοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...