Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ


Recommended Posts

AFRODITH έγραψε:

efoula mhn trelenese kai mhn tromazeis .

oles auto perasame ton prwto deutero mhna

ola ta morakia auto kanoun den to kanei mono h dikia sou

pragmatika pisteueis oti to moro sou pou molis bgike apo mesa sou mporei xoris esena ?

mono esena kserei mono esena empisteuete mono esena thelei ....ospou na dei kalhtera kai na 'agapisei 'kai alous mono esena tha thelei

mhn anisixeis se ligo tha kathete mono tou kai tha paizei kai den tha einai kolimeno pano sou .

apolause tora auto pou shmbenei oti einai gatzomeno pano sou ena plasmataki pou pernei zwh apo esena kai mhn skeutese an to kakomatheneis .

einai PARA POLU mikro akoma gia na mhn se exei anagh kai gia na 'mathei' thn agalia .

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!

ΖΗΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!!ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΗ, ΤΟ ΞΕΡΩ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΘΑ ΤΙΣ ΑΝΑΠΟΛΕΙΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν θα αναφέρω κάτι για το θέμα γιατί μια φορά είπα κάτι που ήξερα και βγήκα ανόητη! Αλλά βρε κορίτσια, οι συμβουλές που γράψατε είναι θεϊκές!! Έχω ρίξει τρελό γέλιο!:laugh: Έχω ακούσει τα απίστευτα από τότε που έμεινα έγκυος! Για τα κιλά, για την διατροφή ( το οποίο έχω σπουδάσει κιόλας ) μέχρι να μην σταυρώνω λέει τα χέρια μου τώρα που είμαι έγκυος! Και φυσικά, μόλις γεννήσω θα αρχίσει το άλλο τροπάριο!

" Συμβουλές δεν θέλω από κανέναν! Μαλακίες κάνω και μόνη μου" κι άσε να πιάσουν το υπονοούμενο!!

Κοριτσάκι μου, είναι πολύ μικρό το μωράκι σου κι είναι λογικό να σε αναζητάει! Εγώ, πρώτα ο Θεός μόλις γεννηθεί το νινάκι μου, σκέφτομαι να το έχω συνέχεια επάνω μου αν χρειαστεί! Μην σε επηρεάζουν! Εμένα η πεθερά μου μετά από 40 χρόνια που θήλασε τον άντρα μου, είναι 74 τώρα και λίγο στον κόσμο της... μου έδινε συμβουλές και μου είπε ότι η μαία μου κι ο γιατρός μου δεν ξέρουν να μου πουν!! Καλόοοο!! Ζήσαμε για να τ'ακούσουμε κι αυτό!! :laugh: Εγώ προσωπικά, όταν θα θηλάζω το μωράκι μου θα είμαι μόνη μου μαζί του! Δεν θέλω κάνενα αδιάκριτο να με βλέπει και να μου λέει το μακρύ του και το κοντό του! Κλείσε τ'αυτιά σου στις μαλ@κίες κοπέλα μου! Ζήσε τις απίθανες στιγμές με το μωράκι σου!

Και οι κοπέλες που για τον οποιοδήποτε λόγο δεν θήλασαν, να μην αισθάνονται άσχημα! Ούτε τύψεις! Και φυσικά δεν τις καθιστά λιγότερο ικανές μαμάδες αυτό! Ίσα ίσα θεωρώ ότι είναι πολύ πιο ικανές!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

LaLa έγραψε:

ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ Η ΦΡΑΣΗ ΟΤΙ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΤΥΨΕΙΣ.ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙ Η΄ΟΧΙ.ΚΑΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΔΙΝΕΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΥΨΕΙΣ.ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ;;[/quote:z3zrsov5] ΄

Καλημέρα Εφούλα , Ανθή και υπολοιπα κορίτσια..

Καταρχήν Εφουλα να σου πω ότι τουλάχιστον για ένα μήνα ίσως και παραπάνω ο μικρός μου ήταν συνέχεια στο στήθος μου και αναρωτιόμουν το ίδιο με σένα.Όμως το μωρό σε έχει αναγκη για να νιώθει ασφάλεια..ας μην ξεχνάμε πως είναι ακόμη πολύ νινι..ενα τοσοδουλικο πλασματάκι που θέλει να νιώσει ασφάλεια!!;)

Οσο για το θηλασμό που λέτε..καμια μαμά δεν πρέπει να νιώθει τύψεις για το πως μεγαλώνει το μωρό της. Οι τύψεις έρχονται όταν θεωρούμε ότι αυτόπου κάνουμε δεν είναι σωστό. Εγώ ας πουμε έχω νιώσει τυψεις που του έδωσα όταν ήταν νεογεννητο ξένο γάλα μια φορα κ γι αυτό το σταμάτησα. Οπως επίσης όταν σταμάτησα το θηλασμό νωρίς(11μιση μήνες) .Όμως με το ζόρι να νιωσουμε τύψεις δε γίνεται..ίσως βεβαια κάποιες κοπέλες που δεν είχαν την ψυχική δυναμη να το συνεχίσουν να νιώθουν λίγο μειωνεκτικά αλλά αυτά είναι στον άνθρωπο.Κάποιοι θα το νιώσουν κάποιοι παλι όχι.Αλλά δεν είναι και κριτίριο ότι μεγαλώνεις σωστά το παιδί σου ή όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και τώρα που το γυρίσαμε στις τύψεις να σας πω την δικιά μου για να καταλάβουν οι πολύ νέες μανούλες .

έχω τύψεις που τις πρώτες εβδομάδες με είχε πάρει από κάτω τόσο πολύ που δεν απόλαυσα το μωράκι μου .

το καιμενο μου ήταν τόσο μικρούλι και είχε περάσει τόσα πολλά από την γέννηση του .όλα τα μωράκια βρίσκουν αμέσως την μαμά τους μετά το σοκ της γέννας ,αλλά το δικό μου την έχασε και ήταν σε ένα κουτάκι με καλώδια και να τον τρυπάνε συνέχεια και να πονάει .μετά με βρήκε και προσπαθούσε να ηρεμίσει από την ταλαιπωρία ήθελε τόσο την αγκαλιά μου να με μυρίσει να με ακούσει και με αναζητούσε συνεχεία ,ήθελε συνέχεια να θηλάζει και εγώ ήμουνα τόσο κουρασμένη που απελπιζόμουνα κάθε φορά .αρκετές φορές βρέθηκα να φτιάχνω γάλα και να προσπαθώ να του το δώσω αλλά το γλυκούλη μου ποτέ δεν δέχτηκε και δόξα τον θεό δεν τα χάλασα όλα .ακόμα θυμάμαι τα ματάκια του να με κοιτάνε με θλίψη όταν του το έχωνα εγώ η μανούλα του στο στόμα ένα άψυχο μπουκάλι και αυτό περίμενε το ζεστό μου στήθος .αλλά κράτησε χαρακτήρα !!δεν το πήρε ποτέ .έτσι και εγώ διέγραψα από ο μυαλό μου ότι υπάρχει άλλο γάλα εκτός από το δικό μου και στρώθηκα στον θηλασμό .

είχα και εγώ να ακούω από την πεθερά μου και την μανά μου ότι μόλις το ταΐζω να τον αφήνω κάτω να μην "μάθει" αγκαλιά .ευτυχώς ο άντρας μου αν και δεν διάβασε τίποτα ποτέ του μέχρι τώρα για το μωρό είχε το ένστικτο να μου λέει "το μωρό σε χρειάζεται ,μην τις ακούς ,είναι πολύ μικρό ακόμα " και άλλα τέτοια για να καταλάβω ότι δουλεία μας είναι να το κάνουμε να αισθανθεί ασφάλεια .όσο και να ξέρεις από πριν όλα αυτά εκείνη την στιγμή είσαι ευάλωτη και από την μια το παίρνεις αγκαλιά και ξέρεις ότι κανείς το σωστό από την άλλη σκέφτεσαι αν έχουν δίκιο αυτές η αν σε δουν τι θα πουν .

ευτυχώς είχα και εσάς εδώ να μιλάμε και να ακούω εμπειρίες .

μπορεί να μην καταλάβατε εδώ μέσα αν πέρασα δύσκολα στην αρχή ,δεν είμαι και ο άνθρωπος ο πιο ανοικτός , αλλά η συζήτηση μας εδώ μέσα μου έκανε πολύ καλό .

αναπολώ τώρα τις μέρες εκείνες που ήταν νεογέννητο και τοσοδούλικο που δεν τις χάρηκα που έκλαιγα συνέχεια και έκανα την μέρα μου έναν Γολγοθά και θέλω να σας πω όλες τις καινούριες μανούλες ,μην χάνετε αυτές τις μέρες δεν ξανάρχονται πίσω .διώξτε οποίον σας υπονομεύει και μείνετε μόνες με τα μωρά σας και λατρέψτε τα .

σε όλες μας λειτουργεί το ένστικτο της μάνας και ξέρουμε τι χρειάζεται το μωρό μας ,κανένας αλός δεν ξέρει όσα παιδία και να έχει .το καλό του δικού μας παιδιού το ξέρουμε μόνο εμείς .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ. ΒΡΕ ΑΦΡΟΔΙΤΗ, ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ.ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ, ΤΟΥ ΕΔΕΙΝΑ ΣΤΗΘΟΣ. ΤΟ ΑΦΗΝΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΚΛΕΓΑ ΤΟΥ ΕΔΕΙΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ. ΝΟΜΙΖΑ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΠΙΝΑΕΙ. ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ. ΟΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ <<ΑΜΑΝ ΜΕ ΤΟ ΒΥΖΙ. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ. ΔΩΣ ΤΟΥ ΓΑΛΑ.>> Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ<< ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΟ ΜΩΡΟ>> Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ Η ΚΑΗΜΕΝΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΘΗΛΑΣΕ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΦΥΓΑΜΕ ΚΞΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΑΦΕΞΟΜΕΤΑΓΓΙΣΗ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΚΟΜΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΕΤΣΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ. ΝΑΙ ΕΧΩ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ. ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΓΓΑΛΙΑ ΓΙΑ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΕ . ΝΟΙΩΘΩ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΓΩ ΣΑΝ ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΤΕΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΝΟΙΩΘΩ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΧΡΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑΤΙ <<ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΑΛΑ>>.ΝΟΙΩΘΩ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ. ΝΟΙΩΘΩ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ. <<ΜΑΝΟΥΛΑ ΑΓΓΑΛΙΤΣΑ ΘΕΛΩ, ΟΧΙ ΦΑΙ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΕΣΕΝΑ ΜΟΝΟ. ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ. ΟΙ ΧΤΥΠΟΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ. ΤΗΝ ΦΩΝΟΥΛΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΩ.>> ΑΧ, ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΓΓΙΝΗΘΗΚΑ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΙΣΩ, ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ. Ο ΧΡΟΝΟΣ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ, ΑΛΛΑ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΞΑΝΑ. ΜΕ ΑΞΙΩΣΕ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ, ΕΙΝΑΙ ΤΕΣΑΡΩΝ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ. ΑΥΤΟ Η ΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΟΤΙ ΖΗΤΟΥΣΕ. ΤΗΝ ΑΓΓΑΛΙΑ, ΤΟ ΦΙΛΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. ΠΗΓΑΝ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΟΙ ΓΥΡΩ ΑΛΛΑ... ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ. ΦΙΛΑΚΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KAI EGO SHGKINIMENH EIMAI ,KAI TORA POU GRAFW ME KITAZEI KAI THELEI NA PAIKSOUME KAI EGW EIMAI EDW KAI DEN TON PAIZW .

KATHE MANOULA NIOTHEI TIPSEIS GIA POLA PRAGMATA SHMANTIKA KAI ASIMANTA GIA EMAS EINAI OLA SHMANTIKA .

APLA NA TA LEME GIA NA MHN TA KANOUN KAI OI UPOLIPES KAI NA MAS BGENOUN APO MESA MAS .

KATINOU EUTIXOS EMENA FIGANE GIA TA SPITIA TOUS KAI ME AFISANE MONH MOU NA KANW OTI THELW ....DEN THA TIS ANTEXA EDW .

SORRY AN SE SHGINISA PROINIATIKA ALA KAI EGW SHGINOUME KATHE FORA POU MIA MANOULA MAS RWTAEI ME APELPISIA AN PREPEI NA PAREI AGALIA TO MORAKI THS .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

καντινου με συγκίνησες με την ιστορία σου!

εγώ κορίτσια χθες είχα την κόρη μου -8 μηνών- όλη την ημέρα (χωρίς υπερβολή) στην αγκαλιά μου γιατί ήταν άρρωστη (ευτυχώς σήμερα είναι καλά:) ), το παιδί ήθελε μόνο την αγκαλιά μου, κοιμόταν εκεί, ηρεμούσε, με κοιτούσε με ταλαιπωρημένα ματάκια! πώς θα μπορούσα να την αφήσω κάτω μόνη της τώρα που με χρειαζόταν? ο άντρας μου μου είπε ότι θα μάθει να είναι όλο στην αγκαλιά! ας μάθει του είπα, αλλά δεν πρόκειτε να την αφήσω τώρα που χρειάζεται την αγκαλιά μου. Σήμερα που είναι πολύ καλύτερα παίζει μόνη της με τα παιχνιδάκια μου γελάει....

Θέλω να πώ ότι όταν τα παιδιά χρειάζονται την αγκαλιά μας πρέπει να την δίνουμε απλώχερα, άλλωστε όταν αρχίζουν και περπατάνε δεν τους νοιάζει η αγκαλιά μας τόσο όσο να εξερευνήσουν το περιβάλλον.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eειναι απιστευτο συναισθημα να εχεις στην αγγαλια το παιδι,βλεπετε εχω τρια παιδια και αυτο δεν περιγραφετε!!!!!!!!!!!!

ειμαστε τυχεροι οσοι εχουμε,να σε κοιταει το μικρο πλασματακι και να σε ικετευει να το παρεις αγγαλια.

ειναι θαυμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

θέλω να σας πω όλες τις καινούριες μανούλες ,μην χάνετε αυτές τις μέρες δεν ξανάρχονται πίσω .διώξτε οποίον σας υπονομεύει και μείνετε μόνες με τα μωρά σας και λατρέψτε τα .

σε όλες μας λειτουργεί το ένστικτο της μάνας και ξέρουμε τι χρειάζεται το μωρό μας ,κανένας αλός δεν ξέρει όσα παιδία και να έχει .το καλό του δικού μας παιδιού το ξέρουμε μόνο εμείς .

AFRODITH δεν θα μπορούσες να το θέσεις καλύτερα!!!

Πραγματικά συγκινήθηκα με τα όσα μοιράστηκες μαζί μας και εσύ και η καντινου!

Ίσως κάποιες από εσάς να είχατε διαβάσει τη δημοσίευσή μου μήνες πριν για την δική μου εμπειρία σχετικά με το θηλασμό. Τότε είχα μοιραστεί μαζί σας τους προβληματισμούς μου.

Από τα όσα διάβασα εδώ από εσάς τις δύο θυμήθηκα κι εγώ τις πρώτες εβδομάδες που οι περισσότερες από εμας είμαστε λίγο "χαμένες" και δάκρυσα ξανά. Δεν είναι απαραίτητα το θέμα της αγκαλιάς, μπορεί να είναι το ο,τιδήποτε!!! Εμένα προσπαθούσαν να με πείσουν - μάλλον ένα συγκεκριμένο άτομο προσπαθούσε - ότι χρειάζομαι ξεκούραση, να πάω λίγο να κοιμηθώ γιατί κουράζομαι πολύ και άλλα τέτοια. Αποτέλεσμα; Όποτε πήγαινα να ξεκουραστώ τελικά κατέληγα να κοιτάζω τα ταβάνι και να αναρωτιέμαι γιατί δεν έχω την μπεμπούλα μου δίπλα μου ΚΑΘΕ στιγμή!!!

Όλοι προσπαθούν να μας πείσουν ότι ξέρουν καλύτερα, όμως κανένας δεν ξέρει καλύτερα από εμάς τις ίδιες το μωρό μας!!! Πολύ σύντομα (στις 20 μέρες) συνήλθα και έθεσα όρια και κανόνες στο δικό μου σπιτικό. Από τότε, κάθε μέρα που περνούσε ένιωθα όλο και καλύτερα, όλο και μεγαλύτερη ευτυχία με τον άντρα μου και το παιδί μας!!! Δυστυχώς, δεν είχα ακόμη ανακαλύψει το mammy που σίγουρα θα με βοηθούσε πολύ με το θέμα του θηλασμού!!!

Όπως είπε και η καντινου, Ο Θεός πάντα μας δίνει ευκαιρίες να ξαναζήσουμε στιγμές, να γίνουμε καλύτεροι γονείς, καλύτεροι άνθρωποι, να προσπαθούμε για το καλύτερο σε όλους τους τομείς της ζωής μας!!!

Μακάρι οι μέλλουσες μανούλες να λάβουν υπ'όψιν τους τα λόγια μας αν και πιστεύω πως η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και η κάθε μανούλα θα πρέπει να βρει τη άκρη μόνη της αντιμετωπίζοντας τον δικό της περίγυρο!!!!!

Σας εύχομαι ό,τι καλύτερο και πάντα δυνατές για τα μωρά μας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!

ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ, ΜΟΛΙΣ 14 ΗΜΕΡΩΝ ΣΗΜΕΡΑ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΟΛΑ!

ΑΠΟ ΤΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ;;;

ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΓΝΩΡΙΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΜΑΣ!!!

ΟΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ -ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ, ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ- ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ! ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ;;; ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΟΤΗΤΑ, ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΑΠΛΑ, ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΘΕΛΩ!

ΠΩΣ ΓΥΡΝΑΣ ΚΥΡΑ-ΠΕΘΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΗΣ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ! ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ; ΕΠΕΙΔΗ ΚΛΑΙΕΙ; Ε, ΛΟΙΠΟΝ ΚΛΑΙΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΑ ΜΩΡΑ! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΡΩΘΗΚΑΝ! 'Η ΑΠΛΑ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗ ΜΑΜΑ ΤΟΥΣ ΚΙ ΟΧΙ ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙΣ!

ΚΙ ΕΣΕΙΣ "ΦΙΛΟΙ" ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΠΟΥ ΡΩΤΑΤΕ: ΝΑΙ, ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΝΟΗΣΕΙ ΩΣΤΕ Η ΚΑΘΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ ΣΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΤΗΣ (ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ!).

ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ: "ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ! ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΦΤΑΝΕΙ!" ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ: "ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΜΕΛΙ;;; ΟΧΙ! ΜΟΝΟ Η ΜΕΛΙΣΣΑ ΜΠΟΡΕΙ! ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ, ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ!!!"

ΜΗΝ ΣΑΣ ΖΑΛΙΖΩ! ΔΩΣΤΕ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ ΟΤΙ ΣΑΣ ΖΗΤΑΕΙ, ΕΣΑΣ, ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΖΗΤΑΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΤΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ!

ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΑΛΙΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια τι κλαμα ειναι αυτο που εριξα.

τι πραγμα και αυτο.ποσο συγκινηθηκα.ευτυχως δεν ακουσα κανεναν αλλον και να αφησω το παιδακι μου και να μην του δινομαι οσο με θελει.το εχω αγκαλια οταν με θελει του δινω το στηθος μου οταν το θελει.γιατι ετσι πρεπει.αυτο θελει και αυτο θα εχει.μονο εμενα και κανεναν αλλον.οταν μεγαλωσει λιγο και θα καταλαβαινει θα εχει και τους αλλους.τωρα θελει εμενα.

και τον μπαμπακα του μην του το στερησω κιολας......;)

ευτυχως ειμαστε πολλες μανουλες εδω και μοιραζομαστε τις εμπειριες μας και γινομαστε ολες καλυτερες μανουλες.

οντως πρεπει να ακουμε μονο τα μωρακια μας και κανεναν μα κανεναν αλλον.

κοριτσια πολυ συγκινηθηκα με ολες σας.

λοιπον μανουλες ολες αγκαλιτσα τα παιδακια μας και να τα μιλαμε γλυκα και να τα φιλαμε και να τα χαιδευουμε.αυτο εχουν αναγκη οχι τα παιχνιδια και οτιδηποτε αλλο.οταν μεγαλωσουν θα τα εχουν και τα υπολοιπα και τους υπολοιπους.....παππουδες γιαγιαδες!!!!;) ;)

τωρα μονο μανουλα και μπαμπακα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΣΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ. ΣΥΓΝΩΜΗ. ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΤΟΜΑΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ, ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ. ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΕΤΑΝΙΩΝΕΙΣ. ΜΑΚΑΡΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΓΑ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΕΥΤΗΧΩΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΑΣ ΛΙΓΑΚΙ. ΕΦΟΥΛΑ, ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφούλα μου γεια σου και από μένα.

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ στην αρχή αλλά η μαία μου μου έδωσε μία σωτήρια συμβουλή! Κάθε φορά που πιπιλάει τη ρώγα χωρίς να πίνει γάλα του έπαιρνα το στήθος. Του το έδινα αμέσως πάλι αλλά τον άφηνα μόνο αν έπινε. Έτσι έμαθε να τρώει μόνο από το στήθος. Βέβαια ο μικρός μου έμαθε πιπίλα (πιπιλάει το δάχτυλό του και έτσι προτιμήσαμε την πιπίλα) και ξεσπάει εκεί. Όταν όμως είναι πολύ γκρινιάρης τον βάζω στο στήθος και αμέσως χαλαρώνει, είναι όμως η έσχατη λύση! Δεν του στερώ την αγκαλιά αλλά δεν ταλαιπωρούμε κιόλας.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε όλες ότι αν δεν είμαστε εμείς οι μανούλες ξεκούραστες και χαλαρές δεν θα μεταδώσουμε τα ίδια συναισθήματα στα παιδάκια μας.

Όσο για τη συχνότητα του φαγητού, άσε! Όσο τρώει δε με νοιάζει να τον έχω στο στήθος, αλλά ενώ ξεκινήσαμε κάθε 3-4 ώρες τώρα πέσαμε στις 2!

Csw6p3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου δεν μας στεναχωρησες καλε απλα μας συγκινησες και μας αφυπνησες...

η αληθεια ειναι πως η κουραση το αγχος πολλες φορες δεν μας αφηνουν να ειμαστε ο ευατος μας και αυτο γινεται και σε σχεση με τα μωρακια μας αλλα σιγα σιγα ολα θα μπουν στον δρομο τους.

η μαμα μου κοριτσια οσο θυμαμαι τον εαυτο μου μικρη ηταν παντα εκει διπλα μας μας χαιδευε μας μιλουσε γλυκα ηταν παντα εκει με το παραμικρο και μια χαρα μεγαλωσαμε.μας ειχε αγκαλια οποτε θελαμε και τι παθαμε δεν κακομαθαμε.ισα ισα γιναμε ανεξαρτητοι.

και αυτο που θυμαμαι με νοσταλγια δεν ειναι τα παιχνιδια και τα δωρα αλλα οι αγκαλιες της τα τραγουδια της τα παιχνιδια μαζι της τα φιλια της τα χαδια της.

αυτο θα κανω και στο παιδι μου...

Καλλιοπώ και εμεις ανα 3ωρο με 4ωρο ξεκινησαμε και μετα απο 15 μερες πηγαμε στα 1ωρα και 2ωρα.γιαυτο αγχωθηκα αλλα τα κοριτσια λενε οτι ειναι φυσιολογικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά και γω συγκινήθηκα . Να μαστε καλα ολες κοριτσια και ναχαιρομαστε τα παιδάκια μας !

Η αγκαλιά ειναι οτι πιο ανεκτίμητο μπορουμε να δωσουμε στα μωρά μας . Αυτο το πιστεύω ακράδαντα !

Βλεπω ομως καποιες κοπελες που το σκεφτονται ή δυσανασχετουν με την ιδεα να εχουν συνέχεια το μωρο τους αγκαλια . Εδω θελω να πω οτι ακομα και μεις που πιστεύουμε στην αγκαλιά το κανουμε οταν το εχει ανάγκη το μωρο οχι να εμποδιζουμε την φυσική εξέλιξη του μωρου με την αγκαλια (που κρυβει φοβο απο πισω) .

Καλλιοπω το μητρικό γαλα χωνευεται σε 1 1/2 ώρα . Δεν βλεπω ποσο μηνων ειναι το μωρο σου αλλα νομιζω η συμπεριφορα του ειναι φυσιολογική . Τα γευματα καθε 3-4 ωρες τα κανουν τα μωρα που πινουν ξενο γαλα .

Τα μωρά τρωνε συχνα οταν περνουν περιοδους ταχειας ανάπτυξης . Ετσι φροντιζουν να εχει και η μαμα οσο γάλα χρειαζεται .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa οσο παρακολουθω τις συζητησεις περι θηλασμου βλεπω οτι εχεις πολλες γνωσεις μπραβο σου.να μας βοηθας και εμας τις καινουργιες μανουλες.εχεις παρει καποιο βιβλιο και τα ξερεις αυτα?αν ξερεις κανενα καλο βιβλιο πες το μας να το παρω και εγω θελω.

η αληθεια κοριτσια ειναι πως ειναι δυσκολο στην αρχη να θηλαζεις αλλα θα συνεχισω οσο αντεξω και θελω να αντεξω για πολυ ακομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια να σας πω τι εγινε στην κλινικη οταν γεννησα.η μπουμπου μου χρειαστηκε να μπει στη μοναδα και οταν πηγαινα και την εβλεπα με το που της μιλουσα η την χαιδευα ανεπνεε πιο γρηγορα και ανεβαιναν οι χτυποι τησ καρδουλας της.με καταλαβαινε το πουλακι μου.και ευτυχως τελειωσε αυτο και την εχω αγκαλιτσα τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινού και Αφροδίτη πολύ τρυφερές οι ιστορίες σας και ομολογώ ότι είστε από τις πιο άξιες μανούλες για μένα! Μακάρι να μπορέσω να προσφέρω κι εγώ στο βλασταράκι μου όλη μου την αγάπη και την φροντίδα! Να του αφιερώσω την ζωή μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΝΑ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΝΙΩΘΕΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑ. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dallia έγραψε:

Καντινού και Αφροδίτη πολύ τρυφερές οι ιστορίες σας και ομολογώ ότι είστε από τις πιο άξιες μανούλες για μένα! Μακάρι να μπορέσω να προσφέρω κι εγώ στο βλασταράκι μου όλη μου την αγάπη και την φροντίδα! Να του αφιερώσω την ζωή μου!

euxaristw gia ta logia sou .oles oi manoules einai aksies ,ektos apo tis eksereseis pou anaferonte stis eidiseis :laugh: :laugh: :blink:

polu kalo artho euxome na to diabasw kapoia stigmh giati tora distixos den mporw ...exw enan mikro tirano pou me fonazei....palu!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόσα πολλά όμορφα μηνύματα μαζεμένα σε ένα θέμα!!!

:)

Καντινού όλες οι μαμάδες κάποιες φορές επηρρεάζονται και δεν ακολουθούν απόλυτα την καρδιά τους! Σημασία όμως έχει ότι έχουν καρδιά και κάποια στιγμή την ακούνε! Το θέμα είναι πώς αντιδρούν! Απίστευτα συγκινητικά τα όσα έγραψες.

DeniΜ μακάρι να σιγουρευόμουν και εγώ για κάποια σημαντικά πράγματα τόσο νωρίς όσο εσύ! Είσαι τόσο ώριμη και σίγουρη!

Υπήρχαν φορές που είχα επιτρέψει να με επηρρεάσουν αρνητικά στην αρχή...:(

Αφροδίτη δεν φανταζόμουν ότι είχες περάσει τέτοιες καταστάσεις.

Υπάρχουν πολλοί δρόμοι για να φτάσουμε στον δικό μας δρόμο τελικά....

Το να μεγαλώνεις ένα παιδί είναι η ωραιότερη και σημαντικότερη δουλειά του κόσμου.

Επομένως, αυτές οι συζητήσεις είναι και οι πιο πολύτιμες.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θεωρούσα τόσο φυσικό ότι θα θηλάσω και δεν είχα ιδέα γιατί πράγμα πρόκειται .δεν είχα ψάξει τίποτα πριν γεννήσω αν και είμαι εδώ μέσα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου .το θεωρούσα εύκολο και φυσιολογικό αφού η μαμά μου μας θήλασε παρά πόλους μήνες .τελικά άρχισα να μαθαίνω μετά την γεννά και στην αρχή ποσά πολλά να μάθεις μαζεμένα ?!!!έχεις και τις ορμόνες που σε σαμποτάρουν στο τσεπάκι την είχα την επιλόχειο ….

Τελικά όλα πήγαν καλά γιατί και εγώ είχα θέληση και έψαξα πολύ το θέμα και ο μπέμπης με βοήθησε πολύ με το να κρατάει χαρακτήρα .

Ευτυχώς κάνουν σεμινάρια μέσα στο αττικό και ώσπου να βγεις μαθαίνεις πολλά …εγώ έκατσα μέσα και παραπάνω και τα παρακολούθησα 2 φορές .J)))

Ερχόμενη σπίτι μπήκα στα φόρουμ και συμβουλεύτηκα .

Άργησα ωμός να μάθω την ξαπλωτή στάση και κουραζόμουν παρά πολύ …γιαυτο και τα 4 μπουκάλια που έφτιαξα στον μπέμπη όλα βράδυ μετά από ατελείωτη κούραση …

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημερα είπα να σας φτιάξω ξανά το κέφι!

- Μην πίνεις νερό όταν θηλάζεις γιατί αραιώνει το γάλα!!!! (συγγενής)

- Το στήθος θελει 2 ώρες για να γεμίσει. Το παιδί ΠΡΕΠΕΙ να τρωει κάθε 3-4 ώρες. Μηπως δεν έχεις γάλα που θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος σου; (συγγενής)

Είμαστε οι καλύτερες μανούλες για τα παιδιά μας. Αν και αυτά θα μας κρίνουν στο τέλος. Πάντως όταν το παιδί καταλαβαίνει και έχει έντονη προσωπικότητα τα πράγματα ζορίζουν λιγάκι. Και εκεί θελει πολλή τέχνη!

Τωρα που γραφω εχω ενα γκρινιαρικο νινακι που δεν ηρεμει με τιποτα!!! Τη λατρευω την ζουζουνα μου! Γενικά όμως είναι μέσα στο χαμόγελο και μας έχει ξετρελάνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...