Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ


Recommended Posts

Γιατι ενα θηλαστρο που δεν μιμειται τις θηλαστικες κινησεις και κανει απλα αναρρφηση μπορει να προκαλεσει μειωση της παραγωγης κια τραυματισμο των θηλων, κατα την αντληση δεν θα πρεπει να ποναει το στηθος μας!

ουσα και εγω πρωταρα εστειλα τον αντρα μου να παρει ενα θηλαστρο απο το φαρμακειο και μου πηρε ενα της NUK στην αρχη που ειχα πολυ γαλα ανλτησα ενα γευμα μεσα σε 10 λεπτα αλλα πονουσαν πολυ οι θηλες μου.... τοτε δεν καταλαβα για πιο λογο με την 2η αντληση καταλαβα..........οταν εφτασε η ωρα να επιστρεψω στην εργασια μου για ειπαμε δεν ειμαι αργοσχολη.... αγορασα το swing το οποιο ειναι για 1 το πολυ 2 αντλησεις την ημερα... το οκτωβριο θα παω ενα εκπαιδευτικο-επαγγελματικο ταξιδι

στο εξωτερικο , θα νοικιασω πιο νωρις ενα νοσοκομειακο 2πλης αντλησης για οικονομια χρονου, ωστε να κανω μια πιο μεγαλη τραπεζα απο αυτη που εχω και θα το παρω και μαζι μου προκειμενου να διατηρησω την γαλουχια...

τωρα με το swing δεν ποναω καθολου!το θηλαστρο πυ θα παρουμε εξαρταται απο την χρηση που θελουμε να του κανουμε... πχ αν αντλουμε ολα τα γευματα σιγουρα χρειαζομαστε νοσοκομειακο 2πλης αν αντλουμε μονο μια φορα τοτε χρεαζομαστε κατι σε πιο μικρο και πιο απλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νοσοκομειακό είχα νοικιάσει για ένα μήνα. Μου φαινόταν ότι ήταν ακριβώς το ίδιο με το swing γιαυτό και δεν το κράτησα περισσότερο. Με το swing βγάζω 1,5 μήνα και μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα. Πριν από 2 εβδομάδες έλειπα για 4 ημέρες και αντλούσα όλα τα γεύματα με το swing χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα. Περίοδος δεν μου έχει έρθει ακόμα. Ελπίζω πάντως να είναι κάτι παροδικό. Αύριο θα προσπαθήσω να είμαι πιο χαλαρή. Ευτυχώς που έχω αποθηκευμένο γάλα στην κατάψυξη και δεν χρειάστηκε να πιεί η μικρή συμπλήρωμα. Θα σας πώ νέα μου αύριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Από το ένα στήθος έβγαλα την ποσότητα που έβγαζα πάντα 90-100ml, από το άλλο όμως μόνο 50ml και μετά τίποτα. Μήπως πρέπει να συνεχίσω την άντληση ενώ δεν τρέχει? Όταν σταματάει να τρέχει νιώθω ένα τσούξιμο γιαυτό και το σταματάω και δεν συνεχίζω. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πίνω και τσάι θηλασμού μήπως και βοηθήσει. Πάντως την ίδια αίσθηση είχα και το βράδυ στο σπίτι που θήλαζα την μικρή. Από κάποια στιγμή και μετά άρχισα να νιώθω τσούξιμο, ένιωθα ότι ρουφούσε και δεν έβγαινε τίποτα. Τη μπορεί να φταίει? Είχα την εντύπωση ότι το γάλα παράγεται την ώρα του θηλασμού. Κάνω λάθος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να προσπαθεις να αντλεις το γάλα σε συγκεκριμένες ώρες ώστε το στήθος σου να μπορεί να προγραματιστεί. όταν σταματάει το γάλα να μην επιμένεις γιατί θα τραυματίσεις το στήθος σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια!το θέμα αυτό με ενδιαφέρει άμεσα κ χάρηκα πάρα πολύ που έχει ήδη ανοιχτεί!ο μπεμπάκος μου κλείνει ένα μήνα το σάββατο κ ενδιαφέρομαι κ εγώ να νοικιάσω νοσοκομειακό θήλαστρο για να κάνω όσο το δυνατόν περισσοτερες αντλήσεις..πού να απευθυνθώ;μένω θεσσαλονίκη.επίσης,μπουκάλια μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιαδήποτε μικρά;πλαστικά ή γυάλινα;σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Lucky,

Νοσοκομειακό θήλαστρο εγώ νοίκιασα της medela από την klinikum (Καϊκονίδης) Τηλ. 2310 316011 & 2310 315200.

Αποθηκεύω σε σακουλάκια μιας χρήσεως και σε γυάλινα βαζάκια αφού πρώτα τα αποστειρώσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

popita έγραψε:

να προσπαθεις να αντλεις το γάλα σε συγκεκριμένες ώρες ώστε το στήθος σου να μπορεί να προγραματιστεί. όταν σταματάει το γάλα να μην επιμένεις γιατί θα τραυματίσεις το στήθος σου.

Αντλώ πάντα σε συγκεκριμένες ώρες 10:00 και 14:00 στην δουλειά και 2:00 στο σπίτι το βράδυ, δεν έχω αλλάξει κάτι στο ωράριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστώ πολύ για τημ απάντηση natasoula!αύριο κιόλας θα πάρω τηλ.να συνεννοηθώ!να ρωτήσω κ κάτι ακόμη΄από τη στιγμή που θα βγάλω τα μπουκαλάκια από την κατάψυξη,πόση ώρα τα αφήνω εκτός κ πόσο τα ζεσταίνω,κ πώς,πριν τα δώσω στο μωρο;;:blush: επίσης,αν αντλήσω την προηγούμενη,μπορώ να τα διατηρήσω για μία ημέρα στο ψυγείο κ όχι στην κατάψυξη κ να τα δώσω την επόμενη ημέρα;

κ κάτι τελευταίο,ελπίζω..!μπορώ να αντλήσω για σήμερα μόνο με το χέρι γάλα κ να το βάλω σε αποστηρωμένο μπιμπερό για να δω πως αντιδρά ο μπέμπης μου κ αν το δέχεται εύκολα το μπιμπερό;;:blush:

συγγνώμη για τις πολλές απορίες:silly: !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα αφηνεις να ξεπαγωσουν φυσικα, η ωρα εξαρταται απο την θερμοκρασια που επικρατει στο χωρο. αν βιαζεσαι τα ξεπαγωνεις μπεν μαρι η ζεστο νερο(δεν ειναι και οτι καλυτερο)τα ζεσταινει παλι σε ζεστο νερο η μπεν μαρι μεχρι να εχουν θερμοκρασια ωστε να μπορει να τα πιει το μωρο. μπορεις να το διατηρησεις στη συντηρηση αλλα οχι στην πορτα του ψυγειου! μπορεις να αντλησεις και με το χερι καποιες κοπελες αντλουν οιο ευκολα ετσι!

θα σου προτεινα ναδωσουν μπιμπερο με αντλημενο γαλα καποιος αλλος κια να μην εισαι εσυ παρουσα! τα μωρακια μας καταλαβαινουν ! η κορη μου δεν πινει γαλα δικο μου απο μπιμπερο αν ειμαι κια εγω στο σπιτι, αν δεν ειμαι .... βουταει το μπιμπερο και το αδειαζει μονη της!

θα νοικιασεις νοσοκομειακο λογω εργασιας?

ειναι πολυ μικρο το μωρακι σου, δεν εχετε εδραιωσει ακομα γαλουχια! απολαυστε τους ατελειοτους θηλασμους!

στην πορεια θα σου λειπουν!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi μου σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!όχι,δε θα νοικιάσω λόγω εργασίας,έχω άδεια ανατροφής για εννέα μήνες,αλλά καποιες φορές χρειάζεται να λείψω για λίγο κ το μωράκι μου δεν έχει συγκεκριμένα ωράρια που τρώει..έτσι,αναγκαστικά δεν πηγαίνω πουθενά,στέλνω άλλους για εξωτερικές δουλειές,αλλά ειλικρινά αυτό με έχει καταβάλλει,σωματικά.αλλά κυρίως ψυχολογικά..αντί να χαίρομαι το θηλασμό,μετράω μέρες μέχρι τη στιγμή που θα σταματήσω,κ ειλικρινά δε το θέλω αυτό:( τουλάχιστον με το θήλαστρο,θα μπορώ να βγω με τον μπεμπούλη μου βολτίτσα κ αν πεινάσει,θα του δώσω μπιμπερό με το δικό μου γάλα,αντί να ψάχνω μέρος κ τρόπο να θηλάσω..δε θα τα καταφέρω με το νοσοκομειακό λες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Elli13 κοριτσιιιιιι μμμ τι καλααα!!!! Ήμουν σίγουρη ότι θ ήταν όλα καλά! Το σώμα σου θυμάται και ξέρει ακριβώς τι πρέπει ν κάνει!!!! Αχχχχ ακούσαμε την πρώτη καρδούλα !!!❤️❤️❤️ ποσό είσαι τώρα;;;  Εγώ η θ πάω τη Παρασκευή η από βδομάδα! Μ είπε ο γιατρός καλυτερα από βδομάδα γ ν ακούσουμε σίγουρα καρδούλα αλλά εμένα ο άντρας θ λείπει σε ταξίδι! Όποτε λέω ν πάω τη Παρασκευή κ αν δν ακούσουμε δν θ αγχωθώ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ και θ ξαναπάω από βδομάδα που θ γυρίσει ο συζυγος! Πιστεύω πως όλα είναι καλά , έδωσε το σήμα του το μικρακι μ με τις ναυτίες π έχω!  @Naty @Θέτις Κ. @Girly είμαστε οι επόμενες ❤️❤️
    • Έλα ντε ; Και εγω αυτό αναρωτιέμαι ήπια 600ml ζαχαρονερό είναι δυνατόν να είναι τα ίδια όρια ;
    • Κορίτσια δεν θα παρω τηλ θα περιμένω και την άλλη φορα τα ίδια έγινε με τον θυρεοειδή και ειχα πανικοβληθεί δεν μου απάντησε ποτε στο μήνυμα μου άσε που ντράπηκα κιολας που του εστειλα μνμ στο κινητό του χωρις μου το δώσει ο ιδιος.. έτρεχα από μόνη μου σε ενδοκρινολόγο μεγάλη βδομαδα τελευταία στιγμή να βρω γιατρό να με δεχτεί  και αποτελέσματα ήταν να μην δώσει καν σημασία στην τιμή του θυρεοειδή  Δεν μου είπε ποτε να του στέλνω αποτελέσματα από εξετάσεις και απο την μια το καταλαβαίνω δεν είναι ιδιώτης να το εχω όποτε θέλω στο τηλέφωνο.. το ήξερα ότι θα γίνει αυτό από την στιγμή που πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο 🤷‍♀️
    • Όμως αυτά είναι τα όρια της καμπύλης των 75! Πώς γίνεται να είναι ίδια και για τα 100? Νομίζω κι εγώ να πάρεις να ρωτήσεις, εγώ τουλάχιστον θα ρώταγα και μη σε νοιάζει τι σου είπανε για επείγοντα! 
    • Έλα μπράβο κορίτσι μου όλα καλά πηγαίνουν με το μωρακι σου ήθελε λίγο το χρόνο του η καρδούλα ήταν νωρίς για αυτό 🥰 εγω είμαι με τον αντρα σου 100% τώρα να σου την αλήθεια έχει δίκιο επειδή πάνω κάτω ήμουν στην ίδια κατάσταση με εσενα θέλεις βοηθεια έστω να περάσεις ο πρώτο τρίμηνο σίγουρα θα πάρεις το παιδάκι σου αγκαλιά και εγω την επαιρνα και την παίρνω ακόμα που έχει πάει 12 κιλά αλλά στην αρχή τουλάχιστον προσπαθούσα να μην την παίρνω με το παραμικρό αγκαλιά συνήθως καθόμουν στον καναπε και μου την έδινε η μαμα μου όποτε με χρειαζόταν  Με το καλοοοοο 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...