Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΡΕΥΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ!!ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ????


Recommended Posts

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΡΕΨΙΜΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ?ΕΝΩ ΤΡΩΕΙ ΜΕΤΑ Η ΘΑ ΡΕΥΤΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ Η ΚΑΘΟΛΟΥ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΑΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ ΑΛΛΑ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΑΦΟΥ ΤΗ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΓΑΛΑ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ?

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΠΙΝΕΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΑΠΟΚΛΙΣΤΗΚΑ ΟΧΙ ΞΕΝΟ.ΜΗΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ ΑΥΤΟ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Εφη!

Τα μωρακια που θηλαζουν δεν παιρνουν αερα οπως οταν πινουν με το μπιμπερο οποτε το να μη ρευονται παντα ειναι φυσιολογικο.

Μην αγχωνεσαι τοσο.

Η μπεμπα μου καποιες φορες ρευεται στο στηθος,καποιες μολις τη σηκωσω και καποιες ποτε.

Οταν την παιρνει παντως ο υπνος κατευθειαν απο το στηθος τη βαζω στο κρεβατι χωρις να ρευτει.

Αν ειναι ξυπνια μετα το φαγητο την κραταω κανενα πενταλεπτο ορθια μηπως και ρευτει.Αν δε ρευτει τη αφηνω!

Μη στεναχωριεσαι ξερει αυτη τι κανει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΘΑΡΡΟΣ.ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΚΑΝΕΙ.Η ΘΑ ΡΕΥΤΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΗΚΩΣΩ Η ΚΑΘΟΛΟΥ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΠΝΙΓΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΙΔΙΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ lovie ΜΟΥ.ΙΔΙΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΟΡΘΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ.ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΤΥΡΡΑΝΑΩ.ΘΑ ΤΗ ΒΑΖΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΤΟΤΕ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου efoula! η lovie εχει δικιο,με τον θηλασμό μπορεί και να μη ρευτεί.

Εγώ τον κρατούσα-οταν θήλαζε - αρκετή ώρα,άλλες φορές τον έβαζα να κοιμηθεί μετά απο μισάωρο χωρίς ρέψιμο.Δεν παθαίνουν κάτι μη φοβάσαι,άλλωστε και οι παιδίατροι και οι μαίες το λένε αυτό.

Τώρα,με το μπιμπερό αλλάζει το θέμα ,εκεί περιμενω και μια ώρα,και βάλε :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα εκφράσω μια απορία μου. Οι νοσοκόμες στα μαιευτήρια που έχουν 100 και βάλε μωράκια να ταίσουν κάθε τρίωρο τα ρεύουν όλα?? Γιατί μέχρι να τα ρέψουν όλα δεν θα έχουν προλάβει μέχρι να έρθει η ώρα του επόμενου γεύματος να κάνουν κατι άλλο!!!!

Αρα efoyla δεν είναι και τόσο επίφοβο θεωρώ να το βάλεις για ύπνο ακόμα και αν δεν έχει ρευτεί. Απλά να το βάλεις πλάγια, να σιγουρέψεις ότι δεν θα μπορέσει να γυρίσει ώστε και ΑΝ βγάλει γαλατάκι όλα ΟΚ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

efoula simfono k go me tin lovie...

k go otan thilazo d perimeno na reytei..an thelei na reytei arxizei k klaiei opote k ton sikono..

alla genikos pote de perimeno na reytei..idios to bradi..

thilazo ksaploti k pote de to sikono na reytei...

mi agxonesai....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτό το ρέψιμο! Δεν είναι μόνο θέμα θηλασμού ή μπιμπερού αλλά πολλά μωράκια δεν ρεύονται εύκολα ή ακόμη και έπειτα από πολλή ώρα κάνουν την χάρη. Βάλε το στο πλάι να κοιμηθεί, έτσι και να βγάλει γουλίτσες δεν υπάρχει θέμα. Επίσης το πρώτο τρίμηνο το πεπτικό διαμορφώνεται οπότε το ρέψιμο, ο λόξυγκας είναι καθημερινό φαινόμενο. Εμένα η μπουμπού άλλες φορές ρεύεται δυνατά άλλες όχι! Άλλες έχει γουλίτσες και άλλες καθόλου, κοιμάται στο δευτερόλεπτο. Καλή συνέχεια! :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εφη μου εμενα οταν ηταν πιο μικρος ρευοταν ευκολα αλλα και να μην το εκανε τον εβαζα να κοιμηθει στο πλαι και εβαζα μια πετσετα τυλιγμενη σε ρολο στην πλατη του να μην γυρισει οποτε οτι ηταν να βγαλει το εβγαζε και δεν ειχα ανυσηχια τωρα ομως που ειναι 9 μηνων στο μεσημεριανο και στο βραδυνο γευμα ωρες ωρες δυσκολευεται να ρευτει αλλα περιμενω γιατι τωρα κοιμαται μπρουμυτα και φοβαμαι αν δεν εχει ρευτει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφη μου μη φοβασαι με το μητρικο γαλα δεν παθαινουν αναρροφηση τα μωρα ποτε,οπως ειπαν και τα κοριτσια που θηλαζουν μερικες φορες θα ρευτουνε και αλλες οχι,δοκιμασε να το βαζεις μπρουμητα στα γονατα σου για λιγο τριβοντας του την πλατουλα,ομως και να μην ρευτει μην ανησυχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, πράγματι όταν το μωράκι θηλάζει δεν καταπίνει τόσο αέρα, αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να ρευτεί. Όπως είπες όμως συνήθως ρεύεται γρήγορα, όταν πάλι αργεί μην το φοβάσαι να το βάλεις για ύπνο στο πλάι πάντα, και που βγάζει γαλατάκι καλό είναι, έτσι φεύγει και ο αέρας και δεν έχει πρόβλημα να κοιμηθεί ακόμα και ανάσκελα. Το ίδιο έκανα με τα παιδιά μου και ποτέ δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw otan trwei kai kimate kateuthian den ton sikono na reutei kai dn ton bazw kan sto plai an tou erthei (spania ston ipno) kanei to kefalaki tou sto plai monos tou kai bgazei thn goulitsa .mhn fobase gia ton ypno tous .emena bgazei perissotero otan paizei kai kouniete kai zorizete .alla epidi kai egw thulazw panta ma panta exei aeraki na reutei apla h to bgazei grigora h otan ton afinw apo thn agalia mou .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Εφούλα το ίδιο προβλημα εχω και γω με το ρέψιμο!!δεν ρευεται ευκολα..καθολου θα ελεγα..και επειδη ειναι και φαγανος φοβαμαι μην το βαρυστομαχιάζω το αγοράκι μου..πάντως εγω εχω πάρει "σφηνάκι"για τον υπνο του μωρου και μπορω να πω οτι εχω ησυχάσει..γιατι δεν ξαγρυπνάω με τον φοβο μην γυρισει ανασκελα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε παιδιά το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.

Της δίνω μόνο από μπουκάλι γιατί εγώ δεν έχω γάλα και ή θα ρευτεί αμέσως ή θα κάνει 1500 ώρες. εφιάλτης έχει καταντήσει όχι η ώρα του φαγητού αλλά η ώρα του ρεψίματος. Την βάζω για ύπνο χωρίς να ρευτεί στο πλαι με σφήνα αλλα κάνει ανήσυχο υπνο και κλαψουρίζει. καμιά φορά ρεύεται όταν την σηκώνω για φαγητό. Εχω τύψεις για αυτό άφήστε που όλο πλαι πλαι που κοιμάται θα γίνει το κεφαλάκι της σαν το αυγό. Μέχρι τώρα την είχα στην αγκαλια μου μια ώρα καθε φορά και πάλι δεν ρευόταν.Υπάρχει κανενα κοριτσι εδω που το μικρό του να τρώει αποκλειστικα μπουκάλι και να αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα; Ειδικά το βράδυ με παιρνει ο υπνος με την μπουμπού μου αγκαλιά. δεν ξέρω νομίζω ότι αυτό ειναι ποιο επικίνδυνο.

:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα διαβάσει ότι αν το μωράκι δεν ρευτεί στα πρώτα 10 λεπτά δεν θα ρευτεί καθόλου άρα είναι τελείως περιττό να το κρατάμε μισή ή και παραπάνω ώρα για να ρευτεί!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΠΟΛΥ ΘΑΡΡΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΕΧΩ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΤΩΡΑ ΛΙΓΟ.ΠΡΟΧΘΕΣ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΕΝΕΓΑΚΗ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΙΑ ΕΙΠΕ 5 ΜΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΡΕΥΤΟΥΝ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.Ε ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ.ΙΔΙΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΗΣΥΧΟ ΥΠΝΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΠΑΝΤΩΣ Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΙΚΡΟΥΛΙΑ ΜΑΣ ΕΞΑΤΡΩΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφουλα μην ανησυχεις,εφοσον πινει μονο το δικο σου γαλα και τιποτε αλλο,ακομη και να βγαλει γουλιτσα δεν πνιγεται το μωρο,μπορει να βηξει λιγο και θα το ακουσεις,θα το σηκωσεις,αλλα για να πνιγει,οχι, δεν παθαινει αναρροφηση απο μητρικο γαλα, μη φοβασαι λοιπον Εφη μου!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...