Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποιοτητα μητρικου γαλακτος


Recommended Posts

LaLa έγραψε:

[Ειμαι καθετη σ΄αυτο παρολο που δεν γνωριζω την φαρμακευτική αγωγη διοτι οπως σου εξηγησα τα φαρμακα περναν απο το αιμα στο πλακουντα και απο κει στο εμβρυο . ΑΡΑ το εμβρυο εχει ήδη καταπονήσει τον εαυτο του με φαρμακα ...

Ειναι σπάνιες οι περιπτωσεις (πχ χημειοθεραπεια , ναρκωτικά ) που η μητέρα δεν επιτρεπεται να θηλάζει το μωρο της .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

lala μου δεν παρεξηγω κανεναν καθε αποψη για μενα ειναι σεβαστη και εγω την δικη μου εμπειρια με τον μπεμπουλη εγραψα.:) δεν το εκανα γιατι παρεξηγηθηκα αληθεια.θα παρεξηγιομουνα αν πχ μου ελεγαν γιατι δινω ξενο γαλα και με εκριναν ως μητερα απο αυτο! εγραψα για πρωτη φορα σε τετοιο θεμα για να πω οτι και εγω ειμαι υπερ του θηλασμου 100% ασχετα αν δεν το γνωριζω το θεμα και ειμαι λιγο ασχετη!!!!!!

απλα πραγματα και χωρις παρεξηγησεις:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala, δεν τσαντίζομαι! Απλά προσπάθησα να σου εξηγήσω την δική μου άποψη και ήσουν απόλυτη! Δεν μπορείς να απαντάς έτσι αν δεν ξέρεις! Προσβλήθηκα γιατί δεν είμαι μαλάκας στην τελική! Και δεν θηλάζει μόνο το 6 %! Η νύφη μου, έπρεπε να κάνει όλα αυτά για να καταφέρει να φέρει εις πέρας 2 εγκυμοσύνες, έπειτα από 2 παλίνδρομες κυήσεις! Έπηζε το αίμα της, έφραζε τον πλακούντα και έσκαγε το έμβρυο! Εσύ απόλυτη στην άποψη σου, ούτε καν ρώτησες τι φάρμακα έπαιρνε ή αν όντως για να επιμένω μήπως έχω δίκιο! Το έζησα! Εξετάστηκα στο θέμα! Δεν είμαι τρελή! Και η κάθε γυναίκα αποφασίζει για το πόσο θα θηλάσει, αν θα θηλάσει κ.ο.κ! Όπως και το παράδειγμα που ανέφερες με τις αγελάδες! Αν είναι άρρωστη η αγελαδίτσα, το γάλα που συλλέγεται δεν πάει κατευθείαν στο ποτήρι μας. Παστεριώνεται, αποστειρώνεται και χίλια δυο πριν καταλήξουμε να το πιούμε! Και με το ίδιο σκεπτικό λοιπόν κορίτσια, μην μπείτε στον κόπο να ταίσετε τα παιδάκια σας άλλη τροφή! Γιατί υπάρχουν πολλά εκεί έξω! Θηλάστε τα εφ'όρου ζωής!! Απλά όπως έχεις την δική σου άποψη και εσύ και πολλές κοπέλες, σκεφτείτε ότι κάποιες άλλες, αν και θέλανε δεν μπόρεσαν! Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο και ρώτα κάποιον της εμπιστοσύνης σου αλλά να ξέρει! Και βασικό, να μην επιμένει σε μια άποψη! Είμαι Υπερ θηλασμου!Τώρα αν εσένα σου πει κάποιος ότι πρέπει να κάνεις κάτι για το παιδί σου κι εσύ επιμείνεις στην αντίθετη άποψη .. τότε καλή τύχη! Συγνώμη κιόλας που επέμεινα, αλλά βασίζομαι σε πολλά! Δεν θα μίλαγα αν δεν ήξερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ έγραψε:

LaLa έγραψε:

[Ειμαι καθετη σ΄αυτο παρολο που δεν γνωριζω την φαρμακευτική αγωγη διοτι οπως σου εξηγησα τα φαρμακα περναν απο το αιμα στο πλακουντα και απο κει στο εμβρυο . ΑΡΑ το εμβρυο εχει ήδη καταπονήσει τον εαυτο του με φαρμακα ...

Ειναι σπάνιες οι περιπτωσεις (πχ χημειοθεραπεια , ναρκωτικά ) που η μητέρα δεν επιτρεπεται να θηλάζει το μωρο της .

Δηλαδή εγώ που 20 ημερών λεχόνα έπαθα θρομβοφλεβίτιδα νοσηλεύτηκα και έκανα φαρμακευτική αγωγή με αντιβιωση, αντιφλεγμονώδη και μετα συνέχισα με ηπαρίνες για 2,5 μήνες, κακώς τους αφησα να μου κόψουν το γάλα;

Ρωτάω γιατί τσακώθηκα και με τον παιδίατρο, όταν μου είπε να μη διανοηθώ να δώσω το μολυσμένο γάλα μου στο παιδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μμμμμμμ εγω αρνουμαι να πιστεψω οτι καποιες συγκρινουν τον ευατος του με αγγελαδες .Η κοπελα ρωτησε κατι πολυ απλο για τη ποιοτητα του μητρικου γαλακτος και αμεσως αρχισατε τις θεωριες περι θηλασμου και άλαλ πολλα .Ναι το εχουμε πει πολλες φορες οτι καλο ειναι μια γυναικα να θηλαζεθι για το παιδι και εκινη αλλα πως θεωρειτε οτι ο θιηλασμος κανει καλο και τοπ μωρο ειναι ηρεμο οταν και αυτο κλαιει και η μαμα βρισκετε στα προθυρα νευρικης κρισεως;

Πως μπορειτε να λετε οτι μια γυαικα μπορει να θηλασει οταν παιρνει φαρμακα ; ποσο ανευθυνες μπορει να ειστε ; Ακομα και το πιο ελαφρυ φαρμακο κανει κακο και λετε οτι μπορει μια γυναικα να θηλασει ;

Λοιπον κοπελια που συγνωμη που δεν θυμαμαι το ονομα σου αν νομιζεις οτι το γαλα σου δεν προσφερει στο μωρακι σου αυτα που πρεπει και στεναχωριεσε κοφτο .Καλυτερα ενα ευτυχισμενο παιδι και χορτασμενο .Επισης σου παραθετω και κατι ισως τα βρεις χρησιμα .

Σας χαιρετω με πολλη πολλη αγαπη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

μμμμμμμ εγω αρνουμαι να πιστεψω οτι καποιες συγκρινουν τον ευατος του με αγγελαδες .Η κοπελα ρωτησε κατι πολυ απλο για τη ποιοτητα του μητρικου γαλακτος και αμεσως αρχισατε τις θεωριες περι θηλασμου και άλαλ πολλα .Ναι το εχουμε πει πολλες φορες οτι καλο ειναι μια γυναικα να θηλαζεθι για το παιδι και εκινη αλλα πως θεωρειτε οτι ο θιηλασμος κανει καλο και τοπ μωρο ειναι ηρεμο οταν και αυτο κλαιει και η μαμα βρισκετε στα προθυρα νευρικης κρισεως;

Πως μπορειτε να λετε οτι μια γυαικα μπορει να θηλασει οταν παιρνει φαρμακα ; ποσο ανευθυνες μπορει να ειστε ; Ακομα και το πιο ελαφρυ φαρμακο κανει κακο και λετε οτι μπορει μια γυναικα να θηλασει ;

Λοιπον κοπελια που συγνωμη που δεν θυμαμαι το ονομα σου αν νομιζεις οτι το γαλα σου δεν προσφερει στο μωρακι σου αυτα που πρεπει και στεναχωριεσε κοφτο .Καλυτερα ενα ευτυχισμενο παιδι και χορτασμενο .Επισης σου παραθετω και κατι ισως τα βρεις χρησιμα .

Σας χαιρετω με πολλη πολλη αγαπη . image001-bcd7f8f052cadebdbeab0650a67c6fdd.jpg

συγνωμη ξεχασα thalia ειδες βρηκα το ονομα σου να σου στειλω αυτο που σου ελεγα :http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=31.αυτα και τα λεμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητη μου Νταλια εισαι και εγκυος δεν κανει να συγχιζεσαι βραδιάτικα .

Σου λεω κατι δεν θελεις να το καταλάβεις οκ η κουβέντα ληγει εδω δεν μπορουμε να παμε παρακάτω . Μονο μια ερωτηση αφου τα ξερεις καλα τα πραγματα ... ποσο τοις εκατο των Ελληνιδων θηλάζει ?

Βανια τους τιτλους να τους κρατησεις για τον εαυτο σου . Δεν σου επιτρεπω να με λες ανευθυνη . Εγω οταν γραφω κατι εχω πληρη συναισθηση του τι γραφω και το γραφω με μεγάλη προσοχή !

Δεν χρειαζεται αν δεν γνωριζεις να απαντας σε ολα τα θεματα ! Ας μεινει και κατι αναπάντητο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω να πω οτι αν εχει η μανα γαλα να δώσει, καλό ειναι, οσο εχει..αν παλι δεν εχει για καποιους λόγους δεν εγινε κ κατι τρομερο...καλύτερα απο το να το ρισκαρει αν παιρνει φαρμακα ή εχει καποιο άλλο προβλημα...

Δεν ειναι καλύτερη μανα αυτη που θηλαζει για 1-2 χρονια απο αυτήν που δεν θηλασε καθόλου...

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ έγραψε:

Δηλαδή εγώ που 20 ημερών λεχόνα έπαθα θρομβοφλεβίτιδα νοσηλεύτηκα και έκανα φαρμακευτική αγωγή με αντιβιωση, αντιφλεγμονώδη και μετα συνέχισα με ηπαρίνες για 2,5 μήνες, κακώς τους αφησα να μου κόψουν το γάλα;

Ρωτάω γιατί τσακώθηκα και με τον παιδίατρο, όταν μου είπε να μη διανοηθώ να δώσω το μολυσμένο γάλα μου στο παιδι.

Σισσιώ, αυτό λέω και εγώ! Και η νύφη μου είχε παρόμοιο πρόβλημα καθ'όλη την κύηση και της είπε και η γυναικολόγος της, και η ομάδα γενετικής που την παρακολουθούσε ότι δεν είναι εφικτό να θηλάσει. Τώρα αν κάποιοι πιστεύουν ότι είναι καλύτεροι από τους γιατρούς τι να πω;; Καλό είναι να μαθαίνουν να ακούνε και κάποιους άλλους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Bania yparxoun kai farmaka pou mporei h mhtera na parei kai na thilasei efoson synenei o paidiatros.

Pisteuw oti to na nomizei oti de prosferei sto mwro auta pou xreiazetai apto na einai ondws etsi exei diafora.Einai kalytera na milisei h kopela me to paidiatro ths na to psaksoune isws na parei kai alles gnwmes apo allous giatrous.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια πήρα 4 αντιβιώσεις ενώ θήλαζα. Και ναι ήταν όλες συμβατές με τον θηλασμό. Αυτό δεν σημαίνει ότι έκανα καλό στο παιδί μου. Σίγουρα μια αντιβιωση βλάπτει. Συνήθως σε μικρό ποσοστό. Αλλά αν δεν είναι μακροχρόνια η χρήση της τότε είναι καλύτερο να συνεχιστεί ο θηλασμός.

Φυσικά και όταν έπαιρνα τα χιλιάδες φάρμακα που μου έδιναν ρωτούσα τι ειναι καλύτερο για το παιδι μου και μου έλεγαν ότι όλα τα φάρμακα που παίρνω είναι συμβατα και να συνεχίσω να βάζω το παιδί στο στήθος μου.

Δεν πιστεύω να υπάρχει μητέρα που να παίρνει χάπια με ελαφρια την καρδιά ενώ θηλάζει. Αλλά όταν ο γιατρός και τα βιβλία την διαβεβαιώνουν ότι μπορεί να συνεχίσει, γιατί να το κόψει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει κορίτσι μου εσύ τα ξέρεις όλα!! Δεν πειράζει! Άσε και κάποιον άλλον να έχει την δική του άποψη όμως! Δεν με αφορά πόσο τοις εκατό των γυναικών θηλάζουν!Είναι δικαίωμα της καθεμιάς τι θα κάνει! Με αφορά όμως αν έρθει κάποια γυναίκα σε μένα να κοιτάξω το σωστό για εκείνη και το παιδί! Αν εσύ πρέπει να πάρεις κάποιο φάρμακο κι επιμείνεις να θηλάσεις και να δώσεις και στο μωρό σου αυτό το δηλητήριο μεγιά σου με χαρά σου! Δεν συγχίζομαι! Δεν πρόκειται να κάνω κακό στο παιδάκι μου για κάτι που έχω αντίθετη άποψη! Απλά συζήτηση κάνω! Αλλά επειδή είδα πολύ άσχημη συμπεριφορά από κάποιες κοπέλες εδώ μέσα όσων αφορά την ερωτηση που αρχίκα τέθηκε στο ποστ, αποφάσισα να απαντήσω και βγήκαν όλοι ειδικοί!! Εύχομαι μόνο, να μην χρειαστεί ποτέ να περάσεις κάτι από αυτά που ανέφερα σε άλλο σου παιδάκι και να θηλάζεις όσο καιρό γουστάρεις! Μην κρίνεις όμως άλλες κοπέλες μόνο και μόνο επειδή δεν έχουν την ίδια άποψη με σένα! Και συγνώμη που θα στο πω, αλλά συμφωνώ με την Βάνια όσον αφορά που επιμένεις σε κάτι που αμφιβάλλω αν έχεις καταλάβει την σοβαρότητα του θέματος, ότι σκέφτεσαι λιγάκι ανεύθυνα! Δεν νοείτε να θηλάσεις ενώ παίρνεις φάρμακα! Είναι τοξικά κι αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βανια απαιχτη φωτο,παντως σιγουρα δεν μπορει να κριθει καποια κοπελα και οι αποψεις διαφερουν γι'αυτο δεν μπορουμε να μιλαμε τοσο προσωπικα,προφανως η θεραπεια κατα την εγκυμοσυνη γινεται σε συγκεκριμενα πλαισια και ποια κοπελα θα διακινδυνευε να θηλασει ενω παιρνει καποια ειδικη αγωγη που επηρεαζει το γαλα;και μην τρελαθουμε οτι οι γιατροι απο συμφερον μπορει να λενε κοψτε το μητρικο γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

athina K απο τη στιγμη που ο παιδατρος ηταν ενημερωμενος για τις αντιβιωσεις δεν υφιστατε θεμα αλλωστε και οτα ειμαστε εγκυος και αρρωστησουμε μπορει να παρουμε αντιβιωση η οποια δεν επηρεαζει οπως η proccef αν τη γραφω καλα .

lala :οποια εχει τη μυγα μυγιαζετε ναι εισαι ανευθυνη αφου θελεις να τα ακουσεις και να σου πω κατι δεν μπορεις να σταματησεις καμια να λεει τη γνωμη της και προσωπικα πιστεψε με εγω χαιρομαι οταν ακουω διαφορετικες αποψεις αλα να σου πω κατι εισαι το τελευταιο ατομο που θα μπορεσει να μου πει ποτε να γραφω και τη να γραφω αν δεν θελεις μολις βλεπεις το ονομα μου πηγαινε παρακατω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μ εκανες κ γελασα βρε βανια! με την φωτο εννοω:P

να σαι καλα!

το γαιδουρισιο δε, ειναι πανομοιοτυπο με το μητρικο...αρα η συγκριση επρεπε να γινει με γαιδουρα!:laugh: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυτερα που χαθηκε το προηγουμενο μνμ γιατι ειχα νευριασει αρκετα !

IRENEKANTE λυπησου με ΒΑΡΕΘΗΚΑ ! ΒΑΡΕΘΗΚΑ να διαβαζω την καραμελιτσα που κολατε ολες συνεχεια με την καλη κακη μανα κλπ .

ΕΛΕΟΣ λυπησου με !!!!! Δεν εχω κανει ποτε αναφορα ποια ειναι καλη και κακη μανα αλλα εχω βαρεθει να σας διαβαζω σε καθε θεμα που αφορα τον θηλασμο να το πετατε ως κερασάκι !

Δεν εχω πει ΠΟΤΕ και σε ΚΑΜΙΑ τι θα κανει με το μωρο της . Αν θελει καποια να θηλάσει εχει καλως αν δεν θελει-μπορει κλπ παλι εχει καλως !!!

Θελετε να πιστευετε οτι το μητρικο γαλα και το ξενο ειναι το ιδιο ? Καντε οτι θελετε δεν με αφορα ! Δεν μπορω ομως να μην πω αυτα που ξερω για να σας κανω την χαρη να τα ισοπεδώσουμε ολα !!

Λεω κατι πολυ απλο οποια θελει μπορει να το καταλαβει . Οταν η μητερα στην εγκυμοσύνη παιρνει φαρμακα (η καπνιζει , πινει , παιρνει ναρκωτικες ουσιες κλπ ) αυτα περνανε στο σωματακι του μωρου μεσω του πλακουντα ! Κατανοητο ?

Αυτα δηλαδη τα φαρμακα ενω επιτρεπονται στην εγκυμοσυνη , που γινεται ο σχηματισμος του εμβρυου κλπ κλπ , απαγορευονται κατα την γαλουχια γιατι θα κανουν κακο στο μωρο ! Υπαρχει πουθενα λογικη σ΄αυτο ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vre koritsia mou ti sas epiase!De to paizoume giatroi edw mesa!O kathenas leei th gnwmh tou.K ennoeite pws einai sevasth!De shmainei auto oti tha symfwnoume panda.

Oses exoun empeiria se kati mas deinoun mia dyo symvoules de seimainei oute oti einai panda swstes oute oti prepei na tis akolouthoume!K oson afora ta farmaka..an symfwnoun oi giatroi gt na mh synexizetai o thilasmos?opws eipe k h AthinaK.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Μαρία Ιωάννα, συμφωνώ με τη LaLa. Μια πολύ καλή μου φίλη δεν θήλασε σχεδόν καθόλου τα δύο πρώτα παιδιά της και από την κούραση και τα νεύρα είχε γίνει πραγματικό ράκος και αυτή και τα παιδιά της ήταν πάντα σε ημιάγρια κατάσταση, φωνές υστερίες και ένα γενικότερο χάος επικρατούσαν πάντα στο σπίτι της καθότι και τα δύο ΠΟΛΥ ζωηρά παιδιά..

Τώρα, θηλάζει αποκλειστικά το τρίτο της (ένα κοριτσάκι τρεισίμισυ μηνών)και τη βλέπω πολύ πιο ήρεμη και πιο ευτυχισμένη από ποτέ...

Μην τρελαθώ τώρα........υπερβολές! ξέρετε πόσες τρελές με μωρα στο στήθος έχω δει εγώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και πόσες σκληρές και απαραδεκτες μάνες παινευονται οτι τα θηλάζουν αλλα μόνο αυτο κάνουν σωστό!!!!!

Οχι υπερβολές σας παρακαλώ...βοηθάει πολύ όντως αλλά αν το έχεις το θεματάκι και την ταση δε σε σώζει ....

εγώ στη λοχεία ήμουν πιο ήρεμη απο ποτέ...ούτε που καταλάβα τίποτα! αλλά δεν ξερω αν έπαιξε μόνο ρόλο ο θηλασμός..ή εγω που ήμουν απέραντα ευτυχισμένη..........

Στο θέμα μας δε πιστευω οτι υπάρχει κακής ποιοτητας γαλα αν η μανα τρεφεται σωστα.και τρεφοταν και πριν...δεν καταπονει τον οραγανισμό της με φαρμακα που δεν πρεπει ..και εμένα αραιο ηταν...μην επηρεαζεστε απο τους τριτους...αν το παιδί σας αναπτυσσεται όπως πρεπει βάσει του ιατρού σας όλα πάνε καλά...

Οσο για τα φαρμακα να σας ενημερωσω οτι εγω ΠΙΝΟΝΤΑΣ ΑΝΤΙΣΤΑΜΙΝΙΚΟ ΛΟΓΩ ΑΛΛΕΡΓΙΑΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕς ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΟΙΜΟΤΑΝ 23 ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ.........ΤΟ ΕΠΗΡΕΑΣΕ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΕΚΟΨΑ..ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ....ΟΛΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΧΕΔΟΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ..ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dallia μου αυτο ακριβως ειπα και εγω οτι δεν μπορουμε να λεμε οτι τα φαρμακα δεν επηρεαζουν κατα τη διαρκεια του θηλασμου απλα υπαρχουν καποια τα οποια αν θεωρηθει απαραιτητα για την υγεια της μητερας μπορει να τα παρει παντα με συμφωνη γνωμη γυναικολογου και παιδιατρου .Ας πουμε για παραδειγμα εγω που παιρνω το thirormon 1 επειδηεχω κανει αφαιρεση του θηρωειδη επιτρεποταν να θηλασω επειδη ειναι ορμονη και οχι φαρμακο επισης επειδη γεννησα με καισαρικη μουεδειναν αντιβιωση ακι ομς παρολο που ξεραμε οτι δε θα μπορεσω να θηλασω με αφησαν να δοκιμασω .Εσυ κοριτσακι μου μην αγχωνεσε με αυτα κατσε με το καλο να ερθει το νινακι και θα δεις ολα καλα θα πανε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινα ειδικα για αποψε με κουρασε το συγκεκριμένο θεμα . Μονο κατι τελευταιο .

Καλη μου Κασση φυσικά και ΟΛΑ τα φαρμακα καλο ειναι να τα αποφευγουμε και να τα παιρνουμε μονο οταν ειναι αναγκη . Αυτο εξυπακουεται !

Αν ομως χρειαζεται το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να βρουμε καποιο που να ειναι συμβατο με το θηλασμο .

Θα λεγα τωρα κατι και για την επισκληριδιο αλλα καλυτερα να παω για υπνο ...

Καλα ονειρα να εχετε !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ηρεμηστε κοριτσακια και συγγνωμη που ανακατευομαι γιατι δεν εχω γινει μανουλα ακομα αλλα για το γαιδουρινο γαλα που ειπες θαλεια ισχυει;αν εξαντληθουν ολα τα αλλα οταν με το καλο otan κανω μωρακι να υιοθετησω εναν γαιδαρακο;xi xi:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια κ μιλατε για φαρμακα κτλ,θα σας πω το απλουστερο βρε κοριτσια,

προχθες ηπια εναν ελληνικο κα 2 ποτηρια coca cola,μετα απο ωρες ταισα την μικρη με το δικο μου γαλα, απο το μεσημερι κ μετα κοιμηθηκε στις 12.30 το βραδυ!!

Ηθελε να κοιμηθει ετριβε τα ματακια της, τυρρανιοταν κ δεν μπορουσε λογω καφεινης! Το μετανιωσα σκληρα! (τωρα πινω γαλλικο ντεκαφεινε)

Σκεφτομαι αυτα που λετε με τα φαρμακα,ειναι δυνατον να μην περνανε στο γαλα;!Τα παντα περνανε ,περισσοτερο απο οτι στην εγκυμοσυνη,εκει φιλτραρονται μεσω του πλακουντα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pink έγραψε:

ηρεμηστε κοριτσακια και συγγνωμη που ανακατευομαι γιατι δεν εχω γινει μανουλα ακομα αλλα για το γαιδουρινο γαλα που ειπες θαλεια ισχυει;αν εξαντληθουν ολα τα αλλα οταν με το καλο otan κανω μωρακι να υιοθετησω εναν γαιδαρακο;xi xi:kiss:

xaxaxaxxa vre pink mou etsi pes kanena asteio gt poly fortismenh einai h atmosfaira se auto to thema :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια μου το ξέρω ότι λέμε το ίδιο! Και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Απλά βλέπω ότι επιμένουν παρόλα αυτά! Δεν ισοπεδώνουμε κάτι! Δηλώνεις υπερ του θηλασμού και σου απαντάνε ότι ψάχνεις αφορμή να σταματήσεις! Λες αποδεδειγμένα ότι δεν επιτρεπόταν σε κάποιες καταστάσεις και σε βγάζουν ηλίθια κι ότι μόνο αυτές είναι σωστές! Δεν πρόκειτε να χαλάσω την ζαχαρένια μου! Έχω ακούσει πολλά από τότε που έμεινα έγκυος οπότε δεν επηρεάζομαι! Απλά καλό είναι να μην υπάρχει τόση επιμονή! Να δέχονται και την άλλη κατάσταση! Εγώ αυτό λέω! Συμφωνώ μαζί τους, καλ΄ακάνουν και εγώ θα το κάνω πρώτα ο Θεός! Αλλά δεν θα φερθώ κι ανόητα αν χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο! Δόξα το Θεό, σπούδασα, γνώρισα κι μπορώ να κρίνω αν κάτι είναι σωστό ή δεν είναι! Όπως, αν ο παιδίατρος μου με παροτρύνει να κόψω τον θηλασμό για κάποιο λόγο, πρώτα θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη, αν χρειαστεί και τρίτη, κι αν κριθεί απαραίτητο θα το κάνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Αυτα δηλαδη τα φαρμακα ενω επιτρεπονται στην εγκυμοσυνη , που γινεται ο σχηματισμος του εμβρυου κλπ κλπ , απαγορευονται κατα την γαλουχια γιατι θα κανουν κακο στο μωρο ! Υπαρχει πουθενα λογικη σ΄αυτο ????

Με αυτο θα συμφωνήσω!!!!!!!!!!!και δεν έχει να κάνει με σένα γλυκεια μου εγγυούλα Dalia:kiss: ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΑΩ!

Εχει δίκιο σε αυτό αν το σκεφτούμε....!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...