Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επαφή μετά τη γέννα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Δεν ήξερα που να το βάλω το θέμα, δεν έχω ιδέα που ταίριαζε!

Κοριτσάρες μου, εσείς που έχετε γεννήσει πόσο καιρό μετά τη γέννα ήρθατε ξανά σε επαφή με το σύντροφό σας! Εγώ έχω ένα μήνα κ ο άντρας μου με κυνηγάει. Αλλά δεν ξέρω, φοβάμαι μη δεν έχουν θρέψει ακόμα τα ράμματα, μη δημιουργηθεί καμιά πληγούλα κλπ. Στο γυναικολόγο μου θα πάω σε 10 μέρες περίπου να με δει.

Επίσης έχω ακούσει πως η γυναίκα είναι τρομερά γόνιμη μετά τη γέννα, άσχετα αν θηλάζει, αν της έχει έρθει περίοδος ή όχι. Ισχύει κ αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα γλυκειά μου. Παρόλο που δεν έχω γεννήσει ποτέ, ξέρω πως στις 40 μέρες που σε βλέπει ο γυναικολόγος σου κι ελέγχει μήτρα-ωοθήκες-σάλπιγγες, σου δίνει το ΟΚ για γιούρια!!! Οπότε ας κάνει λιγάκι υπομονή ο αντρούλης σου! Κι όσο για τη γονιμότητα της λεχώνας, ναι, όντως ισχύει, έτσι έχω ακούσει. Μία θεία μου έπιασε το 2ο κορίτσι της εντός των πρώτων ημερών (μετά τα 40) που ξαναρχίσανε επαφές. Φιλιά και... καλή υπομονή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο γυναικολογος μου, μου ειχε πει 40 μερες τιποτα μεχρι να κανω το τεστ παπ... μετα μπορουσα οποτε ηθελα... στην αρχη ειχα καποιους πονους, φυσικο ειναι, αλλα σιγα σιγα εφτιαξαν τα πραγματα...

Εγω ηξερα οτι οσο θηλαζεις δεν πιανεις παιδια... τωρα καποιες κοπελες λενε οτι γινεται... οποτε προσεχε καλου κακου για να εισαι σιγουρη...:P

Φιλια πολλα...:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να κανω μια ερωτηση κρισως γιατι ειμαι ασχετη μιας και δεν εχω γεννησει (δυστυχως)????????????????? τι ραμματα ειναι αυτα που λες λενακι???????? γεννησες φυσιολογικα ή με καισαρικη???? εγω ξερω οτι αν γεννησεις με καισαρικη εχεις ραμματα στη κοιλιτσα(λογικο αφου ειναι σαν εγχειρηση),αλλα πειτε μου οτι οταν γεννας κανονικα δεν εχεις ραμματα, θα τρελαθω σας το λεω!!!!!!! ειμαι χεστρουλα........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α σωστά δεν το διευκρίνισα. Φυσιολογικά γέννησα. Δε με ενοχλούν καθόλου τα ράμματα, αλλά έχω ακόμα λίιιιιγο αιματάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά ράμματα σου κάνουν! Μάλιστα ο γυναικολόγος μου περηφανευόταν ότι μου έκανε κ πλαστική! Ούτε ο άντρασ σου δε θα σε αναγνωρίσει μου έλεγε :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos έγραψε:

να κανω μια ερωτηση κρισως γιατι ειμαι ασχετη μιας και δεν εχω γεννησει (δυστυχως)????????????????? τι ραμματα ειναι αυτα που λες λενακι???????? γεννησες φυσιολογικα ή με καισαρικη???? εγω ξερω οτι αν γεννησεις με καισαρικη εχεις ραμματα στη κοιλιτσα(λογικο αφου ειναι σαν εγχειρηση),αλλα πειτε μου οτι οταν γεννας κανονικα δεν εχεις ραμματα, θα τρελαθω σας το λεω!!!!!!! ειμαι χεστρουλα........

Αντε καλε...:P τι φοβασαι;:blink: σου κανουν ραματα απο κατω οταν γεννας φυσιολογικα... ο γιατρος σε κοβει σε ενα σημειο για να περασει το κεφαλακι του μωρου... ουτε που θα το καταλαβεις εκεινη την ωρα, πιστεψε με... μετα λοιπον σου κανει και 1-2 ραματακια... σιγα... για λιγες μερες βεβαια δεν θα μπορεις να κατσεις και πολυ καλα αλλα μικρο το κακο...:) φιλακια...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι....(αυτο ηταν κραυγη αλα...ζουμπουλια....)!!!!!! αν παει να με κοψει για να βγει το κεφαλακι,θα κοψω εγω μετα το κεφαλακι του γιατρου!!!!!!!!!!!!! καλε τι δεν θα καταλαβω?????αφου θα με κοψει!!!!! αχ θα του κοψω εγω μια σφαλιαραααα!!!! και μετα τι ραμματακια????ετσι στη ψυχρα?????? και μετα δηλαδη και απο ενα μηνα για παραδειγμα παω να κανω ερωτα και φυγει κανα ραμμα τι θα γινει??????????? θα πεταχτω στο ταβανι απο τον πονο!!!!! αααααααααα μηπως να υιοθετησω τελικα??????? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω καλε τωρα μερικες φορες που κανω αγκαλιτσες σκιζομαι απο κατω και τρεχει και αιμα και τσουζει κιολας!(εεεεε ειχα δεν ειχα παινεψα τον αντρα μου!!!) φανταστειτε να εχω και ραμματα!!!!!! απαπα παπαπαπαπαπαππααπ!!!!! ποναω και μονο που το σκεφτομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχαχα.... σε κανεναν μηνα παντως θα εχουν πεσει... εγω τι να πω που μετα τη γεννα ο γιατρος με εκανε πολυ στενη και ειχα προβλημα μεγαλο... να μη σου πω ψεματα... μου πηρε 3 μηνες για να συνελθω απο αποψη ελαστικοτητας... ασε δε αυτην την ακρατεια... ακομα το σκεφτομαι και γελαω που κοντευα να τα κανω πανω μου ολη μερα... ετρεχα και δεν εφτανα... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χααχχαχχχααχ!!! ημαστε σοου τελικα!!!! εγω θα πω του γιατρου μου να μου αφησει λιγο λασκα.....μη με ραψει οσο ημουν πριν...ναφησει λιγο λασκα,......τσαμπα ειναι!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:woohoo: :laugh: :silly: :blink: κανονισε τα εκατοστα απο τωρα για να ξερεις... να σου πω και το χειροτερο; μιας φιλης μου ο γιατρος της εκανε ραματα και απο πισω... απο το πολυ σφιξιμο λεει... εκει να δεις...:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh:χαχαχχαχα... πλακα εχεις mikroulaxristos

Λενα μου βρε τι αφηνεις τον αντρα σου να σε κυνηγαει...:laugh:

η ολοκληρωμενη επαφη επιτρεπεται μετα τις 40 μερες και αφου σε δει ο γιατρος σου!Παντα με προφυλαξη οι επαφες,γιατι ο θηλασμος δεν ειναι αντισυλληπτικη μεθοδος,δεν προφυλασσει απο πιθανη εγκυμοσυνη σε καμμια περιπτωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια να ρωτησω κατι?

οι 40 μερες ισχυουν και για τη καισαρικη?

γιατι και εγω εχω εναν αντρα που του αρεσει το κυνηγι και γεννησα με καισαρικη πριν 20 μερες.

τι να σου κανει ο κακομοιρης

απο τον οκτωβρη ειναι πολυς ο καιρος:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απαπα!!!!!!! απο πισω???? καλε συγνωμη,απο μπροστα δεν βγαινει το παιδι???? ή θα μου τα αλλαξετε και σε αυτο τωρα?????????? χιιχχιιχιχ απο πισω γιατι να την ραψει??? εμ δεν θα μπορουμε να ...... ,δεν θα μπορουμε και να πηγενουμε και τουαλετα??????? ε δεν μας μενει τιποτα σε αυτη τη ζωη!!!!!!!!!! το γελας?? εγω μολις παω στο γιατρο τωρα αυτες τις μερες θα του πω να με μετρησει!!!! για να ξερει εκεινη την αχαρη ωρα του ραψιματος!!!! υβονακι ειδες πλακα??? να δεις πλακα που θα παθει ο γιατος οταν θα με ραβει!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΟΝΙΜΟΙ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ.... ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΡΚΕΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑΚΙΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΟΛΙΓΟΝ ΘΗΡΙΑΚΙ ΠΟΝΑΓΑ ΑΡΚΕΤΑ... ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΙΜΗΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΠΟΝΕΣΩ...ΟΠΩΣ Κ ΕΓΙΝΕ ΑΛΛΑ ΜΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΕΛΟ ΠΟΝΟ...ΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΤΗ ΝΙΩΘΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ.... MIKROULAXRISTOS ΝΑ ΞΕΡΕΣ ΕΜΕΝΑ ΤΙ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΕΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ..... :laugh::laugh: :laugh: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :silly: :silly: :silly: ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ....... Η ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΘΕΛΕΙ ΘΥΣΙΕΣ! ΧΙΧΙΙΧΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΛΗΓΩΣΩ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΧΕΙ ΓΛΙΤΩΣΕΙ. ΚΙ ΕΓΩ ΦΟΒΑΜΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ... ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΓΑΤΑΚΙ ΣΚΙΣΤΗΚΕ! ΜΠΛΙΑΞΞ... ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΥΧΤΙ? ΕΥΓΕ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΜΙΑ ΔΕ ΓΛΙΤΩΝΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ..... ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ ΜΕ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ..........ΕΛΕΓΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Κ ΠΑΛΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ! ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!! ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ! ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΕΣ... ΣΥΓΚΙΝΟΥΜΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιου!!!!:S

Εγω παντως εχω σκοπο να το διαπραγματευτω την επομενη βδομαδα που θα παω να με δει

Τι σκ....α φυσιολογικος τοκετος ειναι αυτος με το ψαλιδι και τα ραματα

οι παλιες που γεννουσαν στα χωραφια τι επαφαν δηλαδη που δεν τις ραψοκοψαν???:angry::huh::angry:

Τουλαχιστον θα προσπαθησω :unsure: :unsure: :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

4Ο ημέρες πρέπει να κάνετε υπομονή.:( Έπειτα θα επισκεφτείς το γυναικολόγο σου να ελέγξει τα πάντα (παλλινδρόμηση μήτρας, τράχηλο και τεστ ΠΑΠ) και έπειτα θα έχετε το ελεύθερο! :)

Εμείς πήγαμε με το σύζυγο για την καθιερωμένη επίσκεψη και πριν προλάβω να ρωτήσω επί του θέματος, με ενημέρωσε ο ίδιος!:) (μάλλον κατανοεί την ανυπομονησία...:laugh: ).

Όσο για την επανέναρξη, είναι πράγματι ιδιαίτερη,:cheer: αν και ακόμη υπάρχει το σχετικό άγχος και κούραση.:angry:

Υπάρχουν πολλές απόψεις του γεγονότος εδώ, πάντως το συναισθηματικό μέρος είναι αυτό που σου έχει λείψει θεωρώ! :cheer:

Άδραξε της ευκαιρίας λοιπόν...:) :) ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως μου έκανε τόσα ράμματα ο γιατρός που τις πρώτες μέρες πονούσα τρομερά, μέχρι πίσω έφτανε ο πόνος, λες κ το είχα βγάλει από εκεί το μωρό. Αφού έτρεμα την ώρα που θα πήγαινα τουαλέτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...