Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός και... σούσι


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Αχ τι καλά που επιτέλους γράφω σ'αυτήν την κατηγορία και όχι στης εγκυμοσύνης :) Μια βλακεία ερώτηση για να μου λυθεί η απορία! Κατα το θηλασμό, μπορούμε να τρώμε σούσι και μπλε τυριά (όχι μαζί τα τυριά με το σούσι εννοείται!)? Σήμερα είναι η γιορτή μου και είπαμε να το γιορτάσουμε με σούσι που δεν έχω φάει εδώ και τόσους μήνες αλλά θέλω να είμαι σίγουρη πριν να ενδώσω! Φιλάκια πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχχαχαχαχαχα:laugh: την περιμενα αυτην την ερωτηση!!

χρονια πολλα γλυκια μανουλα!! τι κουκλι βρε ειναι αυτο? πως μεγαλωσε τοσο γρηγορα?

Για τα μπλε τυρακια δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα....τα ωμα ψαρακια..τα φοβαμαι λιγακι!! μη σε πιασει κ σενα τιποτε..οχι για το γαλα που θα μυριζει σαν ναναι απ την ιχθυοσκαλα!!!

για να ριξω μια ματια στο σοφο google!!!:P

αλλιως παρε κινεζικο!!!μου αρεσει!!!!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ.........:(

http://news.pathfinder.gr/health/508158.html

ΚΑΙ...........

* Μη παστεριωμένα γαλακτοκομικά, συμπεριλαμβανομένων κάποιων γαλάτων και τυριών, όπως το μπρι, η φέτα, το καμαμπέρ, το ροκφόρ, αλλά και τα κατεψυγμένα πατέ ή κρέατα για επάλειψη σε ψωμί. Επίσης, τα κατεψυγμένα καπνιστά θαλασσινά, όπως ο σολομός, η πέστροφα, ο μπακαλιάρος, ο τόνος ή το σκουμπρί: Τα τρόφιμα αυτά μπορεί να περιέχουν βλαβερά επίπεδα λιστέρια βακτήρια. Τα κατεψυγμένα καπνιστά θαλασσινά είναι ασφαλή μόνο όταν έχουν μαγειρευτεί καλά.

Καημενουλα μου εορταζουσα...μην παθεις καμια δηλητηριαση..φοβαμαι ..:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy mom έγραψε:

χαχαχαχχαχαχαχαχα:laugh: την περιμενα αυτην την ερωτηση!!

χρονια πολλα γλυκια μανουλα!! τι κουκλι βρε ειναι αυτο? πως μεγαλωσε τοσο γρηγορα?

Για τα μπλε τυρακια δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα....τα ωμα ψαρακια..τα φοβαμαι λιγακι!! μη σε πιασει κ σενα τιποτε..οχι για το γαλα που θα μυριζει σαν ναναι απ την ιχθυοσκαλα!!!

για να ριξω μια ματια στο σοφο google!!!:P

αλλιως παρε κινεζικο!!!μου αρεσει!!!!:laugh:

:laugh: :laugh: Μαζί δεν συζητούσαμε για το σούσι πριν κάτι μήνες??? Άρα αναμενόμενη ήταν η ερώτηση :laugh: Ο μπέμπης δεν μεγάλωσε γρήγορα.. Από γεννεσημιού του μεγάλος ήταν :P Γεννήθηκε 3700, βγήκαμε από το ΜΗΤΕΡΑ 3500 και τώρα πρέπει να είμαστε 4300 (βγάλαμε το απόβαρο από τα κιλά του μπαμπα του με και χωρίς τον Φοίβο αγκαλιά χαχα).

Γάλα από την ιχθυόσκαλα!!!!:woohoo: χαχαχαχα Δεν τον φοβάμαι στις μυρωδιές! Άλλωστε και στην εγκυμοσύνη έτρωγα κάτι σκορδάτα κυπριακα λαχματζούν.. ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ!!!Μισός Κύπριος είναι, πρέπει να μαθαίνει στις δυνατές γεύσεις :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονια σου πολλά , χιλιόχρονη !

Φυσικά και επιτρεπεται η με μετρο κατανάλωση ΟΛΩΝ σχεδον των τροφων . Το σούσι απο τι ψάρι ? Με σολομό ?

Ο σολομος (τονος και γενικα τα μεγάλα ψαρια) εχει βαρέα μέταλλα . Καλο ειναι να μην τρως συχνά αλλα δεν τιθεται θεμα για μια φορα !

Καλά να περάσετε !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια Πολλά και καλά να περάσεις.

Το σούσι έχει τρελά συντηρητικά. Φαντάσου, τρως ωμό ψάρι. Πόσο φρέσκος και αθώος μπορεί να είναι ένας σολωμός;;;; Σίγουρα δεν είναι ψάρι ημέρας.

Όσο για τον θηλασμό δεν ξέρω να σου πω. Πήγαμε με μια φίλη στην Ερέτρια για θαλασσινά και έφαγε ωμά χτένια και τα σχετικά. Την έπιασε ενα μίνι κόψιμο όπως και τον άντρα μου αλλά το μωράκι της που θήλαζε δεν έπαθε το παραμικρό. Βεβαια όλα είναι σχετικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενάκι μου χρόνια πολλά... Να χαίρεσαι και την όμορφη οικογένεια σου!! Τέλειος ο γιος σου!! Να σου ζήσει!! Αντε τυχερούλα... Εγώ γιορτάζω φέτος με το μπέμπη στην κοιλιά ακόμα!! Του χρόνου θα τον έχω να με φιλάει και να μου εύχεται!!!

Για το σούσι, δεν ξέρω να απαντήσω αν πειράζει στο θηλασμό, αλλά ρώτα καλύτερα και τον παιδίατρο μην τυχόν.. επειδή είναι ωμό ψάρι!! Καλή συνέχεια και καλά να περάσεις σήμερα καρδιά μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενιτσα μου χρόνια πολλά και απο μένα ! και να σου ζήσει ο φοιβάκος!! μια χαρά ειναι το ζουνούνι! για το σούσι δεν ξέρω να σου πω, θα συμφωνησω μαλλον με τα κορίτσια, αν δεις και τον πειράξει το πολυ πολυ μην ξαναφας..

3700 πω πω ολοκληρος...ανθρωπος χιχιχι! και εχει παει κιολας 4300? τι τον ταιζεις καλε?? :laugh:

υ.γ ποτε γεννησες ?? νομιζω οτι ειμαστε κοντα κοντα, εγω 27 απριλη !

.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ονειρευομαι το σουσι απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου και ακομη δεν εχω φαει γιατι φοβαμαι!

Αχ τι μου κανεις τωρα!!!!

Τα σαλια μου τρεχουν........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια Πολλά, πήγες τελικά, έφαγες?

και μένα μου αρέσει πολύ το σούσι όταν ήμουν έγκυος έτρωγα μόνο το τακα μάκι!!!:( τώρα αν και θηλάζω λέμε να πάμε να φάμε έστω και μια φορά, τι θα πάθουμε? να μου φύγει και η επιθυμία!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ πολύ και για τις ευχές και για τις συμβουλές! Δεν ρώτησα αν μπορώ να φάω σούσι γενικώς (για όσες μίλησαν για κόψιμο, συντηρητικά, κτλ) αλλά για το αν μπορώ να φάω κατα τη διάρκεια του θηλασμού :) Τελικά παραγγείλαμε χτες από το sushi bar από το Ψυχικό και ήταν Θ Ε Ι Κ Ο ! Είχα να φάω τόσους μήνες και τελικά περιδρομιάσαμε 4 εξάδες rolls και μια σαλάτα.. Έσκασα!!! Και αν κρίνω και από τους ύπνους του μπέμπη χτες βράδυ, κι εκείνου του άρεσε που νοστίμεψε λίγο το γάλα χαχαχα... Φιλάκια πολλά πολλά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marga έγραψε:

ελενιτσα μου χρόνια πολλά και απο μένα ! και να σου ζήσει ο φοιβάκος!! μια χαρά ειναι το ζουνούνι! για το σούσι δεν ξέρω να σου πω, θα συμφωνησω μαλλον με τα κορίτσια, αν δεις και τον πειράξει το πολυ πολυ μην ξαναφας..

3700 πω πω ολοκληρος...ανθρωπος χιχιχι! και εχει παει κιολας 4300? τι τον ταιζεις καλε?? :laugh:

υ.γ ποτε γεννησες ?? νομιζω οτι ειμαστε κοντα κοντα, εγω 27 απριλη !

.png

Μαργούλα μου καλή γεννήσαμε με μια μέρα διαφορά! Εσύ 27 κι εγώ 28 Απρίλη τα ταυράκια μας! Ναι 3.700 βγήκε, έτοιμος για σχολείο ο μπέμπης! Είναι λαιμαργάκος και θηλάζει πολύ, γι' αυτό βάρυνε γρήγορα. Εσένα το μπουμπούκι σου πόσο είναι?

Φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...