Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΠΗΚΑ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ ΤΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΩΝ ΜΑΜΑΔΩΝ. Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 15 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΙΚΤΕΡΟ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΙΚΤΕΡΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΕΙ 1 ΜΗΝΟΣ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. Η ΜΠΕΜΠΑ ΟΜΩΣ ΚΑΛΟΜΑΘΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΕΙΝΑΕΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΗ ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ(ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ). ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΝΩ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ 2 ΜΕ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ. ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσωπικα πιστευω οτι δεν πρεπει να τις δινεις συμπληρωμα γιατι πρωτον το μωρο εχει συγχηση θηλων δευτερον δεν ευνοει τον ικτερο(μπορεις να το βαζεις στον ηλιο ειναι οτι καλυτερο για τον ικτερο...)και τριτον ετσι οπως στα λεει η παιδιατρος δεν θα εχεις τοσο γαλα οσο χρειαζεται για να καλυψεις τις αναγκες του μωρου σου....ελπιζω να σε βοηθησα.....ο θηλασμος στην αρχη μπορει να φαινεται δυσκολος αλλα ειναι το θαυμα της ζωης.......:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΡΩΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΕΝΑΤΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΙΠΙ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ''ΦΥΓΕΙ '' Ο ΙΚΤΕΡΟΣ. ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ ΤΟ ΒΑΖΩ ΜΙΣΗ ΩΡΙΤΣΑ ΤΗ ΜΕΡΑ. ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μωρακι σου τρωει μια χαρα και με το θηλασμο........και αυτο μπορει να το ελεγχεις απο τις βρεγμενες πανες του......εξαλλου και εγω γεννησα 37 και 3......μολις μπηκα στο μηνα μια χαρα θηλαζα ομως!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΣΟ ΙΚΤΕΡΟ ΕΧΕΙ? ΟΛΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΙΚΤΕΡΟ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ 15 ΗΜΕΡΩΝ. ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΓΙΑ ΙΚΤΕΡΟ? ΑΝ Ο ΙΚΤΕΡΟΣ ΗΤΑΝ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟΣ ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΖΑΝ ΕΞΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ. ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ. ΟΛΛΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑΜΕ. ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΩΡΕΣ. ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΠΟ 10 ΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΙΩΡΟ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ. ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΛΛΑ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΡΥΘΜΟ. ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κσλησπερα! να σου ζησει το μωρακι σου! αυτο που σου ειπε η παιδιατρος ειναι αυτο που λενε παντα , το ακουσα και εγω και ημουν ετοιμη να δωσω αλλα....

ποσο ικτερο εχει?

το οτι γεννηθηκε μολις μπηκε ηταν φανταζομαι επειδη βιαζοταν!!!!!!!! εγω γεννησα 11 μερες νωριτερα, φτασαμε 23,7 ικτερο μπηκαμε μοναδα συνολικα 4 ημερες!για το αν εχει σιτισθει καλα ενα μωρο η μονη ενδειξη ειναι η πανες!ποσες βρεχει την ημερα!

το μητρικο γαλα δεν αναιβαζει τον ικτερο αλλα μπορει καποιες φορες να παρατεινε το διαστημα μεχρι να πεσει!

ποσο γεννηθηκε?

ποσο ικτερο εκανε?

πως θηλαζεις?

ποσο ειναι τωρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον ακου και τη δικη μου γνωμη απο πρωτο χερι. Το μωρο μου ειχε φυγει απο την κλινικη με ικτερο 12,5. Του εδινα οσο πιο πολυ στηθος μπορουσα σταγονες μπορω να πω γιατι δεν κατεβαινε ευκολα και συμπληρωμα σχεδον καθολου και αυτο οχι γιατι μου το πε καποιος αλλα γιατι ειχε αργησει να κατεβει το γαλα μου μιας και το μωρο ητανε 3 μερες στη θερμοκοιτιδα. Για να ουρισει την χολερυθρινη αν θες δινε του τσαγακι που ουτε και αυτο ειναι απαραιτητο. Εγω το ξεχνουσα να σου πω. Το γαλα ας το παιρνει απο σενα. Που λες σε 2 μερες μεσα ανεβασε 16!!! Το πηγα στο νοσοκομειο αλλα δεν μας κρατησανε μεσα. Βαζε το στον ηλιο γυμνο 20' μπρουμυτα 20' ανασκελα και καλυψε του τα ματια. Εγω τον κρατουσα αγκαλια και σιγοψηνομουν μαζι του. Τελικα ο ικτερος μειωθηκε σιγα σιγα μεχρι και στον δευτερο μηνα και βαλε ειχε αλλα δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο.Τωρα που ειναι και καλοκαιρι μαλιστα ο φυσικος ηλιος ειναι το καλυτερο γιατρικο. Θηλαζε και ασε τον γιατρο να λεει. Τι θα πει μετα απο ενα μηνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και από μένα. Να σου ζήσει το νινάκι σου καταρχάς!!!!:cheer: Θα συμφωνήσω με τα άλλα κορίτσια που σου λένε να σταματήσεις το συμπλήρωμα. Και εγώ τον πρώτο μήνα κουράστηκα υπερβολικά από το θηλασμό σε σημείο που σκεφτόμουν να τον σταματήσω. Τώρα όμως που ο μπέμπης σαράντησε έμαθε να πιάνει το στήθος μου (αν και έχω επίπεδες θηλές) και είναι η καλυτερή μου.Κάνε λίγο υπομονή και θα το δεις και εσύ. Φιλάκια πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

poso iktero exei?

emeis bgikame me 10.3..

stamata to simpliroma...tha pedeyteis alla tha ta katafereis..

ego to proto enamisi mina ta eixa dei ola..

meta strosame...ego akno geyma k stithos...

k ton kratao mexri na mi thelei allo..

de exei ora o thilasmos....

kali epitixia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emena thn ekth mera ekane 16 iktero epese mono me thylasmo kai lampa .simpliroma dinoun se iktero mono kai to tonizw MONO apo 20 kai panw .

an to exeis sinexia sto stithos na to thhlazeis tote tha pesei grigora .oi giatroi einai kai ligo (polu) shmferontologoi dinoun skoni me to paramikro mono kai mono gia na se girisoun se tatio gala kai na mhn sinexiseis .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ. ΕΜΕΙΣ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΕ 11,5 ΙΚΤΕΡΟ,ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2910 ΣΤΙΣ 36 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ 2 ΗΜΕΡΕΣ.ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΙΔΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ. ΤΩΡΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ Η ΩΡΑ ΚΑΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ (ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΡΕΞΗ) ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΧΟΣ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΤΣΑΓΑΚΙ ΤΙΣ ΔΙΝΟΥΜΕ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΑ ΟΥΡΑ ΤΗΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ:ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ?ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΧΤΕΣ ΕΚΑΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ 6-7.ΕΧΤΕΣ ΕΚΑΝΕ 1 ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΜΙΑ...ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ? ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ?ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ Ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου !

Στο μηνα αν συνεχίσεις ετσι το μωρο θα αποριψει το στηθος και θα θελει το μπουκαλι . Λογικό γιατι ειναι πιο ευκολο να ανοιγεις το στομα και να καταπίνεις και αλλο να κουράζεσαι για το φαγητο σου .

Ποσο συμπλήρωμα δινεις ? Θα πρεπει να το κοψεις σταδιακά ...

Οσα εγραψαν τα κοριτσια ειναι σωστα ακολουθησε τα για τον ικτερο . Ηλιος και πολυ θηλασμος !

Αν δεν κοψεις ΤΩΡΑ το συμπληρωμα δεν θα μπορεσεις να εδραιώσεις τη γαλουχία και θα οδηγηθεις συντομα σε αποθηλασμο . Επισης να ξερεις οτι ετσι μπερδεύεις και το μωρο μια στηθος μια μπουκάλι .

Οτι χρειαστεις πες μας να σε βοηθήσουμε να κοψεις το συμπλήρωμα και να απολαυσεις μονο στιγμες θηλασμου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liberty30/7 έγραψε:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ. ΕΜΕΙΣ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΕ 11,5 ΙΚΤΕΡΟ,ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2910 ΣΤΙΣ 36 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ 2 ΗΜΕΡΕΣ.ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΙΔΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ. ΤΩΡΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ Η ΩΡΑ ΚΑΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ (ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΡΕΞΗ) ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΧΟΣ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΤΣΑΓΑΚΙ ΤΙΣ ΔΙΝΟΥΜΕ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΑ ΟΥΡΑ ΤΗΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ:ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ?ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΧΤΕΣ ΕΚΑΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ 6-7.ΕΧΤΕΣ ΕΚΑΝΕ 1 ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΜΙΑ...ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ? ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ?ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ Ε?

Τωρα ειδα το μνμ σου !

Εχω θυμώσει ειλικρινά με την παιδιατρο σου και τις συμβουλες που παιρνεις !!! Μπορει να εχει για μηνες 11 ικτερο ..ειναι αμελητέος σε τετοιες τιμες !!!!!!

ΚΟΨΕ ΤΟ ΤΣΑΙ ΑΜΕΣΩΣ !!!! Ειλικρινά σου μιλαω εχει μεγαλη σημασια να κοψεις το τσαι . Το μωρο φουσκώνει τσαι και μπορει να μην θελει να θηλάσει .

Θηλασμος , θηλασμος , θηλασμος και μονο !!! Το γαλατάκι θα βοηθησει να κανει κακακια και τσισακια και να μεγαλώσει !!!

Μεχρι 15-20 ημερων το μωρο πρεπει να κανει 3-4 φορες την ημερα κακακια . Μετα μπορει να κανει και 1 εβδομάδα να κανει κακα .

Με το τσαι που το ταιζεις τι κακα να κανει ? Γαλατάκι της μαμας και μονο !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ. ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΕΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ. ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ<<ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ?>> ΕΓΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΙΔΕΗ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΨΑ. ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΓΑΛΑ. ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΗΝΑ, ΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΚΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΤΟΒΟΥΛΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΔΕΙΝΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΛΕΡΓΙΕΣ. ΔΟΚΙΜΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΗΡΕΜΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΖΕΜΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΤΡΟΥ ΟΠΟΥ ΕΒΓΑΖΑ ΑΝΑ 3 ΩΡΕΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 180 ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΗΠΩΣΗ, ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΑΛΑ, ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΡΩΙΝΟ ΗΤΑΝ 30 ΓΡ. ΤΗ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΔΙΟΤΙ ΠΛΕΩΝ ΔΕΝ ΕΧΩ. ΕΚΛΕΓΑ ΣΤΟ ΤΗΛ. ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ<<ΕΝΤΑΞΕΙ, ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΣΙ? ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ>> ΠΗΡΑ ΧΑΠΙΑ, ΤΟ ΕΚΟΨΑ, ΑΛΑΞΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΝ ΚΑΙ ΑΡΓΑ. ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΙΣΤΗΚΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ. ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΦΟΥΝΤΩΣΑ. ΠΛΗΡΩΦΟΡΙΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΗΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΗΝΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου καλησπερα!Συμφωνώ με τα κορίτσια σε οσα ειπαν!Γιατι τοσο τσαι στο μωρο?εχει δικιο η Lala. To βρισκω υπερβολικο. Θα στουμπωσει το μωρο.Να σου ζησει το μωρακι και καλη συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω με τον παιδίατρο αλλά σίγουρα θα πάρω και 2η και 3η γνώμη αν χρειαστεί! Όλες έχουμε γαλά! Υπάρχει ένα 3% που για πολλούς και διάφορους λόγους δεν μπορούν να θηλάσουν! Αλλά οι περισσότεροι γιατροί κοιτάνε ν'αρπάξουν τα ποσοστά από τα γάλατα! Πως θα πάνε διακοπές;; Δεν αρκούνται με τα λίγα.. που παίρνουν από κάθε επίσκεψη!! ( 50 ευρώ το λιγότερο) Δυστυχώς ιατρική περίθαλψη δεν υπάρχει σωστή! Όλοι κοιτάνε την εκμετάλευση και πως να τ'αρπάξουν! Άστα να πάνε!! Θα σε συμβούλευα με βάσει αυτά που γνωρίζω από την ειδικότητα μου, να μην δίνει στο μωρό τσαγάκι!Μόνο γάλα, αρκεί! Αν και με τον ίκτερο ξέρω ότι θέλει ειδική μεταχείρηση! Εγώ είχα μείνει στο νοσοκομείο 20 μέρες παραπάνω από την γέννηση μου σε θερμοκητίδα και υπέγραψαν με ευθύνη δική τους οι γονείς μου να με πάρουν, αλλιώς δεν με άφηναν! Δεν θήλασα, παρά μόνο τις 3 πρώτες μέρες της γέννησης μου!

Και μια φίλη μου που γέννησε πρόσφατα, θηλάζει αποκλειστικά! Στις 20 μέρες το παιδί ανέβασε ίκτερο και τους συνέστησε ο γιατρός για μια μέρα να δώσουν συμπλήρωμα! Ο μικρός.. ούτε να το δει!! Του έκαναν 2 φορές εξετάσεις να δουν πως πήγε και τώρα συνεχίζει τον αποκλειστικό θηλασμό χωρίς κανένα πρόβλημα! Αν δεν είναι πολύ υψηλός ίκτερος δεν υπάρχει πρόβλημα! Συνήθως όταν υπάρχει πρόβλημα τα κρατάνε στο νοσοκομείο τα μωράκια! Καλή συνέχεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

h alh blakia einai oti dinoun simpliroma gia na kanei perissotera tsisakia !!!!to mitriko gala afomionete kai xoneuete polu grigorotera apo to kseno ara exei perissotera tsisakia ....hlikrina ekneurizome oso pernaei o kairos kai perissotero apoti akouw apo paidiatrous .

eutixos h deuterh paidiatros mou den leei tipota (akoma)kai den thn rwtaw kai tipota panw sayto ,afou to baros einai kala kai den exei na pei tipota den ths peutei logos ti gala tha dosw sto paidi mou ,eimai arpagmenh apo thn prwth kai den thelw na polu mhlaw sthn paidiatro giauta ta themata giati olo kai kati tha akosw pou tha strabosw .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΝΕΑ ΜΗΤΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΑΓΑΚΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΔΕΙ. ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

h alh blakia einai oti dinoun simpliroma gia na kanei perissotera tsisakia !!!!to mitriko gala afomionete kai xoneuete polu grigorotera apo to kseno ara exei perissotera tsisakia ....hlikrina ekneurizome oso pernaei o kairos kai perissotero apoti akouw apo paidiatrous .

eutixos h deuterh paidiatros mou den leei tipota (akoma)kai den thn rwtaw kai tipota panw sayto ,afou to baros einai kala kai den exei na pei tipota den ths peutei logos ti gala tha dosw sto paidi mou ,eimai arpagmenh apo thn prwth kai den thelw na polu mhlaw sthn paidiatro giauta ta themata giati olo kai kati tha akosw pou tha strabosw .

εμενα η δικια μου ειναι υπερβολικα υπερ στον θηλασμο...οταν σταματησα το θηλασμο(για ιατρικους λογους)ηταν πολυ κατα αυτου....
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liberty30/7 έγραψε:

ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΝΕΑ ΜΗΤΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΑΓΑΚΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΔΕΙ. ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!

Εχεις απόλυτο δικιο σ΄αυτο που λες ! Για καθε νεα μητέρα ισχύει αυτο και αν δεν βρει υποστήριξη απο τον παιδίατρο (οπως διαβαζα την καντινου και εφριξα με τη δικιά της ) σιγουρα συντομα θα αποθηλάσει .

Μπορουμε να ξερουμε τα πάντα ? Μπορουμε να γινουμε γιατροι ? ΟΧΙ φυσικα ...

Εμεις εδω δεν προσπαθουμε να το παιξουμε γιατροι . Απλα επειδη οι περισσοτεροι παιδίατροι δεν εχουν ιδεα για τον θηλασμο προσπαθουμε να βοηθήσουμε τον εαυτο μας και αλλες κοπελες .

Στο προηγουμενο μνμ ήμουν λιγο αποτομη (βιαζομουν κιολας ) . Το τσαι δεν οφελεί κανενα μωρο και ειδικά τα μωρα που θηλάζουν . Δηλ αλλα τσισακια θα κανει με το τσαι και αλλα με το γάλα ??

Υγρα θελει το μωρο και τι καλύτερο απο το γάλα της μαμας . Η απαντηση των παιδιατρων συνηθως ειναι "Ναι αλλα δεν εχεις πολυ γαλα" .

Η δική μας πρεπει να ειναι "Αν δινω τσαι και συμπλήρωμα δεν θα εχω ΠΟΤΕ αρκετό γαλα " !!!

Ολα καλα σου ευχομαι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα συμφωνήσω με όλα τα κορίτσια...το καλύτερο φάρμακο είναο το μητρικό γάλα ακόμη κ για τον ίκτερο!Κρίμα που κοροιδευουν έτσι νεες μητέρες που θέλουν να θηλάσουν..πραγματικά κρίμα!!Εσυ μια ζωη θα λυπάσαι που δεν κατάφερες να θηλάσεις κ εκείνη η γιατρος θα έχει απολαύσει άλλο ένα ταξιδάκι στην Ιταλία με τα εξοδα πληρωμένα απο την εταιρια γάλακτος που σου πάσαρε,...καλό θα ήταν να ρωτούσες κ καποιον άλλο παιδίατρο. Μη μένεις μόνο σε έναβ, θα δεις ότι θα εκπλαγείς!!!

Υπάρχει μόνο μια μικρη περίπτωση ο ίκτερος να οφείλεται σε θηλασμό κ σε αυτην την περίπτωση 1ον) έμφανίζεται αφου το μωρό έχει θηλάσει μέρες και όχι αμέσως μετα τη γέννηση 2ον) χρειαζεται αποθηλασμός το πολύ 2 ημερων και μετα συνεχίζεται κανονικά ο θηλασμός χωρίς πρόβλημα!!!

Μπορείς να δεις και εδώ...http://night-flights.pblogs.gr/2007/04/ ... da-77.html Αν προσέξεις λίγο πριν αναφερθεί στον ΙΚΤΕΡΟ Κ ΘΗΛΑΣΜΟΣ αναφέρει οτι η μητέρα πρέπει ναθηλάζει συνέχεια το νεογνο.Ρίξε του μια ματια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι στατιστικές λέν ότι στη χώρα μας τα ποσοστά των γυναικών που θηλάζουν αποκλειστικά για ένα εξάμηνο είναι γύρω στο 4 με 5%. Μετά το εξάμηνο τα ποσοστά πέφτουν δραματικά.

Αν άκουγα την παιδίατρό μου ή τις μαίες στο ΜΗΤΕΡΑ δεν θα είχα καταφέρει να θηλάσω. Δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί είναι στην καλυτερη περίπτωση άσχετοι με το θηλασμό.

Μια νέα μητέρα όμως που θέλει να θηλάσει (ειδικά όταν δεν έχει προηγούμενη εμπειρεία) μπορεί να απευθύνεται σε άλλες γυναίκες που έχουν μεγαλύτερη εμπειρεία ή σε συμβούλους θηλασμού.

Εδώ πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού είναι η κα. Αγλαία. Ακόμη υπάρχουν κοπέλες που ήδη θηλάζουν καιρό. Επίσης μια νέα μητέρα μπορεί να έχει τηλεφωνική υποστήριξη από τις συμβούλους του Συνδέσμου Θηλασμού Ελλάδος ή να πηγαίνει στις μηνιαίες συναντήσεις τους. Λύσεις και απαντήσεις υπάρχουν. Θέληση μόνο χρειάζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει το μωρακι σου!

Πιστευω οτι θα σου ειπε ο γιατρος οτι ο ικτερος θελει φως,μην το βαλεις στον ηλιο το μωρο ειναι πολυ μικρουλι ακομα,τραβα τις κουρτινες να μπαινει φως,αυτο μας ελεγε ο παιδιατρος στο μαιευτηριο,αν κ δεν ειχαμε ικτερο,το καναμε.

Οσο για το γαλα μην σκας,βγαζετο με θηλαστρο,εγω αυτο εφαρμοζω κ ολα οκ,για ολα υπαρχουν λυσεις!

Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...