Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποιοτητα μητρικου γαλακτος


Recommended Posts

Δηλαδη εσυ τι ειδες στο μπουκάλι ? Θα μπορουσε να εχει πρασινο χρωμα ή κιτρινο ή διαφανο ή ..ή..... ε και ??? Παλι το σωστο και κατάλληλο για τα μωρά μας ειναι;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θαλεια μου,Λενα μου εισαι και συμπατριωτισσα,κοριτσια δεν υπαρχει μητρικο γαλα που να μην ειναι καλο,η να ειναι ελαφρυ η κι εγω δεν ξερω τι αλλο....

Το μητρικο γαλα εχει προνοησει η φυση ετσι,ωστε να ειναι οπως ακριβως το χρειαζεται το καθε μωρο!!!!Επισης δεν υπαρχει γυναικα που να μην εχει γαλα η να εχει λιγο γαλα!Οσο περισσοτερο θηλαζεις τοσο αυξανεται και η παραγωγη,αυτο ειναι νομος!Ολες εχουμε οσο χρειαζονται τα μωρα μας εφοσον θηλαζουμε αποκλειστικα!Επισης το να ειναι παχουλο ενα μωρο δεν αποτελει ενδειξη οτι θα ειναι και υγιες,αλλωστε τα τελευταια χρονια το λενε ολοι οι γιατροι αυτο!

Ο μητρικος θηλασμος ειναι αναντικαταστατος!!!!!!

Κανεις δεν λεει οτι ειναι ευκολο,τουλαχιστον στην αρχη θελει μπολικη υπομονη και μεγαλη προσπαθεια,ομως τα οφελη ειναι ανεκτιμητα και αξιζει να προσπαθειτε κοριτσια,ειδικα σημερα που υπαρχει τοσο μεγαλη ενημερωση και δωρεαν βοηθεια στο θεμα αυτο!!!!Απο κει και περα και εφοσον διαλυθουν οι μυθοι περι ανεπαρκους παραγωγης η ποιοτητας του μητρικου γαλακτος, ειναι δικαιωμα της καθε μαννουλας να αποφασισει εκεινη τι θα κανει για το μωρο της,και η οποια αποφαση της καθε μαμας ειναι απολυτα σεβαστη!!!!φιλακια πολλα κοριτσια σε σας και στα μωρακια σας!!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μωρακιμου γεννηθηκε πανω στην ΠΗΤ δηλαδη σουπερ τελειομηνο,γεννηθηκε 3600.

Να επαναλαβω οτι υπερπαραγωγη δεν εχω,λαθος διαγνωση λοιπον.

Τελος να αναφερω οτι ηθελα να μαθω αν γνωριζει καμια σχετικα με την ποιοτητα του γαλακτος οχι με το πως να θηλασω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η δικια μου ξερεις ποσο ειναι AFRODITH; 5900! και δεν ειναι καν 2 μηνων!

Δεν ειναι φρονιμο να βγαζουμε ετσι αυθαιρετα συμπερασματα,να γινομαστε γιατροι,ψυχολογοι και οτι αλλο θελουμε,και αλλες κοπελες εξεφρασαν τη γνωμη τους,χωρις καχυποψια και εμπαθεια.

Σκοπος ειναι τα μωρα μας να καταφερνουν να πινουν το μητρικο γαλα,ειτε αυτο γινεται με το μπουκαλι ειτε αμεσα απο το στηθος και ο σκοπος πιστεψε με... αγιαζει τα μεσα!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thalia σε διαβεβαιώνω και εγώ για δύο πράγματα:

1) Δεν υπάρχει κακής ποιότητας μητρικό γάλα. Ακόμα και αυτό μιας μάνας που υποσιτίζεται σοβαρά είναι απείρως ανώτερο από οποιοδήποτε ξένο γάλα. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει καν σύγκριση.

2)Όλα σχεδόν τα μωρά έτσι κάνουν περίπου τους δύο τρεις πρώτους μήνες. Θέλουν να είναι συνέχεια στο στήθος. Και όποια γυναίκα θέλει πραγματικά να θηλάσει και δεν ψάχνει δικαιολογίες για να μην το κάνει απλά κάνει το φυσικό: βάζει το μωρό συνέχεια στο στήθος.:) Και ο δικός μου ήταν αυτοκόλητος. Ούτε τουαλέτα μπορούσα να πάω, ούτε καν να φάω όποτε ήθελα.

Το βάρος του ήταν πάντα πολύ πάνω από το μέσο όρο. Δεν έχει αρρωστήσει ποτέ.

Ακόμη και τώρα που είναι σχεδόν ενάμισυ έτους θηλάζει πολύ, όχι όσο τότε βέβαια, αλλά και πάλι....:) Απόλαυσέ το και άκου το παιδί σου!!!

Υ.Γ. Ειδικοί στο θέμα του θηλασμού είναι οι σύμβουλοι θηλασμού.

Αν δεν σου αρκεί η εμπειρεία άλλων μαμάδων την οποία σου προσφέρουν απλόχερα και σε διαβεβαιώνω,με κάθε καλή πρόθεση, μπορείς να απευθυνθείς σε έναν ειδικό σύμβουλο θηλασμού.

Οι μαμάδες πάντως που σου απευθύνθηκαν ήδη, έχουν βοηθήσει πολλές κοπέλες να ξεπεράσουν προβλήματα και παραννοήσεις και να απολαύσουν οι ίδιες και τα μωρά τους τη μαγεία του θηλασμού. Μην απορρίπτεις τόσο εύκολα τις πολύτιμες συμβουλές τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν και δεν μπορεσα να θηλασω και δεν ξερω καν πως ειναι δεν μπορω να πιστεψω πως το μητρικο γαλα ειναι κατωτερο με τιποτα τα αντισωματα και τις βιταμινες που εχει το μητρικο δεν τα βρισκεις σε κανενα ξενο γαλα προσπαθησε το εγω ειμαι απο τις ατυχες ουτε θηλασα και τωρα πια ουτε φρεσκα φρουτα δεν μπορει να φαει το παιδακι μου

παλεψε το ειμαι υπερ του θηλασμου και αν δεν μπορεσεις να τα καταφερεις ζητα την βοηθεια απο καποιον ειδικο σε θεματα θηλασμου και να δεις που ολα θα πανε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μα εγω δεν ζητησα καμια βοηθεια ποιος το ειπε αυτο!

εκτος απο συμβουλες κανουνε κ διαγνωσεις ομως βλεπω!:laugh:

εχω βρει τον τροπο να ταιζω το μωρο μου κ ειναι οκ,αλλο ρωτησα,οπως γραφω κ στο θεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, δηλαδή σε ενδιαφέρει μόνο ακαδημαϊκά αν έχεις καλό ή κακό γάλα...

Την απάντηση στη δώσαμε ήδη σαφέστατα: δεν υπάρχει κακό μητρικό γάλα.:)

Όσο και αν ψάξεις τέτοιο πράγμα δεν θα βρεις....όπως και δεν θα βρεις όμως και πουθενά καλό ξένο γάλα!:laugh: (εκτός και αν πιστεύεις στις διαφημίσεις:laugh: )

Καλή συνέχεια πάντως και καλή τύχη αφού έχεις κάνει ήδη τις επιλογές σου!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalia μου συγνωμη αν σε ενοχλησε η απαντηση μου (αν εννοεις την δικη μου) δεν ξερω πολλα για τον θηλασμο και ισως να μην καταλαβα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Α, δηλαδή σε ενδιαφέρει μόνο ακαδημαϊκά αν έχεις καλό ή κακό γάλα...

Την απάντηση στη δώσαμε ήδη σαφέστατα: δεν υπάρχει κακό μητρικό γάλα.:)

Όσο και αν ψάξεις τέτοιο πράγμα δεν θα βρεις....όπως και δεν θα βρεις όμως και πουθενά καλό ξένο γάλα!:laugh: (εκτός και αν πιστεύεις στις διαφημίσεις:laugh: )

Καλή συνέχεια πάντως και καλή τύχη αφού έχεις κάνει ήδη τις επιλογές σου!:)

Συμφωνώ στο οτι το μητρικό γάλα είναι αναντικατάστατο!! Αλλά δεν συμφωνώ στο ότι δεν υπάρχει καλό γαλά στην αγορά! Ούτε εγώ έπαθα κάτι, ούτε οι ανιψιές μου οι οποίες δεν θηλάσαν λόγω τοξικότητας γάλακτος από φάρμακα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης της νύφης μου! Είχε θρομβοφιλία κι έκανε ενέσεις κάθε μέρα και έπαιρνε φαρμακευτική αγωγή και κορτιζόνη! Σε αυτήν την περίπτωση που δεν γινόταν ο θηλασμός τι έπρεπε να γίνει;; Μια χαρά είναι τα παιδάκια!!

Τώρα το αν θέλει ή δεν θέλει μια γυναίκα να θηλάσει είναι άλλο θέμα!

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω...

Πόσο εύκολο θεωρείτε με δύο μωρά στο σπίτι, μόνη να μπορώ να είμαι συνεχώς με το στήθος έξω?? Όπως βέπετε και στο τίκερ η μεγάλη μου κόρη είναι 16 μηνών και πρέπει επίσης να τρέχω πίσω της γιατί τώρα εξερευνεί όλο το σπίτι και φοβάμαι να την αφήνω ανεξέλεγκτη όσο ασχολούμαι με το μωρό:dry:

Επίσης τη Δευτέρα θα πάω πρώτη μέρα στη δουλειά:S

Να σας πω τη γνώμη μου?? Εμένα ο θηλασμός μου φαίνεται ΒΟΥΝΟ! Πραγματικά έχω δυσκολευτεί πάρα πολύ και μου έχουν προκύψει δυσκολίες σε σημείο ψυχολογικά να νιώθω χάλια και κάθε μέρα να κλαίω:(

Θέλω να πω πως δεν έχουν όλες οι γυναίκες τις ίδιες αντοχές και τις ίδιες ανέσεις(πχ να μη δουλεύουν για εύλογο διάστημα, να μην έχουν περάσει αρρώστιες και αλλεργίες όπως εγώ η γκαντέμω) γι αυτό καλο είναι να μην είμαστε τόσο επιθετικές όσον αφορά το θηλασμό στις κοπέλες που δίνουν σκόνη:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καμία κοπέλα δεν κατηγορείται για τις επιλογές της. Γιατί άλλωστε;

Στην πραγματικότητα η κάθε μάνα φροντίζει το δικό της παιδί όχι των άλλων. Αλλά "κακό μητρικό γάλα" μου ακούγεται σαν πολύ κακό ανέκδοτο...απλά λεώ ότι τίποτε δεν μπορεί ν συγκριθεί με το φυσικό.

Άλλωστε με ενόχλησε που στην Thalia δόθηκαν συμβουλές με αγάπη και εκείνη έγινε επιθετική. Δεν το κατάλαβα αυτό, ειλικρινά....

Το χρόνο μας διαθέτουμε όλες με σκοπό να βοηθήσουμε και μόνο. Την σύγκριση του μητρικού γάλακτος με το ξένο την κάνω μόνο και μόνο για μια κοπέλα που ΜΠΟΡΕΙ να επιλέξει και μου φαίνεται ότι είναι σε μια κρίσιμη φάση...Αλλιώς δεν έχει νόημα.

Και όσο για τις "αντοχές" που χρειάζεται μια μάνα για να θηλάσει, εγώ θεωρώ τον εαυτό μου ΠΟΛΥ τεμπέλα. Απορώ με το κουράγιο των μαμάδων που κάθονται και αποστειρώνουν, και ζεσταίνουν και πλένουν...Χαρά στο κουράγιο τους, πραγματικά!!! Άρα, το θέμα της κούρασης είναι μάλλον υποκειμενικό!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dallia έγραψε:

ΑΡΓΩ έγραψε:

Συμφωνώ στο οτι το μητρικό γάλα είναι αναντικατάστατο!! Αλλά δεν συμφωνώ στο ότι δεν υπάρχει καλό γαλά στην αγορά! Ούτε εγώ έπαθα κάτι, ούτε οι ανιψιές μου οι οποίες δεν θηλάσαν λόγω τοξικότητας γάλακτος από φάρμακα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης της νύφης μου! Είχε θρομβοφιλία κι έκανε ενέσεις κάθε μέρα και έπαιρνε φαρμακευτική αγωγή και κορτιζόνη! Σε αυτήν την περίπτωση που δεν γινόταν ο θηλασμός τι έπρεπε να γίνει;; Μια χαρά είναι τα παιδάκια!!

Τώρα το αν θέλει ή δεν θέλει μια γυναίκα να θηλάσει είναι άλλο θέμα!

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του![/quote:1avf70n2]

Οι αγελάδες δεν αρωσταίνουν ? Δεν παιρνουν αντιβίωση ? Το γαλα εκεινο νομιζεις το πετάνε ? Το μεγαλύτερο μερος της παραγωγής αγελαδινου γαλακτος ειναι απο αγελαδες που ειναι εγκυες ....

Μην με παρεις στραβα δεν θελω να κρινω τη μητέρα σου ή την αδερφη σου ... Θελω ομως να σε προβληματισω για μερικά πραγματα γιατι εισαι μέλουσα μητέρα . Η φαρμακευτική αγωγή στην εγκυμοσυνη δεν κανει το γαλα τοξικο . Σχεδον παντα ειναι συμβατή με το θηλασμο αφου ειναι συμβατή με το να μην παθει τερατογενήσεις κλπ το εμβρυο . Τα φαρμακα που επαιρνε η αδερφη σου στην εγκυμοσύνη διοχετευοταν μεσω του πλακουντα στο αιμα του εμβρυου .. Το βρέφος ειχε ήδη "παρει" αυτα τα φάρμακα ...Το γαλα ομως ηταν τοξικο και θα πειραζε το βρεφος . Αυτες τις ηλιθιοτητες -γιατι πιστεψε με για κατι τετοιες προκειτε - τις ακους μονο απο τους Ελληνες γιατρους .

Η pebi συνεχίζει θηλάζει την κορουλα της που ειναι 1+ . Η κορη της νοσηλευτηκε στη μονάδα με ικτερο 21+ .

Ο ικτερος , τα φαρμακα στη εγκυμοσύνη ή μετα την γέννηση δεν ειναι αντενδιξεις για το θηλασμο . Δυστυχως δεν τα ξερουμε και εμπιστευομαστε το γιατρο μας που δεν σεβεται τον ορκο που εχει κανει !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H kathe mama pisteuw kserei kalytera.Outws h allws de mporoume na kseroume se ti psyxologia einai h kathe mhtera meta th genna.Fandazoun ola dyskola!

K meta me apasxolei para poly auto to thema!Oxi th poiothta tou mhtrikou galaktos gt pisteuw pws den yparxei kati tetoio.To xeirotero mhtriko gala einai kalytero apto kseno!

Koritsia epeidh sas vlepw poly empeires se auto to thema thelw na mou peite th gnwmh sas.

Perimenw didyma kai thelw para poly na ta thylasw!Skeutomai akoma na dhlwsw apokleistiko thilasmo sto maieuthrio alla me provlimmatizei to an tha mporw me dyo mwrakia.pws tha ta kataferw?ligo xrono tha exw gia mena?

me thn kourash ti ginete?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μισο να ξεκαθαρισουμε κατι

Πρωτον δεν μιλησα για κακο γαλα,μιλησα για light και οχι α ποιοτητας κατα πως το βλεπω.

και ...........δευτερον ........LALA δεν ειμαστε αγελαδες!!:silly: ,ακου οι αγελαδες δεν αρρωσταινουν.. κτλ κτλ,μα ειμαστε σοβαροι; :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και βέβαια μπορείς να θηλάσεις δίδυμα!!! Φυσικά, δύο μωρά ίσον πάντα διπλή κούραση αλλά και διπλές χαρές!:)

Πάρε οπωσδήποτε το βιβλίο της Α. Πατσούρου "θηλασμός, μια υπέροχη σχέση"(στο εξώφυλλο φαίνεται η ίδια η παιδίατρος που θηλάζει τα δίδυμα κοριτσάκια της!!). Απευθύνσου άμεσα στο Σύνδεσμο θηλασμού Ελλάδος.

Θα πάρεις πολύ στήριξη και πολύτιμες συμβουλές!!!

Είσαι διπλά τυχερή!!! Καλώς να έρθουν τα αγγελούδια σου!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα με το καλό να φέρεις τα μωράκια σου στον κόσμο! Εγώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο στο θέμα αν και θηλάζω τη μικρή μου. Ένα θα πω: Προτιμώ να γεννάω κάθε εβδομάδα , παρά να θηλάζω... Μου φαίνεται πολύ δύσκολο:huh: Πως να τα καταφέρω με 2 μωρά?? Ξαναρωτώ....:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ σε λιγο θα ζητησετε και ενσημα!

ποιο χρονο σας ποιον να βοηθησετε;δεν καταλαβα που γραφτηκα στη γραμμη SOS!!!!:blink:

Εναν χρονο που παρακολουθω το site βλεπω συζητησεις,γι αυτο και αποφασισα να γραφτω,μαλλον εκανα λαθος:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω...

Πόσο εύκολο θεωρείτε με δύο μωρά στο σπίτι, μόνη να μπορώ να είμαι συνεχώς με το στήθος έξω?? Όπως βέπετε και στο τίκερ η μεγάλη μου κόρη είναι 16 μηνών και πρέπει επίσης να τρέχω πίσω της γιατί τώρα εξερευνεί όλο το σπίτι και φοβάμαι να την αφήνω ανεξέλεγκτη όσο ασχολούμαι με το μωρό:dry:

Επίσης τη Δευτέρα θα πάω πρώτη μέρα στη δουλειά:S

Να σας πω τη γνώμη μου?? Εμένα ο θηλασμός μου φαίνεται ΒΟΥΝΟ! Πραγματικά έχω δυσκολευτεί πάρα πολύ και μου έχουν προκύψει δυσκολίες σε σημείο ψυχολογικά να νιώθω χάλια και κάθε μέρα να κλαίω:(

Θέλω να πω πως δεν έχουν όλες οι γυναίκες τις ίδιες αντοχές και τις ίδιες ανέσεις(πχ να μη δουλεύουν για εύλογο διάστημα, να μην έχουν περάσει αρρώστιες και αλλεργίες όπως εγώ η γκαντέμω) γι αυτό καλο είναι να μην είμαστε τόσο επιθετικές όσον αφορά το θηλασμό στις κοπέλες που δίνουν σκόνη:)

Ξερεις τι νομίζω ? Δεν ειναι ο θηλασμος που σε εχει επηρεάσει ψυχολογικά αλλα η κουραση και η ευθυνη 2 μωρων ! Κακα τα ψέματα ζωη να χουν τα καμάρια μας αλλα ειναι μεγάλη κουραση να μεγαλώνεις ενα μωρο που εσυ που εχεις 2 !

Προσωπικά μου φαινετε το πιο ευκολο να θηλάσω γιατι απλα μονο σηκώνω την μπλουζα . Δεν ειχα αποστειρώσεις , βρασιματα , ξυπνήματα μεσα στη νυχτα να κανω γαλα ....

Δεν εχω δευτερο μωρο για να μπορεσω να σε βοηθήσω αλλα νομιζω τον χρονο που θα εχανες κανοντας γαλα ή αποστειρωνωντας τωρα μπορεις ν τον περνας και με τα δυο σου μωρα μαζι . Διαβασε ενα παραμύθι στο μεγαλο σου κοριτσάκι οσο το μικρο θηλάζει , ξαπλωστε και οι τρεις μαζι , βαλε και την "μεγαλη" να σε βοηθήσει με τη "μικρη" .

Το πρωτο σου κοριτσάκι ειτε θηλάζεις ειτε οχι απαιτει την προσοχη σου και σ΄εχει ανάγκη . Τα λεπτά που θα "εχανες" ταιζοντας με μπουκαλι -πλενοντας μπουκαλι κλπ ειναι ο θηλασμος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλές μαμάδες "καταδέχονται" βοήθεια από άλλες, πιο έμπειρες. Πάντα έτισ γινόταν στον κόσμο. Αυτό το σκοπό έχουν πολλές συζητήσεις.

Καμιά δεν ζητάει ένσημα, σε διαβεβαιώνω. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalia7 έγραψε:

και ...........δευτερον ........LALA δεν ειμαστε αγελαδες!!:silly: ,ακου οι αγελαδες δεν αρρωσταινουν.. κτλ κτλ,μα ειμαστε σοβαροι; :blink:

Δεν ξερω αν εισαι σοβαρη ...δεν θα εκφερω αποψη . Δεν ειπα οτι ειμστε αγελάδες . Μπορει ομως της αρωστης αγελαδας το γαλα να ταιζεις ελαφρα τη καρδια στο μωρο σου γιατι το δικο σου ειναι light ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalia μου δεν εκανες λαθος που γραφτηκες!!! υπαρχουν πολλες κοπελες εδω που μπορουν να βοηθησουν σε πολλα θεματα η μια την αλλη το διαπιστωσα και εγω στην πορεια μου εδω μεσα.

υπαρχουν λογιων λογιων αποψεις αρκει ομως να αποφευγουμε την επιθετικοτητα..εγω προσωπικα εχω κατηγορηθει για την διατροφη του παιδιου μου αλλα δεν πειραζει εξω απο τον χορο....πολλα λεμε και παρολο που δεν εχω ιδεα απο θηλασμο (δεν μου το επετρεψαν οι γιατροι λογω της υγειας του μπεμπη και των φαρμακων που εδειναν σε μενα οταν γεννησα)χαιρομαι οταν ακουω για γυναικες που θηλαζουν αλλα...και τα μωρακια που αναγκαστικα πινουν ξενο γαλα..καπως πρεπει και αυτα να επιβιωσουν μπραβο σου που θηλαζεις σε παραδεχομαι και καντο οπως νομιζεις εσυ για οσο θελεις εσυ και για οσο αντεχεις εσυ

οσο για την κουραση κοριτσια ειναι το ιδιο νομιζω κατα την ταπεινη μου γνωμη

thalia δηλαδη το γαλα σου δεν ειναι σε οψη πυχτο?(συγνωμη για την ερωτηση αν ειναι αδιακριτη)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...