Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως να στολίσω την εκκλησία για την βάπτιση???


mirlitsa

Recommended Posts

λοιπον πολλοι παπαδες δεν επιτρεπουν να στολιστουν οι χωροι εξω απο το ναο και η κολυμπηθρα .Εγω επελεξα να βαφτισω το γιο μου στην Επιδαυρο στον Ιερο Ναο Αγιου Νικολαου πηγαμε λοιπον ενατσουρμο απο Αθηνα ειχα,με παρει μαζι και τα μπαλονια μαλιστα ειχα νοικιασει μπουκαλες με ηλιον και ειχα παρει τα μπαλονια και τα στολιζαν ο αντρας μου μαζι με τη κουνιαδα μου.Ειχα παει και μια ανθοδεσμη να βαλουμε γυρω απο την κολυμπηθρα και οταν πηγε να τη βαλει η αδερφη μου η νεοκορα της ειπε ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ.Επιασα τον παπα και του ειπα μα εμεις καναμε τοσο δρομο απο την Αθηνα επειλεξαμε το συγκεκριμενο Ναο τοτε αυτος μας ειπε με πολλη ωραιο τροπο οτι η κολυμπηθρα ειναι ιερο σκευος και αν θελαμε μπορουσαμε να βαλουμε τα λουλουδια επανω στο τραπεζι εκει που ειναι και το ευαγγελιο .Του ειπα (πολλη ευχαριστως )και πραγματικα ηταν πολλη ωραιο .Στο τλος του μυστηριου μας ευχαριστησε στο κοσμο που το δεχτηκαμε και ειπε οτι αυτο τον συγκινησε βεβαια οταν γω του ειπα οτι σεβομαι την κολυμπηθρα και οτι απλα ηθελα να βαλουμε λουλουδια και ο επιταφιος ειναι ιερο σκευος και ομως βαζουμε επανω λουλουδια και μου ειπε οτι στολιζουμ τον επιταφιο για αλλο λογο ακι καλο ειναι να μην στολιζουμε την κολυμπηθρα .Τωρα για εξω τι να σου πω μπορεις να παρεις αδεια απο την Μητροπολη που υπαγετε ο ιερος ναος αλλα τωρα γοια σκεψου κανες και οικονομια μπορεις αν θελεις να παρεις μια ωραια συνθεση ετοιμη απο μπαλονια εχει πολυ οικονομικα στο τζαμπο καινατ α βαλεις κοντα στις μπουμπουνιερες και αν κανεις καποιο τραπεζι στολισε το κεντρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ έγραψε:

Νικη μου δε συμφωνω καθόλου μ' αυτή τη λογική. Οκ ναι μεν το μυστήριο της βάπτισης είναι ιερό για όσους πιστεύουν, αλλα δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι η ονοματοδοσία και η βάπτιση είναι δυο διαφορετικές διαδικασίες που συμπίπτουν χρονικά.

Μερικοί γονείς θα ήθελαν την ημέρα που ονομάζουν το παιδάκι τους να είναι πιο ξεχωριστή και πιο χαρούμενη.

Τώρα θα μου πεις οτι υπάρχει και η πολιτική ονοματοδοσία, αλλα τι να κάνουμε που η βαπτιση είναι μέρος της παραδοσής μας. Άλλωστε ούτε και την εκκλησία συμφέρει κάτι τέτοιο.

Σάφως πρέπει να σεβόμαστε το χώρο που βρισκόμαστε, αλλά δε νομίζω οτι είναι πια τόσο υπερβολικό να έχεις εναν διακριτικό στολισμό, εαν το θες, για να επισημαίνεις αυτό το χαρμόσυνο γεγονός της ονοματοδοσίας του παιδιού σου.

Και στην τελική δυο τρίχες κόβει ο ιερέας που είναι και βρεγμένες και κολλημένες με λάδι δε θα κάνει ολοκληρο κούρεμα! ;)

Σισσιώ μου εγώ θα διαφωνήσω με την απάντηση που μου έδωσες, δεν ειπα να μην στολησεις καθόλου αλλα τουλαχιστον την κολυμβήθρα μπορεις και να το αποφυγεις...Δηλαδή για εσένα η κολυμβήθρα θα δώσει τον καλύτερο στολισμό????και φυσικά να κάνεις έναν στολισμο στην εκκλησια διακριτικό πάντα. Οπως είπες 2 τριχουλες κόβουν....ναι δεν διαφωνω σε αυτο... αλλα για να τις κοβουν και τα νερα και λαδια της κολυμβηθρας να τα πετανε σε ειδικό χώρο που λεγεται χωνευτηρι της εκκλησια κατι ιδιαιτερο εχει απο τις τριχες του κουρεα αν θες παρε ενα βιβλιο βαπτισης και διαβασε για ποιον λογο ο παπας δεν το επιτρεπει και μην λετε λογια στον αερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το παίζω έξυπνη, αλλα επείδη σπουδάζω στο τμημα θεολογίας, έχω διαβάσει για τα μυστήρια και τα σέβομαι το καθενα ξεχωριστά, για τη σπουδαιότητα του και τη σημειολογία του. Αν διάβαζες το προηγούμενο ποστ μου θα έβλεπες οτι δε θα στολίσω το εσωτερικό του Ναού, ωστόσο όμως δε βλέπω που είναι το πρόβλημα να το κάνει κάποιος που το θέλει (διακριτικά πάντα, δεν είναι τσιρκο ο ναός σε αυτό συμφωνούμε όλες. Είναι τόπος λατρείας και απαιτεί τον ανάλογο σεβασμό.)

Η αλήθεια είναι οτι η αρχιεπισκοπή έχει εκδωσει τη συγκεκριμένη οδηγία, όπως όμως και την οδηγία να μην πληρώνονται έξτρα οι παπάδες για να τελούν τα μυστήρια, στην πρώτη οδηγία παρουσιάζεται μεγάλη αδιαλλαξία, στη δεύτερη, σαν να μη δόθηκε ποτέ...

Τελόσπάντων το θέμα δεν είναι αυτό, το θέμα είναι να μπορέσει η bebadomama να ικανοποιήσει την επιθυμία της σε μια σημαντική μέρα γι'αυτή και το παιδάκι της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά βρήμα την λύση!!!

Όποια ενδιαφέρεται για στολισμό όχι μόνο βάπτισης αλλά γενικά, να πάτε στην agrivest deco;) , έχει απίστευτα πράγματα. Super:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mirlitsa καλημερα!ειδα τις προαλλες σε μια βαπτιση που δεν τους αφηναν κ αυτους να βαλουν πολλα πολλα,εβαλαν στην εισοδο της εκκλησιας δεξια και αριστερα 2 δεντρακια -μαλλον ψευτικα ηταν(ψαχνω φωτο για να σου βαλω,θα τις βρω που θα παει!), απλες πηλινες γλαστρες ισιος λεπτος κορμος και κατεληγε σε ενα στρογγυλο-τυπου θαμνος- ηταν ντυμενο με τουλι.Τι σου λεω τωρα...παω να βρω φωτο και επανερχομαι!

αυτο το agrivest εχει site??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα bebadomama, αυτά ακρίβως τα γλαστράκια που λες ξάχνω, ακόμα δεν τα έχω βρει. Αν τα βρώ θα στολίσω την γλάστρα με σιελ τουλι, στον κορμό θα δέσω λεπτές κορδελίτσες και στο χώμα θα καρφώσω γλυφιτζούρια με καραμέλες γυρω-γύρω. Καλό???

Βέβαια πήρα από την agrinvest deco φαναράκια που κρέμονται πάνω σε βάση στην οποία έβαλα ναυτικά σωσίβια και δίπλα στο φαναράκι θα βάλω ένα πελαργό. Όλα αυτά στην περιγραφή χάνουν, πραγματικά είναι καταπληκτικά!!!

site: www.agrinvest.gr

Καλύτερα όμως να πας να τα δεις απο κοντά, δεν τα βλέπεις όλα στο side.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω οτι οι τιμες ειναι ακριβες που λες!!Εγω τι θα κανω που τα οικονομικα μας δεν ειναι και στα καλυτερα και θελω να κανω κατι εξω φθηνο και ωραιο!!Ο παπας μεσα δεν μας αφηνη και πηστευω οτι και καλα κανουν!!Ο χωρος μεσα ειναι ιερος...Παλια δεν υπηρχαν αυτα.Εγω που βλεπω φωτο τησ βαφτισης μου δεν ειδα στολισμενα πραγματα τιποτα....:) Τωρα για δωστε μου ιδεες!!!!:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην agrinvest δεν είναι ακριβά, έχει από τα πιο φθηνά έως τα πιο ακριβά. Αναλογα τα γούστα. Πίστεψέ με το έχω ψάξει πολύ το θέμα.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mirlitsa σ αυτο το site τα ειδα http://www.flowers4u.gr/products.php?lang=1&pcid=23 τα δεντρακια. Αλλα και μενα μου φαινονται ακριβα. Θα παω μαλλον το Σαββατο σ ενα φυτωριο να ρωτησω για σκετο δεντρακι,δεν μπορει θα ναι πιο οικονομικο! Ωραια ιδεα αυτη με τα γλειφιτζουρια!

manoyla ειναι τσιμπημενες οι τιμες! Ασε που για να στολισεις κολυμπηθρα παει γυρω στα 150 και ανεβαινει ://

Θα παω και στο agrivest να δω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια, αν κατι ο συζυγος μου εχει ανθοπολειο www.skarentzos.com δουλευουμε μαζι. μπορειτε να μπειτε μεσα, αν χρειαζεστε, τις αποριες που εχετε μπορειτε να γραψετε στο ε-μειλ, να ρωτησετε τις τιμουλες, τι θελετε και τα λοιπα. αυτο εδω εχουμε βαλει κατι φοτογραφιες απο τις βαπτισεις με σχετικες τιμες.αλλα εχουμε στολισει παρα πολλες βαπτισεις,απλα δεν μπορουμε να βαλουμε ολες.

http://www.skarentzos.com/index.php/cPa ... b665658d31

βεβαιως, λογο σημερινης καταστασης, προσπαθουμε να βρουμε τις καλητερες λησεις και για τους πελατες και για μας. και εγω σκεφτομαι οτι ο πιο ομορφος και φισικος στολισμος ειναι λουλουδια.αν ειναι δυο συνθεσουλες κοντα στην κολυμπηθρα θα ειναι μια χαρα.γιατι η γιορτη θα περασει,ομως, θα μεινουνε οι φοτογραφιες, στις οποιες θα θελαμε λιγο χρομα? μερικα μπαλονια μπορειτε να βαλετε μετα οπου θα γινει η δεξιοση για να κρατησετε μια ατμοσφερα βαπτισης. καλη σας επιτυχια κοριτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

150-200????????????? Καλε παρα πολλα λεφτα!!! Εμας τα βαφτιστικα τα ρουχαλακια, τα εσωρουχακια, η λαμπαδα, ο στολισμος κολυμπηθρας, παπουτσακια και τα λαδοπανα με τις πετσετες μας βγηκαν 450 ευρω!!! Από ενα μαγαζι στον Ευοσμο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ολος ο στολισμος μου πηγε 230 ευρω

Στολισα την μιση κολυμπηθρα,εκει κοντα εβαλα μια συνθεση πανω σε πινακα(θα βαλω φωτο να παρετε ιδεα),εβαλα 6 μπουκετακια με λουλουδι & τουλι στον διαδρομο και εξω ειχα κατι ανθρωπακια μικρα που κρατουσαν στα χερια τους μπαλονια και στα ποδια τους ειχαν θεση για γλαστρακι(για αυτα δεν εχω φωτο ακομα).

Με το καλο η βαπτιση....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α στο καλο παλι εγραψα ενα κατεβατο και σβηστηκε :(

savropinguinos εγω στολισα εξω την εκκλησία . Να σου πω μερικες ιδεες μηπως σου αρέσουν να στολισεις και συ .

Να παρεις γυαλες -ανθοδοχεια απο το τζαμπο (4-5 ευρω το ενα ) , ενα καμπάρι , μερικά ροδοπέταλα (κλεψε απο τις γλάστρες της γειτόνισας :laugh: ) μερικά κερια ρεσω και υφασμα γάζα στο χρωμα που θελεις .

Θα βαλεις λιγο νερο στις γυαλες , θα ριξεις ροδοπέταλα , λιγο καμπάρι και τα κερακια που επιπλέουν . Θα στρωσεις τη γαζα αριστερα δεξια, στα σκαλιά ή σε διαδρομο και θα βαλεις τις γυαλες απο πανω . Χρειαζεσαι τουλάχιστον καμια 10αρια γυαλες και 4-5 μετρα ύφασμα χ 2 . Ολο αυτο δεν θα σου κοστισει παραπάνω απο 60-70 ευρω και ειναι πολυ εντυπωσιακο και ομορφο .

Μπορεις αντι για γυαλες να βαλεις φαναράκια μεγαλουτσικα για να φαινονται ή μεσα στις γυαλες να βαλεις μεγαλα κερια . Μπορεις και να παραλειψεις το υφασμα αλλα ειναι πιο εντυπωσιακο ετσι .

Εμενα τα μπαλονια μου αρεσουν στο κεντρο και οχι στην εκκλησια . Μπορεις να παρεις λευκα μπαλονια και με χοντρο μαρκαδόρο να γραψεις σε καθε ενα το γραμμα απο το ονομα της μικρουλας . Να τα δεσεις ολα μαζι σε κορδελα . Θελει λιγο κοπο αλλα ειναι ωραιο , το προβλημα ειναι οτι θελει τελευταια στιγμη να γινει μην ξεφουσκωσουν τα μπαλονια .

Εγω εφτιαξα και μια κατασκευη με τα χαρτινα φωτιστικά και πεταλουδες . Α κατσε εχω φωτο απο αυτο ειναι απο τις δοκιμες που εκανα σπιτι γιατι απο την εκκλησια δεν μου τα βγαλε ο φωτογραφος καλα ...

bild2bjo.jpg

Αν θελεις κατι μπορεις να με ρωτησεις . Θα χρειαστει να χεις εναν ανθρωπο (Εγω ειχα την αδερφή μου) που θα του πεις τι να κανει και πως για να στολισει την εκκλησια πριν το μυστήριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οπωσδηποτε να χετε καποιον να σας βοηθησει στο στολισμο oπως λες Llala.Εμεις με τον αντρα μου την πατησαμε.Δεν συνεννοηθηκαμε με τα αδερφια μας σωστα και βρεθηκαμε μιση ωρα πριν τη βαπτιση,εγω με το μωρο στο χερι να τακτοποιω καλαθια με μπομπονιερες και τα γλυκα,ο αντρας μου να βαζει τα δεντρακια που ειχαμε παρει στην εισοδο,να μην προλαβαινουμε να σταθουμε ενα λεπτο και ειχαμε και τους καλεσμενουσ να μας δεινουν τα δωρα.....καταληξαμε καταιδρωμενοι να βαφτιζουμε το παιδι.:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

οπωσδηποτε να χετε καποιον να σας βοηθησει στο στολισμο oπως λες Llala.Εμεις με τον αντρα μου την πατησαμε.Δεν συνεννοηθηκαμε με τα αδερφια μας σωστα και βρεθηκαμε μιση ωρα πριν τη βαπτιση,εγω με το μωρο στο χερι να τακτοποιω καλαθια με μπομπονιερες και τα γλυκα,ο αντρας μου να βαζει τα δεντρακια που ειχαμε παρει στην εισοδο,να μην προλαβαινουμε να σταθουμε ενα λεπτο και ειχαμε και τους καλεσμενουσ να μας δεινουν τα δωρα.....καταληξαμε καταιδρωμενοι να βαφτιζουμε το παιδι.:blink:

Έτσι ακριβώς έγινε και στην περίπτωσή μας, αν δεν έχεις κάποιον δραστήριο άνθρωπο να σε βοηθήσει τρέχεις να τα κάνεις μόνος σου και όπως - όπως να τα προλάβεις όλα.

Τέλος καλό όλα καλά βέβαια αλλά πολύ ιδρώτας βρε παιδιά.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε mirlitsa,ειχε βγει ο παπας εξω και μας μαζευε για την βαπτιση και εγω εκανα την κινεζα γιατι ο αντρας μου ειχε πεταχτει να κανει ενα ντους -ειχε ο λιωσει απο το κουβαλημα.Βασικο πραγμα η συνεννοηση!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...