Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως να στολίσω την εκκλησία για την βάπτιση???


mirlitsa

Recommended Posts

Καλημέρα θα ήθελα την βοηθειά σας στο θέμα του στολισμού της εκκλησία όπου ο παππάς δεν μας επιτρέπει να στολίσουμε με μπαλόνια μέσα και έξω από την εκκλησία, ούτε και την κολυμπίθρα. Τι μου προτείνεται λοιπόν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω την αληθεια συμφωνω με τον παπα..

Απο βαφτισεις λιγα κατεχω ..η γνωμη μου ειναι εφοσον επιμενεις να στολισεις διαλεξε οτι πιο λιτο και απεριττο Κατι πολυ διακριτικο και οικονομικο

Χαρτινα μεγαλα πολυχρωμα λουλουδια επιτρεπονται;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φαντόζομαι πως ναι, άλλωστε και εγω δεν είχα σκοπό να μετατρέψω την εκκλησία και το προαύλιο σε παιδότοπο.

Όμως θα ήθελα ένα διακριτικό στολισμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Και γω ετοιμαζω βαπτιση,και δεν αφηνει ο τρ@γοπαπας να στολισω με μπαλονια :P

αλλα θα βαλω 2 στολισμενα πυθαρακια με λουλουδια στην εισοδο της εκκλησιας -ειπα οτι θα τα αφησω μετα στην εκκλησια κ δεν ειχε προβλημα. Αλλα θα θελα και γω ιδεες!Με 2 πυθαρια θα τη βγαλω?Δε λεει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν σ αφηνει να στολισεις τουλαχιστον το προαυλιο της εκκλησιας ομορφα με διαφορα διακοσμητικα και υφασματα και τετοια? δεν νομιζω να απαγορευεται κ εξω. Εμεις μεσα θα βαλουμε μονο 2 ανθοστηλες αλλα εξω θα γινει χαμος. Θα βαλουμε φαναρακια, υφασματα στις κολονες ενα δεντρο σιδερενιο με κορδελες και φαναρακια μικρουλια κα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σας πω τι έκανε η κουμπάρα μου (δηλαδή εγώ και η αδερφή της τα φτιάξαμε) στη βάπτιση της κόρης της!

Αγόρασε 2 λεμοανθούς (αν το λέω σωστά)!

Είναι μία στρόγγυλη μπάλα από πρασινάδα με 1 σκέτο κορμό!

Βάλαμε κορδελίτσες και κάτι φούξια σχεδιάκια!

Στη γλάστρα βάλαμε τούλι.

Τα έβαλε δεξιά και αριστερά στην πόρτα της εκκλησίας!

Επίσης έκανε και μπουφέ με τσιμπηματάκια!

Ο κόσμος είχε καταενθουσιαστεί με την ιδέα!

Εφόσον δεν μπορείς να στολίσεις την κολυμπήθρα, πάνε σε 1 ανθοπολείο και ζήτησε τους μία ωραία σύνθεση με λουλούδια και να τη βάλεις πάνω στο τραπέζι με τα ρουχαάκια!

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera

na sou po ti kaname kai emeis. Den epitrepotane katholou stolismos mesa kai ligo ekso. Balame ena podilataki kai louloudia kai duo pseutika dentrakia opou kremastikan oi mpomponietes. Itane poly diakritikos o stolismos kai prototupos. Exo ksanabalei photos alla tis ksanabazo na pareis mia idea. I ksaderfi mou ekane ton idio stolismo me roz kai aspra louloudia kai itane akoma pio diakritikos.

IMG_2799.jpgbaptismall.jpgbaptism1.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για μενα ο πιο ωραιος στολισμος ειναι τα λουλουδια... ομορφαινουν τον οποιονδηποτε χωρο και αρωματιζουν με το διακριτικο αρωμα τους... τιποτα δεν συγκρινεται με τα φρεσκα λουλουδια... μην στεναχωριεσαι για τα μπαλονια... μπορεις να στολισεις το σπιτι σου η το χωρο που θα γινει η δεξιωση... εμεις βαπτιζουμε στις 14 ιουνιο τον γιο μας και θα βαλω μονο λουλουδια... ετσι εκανα και στον γαμο και το αποτελεσμα ηταν πανεμορφο... με το καλο η βαπτιση... φιλακια...:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπορεις να βαλεις λουλουδια γυρω γυρω απο κολυμπηθρα...μα καλα ο παπας γιατι δεν αφηνει μπαλονια? θα ηταν πολυ ομορφα...αφου δεν θα βαλεις στην ακκλησια μπορεις να τα βαλεις στο τραπεζι που θα ακολουθησει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sofiadav έγραψε:

Kalhspera

na sou po ti kaname kai emeis. Den epitrepotane katholou stolismos mesa kai ligo ekso. Balame ena podilataki kai louloudia kai duo pseutika dentrakia opou kremastikan oi mpomponietes. Itane poly diakritikos o stolismos kai prototupos. Exo ksanabalei photos alla tis ksanabazo na pareis mia idea. I ksaderfi mou ekane ton idio stolismo me roz kai aspra louloudia kai itane akoma pio diakritikos.

IMG_2799.jpgbaptismall.jpgbaptism1.jpg

πολυ ωραιος στολισμος!ιδιαιτερος!μου φαινεται θα "κλεψω" την ιδεα με το ποδηλατο :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

Καλημερα! Και γω ετοιμαζω βαπτιση,και δεν αφηνει ο τρ@γοπαπας να στολισω με μπαλονια :P

αλλα θα βαλω 2 στολισμενα πυθαρακια με λουλουδια στην εισοδο της εκκλησιας -ειπα οτι θα τα αφησω μετα στην εκκλησια κ δεν ειχε προβλημα. Αλλα θα θελα και γω ιδεες!Με 2 πυθαρια θα τη βγαλω?Δε λεει!

ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟΥ (.... )ΠΑΠΑ

:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γιατί παρακαλώ δε σας αφήνει να στολισετε τον προαύλιο χώρο?!?!? Απ' ό,τι ξέρω δεν απαγορευεται. Εμείς πάλι θα έχουμε έξω απο την εκκλησία 4 πολύ διακριτικές συνθέσεις απο μπαλόνια, αλλα μέσα στο Ναο δε θα στολίσουμε, οχι γιατι δεν μπορούμε, αλλά γιατί δε μου αρέσει. Ίσως να στολίσουμε την κολυμπήθρα με λουλούδια και λεπτές κορδελίτσες εαν υποκύψω τελικά στις πιέσεις του αντρού και της μαμάς μου.

Δε σας αφήνει να διακοσμίσετε ούτε με υφάσματα;

line_feet_beg_39_time_1217476800_text_d4ef20ecf0eff5ebe9eddceae920ece1f220e5dfede1e9.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε Σισσιώ!τιποτα δε θελει(απ την αλλη βεβαια πρεπει να πω οτι εκτιμησα το οτι ο παπας δεν θελει χρηματα-σπανιο αυτο!)! μεσα στην εκκλησια ουτε και γω 8α το θελα,προτιμω το μυστηριο να ναι ..μυστηριο και οχι τσιρκο -παρ'ολο που δεν καιγομουν για τη βαπτιση,οπως ουτε και για τον θρησκευτικο γαμο καιγομουν αλλα τον εκανα,αλλα σεβομαι την επιθυμια του αντρα μου και το οτι πιστευει οποτε δεν με ενοχλει καθολου να γινει.Αλλα μωρε το παιδακι μου θα κανει μπλουμ θα θελα να το στολισω λιγο απ εξω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ο Παπάς τι φταίει????εντολές από αλλού και αυτός εκτελεί... Δεν επιτρέπει τον στολισμό στην κολυμβήθρα όχι γιατί έτσι του αρέσει αλλά γιατί τα λάδια, τα νερά, τα μαλλιά του παιδιού που θα κόψει να μην πάνε στα σκουπίδια γιατι κατα λάθος κάτι θα΄πέσει πάνω στα λουλούδια και μετά θα καταλήξουν στα σκουπίδια αυτά όμως δεν π΄ρεπει γιατί είναι αγιασμένα όλα και δεν είναι καλό για το παιδί τώρα αν κάπιοι είναι ασυνέσθητοι και χωρίς να ξέρουν λένε ότι ο Παπάς κάνει του κεφαλιού του....Τι τον νοιάζει τον Παπά αν θα στολίσεις ή αν όχι???Αυτός ετκελεί τις εντολές που έχει πάρει από την Εκκλησία της Ελλάδος.Άλλο όμως το κέντρο και άλλο η εκκλησία δεν νομίζω οτι αρμώζει στην εκκλησία ο στολισμός...τα πολύ διακριτικά και όχι τα μπαλόνια και οι άλλες χαζομάρες που κάνουν κάπιοι μόνο και μόνο με σκοπό το κέρδος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μου δε συμφωνω καθόλου μ' αυτή τη λογική. Οκ ναι μεν το μυστήριο της βάπτισης είναι ιερό για όσους πιστεύουν, αλλα δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι η ονοματοδοσία και η βάπτιση είναι δυο διαφορετικές διαδικασίες που συμπίπτουν χρονικά.

Μερικοί γονείς θα ήθελαν την ημέρα που ονομάζουν το παιδάκι τους να είναι πιο ξεχωριστή και πιο χαρούμενη.

Τώρα θα μου πεις οτι υπάρχει και η πολιτική ονοματοδοσία, αλλα τι να κάνουμε που η βαπτιση είναι μέρος της παραδοσής μας. Άλλωστε ούτε και την εκκλησία συμφέρει κάτι τέτοιο.

Σάφως πρέπει να σεβόμαστε το χώρο που βρισκόμαστε, αλλά δε νομίζω οτι είναι πια τόσο υπερβολικό να έχεις εναν διακριτικό στολισμό, εαν το θες, για να επισημαίνεις αυτό το χαρμόσυνο γεγονός της ονοματοδοσίας του παιδιού σου.

Και στην τελική δυο τρίχες κόβει ο ιερέας που είναι και βρεγμένες και κολλημένες με λάδι δε θα κάνει ολοκληρο κούρεμα! ;)

bebadomama δεν μπορείτε να πάτε σε άλλη εκκλησία αφού δεν τα βρίσκετε με αυτόν τον ιερέα; Υπάρχουν και πιο διαλλάκτικοί ανθρωποι της εκκλησίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) :) κορίτσια καλημέρα. Είπα να επέμβω ώς ποιό έμπειρη (μην το παρεξηγήσετε αυτό) καθότι τώρα βαφτίζω τον Μάιο το τρίτο μου παιδάκι και συγχρονως τον Ιούνιο γίνομαι και νονά. Λοιπόν στο θέμα στολισμός κολυμπήθρας θα συμφωνήσω με τον ιερέα καθώς εμείς και στα δύο μου παιδάκια είχαμε στολίσει την κολυμπήθρα και στο τέλος το παιδί μου ειδικά ο γιός μου τράβαγε ότι κορδέλα υπήρχε μέχρι που κόντεψε να κάνει και αυτός μπάνιο μαζί με την Εβελίνα. Τώρα για το έξω διαφωνώ. Εμείς θα κάνουμε την βάφτιση στον Άγιο Σώστη και ο ιερέας το μόνο που με παρακάλεσε ήταν το ότι αν στολίσω να μην βάλω πολλά και την υπερφορτώσω. Για αυτό και βρήκα ένα ανθοπωλείο με κάτι στολισμούς φοβερούς και με απερίγράπες τιμές και είναι εκπληκτικά τα πράγματα απου έχει για να καταλάβαιτε από έξω θα βάλω έναν πίνακα με φυσικά λουλούδια και γραμμένο επάνω ευχαριστώ που ήρθατε Σοφία και μέσα στην εκκλησία δύο μεγάλες συνθέσεις. Όποια ενδιαφέρεται να μου πει νατης δώσω διεύθυνση.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παπας vs μαμα part 3

Σισσιώ αυτη η εκκλησια ειναι πισω απ το σπιτι μου,εχει παιδικη χαρα και μικρο παρκο κολλητα με τον προαυλιο χωρο οποτε τα παιδακια που θα ερθουν μπορουν να παιξουν,εχει μεγαλα πευκα στο προαυλιο και επειδη βαφτιζω Ιουλιου θα χει σκια,ο παπας δεν ειναι κακος απλα εχει τις αποψεις του:huh:

ασε που εχω παει και αλλου και μου χουν πει το εξης ωραιο ,να μην την κανουμε Κυριακη γιατι θελουν να ξεκουραστουν,αλλα αν την κανουμε Σαββατο να παμε μετα τις 5:00 για να χει κλεισει η αγορα οποτε να κανουν και τις δουλειες τους,καλο ε?

μετα μου λετε για κανονες και εντολες της εκκλησιας?:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerina kafira έγραψε:

:) :) κορίτσια καλημέρα. Είπα να επέμβω ώς ποιό έμπειρη (μην το παρεξηγήσετε αυτό) καθότι τώρα βαφτίζω τον Μάιο το τρίτο μου παιδάκι και συγχρονως τον Ιούνιο γίνομαι και νονά. Λοιπόν στο θέμα στολισμός κολυμπήθρας θα συμφωνήσω με τον ιερέα καθώς εμείς και στα δύο μου παιδάκια είχαμε στολίσει την κολυμπήθρα και στο τέλος το παιδί μου ειδικά ο γιός μου τράβαγε ότι κορδέλα υπήρχε μέχρι που κόντεψε να κάνει και αυτός μπάνιο μαζί με την Εβελίνα. Τώρα για το έξω διαφωνώ. Εμείς θα κάνουμε την βάφτιση στον Άγιο Σώστη και ο ιερέας το μόνο που με παρακάλεσε ήταν το ότι αν στολίσω να μην βάλω πολλά και την υπερφορτώσω. Για αυτό και βρήκα ένα ανθοπωλείο με κάτι στολισμούς φοβερούς και με απερίγράπες τιμές και είναι εκπληκτικά τα πράγματα απου έχει για να καταλάβαιτε από έξω θα βάλω έναν πίνακα με φυσικά λουλούδια και γραμμένο επάνω ευχαριστώ που ήρθατε Σοφία και μέσα στην εκκλησία δύο μεγάλες συνθέσεις. Όποια ενδιαφέρεται να μου πει νατης δώσω διεύθυνση.

κατερινα εγω θα θελα την διευθυνση αν σου ειναι ευκολο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να προσθεσω και κατι ακομα (ειμαι πολυ παρλαπιπας το ξερω!)

ως νονα,βαφτισα στην Παναγια της Τηνου οπου η κατασταση ηταν απεριγραπτη,ενα πραγμα "φυγε εσυ-ελα εσυ"!ουτε τα μαρτυρικα δεν προλαβαν να φορεσουν οι καλεσμενοι! συν τους νεοκορους που ηταν σφιχτος κορσες και πηραν λεφτα απο ολους,νονους,παππουδες και γονεις!!! εκει θυμωσα γιατι η συγκεκριμενη εκκλησια ειναι ιδιαιτερης σημασιας και θα πρεπε αν μη τι αλλο να κρατιουνται οι τυποι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα θα ηθελα να μου στειλεις κι'εμενα τη διευθυνση του ανθοπωλειου... ειμαι στη φαση που ψαχνω για λουλουδια... εμεις θα βαπτισουμε τον μπεμπη στον Αγιο Νικολαο του Πειραια και ο παπας μας επιτρεπει μεσα στην εκκλησια 2 ανθοστηλες και να στολισουμε την κολυμπηθρα... μονο λουλουδια, οχι μπαλονια και τουιτι κτλ. νομιζω ουτε εξω επιτρεπουν αλλα εγω θα βαλω και εξω λουλουδακια... καμια φορα το παρακανουν οι παπαδες...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Για μενα ο πιο ωραιος στολισμος ειναι τα λουλουδια... ομορφαινουν τον οποιονδηποτε χωρο και αρωματιζουν με το διακριτικο αρωμα τους... τιποτα δεν συγκρινεται με τα φρεσκα λουλουδια... μην στεναχωριεσαι για τα μπαλονια... μπορεις να στολισεις το σπιτι σου η το χωρο που θα γινει η δεξιωση...

Συμφωνώ απόλυτα με τη sweetmammy! Και εγώ πρώτα ο Θεός στη βάφτιση αυτό θα επιλέξω! Μην ξεχνάμε επίσης ότι βρίσκεσαι και στην εκκλησία και τελείται μυστήριο! Τα λουλούδια για το μπουμπούκι σου!

Με το καλό!

ΥΣ.Πάλι τυχερή που σας αφήνει λουλούδια, υπάρχουν άλλοι που δεν επιτρέπουν τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...