Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμπλήρωμα σιδήρου


Recommended Posts

Την Τριτη πηγαμε στον παιδιατρο για το καθιερωμενο ραντεβου του μηνα!

Καναμε το δευτερο εμβολιο και ευτυχως χωρις παρενεργειες.

Το βαρος της μπουμπουκας ειναι φυσιολογικο οπως και το υψος της.

Ειναι 3 μηνων 5,5 κιλα κααι εχει 61 ποντους υψος.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το γεγονος ο γιατρος οτι μας εγραψε συμπληρωμα σιδηρου γιατι οπως ειπε θηλαζω αποκλειστικα.

Μετα απο μια μικρη ερευνα που εκανα στο internet διαβασα διαφορα αρνητικα και εχω ψιλοφοβηθει.

Εδω να πω οτι δεν καναμε στη μπουμπου εξετασεις αιματος για να διαπιστωθει η ελλειψη απλα θα τις χορηγηθει σιδηρος προληπτικα.

Εκτος αυτου γνωριζα οτι μετα τους 6 μηνες 'στερευει' το μητρικο γαλα απο σιδηρο αλλα τοτε ειναι που εισαγωνται οι στερεες τροφες στο διαιτολογιο του μωρου και ετσι οι αναγκες του καλυπτονται χωρις συμπλησωματα.

Τι λετε?

Δινει καμια σας συμπληρωμα?

Δεν τις εχω δοσει ακομη γιατι θελω να το ψαξω καλυτερα.

Και κατι ακομη σε πιο μηνα και με τι ξεκινησατε τις στερεες τροφες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χωρις να ξερω κατι παραπανω,αν ημουν στη θεση σου θα ρωτουσα και αλλον γιατρο.μου φαινεται απιστευτα χαζο αυτο που σου ειπε.εγω παντως επειδη εχω χαμηλο αιματοκριτη,παιρνω μερα παρα μερα ενα χαπακι fe.το μωρο απο το γαλα,θα παρει οσο fe χρειαζεται.εμεις εχουμε αναγκη εξτρα σιδηρου.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie μου εγώ μετά τις 20 ημέρες αποκλειστικού θηλασμού της έδινα κάθε μέρα δύο σταγόνες από ένα μπουκαλάκι που είναι βιτανίνες α και d. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Κι εμείς φυσικά χωρίς εξετάσεις. Πως είναι αυτό που της δίνεις?? Ένα μικρό φιαλίδιο που γράφει απ'έξω βιταμίνες a και d??:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λίγο περίεργο μου φαίνεται αυτό που σου είπε ο γιατρός σου?

Μήπως να ρωτήσεις και κάποιον άλλο.

Δεν το έχω ξανακούσει.

Και εγώ θηλάζω αποκλειστικά.

Εχθές ήμουνα στην παιδίατρό μου και δεν μου ανέφερε τίποτα τέτοιο. Βέβαια εμένα είναι 2 μηνών

Από όσο ξέρω όμως το μητρικό γάλα περιέχει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά για το μωρό και το μωρό δεν χρειάζεται κανένα συμπλήρωμα όσο θηλάζει αποκλειστικά.

Οσο για τις στερεες τροφές όταν το μωρό θηλάζει αποκλειστικά εισάγονται μετά τον 6ο μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι ανευθηνο αυτο που εκανε η παιδιατρος!

πως εκτιμησε οτι δεν εχει σιδηρο το παιδι? λογω θηλασμου? εκαι? το μητρικο γαλα περιεχει λιγοτερο σιδηρο αλλα πιο ευκολα αποροφησιμο απο τον οργανισμο και χωρις απωλειες!

θηλαζω 14 μηνες και εχω κανει αιματολογικες εξετασεις2 φορες στην μικρη μου, την πρωτη 50 ημερων που νοσηλευτικαμε και την 2η 1 ετους σιδηρο και αιτοκριτη εχει στα κατωτερα ορια αλλα αυτο δεν λεει κατι... η παιδιατρος δεν μου ειπε τιποτα!

αλλωστε δεν περιμενα να εχει κατι υψηλοτερο(γεννησα με 26 αιματοκρτη και 13 σιδηρο και τωρα εχω 29 αι,αιματοκριτη και 19 σιδηρο)

μετα τους 6 μηνες μειωνεται η ποσοτητα σιδηρυ στο μητρικο γαλα και εφοδιαζεται ο ργανισμος του μβρου απο τις στερεες τροφες οι οποιες εινια συμπληρωματικες του θηλασμου!

θα σου ελεγα να μην ξεκινησεις τιποτα χωρις αιματολογικο ελεγχο αλλα ακομα και μετα τον ελεγχο να εισαι επιφυλακτικη!παρε και 2η γνωμη! δεν ειναι τοσο αθωος ο σιδηρος, οχι μονο στα παιδια αλλα και στους μεγαλους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

lovie μου εγώ μετά τις 20 ημέρες αποκλειστικού θηλασμού της έδινα κάθε μέρα δύο σταγόνες από ένα μπουκαλάκι που είναι βιτανίνες α και d. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Κι εμείς φυσικά χωρίς εξετάσεις. Πως είναι αυτό που της δίνεις?? Ένα μικρό φιαλίδιο που γράφει απ'έξω βιταμίνες a και d??:dry:

Λεγετε ferrum και ειναι καθαρα συμπληρωμα fe.

Το θεωρησα περιττο και δεν το εχω παρει ακομη.

Ηθελα να το ψαξω καλα.

Οσο παντως το ψαχνω και απο αυτα που διαβαζω δεν προκειται να της το δωσω.

Και μενα μου φανηκε παραξενο που μου το εδωσε χωρις περαιτερω εξεταση!

Δεν το σκεφτηκα κιολας εκεινη την ωρα για να το συζητησω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου lovie μου εμενα ο μικρος μου παιρνει σιδηρο απο 1 μηνων εως τωρα που ειναι 10 μηνων και θα το σταματησουμε οταν χρονισει ενω παραλληλα πηρε για 3 μηνες χαπακι φολικο οξυ και βιταμινες A&D ολα αυτα βεβαια υποχρεωτικα λογω προωροτητας.δεν επαθε τιποτα με το σιδηρο αλλα τι βρηκες στο net για αυτο αν μπορουσες να μου πεις περιλιπτικα???

ο μπεμπης λογω οτι ειναι αδυνατο παιδι και παλευει να παρει κιλα προληπτικα παιρνει σιδηρο τωρα για τον θηλασμο δεν ξερω τι γινεται με το σιδηρο αν μετα το 6μηνο δηλαδη το γαλα της μαμας δεν εχει μεσα του σιδηρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μητρικό γάλα περιέχει όσο σίδηρο χρειάζεται το μωρό σου.

Μετά το εξάμηνο, τότε που συστήνεται να εισάγονται σταδιακά και οι στερεές τροφές, η περιεκτικότητα σε σίδηρο του μητρικού γάλατος αρχίζει και μειώνεται αλλά ο σίδηρος αυτός είναι πολύ απορροφήσιμος.

Περισσότερο πιθανό είναι να βλάψει το συμπλήρωμα το μωρό παρά να το ωφελήσει.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου είπε κάτι τέτοιο ο γιατρός σου...

Γενικά ισχύει ότι δεν χρειάζεσαι συμπληρώματα ούτε εσύ ούτε το παιδί όσο θηλάζεις γιατί όλα όσα χρειάζεται το μωρό περιέχονται σε ιδανικές αναλογίες στο μητρικό γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο θεμα του θηλασμου ισως να μην ειναι απαραιτητο το συμπληρωμα γιατι το μητρικο γαλα τα εχει ολα στις καταληλες ποσοτητες!!! αλλα οχι οτι βλαπτει αν δωθει σε ενα παιδι συμπληρωμα σιδηρου αυτο δεν ισχυει!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μήπως το συμπλήρωμα ήταν για εσένα ?

στο λέω γιατί και εγώ θηλάζω αποκλειστικά η μικρή είναι μόνο 20 μερών και ο γιατρός μου (γυναικολόγος) μου σύστησε να πάρω σίδηρο και ασβέστιο αλλά για τον δικό μου οργανισμό. θα πρέπει να τονίσω ότι πριν ξεκινήσω το συμπλήρωμα ήμουν άσπρη σαν φάντασμα και εντελώς αδύναμη. εδώ και 5 μέρες έχω επιτέλους ξανά ροζ μάγουλα και περισσότερη δύναμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλης, οτιδήποτε τεχνητό λαμβάνει ένα τόσο μικρό μωρό μέσω της διατροφής του μπορεί να είναι επιβαρυντικό.... Σίδηρο δεν παίρνει κανείς αν δεν τον χρειάζεται, πόσο μάλλον ένα μωράκι. Αν δεν είναι αναγκαίο, όπως ήταν στην δική σου περίπτωση, θα πρέπει να αποφεύγεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο ειπλεον σιδηρος απο οτι χρειαζεται δεν οφελει!

παραδειγμα:

ο ανηψιος μου οταν ηταν 5,5χρ. δηλ ενα χρονο πριν χωρις εξετασεις η παιδιατρος του χορηγησε σιδηρο γιατι τον ειχε δει χλωμο!

το διαστημα εκεινο ο μικρος αλλαζε δοντι απο το νεογηλο στο μονιμο, το αποτελέσμα.... το δοντακι βγηκε κιτρινο, πολυ κιτρινο!ωρα μονο με λευκανση κι αν αποχρωματιστει!

επησις ειχε και τα γνωστα που εχουμε ζησει φανταζομαι ολοι: δυσκοιλιοτητα και μαυρα κακακια!

αυτα ηταν εμφανη με γυμνο οφθαλμο, τι γινεται σε αυτα που δεν μπορουμε να δουμε? πχ συκωτι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα παντα μπορει να επιβαρυνουν τον οργανισμο ενος μωρου απο πχ φαρμακα το γαλα σκονη αλλα και το μητρικο γαλα αν στην διατροφη της μητερας υπαρχουν φαγητα που μπορει να του κανουν αλλεργιες ομως θεωρω οτι αν κρινει ο γιατρος που παρακολουθει το παιδι μας οτι ειναι απαραιτητο για εκεινο καποιο συμπληρωμα οπως βιταμινες η σιδηρος καλο ειναι να ακολουθουμε τις συμβουλες του!!!δεν νομιζω οτι θα εδεινε ενας γιατρος συμπληρωματα χωρις να υπαρχει λογος!!!!!!!!!!!!

εμενα ειναι περιπτωση που επρεπε να παρει αυτα τα συμπληρωματα αλλα σας πληροφορω οτι εξετασεις αιματος εχει να κανει απο 1 μηνων και τωρα ειναι 10 μηνων και ακομη συνεχιζουμε ουτε τα κακακια του ειναι μαυρα ουτε προβληματα εχει οι επομενη εξεταση αιματος ειναι οταν θα χρονισει και το ξαναλεω γιατι εμας εκριναν οτι ειναι απαραιτητο οποτε πως μπορω εγω να το αγνοησω?

το συμπερασμα ολων αυτων ειναι οτι αν χρειαζεται κατι το παιδι και σαυτα τα θεματα αρμοδιοι ειναι οι παιδιατροι εμεις οφειλουμε να μην τους αγνοουμε ναι δεν λεω να το ψαχνουμε το θεμα φυσικα και να μην δινουμε ποτε συμπληρωματα στο παιδι μας αυθερετα χωρις την συμβουλη παιδιατρου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ νομίζω πως δεν πρέπει να αγνοούμε τα λόγια ενός γιατρού! Όχι πως δεν υπάρχουν και μ@λάκες κι ανεύθυνοι στο επάγγελμα!! Και επίσης είμαι της άποψης να παίρνουμε και μια 2η γνώμη!! Από γιατρό πάντα! Αν και οι δυο απόψεις συμφωνούν, τότε νομίζω πως δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης! Αν άλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος.. ρωτάμε παραπάνω! Και ψαχνόμαστε! Σαφέστατα οι γνώμες των κοριτσιών είναι σεβαστές, αλλά η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική! Γι 'αυτό μην ενεργούμε αυθαίρετα όσον αφορά την υγεία του παιδιού μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπουλης απο μια μικρη ερευνα που εκανα βρηκα οτι η χορηγηση συμπληρωματος μπορει να προκαλεσει κολικους και απο διαρροια μεχρι δυσκοιλιοτητα.Σε καποιες περιπτωσεις οπου υπαρχει δυσανεξια στο σιδηρο μπορει να προκαλεσει ζημια στο εντερο που διαπιστωνεται με την εμφανιση αιματος στα κακακια του μωρου.

Εφοσον παιρνει τοσον καιρο ο μπεμπουλης fe και δεν παρουσιασε κατι απο τα παραπανω δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να ανησυχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie μου εμενα ειχε εντονους κολικους και δυσκοιλιοτητα αλλα δεν ηταν απο το σιδηρο ψαξτο ομως κοριτσι μου γιατι σου το ειπε ο γιατρος? ρωτα και δευτερο για να στο λεει κατι θα ξερει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασσα μου η ανηψια μου που θηλαζει δεν πηρε σιδηρο,καλυτερα να μην δωσεις εφοσον θηλαζεις,το γαλα σου την καλυπτει τη μπουμπου σου,αλλωστε σε λιγο καιρο θα αρχισει και φρουτο!Τα συμπληρωματα δεν ειναι απορροφησιμα παντα απο τον οργανισμο και εαν δεν υπαρχει συγκεκριμενος λογος καλυτερα να αποφευγονται!Συζητησε το παλι με τον γιατρο σου και ζητα εναλλακτικη λυση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασσα μου με κάλυψαν οι υπόλοιπες κοπελες στο θέμα του σιδήρου!!νομιζω οτι δεν χρειάζεται..ειναι πολυ μικρη ακομα για βιταμινες..δεν ειναι και τοσο ωφέλιμες..και μάλιστα χωρις αιματολογικό έλεγχο κιόλας!!!εγω λόγω του στιγματος παιρνω φιλισιν και σιδηρο...και γω τον θηλάζω αποκλειστικα ειμαστε εναμιση μηνών..

φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Mpourmpoulo κορίτσι μου οπως είπαν κ τα κορίτσια καλυτερα που ήρθαν έτσι τα πράγματα παρά να φανεί σε υπερήχους αργότερα κ να πρέπει να διακόψεις!! Εννοείται αυτά τα σύνδρομα είναι τυχαία όποτε μόνο από αυτό θα ανακουφιστείς!!! ΜιΑ φίλη μου ακριβώς το ίδιο με εσένα πήγε για υπέρηχο κ είχε σταματήσει η καρδούλα,  κ τώρα είναι ξανά εγκυος κ παει για αυχενική σε λιγες ημερες!!! Όποτε το θαυματακι σου θα έρθει σύντομα!!! 💕💕💕💕
    • @Θέτις Κ. με το καλό η βάπτιση! Πότε είναι;;  Τι ωραία θα είσαι εγκυούλα και νονά 😍 Πώς είσαι εσύ; Και πότε έχεις ραντεβού στο γιατρό;
    • Το ίδιο με πριν προς το παρόν καθε 3-4 βδομάδες παμε... Εγώ έχω πάρει και από τα δύο. Newborn και 1-3. Σε περίπτωση π βγει ψηλός 🤣 να είμαι προετοιμασμένη 
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ πραγματικά. Καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική και όλα θα πάρουν το δρόμο τους προς το καλύτερο να είσαι σίγουρη. Στην τελευταία μου αποβολή η γιατρός με έστειλε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Έχεις κάνει αντίστοιχες εξετάσεις; 
    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...