Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλημερα κοριτσια!Η αληθεια ειναι οτι ειναι δυσκολο να μαθεις στα παιδια καινουργια πραγματα.Για τις πιπιλες που λετε εμενα ο γιος μου (ειναι 2)την επαιρνε παντα λιγο πριν τον υπνο μαζι με το μαξιλαρι της καλαθουνας του.Καποια στιγμη του πηρα το μαξιλαρακι,εκλαψε μια εκλαψε δυο το ξεχασε!Την πιπιλα του την πεταξε μονος του στην τουαλετα φυσικα την ζητησε την αλλη μερα αλλα του ειπα οτι εφυγε με τα τσισα και το ξεπερασε.Για την τουαλετα που λετε εμεις ειχαμε ξεκινησει να πηγαινουμε το βραδυ πριν τον αλλαξω.Μετα πηγαινε καποιες στιγμες μεσα στην ημερα οταν του το θυμιζα εγω.Ενα διαστημα οσο και να του λεγαμε να παει για τσισα του δεν ηθελε και τωρα δεν θελει καν να τον αλλαζουμε.Επειδη δουλευω τωρα που ανοιγει ο καιρος θα τον αναλαβει η πεθερα μου και ελπιζω να τα καταφερουμε.Θελω κι εγω να τον παω παιδικο και πρεπει πια να καθαρισει.Θελει παντως τρομερη υπομονη και να μην μαλωνουμε το παιδι αν εχει καποιο ατυχημα απλα να το προτρεπουμε να παει στην τουαλετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα! Η κορη μου ειναι τωρα 5 ετων. Την πανα τη εκοψε 18-19 μηνων και αυτο γιατι επεμενα πολυ λογω του οτι μιλουσε καθαρα και μπορουσε να μας πει τι ηθελε. Γιατι λοιπον να μην πει και "μαμα κακα"? Θυμαμαι οτι ολη την ημερα της φορουσα μονο βρακακι απο κατω για να κατεβαινει ευκολα. Την πρωτη φορα που μου ειπε "κακα" τηη εβαλα στο γιογιο, αλλα εκεινη φωναζε "πανα μου"

την καθισα λοιπον με το ζορι και πηρα ενα παραμυθι με τη Χιονατη που της αρεσει υπερβολικα να διαβασουμε. Ειχε τοσες ωρες να κατουρησει που κοντευε να σκασει! Κρατιοταν ομως! Ετσι ξεχαστηκε καθισμενη πανω στο γιογιο και εκανε τσιισακια! ακολουθησαν πανηγυρισμοι και επιβραβευσεις! Εννοειται οτι πηγαμε μαζι στο μπανιο και καναμε "μπλουμ" το περιεχομενο! το καζανακι την αφηνα να το παταει μονη της. Της φαινοταν τοσο διασκεδαστικο! Επισης δεν ειναι κακο να σε βλεπει να σε βλεπει να καθεσαι στην λεκανη. Πες της οτι οι μεγαλοι κανουν εκει πιπι και συ τωρα εισαι μεγαλη! Καλη επιτυχια!

Υπομονη και επιμονη!

Α! σιγουρα φορωντας μονο βρακακι θα εχεις και μικροζημιες (κανενας καναπες, κανενα κρεβατι...)Έλπιζω να βοηθησα και sorry που εγινα τοοοσο παραστατικη! φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΕΜΟΝ, ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ, ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΕΣ ΜΩΡΕ? ΕΓΩ ΕΚΟΜΗ ΤΗΣ ΤΟ ΕΧΩ. ΝΙΩΘΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΕΙ.ΠΑΝΤΟΣ ΟΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινου του το εκοψα γιατι το εσερνε συνεχεια κατω,το γεμιζε σαλια και φαγητα και δεν με αφηνε να το πλυνω με τιποτα.Του ελεγα κι εγω οτι αν συνεχιζει να το ριχνει κατω θα το πεταξω στα σκουπιδια και μετα απο 3 μερες αφου δεν με ακουγε επρεπε να μεινω σταθερη σε αυτο που του ελεγα.Του εδωσα ενα μεγαλο αλλα του εξηγησα οτι αυτο μενει μονο στο κρεβατι του και οτι δεν μπορει να το παιρνει απο εκει.Ξερεις πιστευω οτι απο μονες μας ειμαστε αντιφατικες με τα παιδια μας.Θεωρουμε οτι ειναι μεγαλα πια για να καθαρισουν η να τρωνε μονα τους π.χ. αλλα τα θεωρουμε μικρα και τα αφηνουμε να εχουν πιπιλες και μαξιλαρακια.Εχουμε σκεφτει ποσο μπερδευουμε οι ιδιες τα παιδια μας;Φυσικα αυτη ειναι δικη μου γνωμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΤΟ ΟΤΙ ΘΕΩΡΡΟΝΤΑΣ ΕΜΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΜΙΚΡΑ, ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ. ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ. ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ, ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΠΛΑ ΙΣΩΣ ΜΕ ΒΟΛΕΨΕ ΛΙΓΑΚΙ ΔΙΟΤΙ ΚΟΒΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ, ΕΙΧΕ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΑΓΓΑΛΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ. ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΚΟΨΩ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΙΑ. ΕΞΑΛΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΓΓΑΛΙΑ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΜΗΝΩΝ ΑΚΟΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΑΜΕ, ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ. ΑΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΚΟΒΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lemon, κι εγω μικρη ειχα μια κουβερτουλα συναιχεια μαζι μου μεχρι 4,5 χρονων οταν την επλενε η μαμα μου γινοταν σκοτωμος! μου την εδινε βρεμενη να την κραταω, και οταν αποκοινομουν, την επερνε για να την στεγνωσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΑΝΟΙΓΩ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΣΗΜΕΡΑ. ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ. ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ. ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ! ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ. ΕΙΝΑΙ Η 3Η ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ. ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΕΙ? ΕΧΟΥΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΟΣ ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινου εμεις καναμε δυο φορες τσισα στην τουαλέτα!βέβαια κάναμε και μια έξω και μια επάνω μας!:P Που θα παει θα μάθουν!Υπομονή!Εγω του έβγαλα την πάνα και του έβαλα βρακάκι!Αυτο τον μπέρδεψε λίγο!Νομίζει οτι είναι το ίδιο και κατουρήθηκε πανω του!:ohmy:Οπότε τον έχω γυμνό μέχρι να πάρει μπρος! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΑΧ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ. ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ! ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ. ΕΙΝΑΙ Η 3Η ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ. ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΕΙ? ΕΧΟΥΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΟΣ ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.

Μην απογοητεύεσαι είναι νωρίς ακόμη είναι μόνο η 3η μέρα!!!

Αν βγάλεις την πάνα μην την έχεις γυμνή, να φοράει βρακάκι και ίσως και μια φορμούλα ή ό,τι άλλο φοράτε στο σπίτι. Έτσι όταν είναι βρεγμένη θα αισθάνεται άβολα και θα θελήσει να πηγαίνει στην τουαλέτα ώστε να μην βρέχονται τα ρουχαλάκια της.

Επίσης καλό είναι να την πηγαίνεις εσύ κάθε μία ώρα ώστε να της γίνει συνήθεια.

Μπορεί να σας πάρει και 1 εβδομάδα ή και περισσότερο εξαρτάται στο παιδί. Πάντως μην αγχώνεσαι και μην την πιέζεις. Αν τυχόν τα κάνει πάνω της θα της πεις ότι δεν πειράζει αλλά την επόμενη φορά να πάτε στην τουαλέτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitroula29 έγραψε:

Καντινου εμεις καναμε δυο φορες τσισα στην τουαλέτα!βέβαια κάναμε και μια έξω και μια επάνω μας!:P Που θα παει θα μάθουν!Υπομονή!Εγω του έβγαλα την πάνα και του έβαλα βρακάκι!Αυτο τον μπέρδεψε λίγο!Νομίζει οτι είναι το ίδιο και κατουρήθηκε πανω του!:ohmy:Οπότε τον έχω γυμνό μέχρι να πάρει μπρος! :kiss:

Αν τον έχεις γυμνό δεν θα καταλάβει ότι κάνει τσίσα του!! το θέμα είναι να αφήσεις λίγο με τα βρεγμένα ώστε να υποχρεωθεί να πάει στην τουαλέτα για την επόμενη φορά να είναι στεγνός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Αν τον έχεις γυμνό δεν θα καταλάβει ότι κάνει τσίσα του!! το θέμα είναι να αφήσεις λίγο με τα βρεγμένα ώστε να υποχρεωθεί να πάει στην τουαλέτα για την επόμενη φορά να είναι στεγνός!

Καλε αυτος δεν καταλαβαίνει τίποτα!:P Το έκανα κι αυτό.Φοβόμουν κιόλας μην χτυπήσει και το πουλάκι του και του έβαζα βρακάκι και παντελονάκι ή φορμούλα. Δεν τον ένοιαζε που ηταν κατουρημένος! Αν δεν τον άλλαζα ακόμα έτσι θα ήταν!:laugh: Τωρα που ειναι ξεβράκωτος μου λεει "τσισα μαμα" και τρέχει στο μπάνιο!Θέλει και μόνος του.Με διώχνει!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitroula29 έγραψε:

[quote

Τωρα που ειναι ξεβράκωτος μου λεει "τσισα μαμα" και τρέχει στο μπάνιο!Θέλει και μόνος του.Με διώχνει!:woohoo:

:laugh: :laugh: :laugh:

ντρέπετε το παιδί! :silly: :lol: :silly: :woohoo:

ακόμη και ο βασιλιάς πάει μόνος του στην τουαλέτα!!!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΚΑΡΙ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΑΡΤΖΙ, ΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΕ ΒΡΑΚΑΚΙ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΒΡΕΧΕΤΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ. ΔΕΝ ΤΗΝ ΜΑΛΩΝΩ. ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΡΕΓΜΕΝΗ? ΝΙΩΘΕΙ ΑΒΟΛΑ,ΑΦΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΛΕΓΕ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΩ ΤΟ ΜΠΕΜΠΙΛΙΝΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως πήγαινέ την και κάθε μία ώρα στην τουαλέτα και ας μην κάνει τίποτα, έτσι για να της γίνει συνήθεια.

Υπομονή θέλει και μένα ο γιος μου μας είχε σκάσει μέχρι να τα καταφέρει, αφού να φανταστείς μια φορά πήγε στην τουαλέτα, κάθισε, δεν έκανε τίποτα, σηκώθηκε και τα έκανε πάνω του!!:angry: τα νεύρα μου....:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια! Κι εμεις ξεκινησαμε σιγα σιγα την προηγουμενη βδομαδα που ξεστρωσα. Στην αρχη το πηρε για παιχνιδι, επαιρνε το γιογιο και το εβαζε στο κεφαλι της για καπελο:laugh: Μετα της εβγαλα τελειως την πανα εξηγοντας της οτι τωρα ειναι μεγαλη πια και μπορει να κανει τσια της στο γιογιο, μαλλον το καταλαβε γιατι μου 'λεγε "η θεση σου και η θεση μου" δειχνοντας τη λεκανη και το γιογιο:unsure: Ομως τσια δεν εχει κανει ακομα μεσα στο γιογιο, εχουμε κατουρησει ολα τα δωματια, να μην εχει παραπονο κανενα. Ευτυχως οταν κατουριεται με φωναζει "μαμα βραχηκα":lol: Προχθες εκει που καθαριζα το μπανιο, ερχετε και καθετε στο γιογιο και λεει "κανω τσια μου μαμα" εννοειται οτι δεν εκανε τιποτα:dry: Υπομονη καποια στιγμη θα μαθει, υπομονη κι επιμονη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας κορίτσια, είμαι τελείως καινούργια, αλλά το θεμα "τουαλέτα" με καίει. Τα διδυμάκια μου είναι 3,5 χρονών, και ο γιος μου έχει μάθει τουαλέτα από πέρυσι το καλοκαίρι, τέτοια εποχή είχαμε ξεκινήσει. Η κόρη μου όμως δεν θέλει ούτε να ακούσει για το θέμα. Νομίζω ότι την πίεσα κι εγώ, ενώ ίσως αυτή δεν ήταν ακόμα έτοιμη όπως ο αδελφός της. Γι' αυτό, θέλω να πω μη βιάζεστε, η ηλικία δεν έχει καμία σχέση. Το παιδί θα κάνει τα βήματά του όταν θα είναι έτοιμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινου μου τιποτα και εσυ!Εμενα ξεκινησε στην αρχη τωρα παλι τα ιδια.Τον αφησα τελειως ξεβράκωτο για να μην μπερδεύεται με το βρακάκι αλλα τζιφος!Σημερα εκανε κ... στο σαλονι κι ενω του εξηγησα, στο καπακι μου ρίχνει και ενα κατούρημα!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ! ΠΛΑΚΑ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕ ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ! ΑΠΕΛΠΗΣΙΑ ΜΩΡΕ! ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ! ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΤΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ. ΚΑΘΕ ΜΙΣΗ, ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΗΝ ΠΗΓΑΙΝΩ. ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΞΕΧΝΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΤΗΣ. ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ? ΘΑ ΜΑΘΕΙ? ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...