Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αμνιοπαρακέντηση: τη βοήθεια σας παρακαλώ!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου, πώς είστε?

Παρακολουθώ τα νέα σας όσο μπορώ, αν και το σιτε είναι λίγο αργό...

Κάνω αμνιοπαρακέντηση αρχές ιουνίου, με τα χειρότερα θα έλεγα ποσοστά, βάσει των προηγούμενων εξετάσεων.

Έχετε κάνει? Ζήτησα λήψη χοριακής λάχνης που γίνεται νωρίτερα, αλλά ο γιατρός μου επιμένει σε αμνιο, άρα περιμένω. Η ψυχούλα το ξέρει το πώς βέβαια...

Πείτε μου, είναι απλή διαδικασία από ότι καταλαβαίνω ε? Πόσο άμεσο είναι το αποτέλεσμα? Εάν την κάνατε πόσο μείνατε μετά στο κρεβάτι?

Σχεδόν δεν θέλω να σκέφτομαι ότι είμαι έγκυος, έσβησαν όλα πολύ απότομα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχην να σου ευχηθω καλη επιτυχια!

Εκανα και γω αμνιοπαρακεντηση στη 16η εβδομαδα.

Η διαδικασια διαρκει 15 δευτερολεπτα και ουτε παραπανω.

Δεν ειναι λκαθολου επωδυνη.Το μονο που καταλαβα εγω ηταν ενα τσιμπημα!

Τα απο τελεσματα τα πηρα σε 3 μερες.

Στο κρεβατι εκατσα 6 ωρες και μετα σηκωνομουν κανονικα!

Δεν ειναι τιποτα....

Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μην αγχώνεσαι, εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση σε πολύ προχωρημένη εγκυμοσύνη και σε επικίνδυνη εβδομάδα λόγω κακών αποτελεσμάτων από τις εξετάσεις β΄επιπέδου.

Βέβαια ο γιατρός μου την έκανε. Θα πονέσεις ελάχιστα, θα αποστειρώσουν την κοιλιά σου με bedatin και θα σε τρυπίσουν με μια μελάλη βελόνα για να συλλέξουν το υγρό. Όλα αυτά θα τα βλέπει ο γιατρός σου όπως κάνεις τον υπέρηχο. Είμαι ανεκτική στον πόνο και έβλεπα όλη την διαδικασία.

Θα σου δώσει λογικά το prepar(χάπια) και 2 μερούλες χαλαρά στο κρεβατάκι σου. Μην στεναχωριέσαι δεν είναι τίποτα, απλά να ακούσεις τον γιατρός σου.

Σκέψου κι εμένα που το έκανα σε προχωρημένο στάδιο και όλα πήγαν καλά.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tha sou po ti dikia mou periptosi ohi gia na se stenahoriso alla gia na sou deixo oti den einai tipota kai yparhoun heirotera...

Ekana amnioparakentisi tin 15 vdomada alla parallila epeidi to moro eihe provlima kai i koilia tou itan terastia gemati ygro (den ourouse)

ekenan kai dyo eneseis gia na tou adeiasoun tin koilia .I amniparakentisi mou fanike to ligotero den mou edosan tipota efyga moni mou me to treno kai piga sto stathmo kai etroga burger king sa hameni.

To mono oti gia 2 meres aisthanomoun ena elahisto travigma ekei pou egine i enesi tipota allo.

Na einai to paidaki sou kala sou efhomai kai mi fivasai tipota kali mou

(emena den ta katafere)

Elpizo na mi se taraxa sou ta egrapsa gia na deis oti i diadikasia den einai tipota.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lovie, mirlitsa ευχαριστώ πολύ!

Mirlitsa δεν γνώριζα ότι η εξέταση γίνεται και σε προχωρημένο στάδιο. Παίρνω κουράγιο όταν ακούω για περιπτώσεις που πήγαν όλα καλά. Δεν μπορώ καν να σκεφτώ τι θα γίνει εάν επιβεβαιωσει κάτι δυσάρεστο.. (και πηγαίνω με ποσοστό 1/10... οπότε... καταλαβαίνετε την αγωνία)

Η μετακίνηση στη συνέχεια με αυτοκίνητο στο σπίτι δεν πειράζει ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα ηθελα να σου πω και τη δικη μου γνωμη.

Εκανα αμνιοπαρακεντηση στην 22 βδομαδα και μαλιστα μου ειπαν οτι καλυτερα που την εκανα λιγο αργοτερα γιατι υπαρχει περισσοτερο αμνιακο υγρο οποτε θα ειναι και λιγο πιο δυσκολο να συμβει κατι μετα την εξεταση

(να σπασουν τα νερα).Δεν ποναει καθολου το τσιμπημα στην κοιλια και διαρκει και τοσο λιγο που δεν θα καταλαβεις ποτε τελειωσε.Μετα εμεινα λιγο στο κρεβατι την πρωτη μερα και περιπου για 10 μερες δεν εκανα δουλειες για να ειμαστε πιο σιγουροι οτι δεν θα συμβει κατι.

Το πιο πιθανο ειναι να ειναι καλα το μωρο σου απλα αν υπαρχουν ενδειξεις οτι κατι δεν παει καλα καλυτερα να την κανεις οποιο κι αν ειναι το αποτελεσμα τουλαχιστον θα ξερεις τι συμβαινει.

ολα καλα να σου πανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalliopap έγραψε:

Δεν μπορώ καν να σκεφτώ τι θα γίνει εάν επιβεβαιωσει κάτι δυσάρεστο.. (και πηγαίνω με ποσοστό 1/10... οπότε... καταλαβαίνετε την αγωνία)

kalliopap μου, δεν έχω κάνει αμνιοπαρακέντηση οπότε δεν μπορω να σε βοηθήσω περισσότερο... Ήθελα μόνο, μιας και αναφέρεις το ποσοστό που σου έδωσαν, να σου μεταφέρω κάτι που διάβασα σε ένα βιβλίο εγκυμοσύνης και μου φάνηκε πολύ σωστό. Δες το αλλιώς! Σταμάτα να σκέφτεσαι αυτό το 1/10 και σκέψου ότι 9/10 θα φέρεις στον κόσμο ένα υγειέστατο μωράκι! Και 9/10 είναι πολύ πολύ πολύ καλό ποσοστό :)

Εύχομαι όλα να πάνε τέλεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε καταλαβαινω απολυτα .Απο μια ανευθυνοτητα ενος που εκανε το υπερηχο μου ελεγε να κανω στην 20 εβδομαδα αλλα τελιακ δεν χρειαστηκε ηταν μια καλοστημενη κομπινα του υποτιθεμενου γιατρου για να παρει το νοσοκομειο τα χρηματα . Παντως πρεπει να εισαι ηρεμη γιατι με τετοια ψυχολογια δεν ειναι σωστο .Ποσο χρονων εισαι ;ολα καλα θα πανε ακου τα κοριτσια που τη κανανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχείς για την μετακίνηση με το αυτοκίνητο, ακόμα και στο σπίτι δεν χρειάζεται να είσαι όλη την ώρα στο κρεβάτι...

Όσο για το προχωρημένο της εγκυμοσύνης μου ήταν επικίνδυνο αυτό που έκανα αλλά δεν υπήρχε και άλλη επιλογή. Μην ανυσηχείς λοιπόν όλα καλά θα πάνε.:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολα θα πανε τελεια!! θα το δεις κ θα με θυμηθεις!!την εκανα 27/3 και τα περιγραφω ΟΛΑ αναλυτικα..που ,πως ,ποτε και γιατι,πριντην αμνιο αλλα και μετα... στο θεμα΄΄Αμνιοπαρακεντηση.. λιγο θετικη ενεργεια παρακαλω΄΄!!

ΜΗΝ στεναχωριεσαι κ μη σκεφτεσαι αν..κ πιθανοτητες...ολα θα πανε καλα γλυκια μου!!Και αν θελεις να με ρωτησεις κατι αλλο εδω ειμαι εγω!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy mom έγραψε:

ολα θα πανε τελεια!! θα το δεις κ θα με θυμηθεις!!την εκανα 27/3 και τα περιγραφω ΟΛΑ αναλυτικα..που ,πως ,ποτε και γιατι,πριντην αμνιο αλλα και μετα... στο θεμα΄΄Αμνιοπαρακεντηση.. λιγο θετικη ενεργεια παρακαλω΄΄!!

ΜΗΝ στεναχωριεσαι κ μη σκεφτεσαι αν..κ πιθανοτητες...ολα θα πανε καλα γλυκια μου!!Και αν θελεις να με ρωτησεις κατι αλλο εδω ειμαι εγω!:)

ΚΑΛΗΜΕΡΑ happy mom! ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΝΙΝΑΚΙ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ, ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ,ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΩ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναμαι...εφτασενννν

http://mammyland.com/index.php?option=c ... 0&id=78703

εχει πολλες σελιδες..παρακαλαω στην αρχη..μετα ερχεται η θετικη ενεργεια..μετα την κανω..κ μετα λεω πως ...περασα!!

με το καλο αννα μου κ το δευτερο!! κ για μενα το 2ο ειναι στα 39 μου ομως!το 1ο στα 25.....:laugh:

καλιοπ κ σενα καλη επιτυχιαααα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χθες το πρωι εκανα αμνιοπαρακεντηση.περασα ενα μηνα μεσα στην αγωνια και στο φοβο για το τι θα συμβει.εκλαιγα συνεχως.ολοι με καθησυχαζαν αλλα εγω δεν ακουγα κανεναν.λοιπον η αμνιο δεν ειναι τιποτα.δεν ποναει καθολου.ο φοβος μας κανει να πιστευουμε οτι θα πονεσει.τωρα ξεκουραζομαι και περιμενω με μεγαλη αγωνια τα αποτελεσματα.φοβαμαι και παλι παρα πολυ.ελπιζω να βγουνε αυριο και να πανε ολα καλα.τι προβληματακι εχεις και θα κανεις αμνιο Καλλιοπακι;μην ανησυχεις για τιποτα.εγω ειμαι η βασιλισσα του φοβου και της απαισιοδοξιας.καλη επιτυχια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ happy mom ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ.ΟΥΦ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΛΙΓΑΚΙ,ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ (36),ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΑΞΙΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και απο μενα

Ειναι υποθεση οντως 5 λεπτων, δεν πονας καθολου παρα το μεγεθος της βελονας.

Μια μερα πριν αρχιζεις μια αντιβιωση για προληπτικους λογους.

Εγω στο κρεβατι δεν θα καθομουνα καθολου, αλλα εκμεταλλευτηκα λιγο την κατασταση και την πρωτη μερα την ξαπλαρα!!!

Μην ανησυχεις .. ειναι πιο απλο απο μια αιμοληψια (αρκει αυτος που θα σου την κανει να ειναι σωστα εκπαιδευμενος. Εγω που την εκανα στο ΙΑΣΩ ηταν σιγουρα εξπερ αφου καθε 10 λεπτα εμπαινε και μια αλλη εγκυος στο δωματιακι!)

Αντε και καλα αποτελεσματα!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και απο εμενα. Εκανα τη Δευτέρα και δεν ποναει καθολου. Να εχεις τα ματακια σου στο νινακι που θα φαινεται στον υπερηχο και δεν θα καταλαβεις τιποτα. Καλά αποτελεσματα σου ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου είστε τοοόσο γλυκιές!!!

Σας υπέρ-ευχαριστώ για την άμεση απόκριση και τη συμπαράσταση. Πω πωωω, συγκινήθηκα και είμαι και στο γραφείο!

Μου δώσατε κουράγιο.

Για τα κορίτσια που με ρώτησαν είμαι 35 και η αυχενική/αιματολογικές έδειξαν το τραγικό ποσοστό του 1/10. Αλλά όπως σωστά με συμβούλεψατε θα σκεφτομαι τα 9/10!

quinta μου σ'ευχαριστώ κι εσένα, την πρώτη φορά που έγραψα στα δυο κορίτσια το δικό σου μήνυμα δεν το είχα δει. Δεν με τρόμαξες, μην ανησυχείς για αυτό. Σου εύχομαι από εδώ και πέρα να πάνε όλα κατ'ευχήν.

Νομίζω δεν φοβάμαι τόσο τη διαδικασία (άπλά θέλω να τη γνωρίζω, πάω βουρ στο θέμα της happy mom), όσο το αποτέλεσμα και το μετά. Το ενδεχόμενο αποβολής, το 1/10... όλα αυτά.

Πφφφ, ένας μήνας είναι θα περάσει ε?? Φιλιά πολλά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σε μένα κράτησε μόλις μισό λεπτό!!! και πήρε 3 σύριγγες υγρό!!σε σας γιατί 5λεπτά??!! ο υπέρηχος, όμως πριν κράτησε μισή ώρα!!!

Τέλος πάντων απλά μετά την αμνιοκέντηση χρειάζεται ξεκούραση και να μην σηκώνεις βάρος. Α και όχι σεξ για 48 ώρες! μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά και θα έχεις και καλά ποτελέσματα :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Κορίτσια σε μένα κράτησε μόλις μισό λεπτό!!! και πήρε 3 σύριγγες υγρό!!σε σας γιατί 5λεπτά??!! ο υπέρηχος, όμως πριν κράτησε μισή ώρα!!!

Τέλος πάντων απλά μετά την αμνιοκέντηση χρειάζεται ξεκούραση και να μην σηκώνεις βάρος. Α και όχι σεξ για 48 ώρες! μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά και θα έχεις και καλά ποτελέσματα :):kiss:

χαχα:laugh: εδω εμεις το κοψαμε 9 μηνες,λογω συσπασεων

οσο για την αμνιο μεχρι να καταλαβω τι κανουν ειχε τελειωσει.

τιποτα δεν ειναι.

εγω καθησα στο κρεβατι εκεινη τη μερα(κι ολο ελεγα μαλιστα φερε αυτο,φερε εκεινο)οχι τιποτα να βγαλω τα σπασμενα:laugh

τα πρωτα αποτελεσματα τα πηρα σε 3 μερες

αααα το πιο τελειο ειναι οταν μπαινει η βελονα τα περισσοτερα μωρα τραβιουνται απο την αλλη μερια για να την αποφυγουν(εμενα ειχε φανει στον υπερηχο)

με το καλο το μπεμπακι σου,σιγουρα θα πανε ολα τελεια:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω την αλήθεια νομίζω ότι δεν θα κοιτάω το μόνιτορ. Όχι τίποτα άλλο, απλά νομίζω ότι θα δω τη βελόνα να μπαίνει προς το μπεμπάκι και αυτόματα θα τραβηχτώ.....

Τα αποτελέσματα σε 3 ημέρες ε? Αλλά μια πρώτη ένδειξη επί τόπου??

Και κάτι ακόμα βρε κορίτσια, μου είπαν ότι ο πλακούντας μου είναι χαμηλά, τι σημαίνει αυτό πρακτικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μη στεναχωριεσαι καλη μου!! κι εμενα ηταν προσθιος χαμηλος!Απλα δεν θελει κουραση κ θελει λιγο προσοχουλα μεχρι να ανεβει...

γιατι μεγαλωνοντας η μητρα πολλε φορες κανει κ τον πλακουντα να ανεβει!

εμενα στην αμνιο ηταν προσθιος χαμηλος,17η εβδ. και στην β επιπεδου στην 22η εβδ προσθιος...υψηλος!!!

κ γω κοιτουσα το μονιτορ κ οχι τη βελονα!!!

μη στεναχωριεσαι σου λεω κ παλι!!2-3 μερες υπομονη για τα πρωτα κ πιο βασικα αποτελεσματα!!! Δυστυχως πρωτη ενδειξη δεν υπαρχει!!

και ειχα κ αυχενικη 2,9....ε και? η Παναγιτσα μας βοηθαει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω δεν εχω την εμπειρια της αμνιοπαρακεντησης αλλα δυστυχως οταν ημουν στην 12βδομαδα ο πρωην γιατρος μου εκρινε οτι χρειαζομαι αμεσα να κανω αμνιοπαρακεντηση γιατι τα ποσοστα ηταν μεγαλα και το μωρακι μαλλον επασχε απο στο συνδρομο DOWN.Για καλη μου τυχη αλλαξα γιατρο και το μωρο μου ειναι υγιεστατο..ολα ηταν στην φαντασια του γιατρου και ψυχρα μου ειχε απαντησει οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να το χασω!!!

Σου ευχομαι καλη επιτυχια και οπως ειπαν και οι αλλες κοπελες δεν ειναι τιποτα ειναι για το καλο σας..φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Κορίτσια μου ένα μεγαααλο ευχαριστώ για τη βοήθεια σας!!!

Έχω ήδη πάρει τα πρώτα αποτελέσματα που είναι καλά!! Είχατε απόλυτο δίκιο. Η διαδικασία είναι απλή, το άγχος βέβαια πολύ μεγάλο.

Δεν έχω λόγια, με βοηθήσατε πάρα πολύ. Χίλια ευχαριστώ για την υποστήριξη και τη συμπαράσταση :)

Καλή συνέχεια σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...