Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ


Recommended Posts

Το μόνο καλό κομμάτι της "εμπειρείας τοκετού μου" (εκτός του παιδιού μου βέβαια)ήταν οι μαίες που είχα (από την Ευτοκία). Η μία λοιπόν (η Ελευθερία) μου είπε χαρακτηριστικά: "μην τον φοβάσαι αυτόν, δεν θα έχεις μαζί του κανένα πρόβλημα, αυτός θα σε καθοδηγεί" . Πάνω στο άγχος που είχα για τον θηλασμό καθότι πρωτάρα βέβαια αυτή η "διαβεβαίωση" με επηρρέασε πολύ θετικά. Πες το θετική ενέργεια ή θετική σκέψη απλά. Βοηθάει πολύ στις κρίσιμες στιγμές. Γι'αυτό πρέπει να "κλείνουμε τα παράθυρα" σε οτιδήποτε αρνητικό ακούμε.

Σύμπτωση ή θετική επιρροή δεν ξέρω, πάντως με τον γιό μου όντως δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με τον θηλασμό.

Νιώθω τυχερή επειδή είχα μια θετική επιρροή, σύντομη αλλά αποφασιστική.

Τις άλλες (και πολύ περισσότερες βέβαια) αρνητικές επιρροές κατάφερα και τις έκλεισα έξω από το παράθυρο.

Αυτό εύχομαι σε όλες τις γυναίκες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γλυκές μανούλες! Δεν έχω να πω κάτι επί του θέματος μιας και δεν έχω ακόμα παιδάκι (ετοιμάζω ένα για το Δεκέμβρη ;) ) Ήθελα μόνο να σας ευχαριστήσω που μοιράζεστε όλες αυτές τις εμπειρίες -καλές ή κακές - μαζι μας. Παρακολουθώ πάντα τις συζητήσεις σας ειδικά περί θηλασμού και έχω μάθει πάρα πολλά! Είναι πολύ όορφο που βοηθάτε τόσο πολύ τις νέες μανούλες! Να είστε πάντα καλά κι εσείς και τα παιδάκια σας!

Και από τη λίστα με τα ...τρελά που έχετε ακούσει ψηφίζω ως καλύτερο

AthinaK έγραψε:

- Μην πίνεις νερό όταν θηλάζεις γιατί αραιώνει το γάλα!!!! (συγγενής)

:blink::blink::blink:

Πολύ καλό :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Μην πίνεις νερό όταν θηλάζεις γιατί αραιώνει το γάλα!!!!

Αθηνα δεν το λες καλα

- Μην πινεις νερο οταν θηλαζεις γιατι θα πνιγει το μωρο!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω βαρεθει να ακουω βλακειες 14 μηνες!

εχω ακουσει τα εξης χαζα!

δεν περπατα για θηαζει

δεν εβλαλε δοντια γιατι θηλαζει

δεν μιλα γιατι θηλαζει

σταματα να θηλαζεις η μικρη θα σε βλεπει ερωτικα!(14 μηνων)

δεν τρωει οτι του δινεις γιατι θηλαζει και εχει μαθει μονο στο γαλα!

ειναι αδυνατουλα... το γαλα ειναι ελαφρυ!(σημ. η μικρη ειναι 10.500)

τα περισοτερα ειναι απο επαγ. υγειας στο χωρο εργασιας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

AthinaK έγραψε:

Αθηνα δεν το λες καλα

- Μην πινεις νερο οταν θηλαζεις γιατι θα πνιγει το μωρο!!!!!!!!!!!![/quote:sxmf1qnn]

ελα καλε!την καλυτερη version την ειπανε σε εμενα!

"μην πινεις νερο οταν θηλαζεις γιατι αραιωνει το γαλα αλλα εαν οπωσδηποτε πρεπει να πιεις(κοντευα να λυσσαξω) μην πινεις κρυο για να μην κρυωσει το γαλα και ποναει η κοιλιτσα του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:ohmy:

και οταν ειχε πονακια(ελαχιστες φορες ευτυχως) βεβαιως καποιες ητανε απο το οτι εγω πινω κρυο νερο οταν θηλαζω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:huh:

κα οταν εκλαιγε και μας διαβεβαιωνε η παιδιατρος πως δεν κλαινε τα μωρα μονο οταν πεινανε, δεν ειναι αναγκη να δωσεις μπουκαλι(η γιατρος το ελεγε......)

η πεθερα μου ελεγε(και η μανα μου καποιες φορες)

"δεν βλεπεις το μωρο πειναει δωστου λιγο γαλατακι!!!!!!!!!!!!!"

αυτο μου το ειπε η πεθερα μου τελευταια φορα μετα απο μισαωρο θηλασμο και που το μωρο νυσταζε και ηθελε στηθος για να κοιμηθει και γκρινιαζε και της ειπα

και εγω τι δινω τοση ωρα καλε??????????γαλα δεν δινω????????????????????????????? με νευρα εννοειται!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΜΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!! ΟΛΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ!!!!!!!!!!!

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΜΩΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΑ ΟΤΙ Μ....ΚΙΑ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ(ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΑΛΛΑ ΕΠΡΗΖΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΤΑ ΤΗΛ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

VENI έγραψε:

"μην πινεις νερο οταν θηλαζεις γιατι αραιωνει το γαλα αλλα εαν οπωσδηποτε πρεπει να πιεις(κοντευα να λυσσαξω) μην πινεις κρυο για να μην κρυωσει το γαλα και ποναει η κοιλιτσα του!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας πω την αληθεια και γω ετσι ξεκινησα, με αποκλειστικο θηλασμο. αλλα οταν 2 βραδια συνεχομενα την επιασε κριση υστεριας - λογω πεινας οπως αποδειχτηκε αργοτερα - παρατησα τον θηλασμο, βγαζω το γαλα με την αντλια και οταν χρειαζεται της δινω και συμπληρωμα. ισως να μην ειναι το ιδεατο αλλα τουλαχιστον αρχισε να βαζει βαρος και γω ειμαι σιγουρη οτι τρωει και οτι μερα με τη μερα αυξανονται οι απαιτησεις της και ειμαι ησυχη. :)

δεν θεωρω οτι η αντλια θα μου "κοψει" το γαλα οπως εχω ακουσει γιατι δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. ισα ισα αν εισαι τακτικη με τις αντλησεις πχ καθε 3-4 ωρες η ροη ειναι κανονικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό πάλι που μόλις γκρινιάξει λίγο το μωρό πετάγονται όλοι "Πεινάει το παιδί" πού το πας; Και έχω και τον άντρα μου με την ίδια λογική, ο οποίος επηρεάζεται από ότι ακούσει και το παιδί είναι στα όρια του χοντρού (5.500 και είναι 2 μηνών) και με αποκλειστικό θηλασμό! Είμαστε ηρωίδες! Τέλος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόνο που η αντλία δεν είναι μωρό. Το μωρό θηλάζει ΠΟΛΥ καλύτερα από κάθε αντλία. Μικρότερη ζήτηση μικρότερη προσφορά. Με αυτή την έννοια μειώνεται το γάλα όταν δεν θηλάζεις και χρησιμοποιείς αποκλειστικά αντλίες, ειδικά όταν τις ξεκινήσεις από νωρίς που εδραιώνεται η γαλουχία.

Είναι πολύ συνηθισμένο στην αρχή να περνάς και δύσκολες φάσεις με το μωρό, είτε επειδή θηλάζει πολύ συχνά για να αυξήσει την παραγωγή, είτε επειδή έχει πονάκια, είτε επειδή δεν "πιάνει" σωστά την θηλή. Όλα είναι στο πρόγραμμα και απόλυτα φυσιολογικα και ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΑ. Η αρχή με το μωρό έχει συνήθως κάποιες δυσκολίες άλλωστε. Που αντιμετωπίζονται βέβαια. Όταν το μωρό θηλάζει πρόβλημα βάρους δεν υπάρχει βέβαια. Το να δώσεις συμπλήρωμα ή να αρχίσεις αντλήσεις ενώ πρόβλημα στην ουσία δεν υπάρχει, δεν είναι αντιμετώπιση, είναι, συχνά, η αρχή του τέλους του θηλασμού. Ο θηλασμός στην αρχή θέλει επιμονή και βοήθεια ίσως, από κάποια πιο έμπειρη μαμά ή καλύτερα από μια σύμβουλο θηλασμού, όταν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...