Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποιοτητα μητρικου γαλακτος


Recommended Posts

Οσο για την ποιοτητα του μητρικου γαλακτος δεν εχω κατι να πω αλλα μαλλον συμφωνω με τις βυζοκρατουσες :P

Ετσι για να μην ξεχναμε κ τον τιτλο του ποστ...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

theano έγραψε:

Ρε κοπελιες...και με το "μπαρδον" δηλαδη (:P )...μονο σε μενα φαινεται υπερβολικο ολο αυτο που συμβαινει?

Παρακολουθω αυτο το θεμα απο τη στιγμη που ανοιξε ως τωρα (26 σελ μετα!) κ προσπαθω να καταλαβω πως απο την ποιοτητα του μητρικου γαλακτος φτασαμε στις εγκεφαλικες βλαβες κ τις σωματικες κακωσεις ?!?!

Αυτος ο διαχωρισμος σε στρατοπεδα μπουκαλοκρατουσες-βυζοκρατουσες (AFRODITH υποκλινομαι!) δεν καταλαβαινω τι προσφερει εκτος βεβαια απο την αφορμη για φαγωμαρα.

Το τι εκανε η καθε μια απο μας ειναι δικο της θεμα. Το ποσο κ εαν τελικα θηλασαμε πιστευω οτι σε μεγαλο μερος ειναι θεμα συγκυριων, ενημερωσης, περιβαλλοντος κτλ. Ομως κ το να ακουγονται αναληθη πραγματα δεν βοηθα πουθενα (αναφερομαι στο αρχικο ερωτημα του ποστ φυσικα για την ποιοτητα του μητρικου γαλακτος).

τελικα δυσκολο πραγμα να εχεις υπομονη κ εγκρατεια!

Ποσο να αντεξεις να μην απαντησεις!

theano,για το αν ειναι αληθες η οχι το θεμα περι ποιοτητας,ρωτησε την κορη μου,που αν δεν πιει κ ετοιμο, ανα 1 με 2 ωρες πειναει κ δεν μπορει να ηρεμησει,ουτε να κοιμηθει

δοξα κ τιμη σε αυτους που εφηυραν το γαλατακι σε σκονη!:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

theano συμφωνώ κι εγώ με τα λεγόμενά σου αλλά ιδιαίτερα με την τελευταία σου φράση...

Έτσι κι εγώ.. Είμαι ο συνδετικός κρίκος του mammy και της φίλης μου όσον αφορά την ενημέρωση για το θέμα θηλασμός.. Είμαι η μόνη που την ενθαρρύνει να συνεχίσει. Έπεσε στον πειρασμό και 2 βράδια έδωσε ξένο και το κοριτσάκι της κοιμήθηκε 4 ώρες σερί και τα 2! Θαύμα! Ενώ μέχρι τώρα θήλαζε μέχρι τις 00.00 έμενε ξύπνια μέχρι τις 3.00 χωρίς ενδιαφέρον για το στήθος και μετά θήλαζε πάλι 03.00 με 06.00 και έπειτα ανα 2 ώρες όλη την ημέρα! Ε με τέτοιο πρόγραμμα δε δίνω άδικο την κοπέλα που ήθελε να σταματήσει εφόσον είχε καταντήσει μία πολύ δυσάρεστη διαδικασία γι'αυτήν... Το ομολογεί! Αλλά ήταν κρίμα! Είχα διαβάσει πόσο στρώνει ο θηλασμός όταν εδραιωθεί η γαλουχία και την έπεισα να το παλέψει. Ε, σταμάτησε να δίνει ξένο το βράδυ και επανήλθε η μικρή στο παλιό δύσκολο πρόγραμμα. Κάθε φορά που είναι 1 βήμα πριν τον αποθηλασμό με παίρνει τηλ και τα λέμε. Γέμισε σπυράκια το κοριτσάκι της και ήταν να το πάει στο γιατρό. Της είπα να βάλει από το γαλατάκι της στα σπυράκια της. Μέχρι να πάει το μωρό στο γιατρό την άλλη μέρα, τα σπυράκια εξαφανίστηκαν! Με ευγνωμονούσε! Προσπάθησα να βρω το βιβλίο της Πατσούρου, αλλά ρώτησα σε 2 βιβλιοπωλεία και είπανε θα το παραγγείλουν. Θα τω έχω τέλος εβδομάδας. Θα της το κάνω δώρο.

Ότι δεν έκανα σε μένα γιατί απλά το γάλα "δεν κατέβηκε" επί 3 εβδομάδες που θήλαζα... (μην αρχίσετε... για τον οποιοδήποτε λόγο δεν κατέβηκε, γιατί έκανα κάτι λάθος, γιατί δεν ήμουν ενημερωμένη (αν και προσωπικά δεν το πιστεύω, η καθεμιά μπορεί να πιστεύει ότι θέλει)), το κάνω για τη φίλη μου. Ο γιατρός της την οδηγεί στον αποθηλασμό.. Την έφερα σε επικοινωνία με τον δικό μου. Ζυγίζοντας μαζί του υπέρ και κατά έκλινε στη συνέχιση του θηλασμού. Θα συνεχίσει με τον δικό της λόγω ασφάλειας (ταμείου), αλλά θα συμβουλεύετε τον δικό μου για θέματα θηλασμού.

Ήθελα να τα γράψω μέρες τώρα..

Ευχαριστώ κάποιες κοπέλες που με αυτά που γράφουν στα θέματα θηλασμού και κλεφτά διαβάζω εγώ, βοήθησα τη φίλη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Ιφιγένεια σίγουρα η Αφροδιτη δεν αναφερόταν σε σένα. Το θέμα είναι ότι τα σποράκια στοιχίζουν. Έχουμε και οικονομική κρίση, πλησιάζει και η ώρα της παραλίας... δεν λέει να μπουκωνόμαστε στο φαγητό. Οπότε πρέπει να λήξει. Ποιότητα μητρικού γάλακτος; Το θέμα ειναι off topic! Να το αλλάξουμε. Ποιότητα μελων του φόρουμ!

Αθηνά ελπίζω κι εγώ να μην αναφερόταν σε μένα.. Το αργόσχολη περιττό να σου πω... με σκότωσε! :huh:

Α! Τα συμπαθέστατα και νοστιμότατα σποράκια (αν και ανάλατα...) κάνουν τη μικρότερη ζημιά στην τσέπη και την εμφάνισή μου με μαγιώ! Την περισσότερη την κάνουν μία MCM τσάντα που αγόρασα πρόσφατα (εντελώς αχρείαστη και εντελώς πανάκριβη) και μισό κιλό παγωτό που τσάκισα πριν... Άντε άφησα 2 μπαλίτσες για την μπαμπά μου... :blush:

Σισσιώ έλα παρ'τα όλα! Από απόψε κόβω τα σποράκια και ξεκινάω τα κικιρίκια! :P Και μη με πείτε οι νοτιοελλαδίτισες ότι δεν ξέρετε τα κικιρίκια γιατί θα πεθάνω και δεν κάνει! Είμαι και μάνα! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ έγραψε:

Ασχετο... αλλά υπάρχει ακόμα αυτο το θέμα?!?!?!?

Ρε Ιφι θα με δανείσεις κανα σπόρι ρε ψυχή?!?

Φιλιά στα κορίτσια μου!

Ναι ρε κορίτσια...

Δεν το θάβουμε λέω εγώ?

Ολόκληρο καφέ άνοιξε η Υβόννη για να λέμε ότι άσχετο μας έρχεται στο μυαλό.. Τώρα το ξεφτιλίσαμε το θέμα!

Πάμε εκεί...

Φιλιάαααααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: ελα βρε ιφιγενεια,εγω το εγραψα την τελευταια παραγραφο εννοω,

μιλαω για υπομονη κ εγκρατεια,η theano μαλλον ειναι της αλλης σχολης:P

εγω τα περασα κ τα περναω ακομη αφου θηλαζω,ανα 2ωρο!ουτε προγραμμα εχουμε,ουτε το μωρο κοιμαται πολυ κ η παιδιατρος μαλιστα με ενθαρρυνει να συνεχισω κ τον χειμωνα ,εν οψη της γριπης των χοιρων λεει!

Δε γινεται ομως αλλο, καλα που δινω κ ξενο γαλατακι κ μας κραταει λιγακι!:P

και Παλι Δοξα κ Τιμη!!:P

(τωρα θα εχουν γινει τουρκαλες μερικες με αυτα τα ανορθοδοξα που λεω! ):P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

Σισσιώ έλα παρ'τα όλα! Από απόψε κόβω τα σποράκια και ξεκινάω τα κικιρίκια! :P Και μη με πείτε οι νοτιοελλαδίτισες ότι δεν ξέρετε τα κικιρίκια γιατί θα πεθάνω και δεν κάνει! Είμαι και μάνα! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θάλεια μου μέχρι να πατήσω υποβολή στο μήνυμά μου πρόλαβες και μπήκες σφήνα ανάμεσα στο δικό μου και της theano... :P

Θεωρω λοιπον οτι αυτο ειναι το σημαντικο κ το κερδος για μενα (μεσα απο αυτο το φορουμ), εστω κ ηθικο...

Με αυτή τη φράση συμφωνώ, για κέρδος ηθικό που έχουμε από το φόρουμ.. και μέσα από το μήνυμά μου το εξηγώ..

Δεν πειράζει.. ας διαφωνήσει μαζί σου όποια θέλει για τη δόξα και την τιμή των γάλατων σε σκόνη! Όλα ελεύθερα είναι στον κόσμο αυτό! Διάλογος χωρίς αντίλογο είναι τηγανητή πατάτα χωρίς αλάτι, τυρί και κέτσαπ! :woohoo:

Αχ Θέε μου.. τι πείνες είναι αυτές??? :unsure:

Σισσιώ δε σε είπα ρε τι έπαθα τις προάλλες! Εκεί που οδηγούσα στη Θεσσαλονίκη έπαθα φούιτ και περιμένοντας την οδική βοήθεια μπήκα σε ένα μπουγατσάδικο και πήρα μία μερίδα μπουγάτσα με τυρί και μετά (επειδή βεβαίως βεβαίως δε χόρτασα) πήγα σε ένα σουβλατζίδικο και πήρα ένα γύρο σε πίτα με απ' όλα (δλδ με πατάτα, ντομάτα, κρεμμύδι, κέτσαπ μουστάρδα και ΧΩΡΙΣ ΤΖΑΤΖΙΚΙ) και ήπια μία σόδα με "καλαμάκι" γιατί είχα σκάσει από το πολύ φαί... :P :woohoo:

Από που είσαι καμάρι μου εσύ?

Έλα, κερνάω παγωτό και τσάντα! Τώρα που την ξανακοιτάω... Άσε! Η άλλη που πήρα από εναν μαυρούλη στο πανηγύρι με 15 ευρώ καλύτερη είναι! Άι στο καλό! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααααα δηλαδη πήρες σάνννντουιτς με γύρο?!?!?!? Αχαχαχαχαχαχα!!!

Εγώ Ίφι μου γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα, αλλά με υπερηφάνια σου λέω οτι έχω 2 χωριά!! Το 1 είναι στην Πελ/σο και λέγεται Βάρδα και το άλλο στην Ήπειρο και λέγεται Ραδοβίζι!!

Είμαι δηλαδή μια περήφανη βλαχάρα με τα όλα μου!!! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι!! Απο τη μεριά του μπαμπάμου!! Τί κάνεις Κατρινάκι?!?!?

Το Σάββατο φεύγω και πάω για μπανάκια στις καταπληκτικές παραλίες της Βάρδας!! χιχιχι

Τί να πει και ο άντρας σου για την Κουρούτα ε?!?!? Η Μύκονος της Πελοποννήσου!! χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι!! Απο τη μεριά του μπαμπά μου!! Τί κάνεις Κατρινάκι?!?!?

Το Σάββατο φεύγω και πάω για μπανάκια στις καταπληκτικές παραλίες της Βάρδας!! χιχιχι

Τί να πει και ο άντρας σου για την Κουρούτα ε?!?!? Η Μύκονος της Πελοποννήσου!! χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιουχου να μαι και γω μια ακομα αργοσχολη να πω τη γνωμη μου!

Εχω βαρεθει να ακουω οτι εχω ΚΑΛΟ γαλα...ακου να δεις!!!

Οι παλιες πιο πολυ μου λενε οτι το γαλα μου ειναι παχυντικο γιατι ακουσον ακουσον το παιδακι μου 5 μηνων ηταν 9200gr ΜΟΝΟ με το γαλατακι μου!!!. Ρε παιδια? Να σπρωξω κανεναν ml και την ΔΕΛΤΑ?

Αστειευομαι φυσικα..Απλα το μωρακι μου βγηκε φαγανας και με ξεζουμιζει ανα 2-3 ωρες ακομα και τωρα!

Οφειλω ομως να ομολογησω οτι υπηρχαν ΑΠΕΙΡΕΣ φορες που κατα τη διαρκεια των μαραθωνιων θηλασμων αναρωτιομουν αν χορταινει, γιατι εκλαιγε, γκρινιαζε αλλα ΠΟΤΕ δεν υπεκυψα να του δωσω ξενο γιατι ειχα πεταξει το frisolac απο το σπιτι(ειχα πεισμωσει να τα καταφερω και ηταν πειρασμος να ξερω οτι εχω stock frisolac στο ντουλαπι!!).

Θελω να μοιραστω και αλλη μια εμπειρια.. Το στηθος μου ειναι μονιμως αδειο!!! Σπανια το νιωθω να γεμιζει γιατι δεν προλαβαινει αφου το τερατακι τρωει συνεχεια. Παρολαυτα μετα απο μισο λεπτο που ρουφαει το μωρο αερα, νιωθω να κατεβαινει το γαλα και να καταβροχθιζει γουλιες.

Τελος για να μην γινομαι και κουραστικη, το βιβλιο της ΠΑΤΣΟΥΡΟΥ καλο ειναι να το εχουν οσες εχουν επιλεξει να θηλασουν και ενα καλο ξεσκονισμα του φορουμ ειναι καλα εφοδια για σιγουρη επιτυχια!

Σας ευχαριστω αργοσχολες φιλες μου που με ξεστραβωσατε να κανω το καλυτερο για το παιδι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σημειωτεον και το δικο μου γαλα ειναι νερουλο πολυ κι ομως εγινε 9200!! Παντως αν το αφησεις σε ενα μπουκαλι για ωρα, βλεπεις πανω πανω μια στρωση λιπους και απο κατω γαλα νερουλο..αρα δεν νομιζω η υφη να παιζει ρολο γιατι σαν light ειναι αλλα μονο light δεν πεφτει στο στομαχι του μωρου μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

AFRODITH έγραψε:

AFRODITH διάβασες όλο τα μηνύματα του θέματος? Γιατί αυτό με τα σποράκια το έγραψα εγώ και κυριολεκτούσα. (Έτρωγα σπόρια εκείνη την ώρα όπως και τις περισσότερς φορές που μπαίνω στο μάμμυ, εφόσον δεν μπορώ να καπνίσω όταν είμαι στο σπίτι). Αν ναι, και το αργόσχολες κολλάει σε μένα, σόρι κιόλας, αλλά δεν είμαι καθόλυο αργόσχολη, ούσα εργαζόμενη σύζυγος και μητέρα! :huh:

Αν πάλι δεν το είχες προσέξει και το έγραψες από μόνη σου για τα σποράκια, τότε πάω πάσο και συγνώμη για την παρέμβαση... :blush:

Αν πάλι, κρίνοντας από τη φατσούλα στο τέλος, κάνεις κι εσύ πλακίτσα, καλύτερα θα ήταν να έγραφες "θα πάρουν και σποράκια ορισμένες".. Απλά!

Σε φιλώ! :kiss:

Υ.Γ. Πάρτε επιτέλους απόφαση ότι η κάθε μία μας εδώ μέσα μπορεί να λέει ελεύθερα ότι θέλει.. Όπως θα πει μία "δεν είχα γάλα" ελεύθερα, έτσι ελεύθερα μπορεί κάποια άλλη να την αμφισβητήσει. Όπως θα πει μία έκανα έκτρωση, έτσι μπορεί κάποια άλλη να πέσει να τη φάει, κάποια άλλη να πέσει να φάει αυτή που αρχικά έπεσε να φάει αυτή που έκανε έκτρωση (τι είπα πάλι :unsure:) κ.ο.κ. Έτσι είναι η ελευθερία λόγου, έτσι είναι το φόρουμ, έτσι είναι η ζωή. Τα περί "εγκεφαλικής βλάβης" δε μου άρεσαν κι εμένα καθόλου μα καθόλου.. Ήταν μία ατάκα που καλώς γέννησε αντιδράσεις. Όπως δε μου άρεσε και το "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια" ή το "ότι δεν καταφέρνουμε το υποτιμάμε για να νιώθουμε καλά -εννοώντας το θηλασμό και τις μανούλες που δεν θηλάσανε". Ίσως επειδή δεν ισχύει για μένα αυτό. Μπορεί να ισχύει για άλλα πράγματα στη ζωή, για άλλες γυναίκες, αλλά για μένα και όσον αφορά το θηλασμό που είναι και το θέμα μας, δεν ισχύει καθόλου! Άποψή μου... Δε μου άρεσαν! Αλλά είστε ελεύθερες να εκφράζεστε όπως επιθυμείτε... Σεβαστό, γι'αυτό και δεν αντέδρασα με την πρώτη. Τα αναφέρω τώρα απλά για να υποστηρίξω την άποψή μου περί ελευθερίας λόγου και περί δικαιώματος αμφισβήτησης και εναντίωσης!

Φιλάκια κοριτσάρες![/quote:87dt7li8]

kale koimithika kiolas kai den sas prolabenw ,esena tha enow pas kala :blink: !!!!!oute pou thimame oti kapote eixais pei gia sporakia sayto to thema ....einai kai auto 25 selides ti na thimase !!!!h frash ayth phgene se ena apo ta proigoumena mhnimata ths spiri pou elge oti glaei polli mazi mas kai oti giayto egine melos (me thn kakh enia to gelaei)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ καλά μπάνια! :)

Λοιπόν έτσι με τύλιξε ο άντρας μου, μπανάκια στην Κουρούτα και βραδυνές βόλτες στο Ρίο...ΧΙ!ΧΙ!

Ωραία είναι αλλά η Πιερία έχει πολύ πιο όμορφες παραλίες! :P

Είναι η αιώνια διαφωνία μας! Όλο με τσιγκλάει!:woohoo:

Εμείς Πάσχα συνήθως κατεβαίνουμε.

Να περάσετ καλά!ΦΙΛΙΑ!:);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Σισσιώ καλά μπάνια! :)

Λοιπόν έτσι με τύλιξε ο άντρας μου, μπανάκια στην Κουρούτα και βραδυνές βόλτες στο Ρίο...ΧΙ!ΧΙ!

Ωραία είναι αλλά η Πιερία έχει πολύ πιο όμορφες παραλίες! :P

Είναι η αιώνια διαφωνία μας! Όλο με τσιγκλάει!:woohoo:

Εμείς Πάσχα συνήθως κατεβαίνουμε.

Να περάσετ καλά!ΦΙΛΙΑ!:);)

Ευχαριστώ Κατρίνα μου!

Αν και θα σε στεναχωρήσω, αλλά θα συμφωνήσω με το σύζυγο! :kiss::kiss: :laugh: :laugh:

Το Πάσχα που έρχεται θα είμαστε και 'μεις στη Βάρδα! Λες να συνατηθούμε?!? :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Πολλά φιλιά!

Ίφι μου σόρι που δεν άκουσα την παράκληση σου, :dry: αλλά ήθελα να απαντήσω στο Κατρινάκι!! :whistle:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...