Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κοκκινιλες γωρω απο το στοματακι του!


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!!ο μπεμπης μου ο οποιος θα μπει στον 6ο σε λιγες μερες εχει βγαλει κατι κοκκινα σπυρακια σαω εκζεμα γυρω απο το στοματακι του..τα παρτηρω εδω και 2 βδομαδες..μηπως ειναι αλλεργικος σε κατι?μηπως καποιο φρουτο τον ενοχλει?εχει καμια σας αναλογη εμπειρια?σας ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου γεια σου!

Δεν πιστεύω να είναι αλλεργία γιατί θα είχε σπυράκια και στο υπόλοιπο σωματάκι.

Η μπέμπα μου είχε βγάλει όταν ήταν 4ων μηνών κόκκινα σπυράκια γύρω από το στοματάκι της. Είχα μιλήσει με τον παιδίατρο και μου εξήγησε ότι είναι διότι έχει ευαίσθητο δερματάκι κι ότι βγήκαν από τα σαλάκια της και επειδή τρίβει το σημείο.

Εμείς έχουμε μια ειδική κρεμούλα φτιάξει, μετά από οδηγίες του γιατρού, στο φαρμακείο για το ευαίσθητο δερματάκι της και όταν βγάζει κάτι τέτοιο της βάζω ελάχιστη! Η λύση πριν φτιάξουμε αυτή την κρέμα ήταν λίγη κρέμα Bepanthol που είναι ιδιαίτερα ήπια.

Μήπως θα ήταν καλό να μιλήσεις με τον παιδίατρό σου; Ίσως να χρειαστεί να τα δει για να μπορέσει να σε κατευθύνει.

Σε φιλώ και περαστικούλια!!!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΖΕΜΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΣΑΛΙΑ, ΑΠΟ ΒΡΕΓΜΕΝΗ ΣΑΛΙΑΡΑ, Η ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΟ. ΜΗΠΩΣ ΤΟΝ ΣΚΟΥΠΙΣΕΣ ΜΕ ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΟ? ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΟΠΟΤΕ ΣΚΟΥΠΙΖΩ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τονιαχαν μου,ο μικρος μου ..τωρα πια μεγαλος μου..εβγαζε μερικες φορες κοκκινιλες γυρω απ το στοματακι του..

μετα τη φρουτοκρεμα,μετα απο την ντοματουλα που ετρωγε..

Βαζαμε μια κρεμουλα,αλλα δε θυμαμαι καθολου ποια..

εμενα ηταν σαν ερεθισμος λογω ελαφριας αλλεργιας η οποια σιγα σιγα υποχωρησε!αλλα παντα εφευγαν μετα απο λιγη ωρα...

αν τα δικα σας επιμενουν ρωτα τον παιδιατρο σου μηπως σου δωσει κατι να βαλεις!

αχχ αυτα τα ζουζουνια μας!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τοναχιαν γεια σου.Το ιδιο παθαινε και ο γιος μου και η παιδιατρος μου συνεστησε να τον κανω εξετασεις για αλεργιες.Του πηραν αιμα καναμε και δερματικο τεστ και τιποτα.Η αλλεργιολογος μου προτεινε μια κρεμα της avene trixera+ λεγεται και ειναι για το ξηρο προς ατοπικο δερμα.Δεν περιεχει κορτιζονη οπως τα σκευασματα του φαρμακειου και κανει για ολο το σωμα και μπορεις να βαζεις συνεχεια.Αυτο το παθαινουν συνηθως απο τα σαλια και επειδη εχουν ευαισθητη επιδερμιδα.Εμενα ειναι πολυ ασπρος και την χρησιμοποιω καθε φορα μετα το μπανιο του μεχρι τωρα που ειναι 2 χρονων.Ελπιζω να σε βοηθησα γιατι οπως κι εσυ ειχαμε ανησυχησει παρα πολυ και τελικα ηταν κατι πολυ απλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τονιαχαν καλημέρα! Δε πιστεύω να είναι έκζεμα γιατί αν ήταν θα έβγαινε και σε άλλα σημεία του σώματος (μάγουλα, μηροί). Ίσως να ερεθίστηκε το δερματάκι του από τα σάλια. Το πάθαινε και εμένα το ένα από τα δύο μωράκια μου και του έβαζα την ίδια κρέμα που χρησιμοποιούσα και στην αλλαγή της πάνας (penaten). Ωστόσο ρώτησε και τον παιδίατρό σου.Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...