Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΒΑΦΤΙΣΗΣ!!


MITSI2

Recommended Posts

Κοριτσακια μου κατι μου ειπαν για μετάνοιες και για χειροφιλήματα που πρεπει να κανω στο τελος της βαφτισης..

πρεπει να φιλησω το χερι της νονας και να κανω μετανοιες??????????/:ohmy: :huh::S

και επισης μου ειπαν οτι την λαμπαδα την κραταει καποιο παιδακι??

και αλλα κερακια που και αυτα τα κρατανε παλι παιδακια??

δηλ ποσα κερακια??

καλε δεν τα ξερω αυτα..!!

ετσι γινεται?:ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΙΤΣΙ.Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΝΟΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ 3 ΜΕΤΑΝΟΙΕΣ ΣΤΗ ΝΟΝΑ.ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΦΙΛΗΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΚΕΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΑΤΑΝΕ 3 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΛΑΜΠΑΔΑ ΠΑΛΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗ ΚΡΑΤΑΕΙ.ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μίτσι μου με το καλό η βάφτιση!

Για κεράκια δεν θυμάμαι να σου πώ αλλά για το χειροφίλημα

ναι στο τέλος κάνεις τρείς μετάνοιες και φιλάς το χέρι της

νονάς και παίρνεις το παιδί!Αυτά απο μένα!φιλιά:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδωωωω η καλληηη νονα!!! εχω βαφτισει τεσσερα γερα ναναι!!

κερακια ναι 3 αλλα δεν κρατησε σε καμια βαπτιση παιδακι! εχει ειδικη θεση η κολυμπηθρα!

τη λαμπαδα μπορει να την κρατησει παιδακι αν κ στη μια βαπτιση την ειχαν σε ειδικο κηροστατη!

στο τελος της βαπτισης κ μπροστα στο ιερο..η νονα/ος κραταει το μωρακι..για να το παραδοσει μυρωμενο,βαπτισμενο στη μαμα...εκεινη πρεπει να σκυψει τρεις φορες κ να φιλησει το χερι της νονας/ου!!

αυτο ομως ειχε την περισοοτερη πλακα!!σκαγαμε στα γελια κ γω κι οι κουμπαρουλες μου την ωρα εκεινη!!! αν κ το θεμα ειναι σοβαρο ..γιατι η νονα κ πλεον πνευματικη μητερα ..το χει κανει χριστιανο κ το χει αλλειψει με το λαδι..το οποιο ειναι ευλογημενο!

πρεπει να το αισθανεσαι για να βαφτισεις..ειναι πιο ιερο μυστηριο απ οτι ο γαμος!

αλλα να βλεπεις κ την κολλητη σου να σε..προσκυναει..ειναι ολα τα λέφτα!!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολυ καλη ερωτηση Μιτσι... κι'εγω ειχα τις ιδιες αποριες... happy mom να'σαι καλα που μας τις ελυσες... τι να κανουμε; θα το κανουμε κι'αυτο...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα δεν μου ειπαν να κανω μετανοιες στο νονο! λετε γιατι ειχαμε λογοφερει πριν με τον παπα?

παντως το Σαββατο που βαφτησα η μαμα εκανε μετανοιες απλες χωρις να γονατισει για να παρει το παιδι! μην σας αγχωνει το γεγονος με τα πραγματα τα ετοιμαζουν ολα απο το μαγαζι που τα παιρνετε! λαδακι μην ξεχασετε να βαλετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσακια μου σας ευχαριστω παρα πολυ

happy mom 4????μωρε μπραβο σου!!

θα συμφωνησω μαζι σου ειναι πολυ ιερο και πολυ σημαντικο να βαφτιζεις ενα παιδακι!!

sweetmammy αμα θελουμε ας κανουμε και αλλιως..θα τα κανουμε!!:silly:

παντως το σκεφτομαι και γελαω..

εγω ειμαι 1.80

και η νονα χωρις υπερβολη ειναι παρα παρα παρα πολυ κοντη

θα πεσω πολυ χαμηλα...χιχι:woohoo:

θα της το και θα πεθανουμε στο γελιο..:laugh:

κοριτσακια μου ερχονται κατα διαστηματα και αλλες αποριες θα σας ρωταω και ολες μας δηλ. που βρισκομαστε σε αυτην την φαση..

happy mom να μας εχεις στον νου σου!!!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω ειμαι!! εγω κι ο μητσοτακης!:laugh: :laugh: οτι θελετε ρωτηστε παρακαλω!!

οχι βρε δεν γονατιζουν οι μαμαδες!!κ απο εμενα δεν γλυτωσε τη μετανοια καμια!:laugh: :laugh: οχι μωρε ετσι γινοταν σε ολες τις βαφτισεις!!

δειχνει την αγαπη κ το σεβασμο στη νονα για την πραξη που εκανε!κ μετα η νονα παραδιδει το παιδακι!!

ειναι φανταστικο παιδια..ειτε σα νονα ειτε σα μαμα..εγω οταν ο παπας φωναξε δυνατα το ονομα του συγκινηθηκα!

οπως κ οταν ελεγα το Πιστευω με τα μωρουδακια στη αγκαλια μου...τελειο συναισθημα ...αν και κοστιζει!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε καποιες πηρα lapin σε αλλες οχι..τις αφησα να διαλεξουν..οποτε μερικες διαλεξαν ακριβα κ μερικες οχι....

αλλα δεν ειναι μονο το κοστος σταυρος ,ρουχα..ειναι κ τι θα βαλουμε κιεμεις οικογενειακως!:) εμεις δωσαμε πολλα παραπανω

βαλε και επι 4.....τα δυο ζευγαρια τα παντρεψαμε κιολας...

αλλα χαλαλι!!

απλα να μαστε σιγουροι γιαυτο που κανουμε!!ειδικα με τα μωρα!! δεν ειναι αστειο..κι ουτε πρεπει να ξεχνιομαστε..και ουτε μερικοι επειδη μαλωνουν να την πληρωνουν τα βαφτησιμακια τους!!

εχω παρει παρα πολυ αγαπη απο αυτα κι ας ζω μακρια τους...ειναι το λαδι που τραβαει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

της φώναξα "σκύψε ευλογημένη"

χαχαχαχα!!

καλε αυτο ειναι σκυψιμο κανονικο χιχι!!

πωπω!!!!θα μεινω κατω στην πρωτη μετανοια!!!

αμαν!!χιχι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχα

κι ο παπάς γελούσε μαζί μας

η μαμά του μωρού έκανε 6 μετάνοιες,

κα8ότι 2 νονές!

κι εγώ από τώρα το σκέφτομαι αυτό, ότι 8α το περάσω... χαχα

και γελάω:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι μετάνοιες είναι όλα τα λεφτά στη βάφτιση!!! Η βαφτιστήρα μου να έχει πλαντάξει στο κλάμα κι εμείς να έχουμε λιώσει στο γέλιο, γιατί δεν μπορούσε να σκύψει η κουμπάρα μου με τις τακουνάρες που φόραγε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Γειά σας,

Είμαι καινούρια στο φόρουμ κ άπειρη όσον αφορά το μυστήριο της βάφτισης κ μιας κ θα γίνω νονά στο τέλος του Αυγούστου μαζί με την κολλητή μου, θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία. Στην βάφτιση που θα είμαστε 2 νονές, θα πρέπει κάπως να χωρίσουμε αυτά που θα κάνει η κάθε μια? Δηλαδή η μια θα λαδώσει το μωρό κ η άλλη θα κάνει κάτι άλλο? Όσο για το "Πιστεύω" θα πρέπει να το διαβάσουμε μαζί ή η κάθε μια χωριστά? Θα πρέπει να μιλήσουμε με τον παπά για αυτά τα θέματα?

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοπελα μου δεν τα ξερω αυτα..παροτι καναμε την βαφτιση ειχαμε μια νονα

σιγουρα καποια κοπελα θα σου απαντησει εχουμε και πολλες νονες στο φορουμ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άσχετο... τις μετάνοιες τις κάνουμε στο μωρό και όχι στη νονά.

Κάνουμε μετάνοιες για να πάρουμε αγκαλιά τον πιο αγνό άγγελο.

Δεν είναι ανατριχιαστικά όμορφο;;;;;;

Πριν δυο εβδομάδες το έμαθα και εγώ όταν πήγα σε μία βάπτιση και ο παπάς εξηγούσε το κάθε τι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με τον άντρα μου βαφτίσαμε μαζί ένα κοριτσάκι. όΛα τα κάναμε εις διπλούν. Το Πιστεύω ο ένας , το πιστεύω κι ο άλλος (όχι ταυτόχρονα, με τη σειρά), το λαδώσαμε μαζί, το πήραμε αγκαλιά μαζί..κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vaia26 καλως ηρθες !

εξαρταται απ τον παπα... στη θεσσαλονικη το λενε το πιστευω και οι δυο μαζι... το λαδωνουν μαζι απλα επειδη δε μπορουν να το κρατησουν κοι οι δυο μαζι στο γυρω γυρω απο την κολυμπιθρα οι νονοι το κραταν εναλλαξ...

χμμμμ αυτα νομιζω.

επισης θα προτεινα να το ριξετε και μια ματια πριν πατε στην εκκλησια γιατι αν τρεμει το χερι του ή το κραταει μακρια δε νομιζω να μπορεσετε ευκολα να το διαβασετε :)

αντε παντα αξιες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη να ρωτησω και εγω κατι τον σεπτεμβριο βαφτιζω τον μπεμπη μου και εχω 2 νονες θα κανω 3 ματανοιες στην μια και 3 στην αλλη???

ηδη εχουν αρχισει να με κοροιδευουν οτι θα καθαρισουν κρεμυδια εκεινη την ημερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι σχεση εχουν παλι τα κρομμια οεο?:laugh: :laugh:

Εγω εγινα νονα μαζι με τον αντρα μου και ειπαμε με τη σειρα το πιστευω, μαζι μετα λαδωσαμε το παιδι αλλα η κουμπαρα στο τελος εκανε μετανοια μονο στον αντρα μου!!! χμμμμ....:P :P :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

συγνωμη να ρωτησω και εγω κατι τον σεπτεμβριο βαφτιζω τον μπεμπη μου και εχω 2 νονες θα κανω 3 ματανοιες στην μια και 3 στην αλλη???

ηδη εχουν αρχισει να με κοροιδευουν οτι θα καθαρισουν κρεμυδια εκεινη την ημερα

εγω παντως που πηγα σε μια παρομοια βαφτιση ετσι ακριβως εγινε, οπως επισης ΚΑΙ το χειροφιλημα!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

εξαρταται τι θα σου πει ο παπας ;) δε του πας κανα γλυκακι ... καταλαβαινεις τωρα.... :ohmy: :silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AngelMama έγραψε:

Άσχετο... τις μετάνοιες τις κάνουμε στο μωρό και όχι στη νονά.

Κάνουμε μετάνοιες για να πάρουμε αγκαλιά τον πιο αγνό άγγελο.

Δεν είναι ανατριχιαστικά όμορφο;;;;;;

Πριν δυο εβδομάδες το έμαθα και εγώ όταν πήγα σε μία βάπτιση και ο παπάς εξηγούσε το κάθε τι!!!!

Αλήθεια;;; κι εγώ στη νονά νόμιζα ότι τις κάναμε. Νομίζω κι εγώ από παπά το άκουσα. Ωραία κι αυτή η άποψη π'αντως...σε όποιον κι αν την κάνεις τη μετάνοια είναι κάτι πολύ αγνό και όμορφο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...