Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βοηθεια!!! Εξωσωματικη μετα απο ενδομητριωση.


Recommended Posts

meg αν κατάλαβα καλά είσαι σε φάση αναζήτησης γιατρού για εξωσωματική;

Παρόλα αυτα έχεις στα χέρια σου μια συνταγη για αγωγη.Ποιος σου την έδωσε;

Το ρωτάω αυτό γιατί μόνο ο γιατρός που θα σου κάνει την εξωσωματική είναι αρμόδιος να σου δώσει τα φάρμακα και την αγωγή που θα ακολουθήσεις.

Συνήθως στην εξωσωματική οι δόσεις σε κάποια φάρμακα είναι μεγαλύτερες αποτι στην σπερματγχυση και αυτο για να πετύχουν όσο περισσότερα ωάρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΣΑΝ ΜΠΑΛΟΤΣΑ::unsure: ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΟΡΜΟΝΕΣ!!!ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?ΧΑΛΑΛΙ!!ΑΣ ΚΑΝΩ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ:) ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΔΙΑΙΤΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΑΡΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΙΛΑΚΙΑ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΟΛΕΣ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΤΕ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ?

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ(ΑΝ ΚΑΝΩ)ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ.ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ?ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ?

ΤΕΛΙΚΑ ΗΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΕΣ........ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rena31 έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΟΛΕΣ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΤΕ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ?

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ(ΑΝ ΚΑΝΩ)ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ.ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ?ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ?

ΤΕΛΙΚΑ ΗΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΕΣ........ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

Ρενα μου γεια σου.

Εμενα φαινοταν απο τον υπερηχο μια κυστη στην ωοθηκη. Ειχα παρα πολλους πονους στη περιοδο και παραπανω απο το κανονικο αιμα. Ο γιατρος μου ειχε πει οτι μαλλον ειναι ενδομητριωση και το επιβεβαιωσαμε με την λαπαροσκοπηση οταν εγινε βιωψια στη κυστη.

Απο αυτα που διαβασα ομως στα διαφορα σαιτ φαινετε οτι υπαρχουν κοπελες που εχουν ενδομητριωση για πολλα χρονια χωρις καμοια ενδειξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ, ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΚ.Α ΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ, ΕΝΑΝ ΔΕΙΚΤΗ ΕΙΧΑ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΑΝΤΙΓΟΝΟ CA 125.Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗΣ.ΕΤΣΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΜΕΝΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΟΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΗΚΕ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΤΗΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗΣ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΑΤΙΜΟ ΠΡΑΓΜΑ:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαθος,νομιζα οτι μου ειχαν γραψει την Arvekap των 11,25 αλλα τελικα ειναι των 0,1 οποτε σιγουρα ειναι πιο φτηνες απο 450 Euro αφου των 3,75 εχει 150 Euro.

Εγω με την ενδομητριωση δεν ειχα απολυτως κανενα συμπτωμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα Arvekap 0,1 κοστίζουν 41,65 και είναι 7 αμπούλες το κάθε κουτί. το πόσα κουτιά θα χρειαστείς εξαρτάται απο το πρωτοκολλο που θα ακολουθήσει ο γιατρος για αυτό επαναλαμβάνω ο μόνος που είναι αρμόδιος για την συνταγή και τις δόσεις είναι ο γιατρός που θα κάνει την εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω ειχα ενδωμητριωση και κατεληξα στην εξωσωματικη περιπου 1 χρονο μετα την εγχειρηση και την θεραπεια. με την σπερματεγχυση και τα προγραμματα δεν εγινε τιποτα αλλα ημουν τυχερη και εμεινα εγκυος με την πρωτη προσπαθεια. ευχομαι και σε ολες εσας ολα να πανε το ιδιο καλα με εμενα. καθε φορά που διαβαζω τετια μυνηματα θυμαμαι ποσο δυσκολα περασα για να τα καταφερω και ειλικρινα σας σκεφτομαι ολες!!!! βρειτε ενα γιατρο ειδικο που να σας εμπνεει εμπιστοσυνη και μεινετε πιστες σε αυτον εγω αυτο έκανα αν και πολλες φορες εμπαινα στον πειρασμο να ψαχτω και αλλου.

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΝΩ ΓΙΑ ΟΛΕς ΕΜΑΣ ΓΟΛΓΟΘΑΣ.:dry: :dry: :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ TONIANTONI ΤΟ /ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ!!:) ΕΜΕΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 3 1/2 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΡΟΒΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!:) ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΤΟ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΑΡΒΕΚΑΠ 0,1 ΚΑΙ ΓΚΟΝΑΛ.ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΡΘΕΙ Η ΤΡΙΣΚΑΤΑΡΑΤΗ :angry: ΣΗΜΕΡΑ ΑΥΡΙΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ:P ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ?:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε και καλή αρχή

Αχ! Έχει ο καιρός γυρίσματα:) Εκει που δεν θες ούτε να την σκέφτεσαι την τρισκατάρατη ξαφνικά την περιμένεις με ανυπομονησία για να ξεκινήσεις:laugh:

Εγω έπαιρνα τα ίδια φάρμακα και τώρα είμαι στην φάση αναμονής για εμβρυομεταφορά

Ευχομαι να πάνε όλα καλά και ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια επειδη οπως ξερετε οι περισσοτερες εχω περασει και εγω απο ενδομητριωση ευχομαι σε ολες ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Ο Θεουλης να ειναι παντα μαζι σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Φλέγον θέμα η ενδομητρίωση!

Κι εγώ χειρουργήθηκα το Δεκέμβριο και είχα ευρήματα μέχρι και β΄ βαθμού. Είχα πόνους στην περίοδο, αλλά ίσως λίγο διαφορετικούς απο τους κλασικούς, πολύ αίμα και ήμουνα 3 μέρες στο κρεβάτι τον τελευταίο χρόνο. Το αστείο είναι πως τα τελευταία 10 χρόνια καταλάβαινα ότι κάτι δεν πάει καλά, άλλαξα 4 γυναικολόγους (μου έλεγαν πως όταν γεννήσω θα μου περάσουν όλα!) και μόνο ο τελευταίος το υποψιάστηκε και ας είναι καλά ο άνθρωπος!!

Έκανα 4 avercap 3,75 και ενώ κάναμε το Μάϊο "την προσπάθειά μας", μάλλον δεν θα τη γλιτώσουμε την εξωσωματική, γιατί ο αντρούλης μου έχει αδύναμο σπέρμα..

Όπως και νά'χει, σκέφτομαι θετικά και ακόμα ελπίζω (μπορεί και να έγινε κάτι και να μην έρθει η καταραμένη!!)

Εύχομαι σε όλες μας καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...