Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επαφή μετά τη γέννα


Recommended Posts

Όλα μέσα στο πρόγραμμα δεν είναι βρε κορίτσια? Πόνοι γέννας, ράμματα, νάρκωση, δυσκολία τις πρώτες φορές μετά... δεν αξίζει όμως τον κόπο για ένα μπεμπούλι??? Mikroulaxristos έχεις πάρα πολύ χιούμορ καλή μου! Με έκανες και ξεκαρδίστηκα! Άντε μπας και ξεχάσω πως πονάω πάρα πολύ, ένεκα έλευσης περιόδου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως, πέραν της πλάκας, το πόσα ράμματα θα σου κάνει ο γιατρός τελικά μάλλον έχει να κάνει με τη γενικότερη ελαστικότητα του σώματος μας, ίσως και με το πόσα κιλά παίρνει η μανούλα στην εγκυμοσύνη. Η συννυφάδα μου, π.χ. μία κοράκλα άνω των 3 κιλών έκανε και της έκαναν μόλις 3 ραμματάκια. Κι ας είχε πάρει 13 ολόκληρα κιλάκια. Οπότε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όταν ο γιατρός με έκοψε πραγματικά ανακουφίστηκα γιατι έτσι βγαίνει το μωράκι και κατευθείαν σταματάνε και οι πόνοι και όλα! Αφού τώρα στη δεύτερη τον ρωτούσα άντε και πότε θα πάμε χειρουργείο να ανακουφιστώ:laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια η επισειοτομη γινεται σε ολους τους τοκετους στις κλινικες και στα νοσοκομεια,αποτελει μερος της διαδικασιας,αποτελει ρουτινα και δεν το αποφευγει καμμια!αυτη η τομη γινεται στο περινεο πλαγια και την κανουν προληπτικα για να μην σκιστει ατσαλα η γυναικα την ωρα της εξωθησης!Μονο αν γεννησει καποια με μαια στο σπιτι η στα κεντρα φυσικου τοκετου οπου θα το εχει συζητησει απο πριν,μπορει να την αποφυγει με την υποστηριξη περινεου που κανουν οι μαιες την στιγμη της εξωθησης αλλα και παλι συντελουν πολλοι παραγοντες για να ειναι και τοτε εφικτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pipitsazouzouna να σαι καλα για τα καλα σου λογια, καιυπομονη με την περιοδο... εγω να δεις πως ξεκαρδιζομαι....στα κλαμματα με το που σκεφτομαι τα ραμματα!!!!!!!!!!!!

αν ειναι ετσι οπως το επαθε η Lena_thess ,πηγενω που πηγενω μια φορα το μηνα τουαλετα, ε αμα εχω και το φοβο.....θα γελαω μονη μου κοριτσια στη τουαλετα μολις σκεφτομαι τι εγραφα σημερα!!!!!!!! ποπο........ εχω λιωσει στο γελιο τωρα.....!!!!!!!!!!!!!!!!!χιχιχιχιχαχαχχαιχαιχαιχαιχαιχαιχια

ΕλενηΧ μαζι σου και εγω!!!!μολις ρωτησεις το γιατρο,πες μου και εμενα!!!! θα ρωτησω και εγω τη δευτερα που θα παω!!! ελα ντε?? αμα ειναι να μη μας λενε φυσιολογικο τοκετο,να μας λενε...κοψε ραψε!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαριαιοαννα τι λες παιδι μου?????????????????????? ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΗΚΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΙΣΙΜΟ?????????????????? αχ θα τρελαθω σημερα!!! δεν το περιμενα παντως να σε φτανει η γεννα στην κατασταση να παρακαλας να σε κοψουν για να ανακουφιστεις!!!!!!

εγω προτιμω να ποναω παντως!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos έχεις πολύ πλάκα! Γράφεις κι εσύ με τις απορίες σου! :P

Εμείς κάναμε υπομονή 9 μήνες, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, στις 40 μέρες θα κολλούσαμε? ;)

Και δεν ήταν μόνο ο φόβος που μας εμπόδιζε, αλλά και η απόσταση. Όταν μας έδωσε το ελεύθερο ο γιατρός, στο δεύτερο τρίμηνο, ο άντρας μου έφυγε για Κόσοβο..

Η πρώτη επαφή έγινε 55 μέρες μετά από τη γέννα και χωρίς πρόβλημα, παρόλο που η αποχή έως τότε ήταν μεγάλη.

Θα σου έλεγα κι εγώ να περιμένεις να σαραντήσεις, να σε δει ο γιατρός και να σου δώσει το πράσινο φως!

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιφιγενεια ναι καλε εννοειται εδω θα φαμε τον γαιδαρο στην ουρα θα κολησουμε???????!!!!!!!!! αλλα για να περιμενω να σαραντησω....................πρεπει να εχω μεινει εγκυος και να εχω γεννησει κιολας!!!!!!!!!!!!!!!!!! κατσε να γινουν αυτα και μετα ας με κοψουν και σαν τοματοπελτε!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos σωστά!

Το τελευταίο σκέλος του μηνύματός μου πήγαινε στη Lena μόνο που ξέχασα να γράψω το όνομά της και φαινόταν σαν να το έγραφα σε σένα! :P

Ντοματοπελτέ.... χαχα... τι άλλο θα σκεφτείς να γράψεις! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιφιγενεια εξκιουζεμουα!! νομιζα οτι το ελεγες σε μενα!!! και λεω αλλη απο εδω που παιζει με τον πονο μου!!!!! απο τη μια μου χαιδευουν την κοιλια και εγω απαντω....ε ναι....ειμαι απλως χοντρουλα!!!!!!οχι εγκυος!!!!!!! και λεω απο την αλλη με νομιζει η ιφιγενεια εγκυο!!!!! ετοιμη για δαφνι μερια ημουνα!!!!!

πινκ αγαπη μουυυυ εσυ!!!!!! εσυ βρε δεν φοβασαι?????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φοβαμαι ζουζουνιτσα και αναρωτιομουν κι εγω για τα ραμματα αλλα οσο να 'ναι η αναρρωση σε φυσιολογικο τοκετο ειναι καπως πιο ευκολη,αναλογα και τον οργανισμο βεβαια:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω να ρωτήσω το εξής: Έχεις αλήθεια όρεξη να έρθεις σε επαφή;!;!;!;!

Γιατί εγώ θυμάμαι ούτε να κοιμόμαστε μαζί δεν ήθελα με τον άντρα μου!!

Ίσως να είχα ξεσυνηθίσει κιόλας, γιατί κατά τη διάρκεια της κύησης ο άντρας μου έπαθε αυτό το πως να το θέσω, το σύνδρομο μη-δει-η-κορη-μου-το-πουλάκι-μου-μεσα-απο-την-κοιλια-της-μαμας-της-και-τρομαξει.

Πάντως απ' όσο γνωρίζω καλό θα ήταν να πας πρώτα στο γιατρό σου να σε εξετάσει και μετά... καλό βόλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα εχετε πολυ πλακα!

Εγω παντως θα σας πω οτι την ωρα που μου εκανε το σκίσιμο δεν κατάλαβα τιποτα επισης ουτε οταν μου εκανε τα ράμματα!Αν δεν ειχα και τον ζουζουνο μου στο στηθος μου να του μιλαω θα με ειχε παρει ο υπνος!:P Οσο για το μετα τα ράμματα πεφτουν απο μονα τους υστερα απο καποιες μερες. Ο πονος των ραμματων ειναι ανεκτός μεχρι να επουλωθεί το σημείο. Για τις επαφες εγω τις άρχισα μετα τις 40 μερες αφου μου εδωσε το πρασινο φως ο γιατρος. Υπομονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ έγραψε:

ο άντρας μου έπαθε αυτό το πως να το θέσω, το σύνδρομο μη-δει-η-κορη-μου-το-πουλάκι-μου-μεσα-απο-την-κοιλια-της-μαμας-της-και-τρομαξει.

Πωπω!!!! Σε καλό να μου βγούνε τα γέλια νυχτιάτικα!

Σισσιώ υπάρχει και τέτοιο σύνδρομο? Δεν το ήξερα! Να φανταστώ ότι αν είχατε αγόρι δε θα είχε τέτοιο κόλλημα ε? :S:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ έγραψε:

ο άντρας μου έπαθε αυτό το πως να το θέσω, το σύνδρομο μη-δει-η-κορη-μου-το-πουλάκι-μου-μεσα-απο-την-κοιλια-της-μαμας-της-και-τρομαξει.

Πωπω!!!! Σε καλό να μου βγούνε τα γέλια νυχτιάτικα!

Σισσιώ υπάρχει και τέτοιο σύνδρομο? Δεν το ήξερα! Να φανταστώ ότι αν είχατε αγόρι δε θα είχε τέτοιο κόλλημα ε?

΄Σ'αυτη την περίπτωση θα είχε το λες-να-του-μεινει-κανενα-κουσουρι-του-παιδιου;:laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitroula29 έγραψε:

Καλα εχετε πολυ πλακα!

Εγω παντως θα σας πω οτι την ωρα που μου εκανε το σκίσιμο δεν κατάλαβα τιποτα επισης ουτε οταν μου εκανε τα ράμματα!Αν δεν ειχα και τον ζουζουνο μου στο στηθος μου να του μιλαω θα με ειχε παρει ο υπνος!:P Οσο για το μετα τα ράμματα πεφτουν απο μονα τους υστερα απο καποιες μερες. Ο πονος των ραμματων ειναι ανεκτός μεχρι να επουλωθεί το σημείο. Για τις επαφες εγω τις άρχισα μετα τις 40 μερες αφου μου εδωσε το πρασινο φως ο γιατρος. Υπομονη!

Καλα Δημητρα μας σακατεψες... εμενα παιδι μου οσο με εραβε ο γιατρος φωναζα: αχ αχ αχ... μεχρι που μου εκανε τοπικη γιατι μου μιλουσε κιολας και τον εγραφα... σκεφτομουν το επομενο τσιμπημα...:P

mikroulaxristos εισαι τρελαρα!!!!!!! μη με παρεξηγησεις, με την καλη εννοια...!!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

karamelenia έγραψε:

΄Σ'αυτη την περίπτωση θα είχε το λες-να-του-μεινει-κανενα-κουσουρι-του-παιδιου;:laugh: :laugh: :laugh:[/quote:1ldzow84]

Χαχαχαχαχαχαχαχα!!!! το εχουμε κανει κωμωδια το θεμα...:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαααααααααααααααααααχχχαχαχχαχααχαχχιχιχιχχχχχχχχχχχχιιχχιιχχιχιχιχιιχιχχιιιιιιχιχιχι!!!!!!! καλα ε???????????? μπα σε καλο μας αποψε!!!!!!!!!!!!!

και ο δικος μου τα ιδια λεει!!! αν ειναι κοριτσακι οτι θα ντρεπεται μετα που θα γεννηθει που θα εχει δει το πουλακι του μπαμπα,και αν ειναι αγορακι μην του βγει τιποτα αναλαφρο και ψαχνομαστε!!!!! λες και τα παιδια μας θα θυμουνται νομιζουν οι αντρες μας!!!!! μονο σε εμας εμεινε αξεχαστο το γουτσου γουτσου τους!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy εγω καλε τρελαρα????????? ααααααααα!!!! τι να σου πω προσβληθηκα!!! χαζουλι!!!! αααχαχαχιχχιχιχιιχχ ποπο δεν μπορω κατουριεμαι παλι απο το γελιο !! αχ αποψε σε καλο μας!!!! χιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιχχιχιιχιχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

150 χρονια????? ακομα??????? ή να αφαιρεσω τα 19......εεεεε.....21.....εεεεεεεεεεε......τελοσπαντων τα 24 που ειμαι????? :P

μακαρι ολοι να ζησουμε τοσο!!!!! ε τι???μονο εγω??? και τι θα κανω μονη μου θα γραφω οταν γινω παλιογρια αν δεν ζειτε εσεις???????? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α ρε κοριτσια ετσι μπραβο να ευθυνησουμε και λιγο γιατι εμπλεξα στο αλλο θεμα με τθις τρελλες αγγελαδες που θηλαζουν α συγνωμη ασχετο λοιπον mikroulaxitos οταν ερθει εκεινη η ωρα για τα ραμμαρα να παρεις καλη κλωστη και σακοραβα κανει ενα ραψιμο άλλο πραμα .

Σισσιω μου καιε γω κοπελα μου δεν εκανα τιποτα οχι γιατι δεν ηθελε ο αντρας μου αλαλ γιατι δνε ηθελα εγω δεν μπορουσα ρε κοριτσια ισως να εφταιγε η επιλοχεια καταθλιψη αλα γεννησα Μαρτιο και καναμε μηνα αυγουστο και αυτο στις διακοπες ημουν πολυ χαλια .

sweetmammy τι σου ελεγε ο τρελλαρας ενωσε εραβε βλεπεις εγω γεννησα με καισαρικη και κοιμομουν και οταν ξυπνησα επεινε αυτος καφε και εγω ηθελα και αυτος μου ειπε α θελεις καφε ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

α ρε κοριτσια ετσι μπραβο να ευθυνησουμε και λιγο γιατι εμπλεξα στο αλλο θεμα με τθις τρελλες αγγελαδες που θηλαζουν α συγνωμη ασχετο λοιπον mikroulaxitos οταν ερθει εκεινη η ωρα για τα ραμμαρα να παρεις καλη κλωστη και σακοραβα κανει ενα ραψιμο άλλο πραμα .

Σισσιω μου καιε γω κοπελα μου δεν εκανα τιποτα οχι γιατι δεν ηθελε ο αντρας μου αλαλ γιατι δνε ηθελα εγω δεν μπορουσα ρε κοριτσια ισως να εφταιγε η επιλοχεια καταθλιψη αλα γεννησα Μαρτιο και καναμε μηνα αυγουστο και αυτο στις διακοπες ημουν πολυ χαλια .

sweetmammy τι σου ελεγε ο τρελλαρας ενωσε εραβε βλεπεις εγω γεννησα με καισαρικη και κοιμομουν και οταν ξυπνησα επεινε αυτος καφε και εγω ηθελα και αυτος μου ειπε α θελεις καφε ε;

Που να θυμαμαι τωρα τι μου ελεγε... μου μιλαγε παντως για να ξεχνιεμαι... καλε εδω με ρωτησε αν θελω να μου δωσει το μωρο αγκαλια κι'εγω κοιτουσα το ταβανι... με την τριτη ξυπνησα και του ειπα ναι...:P Βανια... παντως δεν τον αλλαζω αυτον τον γιατρο που ο κοσμος να γυρισει αναποδα...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...